voor eigen/huisbewoners IiIQHEH Voor eigen/huisbewoners zijn geldproblemen fataal rr \rprr O NU VEEL 126.- 443.- VAN MEURS Artifort 2990.- •SI"" u OPEN HUIS: 0%w d:orm KARAKTERISTIEK WONEN IN HET MARITIEME HART VAN MAASSLUIS. Bij minimaal inkomen BINNENHUISADVISEURS Rolgordijnen Aluminium jaloezieën Buiten- scherm Sanplise de Luxe GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! Vertikale jaloezieën Be! eens op of kom eens langs. Sandux de Luxe Oosthavenkade 87 Vlaardingen NAJAARSAANBIEDING NU f Tollensstraat 8 3/4- kamer appartement SIECA REPRO Ooms Makelaars B.V. Ros Woningen v.o.f. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 PAGINA 14 Eigen/huisbewoners die door hoge woonlasten onder het be staande minimum komen, kun nen bij de Sociale Dienst in hun gemeente een woonkosten toeslag krijgen. Door onbe kendheid met deze regeling wordt daar in de praktijk maar weinig gebruik van gemaakt. Woordvoerders van diverse ge meenten erkennen dat het aan tal mensen dat voor zo'n toe slag in aanmerking komt, waarschijnlijk veel groter is dan het aantal dat er daadwer kelijk een beroep op doet. Voor een gezin (ook een een oudergezin) ligt de zg. norm bijstand momenteel op f 1533,96 per maand. Gezin nen zonder inkomen of met een inkomen dat daaronder ligt, komen in principe in aan merking voor een bijstandsuit kering. Dat geldt ook voor ei gen/huisbewoners. Sinds 1983 is het vrijgestelde eigen ver mogen voor deze categorie zelfs flink verhoogd (namelijk tot maximaal 75.600). Eind vorig jaar waren er volgens het Ministerie van Sociale Zaken in heel Nederland ca. 8.000 ei gen/huisbewoners met een bij standsuitkering. Slechts ca. 1.000 daarvan hadden zoveel eigen vermogen in hun huis zitten, dat ze daarop in moes ten teren. Toeslag De mogelijkheid om bijstand aan te vragen is onder eigen/ huisbewoners redelijk bekend. De bijstandsuitkering kan bo vendien aangevuld worden met een zg. woonkostentoe slag, als de woonlasten hoger zijn dan ƒ271,67 per maand. Deze toeslag brengt dan de woonlasten terug tot dit be- drag. Net als bij de huursubsi die geldt een bovengrens van 750,-. Tamelijk onbekend is echter dat die woonkostentoeslag ook kan worden aangevraagd als door hoge woonlasten het net to inkomen van eigen/huisbe woners onder het niveau van 1533,96 komt. Bij deze norm zijn 271,67 woonlasten toegestaan, zodat voor andere bestedingen 1262,29 over blijft. Stel nu dat de kostwin ner van een gezin netto 1700 inkomen heeft en woonlasten van 700. Het besteedbare in komen is dan slechts 1.000, terwijl het bestaansminimum, na aftrek van woonlasten, op 1262,29 ligt. In dit voorbeeld is dan een woonkostentoeslag mogelijk ter grootte van 262,29. Tot de woonlasten worden ge rekend: - de hypotheekrente (dus niet het aflossingsbestanddeel in de hypotheektermijnen); - het eigenarendeel van de on roerend goedbelasting en an dere zakelijke heffingen die een huurder niet heeft; - opstalverzekering voor het huis; - een stelpost voor onderhoud van 870 per jaar voor vooroorlogse woningen en 745 voor jongere wonin gen. De rentelasten worden bruto geteld, dus niet verrekend in verband met het fiscale voor deel. Wel vervalt eventuele restitutie van loon- of inkom stenbelasting en premie volks verzekeringen aan de sociale dienst als er een of andere vorm van bijstand wordt gege ven. Er bestaan geen statistie ken over de reden waarom ei gen/huisbewoners bijstand c.q. woonkostentoeslag nodig heb ben. Genoemde sociale dien sten hebben echter de indruk dat het vooral gaat om langdu rig werklozen en in iets min dere mate ook om echtschei- dingsgevallen. Krediethypotheek Het vrijgestelde eigen vermo gen voor gezinnen c.q. twee persoons-huishoudens be draagt zoals gemeld maximaal 75.600. Hoe hoog de vrijstel ling in de praktijk is, wordt als volgt berekend: - 15.800, zijnde de normale vrijstelling die voor iedereen geldt plus - 15.000 extra vrijstelling die voor iedere eigen/huis bewoner geldt plus - de helft van een nog reste rend verschil tussen de ver koopwaarde van het huis en de erop rustende hypotheek schuld, maar maximaal 44.800. Stel dat een huis 150.000 waard is, terwijl de hypotheek 50.000 bedraagt dan is het totale eigen vermogen dus 100.000. In dit voorbeeld is de basisvrijstelling 30.800. De helft van het resterend ver schil is 34.600, zodat in to taal 65.400 wordt vrijgesteld. Er moet maximaal 34.600 ingeteerd worden. In dit geval wordt er tot maxi maal dit bedrag een krediethy potheek gevestigd, waaruit de bijstandsuitkering c.q. woon kostentoeslag wordt betaald. De betekenis hiervan is dat, als later het huis verkocht zou worden of het inkomen weer hoog genoeg is, een terugbeta lingsregeling wordt getroffen op basis van die krediethypo theek. In de praktijk is het aantal eigen/huisbewoners dat boven de vrijgestelde grenzen uitkomt echter gering. De bij standsuitkering en/of woon kostentoeslag wordt dan dus net zo min teruggevorderd als bij huurders. Informatie over deze zaken is te krijgen bij de sociale dien sten in de eigen gemeente. Het is echter zaak zonodig door te vragen, want soms is bij de ge meente zelf nauwelijks bekend dat de mogelijkheid van woonkostentoeslag voor eigen/ huisbewoners bestaat. Eigen/huisbewoners die door hoge tasten onder het bestaande minimum komen, kunnen bij de Sociale Dienst een woonkostentoeslag krijgen. i a -r: 8@| - Financiële problemen zijn voor iedereen erg, maar voor eigen/ huisbewoners komt daar soms een extra straf bij. Namelijk als door de problemen executie van het huis noodzakelijk wordt. In het algemeen levert het huis minder op dan de erop rustende hypotheekschul den), waardoor er een levens lange schuld overblijft. De meeste problemen zijn echter wel op te lossen, bijvoorbeeld door sanering. Maar veel men sen zijn onmachtig er iets aan te doen, zoals in onderstaand voorbeeld. Het gezin S. had altijd tame lijk royaal geleefd. Dat kon ook wel, gezien het behoorlij ke inkomen van mijnheer S. Op een gegeven moment ging het echter minder goed op de zaak waar mijnheer werkte. De jaarlijkse winstuitkering viel daardoor bitter tegen. Het gezin S. had echter gerekend op het oude bedrag. Dat was nodig om allerlei financiële ga ten te dichten. Geen nood, dachten mijnheer en mevrouw S., we nemen een doorlopend krediet. Zo gedacht, zo gedaan. Het ging om een forse lening die ook grotendeels werd opgeno men. De maandelijkse lasten waren daardoor hoog. Dat had geen probleem hoeven te zijn, als het gezin S. de tering naar de nering had gezet. De oude royale levensstijl werd echter gehandhaafd, daardoor kwa men allerlei vaste verplichtin gen in het gedrang. Rekenin gen begonnen zich op te stape len. De kredietlimiet van het doorlopende krediet was al snel bereikt, zodat er ook geen reserves meer waren. Executie De grootste kostenpost werd gevormd door de hypotheek- lasten. Omdat allerlei schuld eisers steeds lastiger waren ge worden kregen hun vorderin gen voorrang. Nu en dan werd een hypotheektermijn overge slagen, omdat daar geen geld voor was. Bijna sluipend liep de achterstand op tot drie, vier maanden. De hypotheekbank werd nu ook lastig. Er werd een rege- T ling getroffen. Bij het treffen van die regeling had mijnheer S. echter geen goed budgetplan gemaakt. Het was gewoon on mogelijk om aan de regeling te voldoen, mede omdat er on voldoende werd gesneden in de dagelijkse uitgaven. Mijn heer S. wist de hypotheekbank nog een half jaartje aan het lijntje te houden, maar toen was de koek op. Onverwacht verscheen er een taxateur aan de deur die namens de notaris een schatting kwam maken van de te verwachten veilin gopbrengst. Het had niet zo onverwacht hoeven te zijn, maar aanmaningen e.d. wer den al lang niet meer gelezen. Mijnheer en mevrouw S. had den, figuurlijk dan, hun kop in het zand gestoken. Op dat moment wilde mijn heer S. nog een reddingspo ging ondernemen. Zijn voor stellen waren echter dermate zwak, dat de bank die afwees. Het eind van het liedje was dan ook dat hun woning werd geveild. De opbrengst was bij na 50.000 minder dan de uitstaande hypotheekschuld (plus achterstand). Dat bedrag werd bijgeschreven op de schuldenlijst van mijnheer S. Van diverse kanten werd loon beslag gelegd. Het luxe leven tje van het gezin S. was veran derd in een levenslange nacht merrie. Sanering Het voorbeeld van de familie S. is kenmerkend voor een be paalde categorie problemen. Problemen die bovendien ge makkelijk hadden kunnen worden opgelost door sanering van de schulden en een goede budgettering. Moeilijker ligt het vaak bij structurele inko mensdalingen, zoals bijvoor beeld bij langdurige werkloos heid of na echtscheiding. Toch is ook dan sanering nodig. Budgettering moet dan dienen om de grenzen van het haalba re aan te geven. Als het be steedbare inkomen onder de geldende minimum-normen komt (bijvoorbeeld de bij standsnorm), zal desnoods de sociale dienst moeten worden ingeschakeld. Vpor het zover is, kunnen misschien oplossingen worden gezocht op andere manieren. Mogelijkheden zijn misschien: - Tijdelijke verhuur van het huis in kwestie tegen een prijs die voldoende hoog is om voortaan bij te blijven met de hypotheektermijnen en andere zakelijke lasten voor het huis. Officieel wordt verhuur in de hypo theekakte of de daarbij be horende algemene bepalin gen verboden. De bank mag daarom ook geen officiële toestemming geven. Maar in de praktijk wordt het wel oogluikend toegestaan. (Overigens: als het later toch tot executie komt zal de huurder er desnoods via ontruiming uit moeten). Zelf moet de schuldenaar er na tuurlijk alles aan doen om goedkoper te wonen, des noods door ergens een etage te huren of bij familie o.d. in te trekken. Dan kan een re geling worden getroffen met de bank om de achterstand stukje bij beetje in te lopen. - In dezelfde sfeer als het voorgaande ligt: onderver huur van een deel van het huis. Maar nu blijft de schuldenaar zelf ook in het huis wonen. - Verhogen van de hypotheek ter grootte van het bedrag van de achterstand. Dit is een geschikte oplossing als vaststaat dat de inkomens daling van voorbijgaande aard is. Of als op termijn een hoger inkomen c.q. an dere extra inkomsten kun nen worden verwacht. Er kan dan berekend worden hoe groot de achterstand uit eindelijk zal zijn en wat de nieuwe maandtermijn moet zijn. Als die nieuwe termijn binnen de gebruikelijke nor men valt, zal deze oplossing vaak haalbaar zijn. Bij ge meentegarantie is ook toe stemming van de gemeente nodig, althans wanneer de bank ook over de verhoging garantie eist. - Verlengen van de looptijd van de lening, zodat de maandtermijnen lager kun nen worden. Dit is alleen zinvol als er al een redelijk aantal jaren verstreken zijn (zeg minstens een jaar of acht). Als er sprake is van gemeentegarantie zal ook nu de gemeente toestemming moeten geven. - Omzetten van de lopende hypotheek in een goedkope re vorm. Dit zal slechts inci denteel zinvol zijn, en dan nog uitsluitend als de bank waar de huidige lening loopt, zulke goedkopere vor men te bieden heeft. In individuele situaties zullen misschien nog andere oplos singen mogelijk zijn. In het al gemeen is het nuttig om bij sa neringspogingen een interme diair in te schakelen, bijvoor beeld een sociaal raadsman, iemand van de sociale dienst, de (vroegere) hypotheekbe middelaar o.d. Alles moet in ieder geval ondernomen wor- den om executie te voorko- 5 men. in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld: ongeacht stofsoort 300 br. x 190 h. (cm) normaal 194.- Bij Sandux. Ook kant klaar rolgordijnen breed: 100 cm. 29.- 150 cm. 39.- 200 cm. 49.- 250 cm. 63.- zowel in breed als in smal te leveren bij Sandux: met knikarm, nu in de aanbieding. VOORBEELD op maat gemaakt 200 cm uitval 495 cm breed van 1137.- effdoek BH," nü bij Sandux.1 HO/I streepdoek IUöï.' Nieuw! weert zon en kou! Houdt genoeg daglicht binnen VOORBEELD: 200 br. x 150 h. (cm) Normale prijs 394.-, nu bij AP7/J Sandux met 30% korting I O»™ Nog nooit zó goedkoop, nu bij Sandux in 20 kleuren en met 20% KORTING!! 200 br. x 180 h. (cm) O O /I nó bij Sandux.O vE VOORBEELD: in breed 200 br. x 160 h. (cm) van 140. Nu bij Sandux voor. Leverbaar in 50-35 en 25 mm vertikale jaloezieën In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. VOORBEELD: 250 br. x 180 h. (cm) normale prijs 553.- nü bij Sandux Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur. U vindt ons 100 meter over de spoorbaan van de NS. Tel. 010-4346260/4346144 Sandux is open op: maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 u. zaterdag 09.00-16.00 uur vrijdag koopavond. 25 stuks Artifort banken 3-zits Design: Kho Liang Le met 1000 gulden voordeel ORANJESTRAAT 11 - SCHIEDAM - TEL. 010-4267844. te Vlaardingen Centrum. Zaterdag en zondag, 4 en 5 novem ber van 14.00 tot 15.00 uur vrije bezichtiging van dit Koopsom 29.500,- k.k. Netto maandlast 225,-. Haal of vraag naar ons gratis woning magazine. ROTTERDAMSEDIJK 411 - SCHIEDAM TELEFOON (010)-4732555 Bemiddeling in aan- en verkoop o.g. hypotheek financieringen, informatie over kopen en-verkopen. Na 18.00 uur of in het weekend 010-4265260 of 4269579 D.T.P. Van opmaak hebben we kaas gegeten! Nabij het centrum, op het historische Schanseiland, nadert dit project zijn totale voltooing. Steeds duidelijker wordt met welk een perfectie is gewerkt aan de totale architectuur en het realiseren van uiterst fraaie appartementen met een hoog afwerkings- en comfortniveau. Van de 36 appartementen die in 7 typen zijn gerealiseerd zijn er thans nog slechts enkele te koop. Koopsommen van 140.000,- v.o.n. na aftrek van subsidie tot 194.000,- v.o.n. Informatie: Telefoon 010-4132260 Telefoon 01899-15055 ZATERDAG A.S. ZIJN WIJ VAN 11.00 TOT 14.00 UUR IN DE KIJKWONING. f J f redakne iÖKCi -'-f ei? T ,™-. §v> S Zonwering lOU II. \CUl) SANDUX zonweringfabriek (0 CL O O JÉ -O c 0 <0 O) (0 -O 01 -O c O "O - typeservice en tekstverwerking - floppy conversie - laserprinting - fotozetsel Oosteinde 141/143, 2611 VC Delft, Tel. 015 - 120941, Fax 015 - 146494

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 14