W" Intocht Sint-Nicolaas Het weer /a Langdurig werklozen in dienst levert financieel voordeel op" Straatveger Burggraaf met pensioen Stadsblad Zuid-Holland Prijswinnaars A II I V VRIJDAG 3 NOVEMBER 1989 41e JAARGANG, NUMMER 88 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Sint Nico- laas, met in zijn kielzog tientallen Pieten, wordt dit jaar op zaterdag 18 no vember in de Brandersstad verwacht. Na een bezoek aan de burgemeester om twee uur op het bordes van het stadhuis maakt de Goedheiligman een rondrit door de binnenstad. Na de rondrit (om half schudt de bisschop van Mira alle kinderen uit Schiedam per soonlijk de hand en wel in de trouwzaal van het oude stad huis. Routeschema en aankomsttijden worden in de volgende editie van Het Nieuwe Stadsblad afge drukt. SCHIEDAM - Het reisburo op de Broersveld heeft in de maand september een metamorfose on dergaan die zijn weerga niet kent. Begin januari werd dit Olympus reisburo door middel van een overname onderdeel van de reisburo-keten Broere Rei zen, een welbekende naam in Rotterdam en omstreken. Deze keten bestaat uit veertig reisbu- ro's, die voornamelijk gelegen zijn in en rondom de Randstad. Het voordeel hiervan spreekt voor zich: de organisatie heeft goede kontakten met hotelke tens, luchtvaartmaatschappijen en touroperators zodat zij voor u de beste prijzen en kwaliteit kunnen bedwingen. Verder worden binnen het be drijf vele cursussen en studierei zen georganiseerd om het perso neel zo goed mogelijk op de hoogte te houden van de nieuwe ontwikkelingen binnen de reis wereld. Om de klant goed van dienst te zijn is het reisburo ingericht in de Broere 'house-style'. Ieder een is van harte welkom om eens bezoek te brengen aan dit reisburo waar Cilia.Havermans, de cheffin van dit kantoor u met haar collega's Astrid Bremer en Riekje van Diem van harte wel kom heten. Tijdens de Brandersfeesten op 16 september jongstleden werd het Broere-kantoor feestelijk heropend met de muzikale om lijsting van een zes-koppig dixie-land bandje en het uitde len van wedstrijdformulieren. Iedere 'kreatieveling' uit Schie dam werd uitgenodigd om mee te doen aan een leuke prijs vraag, die ook gepubliceerd werd in het Stadsblad. De prijs is inmiddels uitgereikt aan de gelukkige winnaar, de heer Zeijl, die samen met Broere Reizen en UW THUISKRANT een reis gaat maken naar de bruisende wereldstad Berlijn, de stad die nooit slaapt. Op woensdag 1 november jongstleden nam hij de prijs in ontvangst op het reisburo op de Broersveld. rtistn darmee uit i\\ SCHIEDAM, woensdag - Burgemeester R. Scheeres heeft het Schiedamse bedrijfsleven opgeroepen langdurig werklozen in dienst te nemen, zeker nu dat - door nieuwe bepalin gen uit Den Haag - een be hoorlijk financieel voor deel voor de werkgevers oplevert. „Een ondernemer die iemand in zijn bedrijf gedurende een jaar arbeidservaring laat opdoen, kan rekenen op een subsidie van vijftienduizend gulden. Wie een langdurig werkloze in vaste dienst neemt, krijgt vier jaar lang vrijstelling voor het afdra gen van bepaalde premies. Dat kan 17 procent op de loonkos ten schelen", rekende de burge meester zo'n 200 'bazen' tijdens de jaarlijkse bedrijvenmiddag voor. Nuttig Voor de vijfde keer in successie kwamen Schiedamse topambte naren en lieden uit het bedrijfs leven in informele sfeer (hapje, drankje) bij elkaar. „Beslist nut tig", meende wethouder Aad Wiegman. Kom je mensen ook eens op een andere plek tegen. Bovendien is iedereen, college en ambtenaren, direkt aan spreekbaar". Of er ter plaatse 'zaken' gedaan worden, betwijfelde de wethou der, „maar de agenda's worden wel getrokken voor het maken van werkafspraken". Ook Peter Dijkstra, direkteur van boek- en kantoorboekhandel Mercurius toonde zich tevreden met de be- drijvenmiddag. „Ik hoorde net dat een deal doorgaat. Da's ple zierig". Novotel De plaats waar de bedrijven- middag wordt gehouden is ieder jaar verschillend. Vorig jaar was het Hoekloos, daarvoor een lege etage in een van de vier Klaver- stedegebouwen. Dit jaar verwel komde Novotel de netjes in driedelige kostuums gestoken Schiedamse zakenmensen. Niet alleen de partyruimte was open Schiedamse zakenlieden op de bedrijvenmiddag '89: informeel praatje met ambtenaren terrein voor de paar honderd bezoekers, ook de kamers mochten kritisch bekeken wor den. De bedrijvenmiddag '89 werd tevens door in Schiedam woon achtige danwel werkzame archi- teckten aangegrepen om zich 'naar buiten' te presenteren. Vo rig jaar waren het de aanne mers. „Kennelijk werken we het lijstje alfabetisch af', grapte Scheeres. De Schiedamse kunstenaars Inge van Haastert, Martin Moesman en Ad van Otterloo hadden een aparte stand en kregen van Scheeres een introducerend woordje: „Mensen gaat kijken wat ze ma ken. Misschien kunnen ze iets voor u betekenen. Bij een ver bouwing of verhuizing is het toch altijd fijn om iets moois aan de muur te hebben". De heer Zeijl wint een reis. SCHIEDAM - Nog ver voordat het woord milieu problematiek bestond, hield Jaap Burggraaf de straten van Schiedam al schoon. Per 1 november gaat de altijd goedlachse straatreiniger met pen sioen; hij maakt gebruik van de VUT. Voordat hij dat besluit nam, heeft hij wel eerst even laten uitre kenen wat hij schoon zou overhouden. Het bedrag stond hem wel aan en Jaap besloot te stoppen. Maar zeker niet omdat het werk hem niet meer aanstond. „Welnee, want ik heb het in de buitendienst altijd uitstekend naar m'n zin gehad; altijd onder de mensen", zegt Jaap. In de achtendertig jaar dat Jaap Burggraaf in dienst was bij de Gemeentereiniging, heeft hij elke straat en steeg leren ken nen. „Ik zou uit m'n hoofd een plattegrond van Schiedam kun nen maken", zegt hij niet zon der trots". Hij begon in een re latief klein Schiedam: wijken als Nieuwland en Groenoord moesten nog geboren worden. Het waren de jaren waarin Jaap en zijn collega's hun werk nog te voet deden. Met hun 'Peper en Zout-stelletjes' gingen ze op pad, met een schep en een be zem verzamelden ze het vuil van de straten. Maar Jaap's ar beidsverleden start eigenlijk nóg eerder. Jaap Burggraaf: „Voordat ik in dienst kwam bij de Gemeente reiniging, heb ik nog korte tijd bij distilleerderij Melchers ge werkt, waar ze Locomotief maakten. Maar in die tijd ging het bergafwaarts met de distil leerderijen, dus ik dacht, ik moet zien dat ik hier weg kom. Je zag het gewoon aankomen. Toen dacht ik, ik ga bij de ge meente solliciteren, ik probeer het gewoon. Want zonder werk lopen, dat leek me vreselijk. Nou, van dat werk bij de ge- Ruilbeurs op zondag 12 novem ber, aanvang 13.30 uur in het dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan. Voor munten, postzegels, prentbrief kaarten en E.D. enveloppen. Nu ook gelegenheid voor het ruilen van stripboeken. Toegang gratis en gratis taxatie. meente heb ik nooit één dag spijt gehad. Net zoals bij Mel chers had ik wéér buitenwerk, dat vond ik heerlijk, je bent dan echt een beetje eigen baas. Ja, buiten werken heb ik altijd een voorwaarde gevonden. Verschil Over het rommel maken door de verschillende Schiedamse ge neraties is Jaap duidelijk. „Mis schien is het wel zo dat de men sen van tegenwoordig meer troep maken, maar je merkt er eigenlijk weinig van. Je hebt nu immers veel betere machines en gereedschap om die troep weer op te ruimen. Wat je vroeger bij elkaar moest vegen, daar heb ben ze nu automatische veegwa- gens voor, stofzuigers noemen wij die dingen. Dat marktwerk, dat moest je vroeger ook alle maal met de hand doen. Nu hoefje het alleen een beetje bij elkaar te vegen zodat de wagen het in één keer mee kan nemen. Ja joh, die wagens, daar kan je niet tegenop vegen". Toch heeft Jaap Burggraaf lang niet altijd het lopende werk ge daan. Hij heeft bij de veeg- dienst gezeten, maar zat ook ge regeld bij het huisvuil, het be- drijfsvuil („dat was zwaar tillen hoor, die grote emmers") en op de puttenzuiger. Hoog tot laag De omgang met de Schiedamse bevolking is voor Jaap altijd een makkie geweest. Hij was in feite de vriend van elke Schie dammer. „Je had hier en daar wel eens wat moeilijkere straat", zegt Jaap terwijl hij nog eens een Samson rolt, „maar over het algemeen kon ik met iedereen goed opschieten, van hoog tot laag. Ik kan me namelijk heel goed aanpassen. Zo dronk ik vroeger regelmatig een bakkie koffie bij de vrouw van de burgemeester wethouder van van een wethou ders. 'Joh, kom even achterom', zeiden ze dan tegen me en dan zaten we met een bakkie even te kletsen. Nee, ik heb het met iedereen goed kunnen vinden, maar ja, je moet gewoon even weten met wie je praat". Genieten Jaap Burggraaf is de rust zelve. Hij is er de persoon niet naar om zich op te winden. Zo kon het soms gebeuren dat hij juist een straat had schoon geveegd, achterom keek en zag dat de mensen er alweer een troep van maakten. Ik heb me daar nooit echt druk over gemaakt", zegt Jaap berustend. Ik dacht altijd, dan veeg ik het wel weer op". Toch vindt hij het bijvoorbeeld wel onnodig dat hij zo vaak scholieren op straat ziet die ver pakkingen van etens- en snoep- waren gewoon op straat gooien, daar ben je tenslotte straatveger voor. Er staan toch genoeg van die prullebakken op straat, zou je zeggen", stelt Jaap nuchter vast. Officieel gaat Jaap Burggraaf vandaag, 1 november, pas in de VUT. Toch geniet hij al ruim zes weken van z'n vrije tijd. „Een paar maanden terug moest ik geopereerd worden, legt hij uit. „Het was ook in die tijd dat ik hoorde van de VUT-moge- lijkheid. Ik heb toen tegen mijn baas gezegd: Als de operateur zegt dat ik weer honderd pro cent in orde ben en ik weer kan werken, dan kom ik er wel op terug. Toen het zo ver was heb ik op Personeelszaken eerst al les laten uitrekenen over wat voor bedrag ik over zou hou den. Want brutobedragen, zei ik, daar heb ik niks aan. Ik wil weten wat ik te besteden heb, als ik met pensioen ben. Ik wil de ook weten of ik, als de amb tenarensalarissen zouden stij gen, mee zou stijgen. Nou, dat bleek zo te zijn. Nou ja, toen wist ik genoeg en heb ik ja ge zegd". En dat betekent dat Jaap Burg graaf nu heel wat vaker dan vroeger z'n caravan in Zeeland op kan zoeken. Ik kan nu ook wat vaker naar bijvoorbeeld een revue. Daar ga ik trouwens al jaren heen hoor. Vroeger ging ik al naar Snip en Snap. Nou ben ik pas weer naar André van Duin geweest, want het moet wel iets om te lachen zijn, geen opera of zoiets zwaars. Verder ben ik gek op reizen. Dus wil ik gaan kijken in landen als Grie kenland en Spanje, Ik mag graag op vakantie gaan". SCHIEDAM - Vanavond 3 no vember wordt er weer een jam sessie georganiseerd in Buurt huis Oost aan de Oosterstraat 86 in Vlaardingen. Het is weer een avond dat iedereen die een ziekinstrument kan bespelen of wil bespelen daar zijn gang kan gaan. Uiteraard kan er ock gewoon gezellig een drankje worden gedronken en gekeken worden hoe anderen spelen. Er is voldoende versterking aanwe zig en ook een drumstel ont breekt niet. Eventuele vervoer problemen kunnen in overleg met de medewerkers worden opgelost. De aanvang van de jamsessie is negen uur. De MEVO heeft op zaterdag 4 november van 10.00 tot 12.00 uur een kledinginzameling. De opbrengst komt ten goede aan de Herv. Kerk. Inleveren is mo gelijk in de Opstandingskerk (Burg. H. Gretelaan), Huize Thomas (Grieksestraat 18), Be- thelkapel (Nieuwe Maasstraat) en Hoekpunt (Lange Kerk straat). Zondag 5 november treedt het welbekende zangkoor 'De Stem des Volks' onder leiding van Dick Zevenbergen op in de gro te zaal van d.c. 'De Vier Mo lens'. Aanvang 14.00 uur. De zaal is om half twee open. De toegang is gratis. Op 6 november aanstaande start de collecte ten behoeve van Het Nationaal Jeugdfonds. Ook in de gemeente Schiedam zullen collectanten hun best doen om voor een flinke op brengst te zorgen. In Schiedam zal gecollecteerd worden door: de vier Schiedamse scouting groepen, te weten: Burg. van Haarengroep, Franciscus Lode- wijkgroep, Taizégroep en Tono- groep, de peuterspeelzalen Ikkie en Pippeloentje en de wijkvere- niging Zuid. Programma Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen: dins dag 7 november I.V.H.A., me vrouw Knipscheer, Magn. Dei- kerk 10 uur; woensdag 15 no vember dagexcursie Heineken museum Haarlem; dinsdag 21 november halvedag-excursie Poolse kunst en cultuur; don derdag 30 november St. Nico- laasmiddag Chr.Soc. Belangen; donderdag 7 december Excursie naar Gouda; woensdag 13 de cember Dia's over voettocht door mevrouw M. Heese; maandag 18 december Kerstvie ring, De Rank. Programma Passage Sport In Schiedam Jaap Burggraaf: regelmatig bakkie koffie bij de vrouw van de burgemeester. Bron: KNMI ZATERDAG 04/11 half tot zw.bew. regen min. 5° midd.temp. 11° wind: ZW-5 ZONDAG 05/11 zwaar bew. ragen min. 6° midd.temp. 11° wind: ZW-5 MAANDAG 06/11 zwaar bew. plaatselijk regen min. 5° midd.temp. 11° wind: W-4 Stadsblad Scheeres doet beroep op Schiedams bedri jfsleven DB Jaap is een vriend van alle Schiedammers

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1