goed geregeld worden Brandverzekering komt in meeste gezinnen voor NU VEEL 174.- DeHYPOTHEKER Meubelfabriek Modern Vooral bij appartementen "SflÜSJWffig Aluminium jaloezieën Buiten- scherm Sanplise de Luxe Vertikale jaloezieën Bel eens op of kom eens langs. Sandux de Luxe HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 was ook nog sprake van 'on derverzekering'. De berekening van de uitke ring ging als volgt: waarde per appartement (stel) 100.000,-, dus in totaal 600.000,-. De vijf wel meeverzekerde pan den waren op zichzelf al on- derverzekerd, namelijk voor een totale waarde van 420.000,- (in plaats van de noodzakelijke 500.000,-). De totale waarde was echter 600.000,-, dus er was 30% onderverzekering. Collectief Er zijn twee manieren om der gelijke problemen te voorko men. Eigenlijk hoort een pand of gebouw met appartementen collectief te worden verzekerd. Dat is verreweg het goed koopst en veiligst. Dat wil zeg gen dat de gezamenlijke eige naren (als 'vereniging van ei genaren') een opstalverzeke ring afsluiten voor het hele pand of gebouw en ieder pro rata bijdragen aan de te beta len premie. Vooral in oudere woonbuur ten is echter vaak een situatie gegroeid dat appartement-eige naren individueel zijn verze kerd. Ook daar is iets aan te doen. De individueel verze kerde eigenaren moeten dan een zg. appartementenclausule aan hun opstalverzekering la ten toevoegen. Dat betekent dat over kwesties als aanspra kelijkheid e.d. niet wordt ge zeurd. Onderverzekering kan echter nog problemen opleveren. In aanvulling op de appartemen ten-clausule moet daarom een extra premie-opslag worden betaald (van ca. 25%) om ook dit risico te dekken. Uiteraard geldt dit alleen voor de eigena ren die zelf zo'n clausule plus premie-opslag hebben afgeslo ten. In bovenstaand praktijk voorbeeld hadden zij hun aan deel in de schade dan totaal vergoed gekregen. Eigenaren die noch een appartementen clausule noch een premie-op- slag hadden, zouden er even slecht voor staan als nu het ge val bleek. Alleen extra moeite en de ex tra kosten zijn echter onnodig. Een collectieve verzekering is hét beste antwoord. In het al gemeen kunnen lopende indi viduele verzekeringen daarin worden ingebracht. Het is dus alleen een kwestie om, samen met een assurantie-tussenper soon, de zaak een keer te be spreken en op te lossen. Bij opstal- en inboedelverzeke ringen (tegen het risico van brand e.d.) wordt in het alge meen gewaarschuwd tegen het gevaar van 'onderverzekering', d.w.z. een te lage dekking. Maar met name eigenaren van appartementen kunnen een an der probleem tegenkomen: on voldoende dekking omdat de opstalverzekering niet collec tief is geregeld. Een praktijk voorbeeld laat zien wat dat kan betekenen. Het voorbeeld gaat over een portiek waarop zes apparte menten uitkomen. Kenmer kend voor 'appartementen' is dat de eigenaren gezamenlijk zorg dragen voor gemeen schappelijke zaken, zoals on derhoud aan gevels, dak e.d. De opstalverzekering wordt echter vaak over het hoofd ge zien, met name als de eigena ren zelf onderling alles regelen. Op een gegeven moment brak er brand uit in een der appar tementen in bovenbedoeld portiek. Er waren gelukkig geen persoonlijke ongelukken, maar de materiële schade was tamelijk groot. Onbewoonbaar Door de brand was niet alleen de woning waarin het vuur had gewoed onbewoonbaar ge worden. Ook twee andere wo ningen waren door rook-, roet en waterschade onbewoonbaar geworden. Tot overmaat van ramp bleek de eigenaar van het appartement waarin de brand was begonnen in het ge heel geen opstalverzekering te hebben afgesloten.. Wel een inboedelverzekering. De eige naar in kwestie had er nooit bij stil gestaan dat hij ook eventuele brandschade van het pand zelf had moeten verzeke ren. De totale schade aan het pand werd op circa drie ton geschat. Maar al snel bleek dat die schade door de verzekering nauwelijks werd gedekt. Alle eigenaren, dus ook de drie van de nog bewoonbare apparte menten, waren in gelijke mate aansprakelijk voor die schade. Helaas wilde geen van de be trokken verzekeringsmaat schappijen echter een uitke ring doen. Er was een ingewik kelde juridische situatie ont staan, met als gevolg dat er ook niets gebeurde aan het herstel van het pand. Na heel veel touwtrekken werd er een klein deel van de schade toch nog door de ver zekering van de twee door rook en water beschadigde wo ningen gedekt. Maar alle eige naren moesten uiteindelijk on geveer veertig mille betalen voor het herstel van het pand als geheel. Dat betekende niet alleen een financiële strop voor iedereen. Ook de verhou dingen in het portiek waren verziekt, want de eigenaren van de niet door brand aange taste appartementen verweten het de andere eigenaren dat ze zoveel geld moesten neertel len. Aansprakelijk Wat was er nu verzekerings technisch aan de hand? Er was het punt van eventuele aan sprakelijkheid voor de brand, met andere woorden, was de eigenaar van de woning waar de brand was begonnen, ook schuld of nalatigheid aan te re kenen? Dit punt laten we maar even buiten beschou wing en we gaan ervan uit dat hij niet aansprakelijk te stellen was. Vijf eigenaren hadden een individuele opstalverzeke ring en de zesde had zoals ge meld, geen opstalverzekering afgesloten. De maatschappijen van de drie niet beschadigde appartementen weigerden uit te keren. Daarom kwam alleen de uitkering voor de twee door roet en water beschadigde ap partementen, maar daarbij PAGINA U Jaarlijks ontstaat er in 7 tot 8.000 woningen brand. Soms (bijvoorbeeld) een vlam in de pand die geblust kan worden voordat de keukengordijnen vlam vatten, maar meestal toch met meer of minder grote schade. Het is dan ook niet verwonderlijk dat vrijwel alle hypotheek verstrekkende in stellingen eisen dat de als on derpand dienende woningen te gen brand zijn verzekerd. Daarnaast hebben de meeste mensen ook (brand)schade aan hun inboedel verzekerd. Voor de verzekeringsmaatschappij en vormen dergelijke schades intussen zo'n groot risico, dat ze soms verzwarende condities kennen. Het woord 'brandverzekering' is in wezen misleidend. Brand is dan wel een veel voorko mende oorzaak van schade, maar in feite is de bedoeling om pand en inboedel te verze keren tegen allerlei soorten schade. Ook schade door storm, water en vooral door inbraak zijn veel voorkomen de risico's. Schade door in braak komt met name in de grote steden zo vaak voor, dat inboedelverzekeringen daar duurder zijn. Dat wil zeggen: er zijn eigen risico's ingevoerd die alleen bij te verzekeren zijn tegen extra premie. Uitgebreid Premies voor opstalverzeke ringen bewegen meestal rond de gulden per jaar per f 1.000,- verzekerd bedrag. De premies voor een inboedelver zekering liggen meestal op het dubbele. Het kan minder of meer zijn. Soms omdat de ene maatschappij (beduidend) goedkoper is dan de ander, maar vaak omdat de omvang van de dekking nogal kan va riëren. Per saldo zijn beide verzekeringen duur: een wo ning zal al gauw 100.000,- waard zijn en een inboedel al gauw de helft daarvan. In bei de gevallen is de jaarpremie dus ongeveer 200,-. Overi gens bieden steeds meer maat schappijen de mogelijkheid de premie per kwartaal of zelfs per maand te betalen. Een uitgebreide opstal- en/of inboedelverzekering zal de volgende risico's dekken: - brand (inclusief bliksem inslag en ontploffing); - inbraakschade (geforceerde deuren en/of ramen, vernie lingen); - stormschade; - schade door regen-, sneeuw- of smeltwater (ook bijvoor beeld waterschade die ont staat als naburige panden worden geblust of als een aquarium breekt); - lekkages van water uit wa terleidingen en daarop aan gesloten apparatuur (overlo pende wasmachines bijv.); - lekkages van olie uit leidin gen, tanks en de installatie zelf; - aanrijding en aanvaring (niet denkbeeldig: elk jaar rijden er toch een aantal auto's te gen de gevel van een huis); - schade door vliegtuigen of andere uit de hemel vallende voorwerpen. Voor inboedelverzekeringen is nog van belang dat verzeke ringsmaatschappijen een on derscheid maken tussen 'brand' en 'schroeien'. Bij brand gaan in pricipe altijd vlammen gepaard. Als bij hit te schade ontstaat door schroeien, zengen of smelten, wordt die in principe niet ge dekt als er geen vlammen aan te pas komen. Dan moet daar een extra premie voor worden betaald. Zo bestaan er allerlei varian ten in de omvang van de dek king. De ene maatschappij geeft bovendien een ruimere invulling aan het begrip 'uitge breide dekking' dan de ander. Alleen een onafhankelijk assu rantie-tussenpersoon zal in de van de week Polisvoorwaarden zeer belangrijk Onlangs werd in het Vara- tv-programma 'Kassa!' al aangegeven dat ca. 4 mil joen gezinnen niet verze kerd zijn tegen diefstal zon der 'braak'. In de polisvoor waarden wordt een uitke ring wegens diefstal vaak geweigerd als er geen spo ren van inbraak zijn. Maar er zitten nog meer ha ken en ogen aan brandver zekeringen (casco en inboe del). Assurantie- en hypo theekadviseurs Wim Krens en Els v.d. Bergh waarschu wen bijvoorbeeld nog voor het volgende: - laat een onafhankelijk tussenpersoon de her bouwwaarde van een pand vaststellen; - deze kan ook nagaan in welke mate appartemen teigenaren zijn (onder- )verzekerd; - polisvoorwaarden ver schillen van maatschappij tot maatschappij, zodat onderlinge vergelijking een kunst apart is; - daarom is de laagste pre mie niet altijd de beste oplossing; - let er ook op of hak- en breekwerk na schade zijn meeverzekerd. Dit kan om aanzienlijke bedragen gaan, zeker bij grote brandschades. Krens en v.d. Bergh geven vrijblijvend graag nadere adviezen (tel. 070-632328). Maar ze geven ook aan dat de consument er altijd goed aan doet om advies van verschillende tussenperso nen te vragen. wirwar van regels en mogelijk heden de weg kunnen wijzen. Onderverzekering Verzekeringsmaatschappijen en tussenpersonen hameren nogal op de mogelijkheid van 'onderverzekering'. Nog steeds zouden de meeste mensen on- derverzekerd zijn. Dat wil zeg gen dat de omvang van de dekking lager is dan de werke lijke waarde. Stel dat (opstal of inboedel) voor 50.000,- is verzekerd, terwijl de werkelij ke waarde 80.000,- is. Dan wordt bij schade slechts 5/8e uitgekeerd, omdat de verze kerde voor 30.000,- was on- derverzekerd. Onderverzekering ontstond vroeger vooral, omdat de mensen vergaten hun dekking aan te passen aan de gestegen prijzen. Tegenwoordig zijn de brandverzekeringen (opstal en inboedel) daarom geïndexeerd. Van jaar tot jaar wordt daar mee de prijsontwikkeling ge volgd, zodat onderverzekering niet meer voorkomt, tenzij de waarde van bijvoorbeeld de inboedel stijgt door nieuwe aankopen. Als er in huis dure apparatuur aanwezig is (video camera, computer e.d.), of dure gebruiksvoorwerpen (bontjassen, juwelen e.d.) of kostbaarheden (schilderijen e.d.), moeten die meestal apart in de polis worden vermeld. Het aanpassen van verzekerin gen aan de werkelijke waarde is niet alleen van belang voor de verzekerden, maar ook voor de verzekeringsmaat schappijen. Hoe hoger het ver zekerd bedrag, hoe hoger ook de premie-inkomsten. Soms lijkt het er wel op dat verzeke ringsmaatschappijen wat al te veel nadruk leggen op die on derverzekering. Want over 'oververzekering' hoor je nooit wat. Toch zijn er ook vele mensen oververzekerd, die veiligheidshalve of door onwe tendheid uitgaan van een te hoge dekking. Oververzekering leidt wel tot extra premie, maar niet tot ex tra uitkering. Een verzekerde krijgt nooit een hogere uitke ring dan de werkelijke schade. Ook daarom is een echt goede assurantie-tussenpersoon nut tig. Risico's worden optimaal gedekt tegen de laagst mogelij ke kosten. Advies van assu rantie-tussenpersonen kost in principe niets. Hun provisie is in de premies inbegrepen, die krijgen ze dus van de verzeke ringsmaatschappijen. Consu menten doen er daarom goed aan om te rade te gaan bij c minstens twee verschillende s (onafhankelijke) tussenperso- nen. Rolgordijnen in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld: ongeacht stofsoort 300 br. x 190 h. (cm) normaal 194.- Bij Sandux. Ook kant klaar rolgordijnen breed: 100 cm. 29.- 150 cm. 39.- 200 cm. 49.- 250 cm. 63.- GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! zowel in breed als in smal te leveren bij Sandux: VOORBEELD: in breed 200 br. x 160 h. (cm) van 140.- Nu bij Sandux voor.1 OZ? Leverbaar in 50-35 I wU«' en 25 mm met knikarm, nu in de aanbieding. VOORBEELD op maat gemaakt 200 cm uitval 495 cm breed van 1137.- effdoek i/AA." nü bij Sandux.-j nnj streepdoek IAjU.4." Nieuw! weert zon en kou! Houdt genoeg daglicht binnen VOORBEELD: 200 br. x 150 h. (cm) Normale prijs 394.-, nu bij QH/J Sandux met 30% korting M lUt" Nog nooit zó goedkoop, nu bij Sandux in 20 kleuren en met 20% KORTING? 200 br. x 180 h. (cm) O O /I nü bij Sandux. vertikale jaloezieën In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. VOORBEELD: 250 br. x 180 h. (cm) - - normale prijs 553.- nü bij Sandux TÉaO Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur. Oosthavenkade 87 Vlaardingen U vindt ons 100 meter over de spoorbaan van de NS. Tel. 010-4346260/4346144 Sandux is open op: maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 u. zaterdag 09.00-16.00 uur vrijdag koopavond. Objectief kunnen kiezen uit de ruim 500 hypotheek-varianten, behoeft een passie voor de kleine lettertjes. Schakel daarom De Hypotheker in. Hij biedt u op één adres een verrassend helder overzicht van alle hypotheekvormen en -aanbieders. En hij rekent u gratis voor welke hypotheek het predikaat ideaal verdient. Op basis van kennis en ervaring. Want de jaarlijks ruim 50.000 hypotheek adviezen zijn daarvoor een onmiskenbare garantie. PAS DAN WEET U HET ZEKER De Hypotheker. De grootste onafhankelijke hypotheekadviseur van Nederland De Hypotheker Rotterdam, De Hypotheker Rotterdam De Hypotheker Rotterdam/Capelle, 010-4332113/4332114 010-4046400 010-4583755 E.J. Dijk, Weena 142 drs A.W. van den Berg, Vasteland 106 H. Kuiken, Kanaalweg 29, Capelle Dit is slechts één voor beeld uit onze uitgebreide collectie op 2000m2 Toonzalen. Kom meubelen kijken bij Modern in Schiedam. Zoals deze schitterende blank eiken kast. Eindeloos veel mogelijkheden want u koopt onderkasten en bovenkasten naar uw keuze. Grotendeels vervaardigd van massief Europees eikenhout. Verkrijgbaar in blank-, honing- en donker eiken. Zoals gewoonlijk scherp geprijsd bij Modern. Het beste adres voor meubelen: ook voor de bekende 'Westlandia' kwaliteit bent u welkom. SCHIEDAM Buitenhavenweg 132-140, tel.(010) 426 88 15/ 426 22 03 OOK UW ADRES VOOR 1e KLAS STOFFEERWERK VRAAG PRIJSOPGAVE Zonwering SANDUX zonweringfabriek WONEN "Uw ideale hypotheek staat nooit in deze krant' Voordeel in kwaliteit

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 11