Rode Lijsten voor bedreigde soorten HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989, PAGINA 13 Het aantal soorten paddestoelen in ons land en trouwens in heel Europa vertoont sinds 1950 een op vallend grote achter uitgang. Belangrijkste oorza ken zijn luchtverton- treiniging en vernie tiging van typische leefgemeenschappen. Om meer inzicht te krijgen in de stand van de paddestoelen flora in Europa heeft Nederland in 1985 op een internationaal congres te Oslo het initiatief genomen om te komen tot op richting van een Eu ropese commissie ter bescherming van paddestoelen. Deze commissie, waarvan voorzitter en secretaris mede werkers van de Landbouwuni versi - teit Wageningen zijn, is inmiddels met haar werkzaam heden gestart. In au gustus is de commis sie in Lodz bijeen geweest om gegevens uit elf landen uit te wisselen. Uit die ge gevens zijn nu de eerste conclusies ge trokken over de voornaamste bedrei gingen van de pad destoelenflora. Er zijn in Europa veel meer soorten paddestoelen dan soor ten hogere planten. Het is dui delijk dat deze paddestoelen en schimmels nog gevoeliger zijn voor vervuiling dan andere planten. De achteruitgang is dan ook zeer opvallend. In een aantal landen zoals verschillen de deelstaten van de Duitse Bondsrepubliek, de DDR en Nederland zijn al 'rode lijsten' van bedreigde paddestoelen sa mengesteld. Daarin zijn tussen de 308 en 1094 soorten opgeno men. In de deelstaat Saarland bevat de lijst zelfs de helft van alle daar voorkomende soorten. Ernstig De 'rode lijsten' vormen eigen lijk een waarschuwing dat het milieu nog ernstiger bedreigd is dan aangenomen wordt. Het is namelijk buiten de kleine kring van deskundigen (mycologen) nauwelijks bekend dat padde stoelen veel gevoeliger zijn dan andere planten en daarom eerder reageren op veranderin gen in het milieu. De mycologen zijn bezorgd over de teruggang omdat padde stoelen en andere schimmel soorten en belangrijke rol spe len bij de afbraak van organisch materiaal. Ze zijn als het ware de afvalopruimers van het bos. Daarnaast zijn er nog al wat soorten, de zogenaamde my- corrhizapaddestoelen waarvan de schimmeldraden als het ware een verlengstuk vormen van de boomwortels. Voorbeelden hier van zijn cantharel, vliegenzwam en boletens zoals eekhoorntjes brood. Veel boomsoorten gebruiken ze om voedingstoffen uit de bo dem op te nemen. Het afsterven van de bossen heeft alles te ma ken met de achteruitgang van deze paddestoelen. Naast lucht verontreiniging zijn er nog een aantal oorzaken voor de terug gang van paddestoelen. Vaak worden typische leefgemeen schappen vernietigd door ver anderingen in land- en bos bouw, door wegenaanleg en re creatie. Verder doet verlaging van het grondwaterpeil, grootschalige herbebossing met uitheemse boomsoorten en het toevoegen van kalk en kunstmest aan bos- bodems veel soorten verdwij nen. Uit zowel Noors, Tsje chisch als Nederlands onder zoek blijkt dat mycorrhizasoor- ten vooral achteruitgaan in ge bieden met veel luchtverontrei niging. In het zuiden van ons land is de achteruitgang al in 1950 begonnen, in het noorden na 1972. Plukken Vooral vanuit Nederland wordt in de commissie sterk bena drukt dat het plukken van pad destoelen niet de belangrijkste oorzaak van de achteruitgang is, de andere genoemde oorzaken zijn veel belangrijker. Bij het plukken is vertrapping en ver dichting van bosbodems wel een bedreiging. Daarom zijn er wel duidelijke regels voor het plukken nodig, bijvoorbeeld de regel dat alleen langs paden geplukt mag wor den. In de Europese commissie speelt het Nederlandse stand punt een belangrijke rol, omdat zowel voorzitter dr. E.J.M. Ar nolds (biologisch station te Wij ster) ais secretaris mw. dr. A.E. Jansen (vakgroep fytopathoio- gie), beide van de Landbouw universiteit Wageningen, veel onderzoek hebben gedaan. Het biologisch station te Wijster doet al sedert 1965 paddestoele- nonderzoek. Samenwerking noodzakelijk Alle Europese landen, ook de Oostbloklanden, nemen deel aan de Europese commissie om dat ingezien wordt dat interna tionale samenwerking noodza kelijk is. De achteruitgang van paddestoelen is een gevolg van een grensoverschrijdend milieu probleem. Er is vooreerst meer inzicht nodig in het patroon van de achteruitgang. Sommige soorten gaan namelijk plaatse lijk achteruit en andere over een enorm groot gebied. De kennis over de achteruitgang is nog niet in elk land even goed gedocumenteerd. De Europese commissie streeft er daarom naar een 'rode lijst' van heel Europa samen te stel len. Daarnaast wil ze de achter uitgang in kaart brengen via in ternationaal gecoördineerd on derzoek. Aanbevelingen Op basis van deze kennis moeten de leden dan voor hun eigen land aanbevelingen doen ter bescherming van paddestoe len. Die maatregelen kunnen bestaan uit het verbeteren van het beheer van bepaalde gebie den, het hoog houden van de waterstand, minder landbouw gif gebruiken, met minder zwa re machines in het bos werken of de recreatie beperken. Terug dringen van de luchtverontrei niging is nog belangrijker, maar dat is inmiddels wel bekend bij de overheden. Voor 1950 werd de geschubte stekelzwam nog op vele plaatsen in ons land aangetroffen. De geschubte stekelzwam kwam in de periode 1973-1983 maar op enkel plaatsen in ons land meer voor. Bescherming paddestoelen wordt internationaal georganiseerd

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 13