Het Nieuwe „Al moet ik een portiek schoonmaken EUROTAXI 4151122 TAXI Het weer 'Geefs voor diabetes VüOf Bureau gaat in op kritiek milieuclubs i i In 't kort Programma Podium 11.500,- f'# - •■f.ffWH Stadsblad Zuid-Hoiland &51Ï& Milieucursus Tikfout SP0(R)TG0EDK00P SP0(R)TG0EDK00P Zwemuur voor naturisten II Rode oortjes of Klamme handen... VRIJDAG 10 NOVEMBER 1989 41e JAARGANG, NUMMER 90 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Helen (blond) en Ruheda voor het schoolbord. Daarachter Ineke Hubregtse en zittend Ma rieke Gels, coördinatrice van 'No Problem'. SCHIEDAM - Ruheda (20) en Fatima (23) zijn in vele opzichten uitzonderin gen op hun Turkse en Ma rokkaanse leeftijdgenoten. Ze zijn - ondanks hun leef tijd - niet getrouwd, willen persé een baan en volgen een cursus algemene ont wikkeling op een zolderka mertje in de Passage bij de stichting 'No Problem'. EvSSCl resultaat oplevert, daarover is Hubregtse best sceptisch. „Je moet iets doen, want iedereen wil z'n eigen geld verdienen. Dat geldt in ieder geval wél voor de meiden die hier zitten. Maar ook al lukt het niet om een plaatsje op de arbeidsmarkt te veroveren, dan nog is het be langrijk te leren hoe je het best met ie vrije tijd omgaat. Met Ruheda heeft een voorsprong op Fatima. Ze kwam op jongere leeftijd naar Nederland en volg de met succes een opleiding aan de Kappersschool. Maar het uit eindelijke resultaat voor de twee is exact hetzelfde: geen baan. De oorzaak ligt voor do cente Ineke Hubregtse voor de hand. De woordenschat schiet vaak te kort. Ook hebben ze moeilijkheden met het invullen van sollicitatieformulieren en het schrijven van brieven. Die vaardigheden, inclusief een dosis maatschappijleer, worden er bij 'No Problem' in één cur susjaar ingestampt. Maar of het AUTOde" WEEK SCHIEDAM - In november be steden de Schiedamse bibliothe ken aandacht aan het roman genre science fiction (Essef) door middel van een boekuit- stalling. Bij science fiction denken men sen vaak aan enge groene man netjes, opstandige robots of veldslagen in de ruimte. Dat zijn de beelden die de televisie en de films als science fiction op het scherm brengen. In de science fiction roman ligt dat even anders: de schrijver verhaalt gefantaseerde gebeurte nissen, die hij met wetenschap pelijke theorieën probeert te verklaren. Fantasie en weten schap gaan hier hand in hand! De schrijver wil zo bereiken, dat de lezer het gevoel krijgt dat die gebeurtenissen ook wel eens echt zouden kunnen plaatsvin den. Dat maakt het lezen van essef juist zo spannend. Bij de boekuitstalling over science fiction ligt een mee- neemfoldertje, waarin in het kort de verschillende soorten essef worden toegelicht en van schrijvers en titels voorzien: space-opera, utopie, fantasie en wetenschappelijke science fic tion. Kehuda kijken we nu of ze kap ster wil blijven worden, of een andere richting wik inslaan". 'Liberaal' Ruheda en Fatima worden naar Turkse en Marokkaanse begrip pen 'liberaal' opgevoed. Een eis aan deelname van hun dochters aan de cursus hebben de ouders wel gesteld: geen jongens erbij. Dat gebeurt ook niet. Zelf hun boontjes doppen: dat spreekt ze bijzonder aan. Daarom ergeren ze zich behoorlijk als hun moe ders met buurvrouwen staan te smoezen over 'wanneer hun dochter eindelijk eens onder de pannen is". Ook Helen, een Nederlands meisje van 18 jaar, volgt de les sen. Met de taal heeft ze geen problemen, rekenen is een an der verhaal. Werken wil ze best graag en het maakt niet uit wat voor werk. Als het team maar gezellig is. Bij EDAH had ze het best naar haar zin. Maar haar stageplaats kon ze niet omzet ten in vast werk. „Sfeer is be langrijk, al moet ik een portiek schoonmaken", zegt ze. Animo De animo voor de cursus is niet groot. Vier jongedames nemen les. Helen, Fatima en Ruheda hebben vaak geprobeerd vrien dinnen over de streep te trek ken, maar zonder succes. Helen: „De meesten zitten thuis. Wat heb je daar nu aan". Meer informatie is te verkrijgen bij Marieke Gels of Ineke Hu bregtse, tel. 4730770. De cursus wordt gegeven elke dinsdag- en donderdagochtend van kwart over negen tot ^-t voor twaalf. TELEFOONNUMMER ONGEWIJZIGD ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE 24 UUR PER DAG SCHIEDAM - Maar liefst 250.000 tot 300.000 mensen in Nederland heb ben diabetes, ook suiker ziekte genaamd. Het is een ongeneeslijke ziekte waar van de oorzaak nog steeds niet bekend is. Weten schappelijk onderzoek is dan ook hard nodig. Om dit wetenschappelijk on derzoek te kunnen finan cieren, organiseert het Di abetes Fonds Nederland van 13 tot en met 19 no vember haar jaarlijkse col lecte onder het motto: „Geefs voor diabetes". Mevrouw Knoops, internist van het Schielandziekenhuis geeft de eerste financiële bijdrage voor de aktie 'Geefs voor diabetes'. De heer Hollander (met bus) organiseert de Schiedamse fondswerving. SCHIEDAM - De cursus Vrouw en Milieu is ontstaan vanuit de V.O.S. en P.V.V.cur- susssen, waar bleek, dat er veel belangstelling en bezorgdheid bestond voor het milieu. De begeleidsters van deze cur sus hebben een training gevolgd bij het 'Milieu Kwartet'. De mi lieu-cursus heeft tot doel vrou wen bewust te maken van de problematiek en ieders verant woordelijkheid in het omgaan met ons milieu. Met het milieu hebben wij iedere dag te maken. Steeds moeten wij kiezen: wel of niet in het belang van het mi lieu. Wat kopen we, wat doen wij met ons afval, willen wij wel of geen kleur- of geurstoffen? Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder andere: ener gie en energiebesparing, water vervuiling, afval, voeding, licht en bodemverontreiniging. De cursus duurt 6 dagdelen, kost 15,- en vindt plaats in De Blauwe Brug op dinsdago- chend van 09.15 tot 11.15 uur. Data 14 november, 28 novem ber, 12 december, 19 december. De januari-cursusdagen in over leg met de deelneemsters. Infor matie tel. 4263359. SCHIEDAM - Ramil b.v. het Raadgevend Bureau voor Milieuzaken uit Vlaardingen dat in juni bo demonderzoek uitvoerde naar de kwaliteit van de grond ter plaatse van de toekomstige singels in Spaland-West, deelt op zich de kritiek van de mi lieu-organisaties dat aan het gebruik van mengmon- sters bezwaren kleven. Want als gevolg van dat men gen kunnen in principe mon sters met een hoge concentratie verontreinigde stoffen ver mengd worden met 'schone' monsters. Hierdoor worden plaatselijke verontreinigingen als het ware verdund en lijkt het allemaal minder ernstig dan het in werkelijkheid is. Maar, zo meldt het bureau, die vlieger gaat voor Spaland niet op. Het terrein dient beschouwd te worden als een lokatie die in zijn totaliteit is opgespoten. Ten tweede hebben op het terrein geen aktiviteiten plaatsgevon den die oorzaak kunnen zijn van lokaal ernstige verontreini ging- Ten derde zijn in het verleden diverse onderzoekingen verricht die geen aanwijzingen geven voor inhomogeniteit van de bo dem en ten vierde vergt analyse van separate bodemmonsters een veelvoud van de kosten van het huidige onderzoek. Tweede rapport Dit alles valt te lezen in hun tweede rapport dat uitvoerig in gaat op de aan wethouder C. Zijdeveld geadresseerde onple zierige brieven van de Weten schapswinkel Delft, Nederland Gifvrij/Stichting Natuur en Mi lieu en Milieudefensie. Daarin veegden experts de vloer aan met de resultaten van 'Ramil'. Enkele citaten: „Het onderzoek is veel te gering van omvang om betrouwbare uitspraken te doen" „...Er is sprake van een enorme uitschieter voor kwik" (Ned. Gifvrij/St. Natuur en Mi lieu). „Van plaats tot plaats treedt een aanzienlijke variatie in ernst en aard van de veront reiniging op. Dit rechtvaardigt een omvangrijk onderzoek" (Milieudefensie). Ramil, dat benadrukt dat hun onderzoek niet tot doel had in- -M 1 0 i Spaland-West formatie te verzamelen over de kwaliteit van het havenslib in het algemeenis zelf van me ning dat het aantal genomen monsters relatief groot is gezien de verhouding van de af te gra ven grond. Ook zijn de mon sters geanalyseerd volgens de richtlijnen van het verantwoor delijke ministerie. Het rapport, in opdracht van de Dienst Gemeentewerken samen gesteld, is naar alle fraktievoor- zitters gestuurd. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de deskun digen van de vier milieuclubs re ageren op het tweede rapport van Ramil. SPALAND - Een punt van kritiek kon Ramil zo uit de wereld helpen, namelijk de hoge concentratie kwik in de havenblubber waar Ne derland Gifvrij samen met de Stichting Natuur en Mi lieu zo over vielen. „Een tikfout", valt er in het rap port van het tweede rapport van het ingenieursbureau uit Vlaardingen te lezen. Het moest niet 70 maar 7,0 milligram zijn. SCHIEDAM - 'The G. P. Bluesband' is vrijdag te gast in café Podium aan de Lange Ha ven. De groep is opgericht in '88 te Rotterdam door Hump hrey Groeneweg. Hij was zelf sterk geïnspireerd geraakt door mensen als Albert Collins, Al bert King en B.B. King. Hij be sloot daarom een band te for meren in de zogenaamde Chica- go-blues stijl. Gitarist Hump hrey weet zich begeleid door een aantal goeie muzikanten, te weten: Erik Venderbosch op drums, Gerald Hiwat op basgi taar, Peet Huisman op rhythm- gitaar en tenslotte Jan Pieters zang en mondharmonica. The name 'The Name', een band die mu ziek speelt dat het best te om schrijven is als ritmisch, melo disch, rauw en ingetogen tege lijk, staat zaterdag op de plan ken bij Podium. Live wordt The Name vooral gedragen door de vocalen van een van de beste zangeressen van nederland, Sigrid van Bu ren. Zij wordt begeleid door een aantal muzikanten die voor ve len uit Schiedam absoluut geen onbekenden zijn. Om te begin nen gitarist Age Kat (ex-Rickey and the Frog en Professors Go Wild), dan broer en songwriter Frank Jan at (ex-Splendid Mood) op gitaar en zang, Jef frey Mayer is de drummer en hans Bouman op basgitaar. In deze samenstelling is de band al ruim twee jaar aktief op allerlei podia en werden er on langs opnames gemaakt voor Vara's Popkrant. Beide optredens beginnen om 22.30 uur. Toegang 5 gulden. Zondag wordt om 21.30 uur de muziekfilm 'The Rose' met in de hoofdrol Bette Midler ge draaid. Toegang gratis. SCHIEDAM - De collecte ten bate van het werk van de Ne derlandse Brandwonden Stich ting te Beverwijk heeft een be drag van 3.680 opgebracht. Prijswinnaars van de loterij die door gemengd koor Senectute is georganiseerd, worden verzocht icontakt op te nemen met de heer J. H. van der Klink, tel. 4715846. In dienstencentrum De 4 Mo lens kunnen 50-plus vrouwen leren biljarten op donderdag middag tussen twee en vier uur. Kosten 0,50 per half uur. Op woensdagavond is er bij Da mesbiljartvereniging 'De vrije keu's' nog plaats voor 10 nieu we dames. Kosten 5,75 per maand. Ook dan is er gelegen heid om les te krijgen. Wilt u meer informatie hierover dan kunt u op maandagmiddag en woensdagmiddag bellen naar tel. 4705500 en vragen naar Miep de Groot. Op maandag 27 november is er in de Mathenesser Bogert een handwerkverkoop. Van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tevens staat er een oudenvetse snoepkraam. 's Middags zal er een sneldich ter zijn om met de sinterklaas rijmen te helpen. CAMPRI jacks afritsb. mouwen 83- 79- 59- VLAARDINGEN - Sinds 2 september is het mogelijk voor naturisten om naakt te zwem men gedurende de winterperio de. Dit kan in het Holybad, Reigerlaan 55 te Vlaardingen. Zaterdags van 13.25-14.25 uur. Het zwemuur is openbaar en een ieder is welkom, vooral ge zinnen. Inlichtingen: 010- 4746733. Leo van Gelder naar Griekenland Stationsstraat krijgt ondarhoudslngraap Of u nu een erotische of een griezelfilm wilt zien, Videoland heeft ze allemaal en nog veel meer. Kom maar 'ns kijken en je blijft kijken. Iedere dag geopend van 12.00-21.00 uur. i The Name Korte Hoogstraat 18a - Vlaardingen - tel: 4356822 Mgr. Nolenslaan 776 - Schiedam - tel: 4271250 w>» SnSSm* i Baan bóven alles Renault 9 Louisiana 3-'85 33.000 km If Stationsplein 2 IVI CIJCI Schiedam aakt zkh sterker t«i «77099 VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRUDEN, TELEFOON 4370733 Bron: KNMI ZATERDAG 11/11 wolkenvelden droog min. 9° midd.temp. 13° wind: Z-5 ZONDAG 12/11 wolkenvelden droog min. 7° midd.temp. 12' wind: 0-4 MAANDAG 13/11 wolkenvelden droog min. 3° midd.temp. 9° wind: 0-3 Spaland: wéér een rapport lacht om da prijzan van aan andarl O'NEILL trainingspakken SWINGB0 aki-jack. SKIHANDSCHOENEN 100% leder. p.p. SKIPULLI'S 2 voor 25- 10- Konstant de laagste prijzen voor de leukste sportieve kleding bij: Broersveld 127, Schiedam. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1