Het weer Hoogste punt 'De Palmboom' bereikt Onderhoudsingreep Stationsstraat 'n paar contactlenzen K0PIEREN Aktie 'Tankslag van start PALAM) Goed is goed koop bij Albert Heijn. Let Wil van Wijk volgt Gerard Verhulsdonk op Geen problemen op Harga en Spangen i A.H. Hagastraat 1 (Gorzen) Stadsblad m Zuid-Holland op de advertentie van a.s. vrijdag in deze krant. Dat gaat u guldens schelen! Nieuwe straatnamen I- mwm. WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 41e JAARGANG, NUMMER 91 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Het hoog ste punt van de windkoren- molen De Nieuwe Palm boom' is bereikt, althans wat het metselwerk betreft De wederopbouw van de 'peperbus' gaat het comité Herbouw De Palmboom bijzonder goed af. Instan ties, particulieren en on dernemers dragen hun steentje bij. Dankzij het milde weer vlotte de op bouw sneller dan verwacht: ie ex-stomp is nu een ro buust ogende molenromp geworden van 28 meter hoogte, die hoog boven zijn omgeving uitsteekt. Ten minste als men de oude 'Bolsilo', tegenwoordig het zenuwcentrum voor Hon gaarse economische belan gen, buiten het gezichtsveld Jos Gunneweg, directeur van de Stichting Schiedamse Mo lens plaatst samen steentje met de 'meestermetselaar' het laatste laat. De volgende stap is het aanbrengen van het zo genaamde 'gaande werk' binnenin De Nieuwe Palmboom. Als laatste ko men kap en wieken. SCHIEDAM - De voetbalwed strijden SW - Heracles en Sparta - FC Den Haag hebben geen problemen opgeleverd voor de Schiedamse politie. Op Har- ga bleef alles rustig. De supportersaanhang van FC Den Haag, die via NS Rotter dam-West/Schiedam dé uitwed strijd van hun club bezocht, liet zich gedwee naar de klaarstaan de bussen afvoeren. Windkorenmolen 'De Nieuwe Palmboom' Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 i Stationsstraat SCHIEDAM - De twee ëntachtig woningen van Fase 1 in de Stationsstraat zullen een onderhoudsing reep krijgen. In eerste in stantie was een andere op lossing gevonden voor de problemen met het binnen milieu in de woningen, waarbij bewoners last had den van tranende ogen, hoofdpijn en misselijkheid. De afzonderlijke geisers zouden vervangen door een collectief warmtapwater- systeem. Deze makkelijke re en dus goedkopere op lossing heeft echter onder de bewoners niet voldoen de animo verkregen. Ge meentelijk Woningbeheer kent echter een onder houdsplicht, zodat nu wordt overgegaan op de onderhoudsingreep. De problemen met het binnen milieu in de woningen aan de Stationsstraat kwamen voort uit een opeenstapeling van drie fak- toren. De rookgassen van het centrale ketelhuis komen soms in de wo ning terecht. De inlaatopening van de warm- teterugwineenheid ligt te dicht bij de afvoer van de vuile lucht. Daardoor is de lucht die de wo ning wordt ingeblazen niet goed schoon. De open geiser in de keuken brengt zijn rookgassen eerst in de keuken en dan pas worden ze afgezogen. Kosten De voorgestelde vervanging van de geisers gaat nu echter niet door. Woningbeheer had name lijk als voorwaarde gesteld dat Tegen inlevering van deze bon, een originele Parkerset (ballpen vulpotlood) gratis, bij aankoop van een complete bril of een paar contactlenzen. R'dam Kruiskade R'dam Termeulen R'dam Zuidplein, (1 uur service) Vlaardingen Schiedam Spijkenisse .Ui minimaal 75% van de aange schreven bewoners met het plan zou instemmen. Dat percentage werd bij lange na niet gehaald en bleef staken op 57%. Volgens de heer De Wolf van de B.V.S.O., de Bewoners Vereni ging Schiedam Oost, hadden de bewoners daar voornamelijk twee redenen voor. De Wolf: „Het eerste plan zou een lichte huurverhoging van hooguit 2,50 per maand hebben inge houden. Daarnaast was een aantal bewoners bang dat met een collectief warmtapwatersys- teem de waterrekening wel eens een stuk hoger zou kunnen wor den." Het heeft gemeentelijk Woning beheer enigszins verbaasd dat de 75% niet werd gehaald; im mers, het voorstel was na lang durig overleg met de bewoners- groep ontwikkeld. Hoe dan ook, door de onderhoudsplicht, was Woningbeheer toch verplicht de klachten te verhelpen, zodat Plan 2 uit de bus kwam. Oud en nieuw Dat nieuwe plan kent ook twee punten uit Plan 1. Zo zal voor komen worden dat de rookgas sen in de woning kunnen ko men en wordt ook de toevoer van schone lucht naar de wo ning gegarandeerd. Het verschil zit hem dus in de geiser. Die blijft nu in de woningen ge handhaafd en wordt voorzien van een rookgasafvoer. Momenteel wordt de onder houdsingreep nog met deskun digen doorgesproken. Voordat het uitvoeren van het hele plan kan starten, wordt het eerst nog voorgelegd aan de Raadscom missie Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting van 7 decem ber aanstaande. Gaat de com missie akkoord dan kan volgens de heer A. H. J. Mol (hoofd be woners- en verhuurzaken bij Woningbeheer) direkt daarna begonnen worden. Mol: „Als we inderdaad snel na 7 december kunnen starten, dan zit waar schijnlijk vóór oud en nieuw het grootste deel van de klus er al op." De bewonersvereniging zal ko mende week met de bewoners in overleg treden over het nu door Woningbeheer voorgestel de plan. SCHIEDAM - Doorroes ten en lek raken. Wethou der Chris Zijdeveld en zijn rechterhand Jan Meesters moeten er niet aan denken en dat dat al is gebeurd met de naar schatting 300 a 400 brandstoftanks die in de Schiedamse klei grond liggen. Ze gaan er van uit van niet. Nog niet. Maar haast is geboden. Een liter olie kan immers een miljoen liter water ver vuilen. Het 'aanvalsscena- rio' van het duo ligt klaar: traceren en onschadelijk maken. Daar draait het om. De operatie onder de naam Tankslag' laat niets aan onduidelijkheid over. De slag moet met succes binnen gehaald worden. De eerste fase is ingezet: voor lichting aan de burgers. De folder is gedruk* en zal bin nenkort bij bij.ia icurti gezir. op de deurmat vallen. Bijna. Want in nieuwe wijken als Groe- noord, Woudhoek en Nieuw- land liggen geen olietanks onder de groene zoden. Vooral in de vijftiger en zestiger jaren zijn grote aantallen voorraadtanks voor huisbrandolie vooral bij grote eengezinswoningen inge graven. Bijvoorbeeld in de om geving van de Julianalaan en de Nassaulaan. Hoewel de eigenaar meestal in de veronderstelling leeft dat de tank zo goed als leeg is, heeft Jan Meester van bodemverontreiniging en Lo zingszaken daarover een andere mening: „Die dingen waar twee- tot drieduizend liter in kan, gaan op den duur zakken en schuin liggen. Zodoende blijft er gauw een paar honderd liter olie en oliedrap over. Na enige tijd tast het grondwater het metaal aan en komt de olie vrij. Dat vormt een zeer groot gevaar voor ons milieu. De olie vervuilt grond en grondwater. We kunnen de verontreiniging zelf via het eten van zelfverbouwde groenten of het drinken van leidingwater naar binnen krijgen. Waterlei dingen worden namelijk aange tast. Hetzelfde geldt voor gaslei dingen, waardoor explosiege vaar ontstaat. En niet te verge ten de stank die het veroorzaakt in kelders en kruipruimten." Eigen rekening Om de tank onschadelijk te ma- van 1 tot 1 miljoen stuks v.a. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten ken wordt de restolie uit de tank verwijderd, de binnenzijde schoongemaakt en vervolgens - om de tuin niet te laten zakken, wordt de kolos - met zand op gevuld. De kosten, begroot op duizend gulden per 'slagbeurt', komen grotendeels voor reke ning van de gemeente. Van de particulier wordt een eigen bij drage verwacht van honderd vijftig gulden. Een aanbod dat de tankhouder duizenden gul den bespaart. Want naar ver wachting komt er een nieuwe bepaling in de wet waarin parti culieren worden verplicht de oude tank in zijn geheel en voor eigen rekening uit hun achter tuin te halen. Een zeer kostbare operatie. Wie nu meedoet met de aktie Tankslag krijgt hier voor ontheffing. Lekken Meesters: „Het is niet slim om te denken: ik laat mijn tank lek ker zitten. Ik ben de enige die ,van het bestaan atweet. Zo gauw de olietank gaat lekken kunnen zelfs de overburen er stankovelast van krijgen. Of lei dingen worden aangevreten. Stel dat ze dit melden. Bij de vervuiler komen we bijna altijd terecht en die draait dan op voor de kosten." Ook mensen die vermoeden een lekkende tank in de grond te hebben, worden door Zijdeveld en Meesters dringend geadvi seerd dit toch te melden. Zijde veld: „Hoe vroeger we erbij zijn, des te beter. Wat de finan ciën betreft komen we er heus Wethouder Chris Zijdeveld en ambtenaar Jan Meesters ma ken een bordje schoon dat bevestigd is op een onlangs opge graven olietank: de aktie 'Tankslag' is officieel gestart. wel uit. Het potje voor 'Tank slag' is onvoldoende voor bo demsanering. Daar hebben we andere bronnen voor." Deksel Het is geen probleem om te ontdekken of men wel of niet een olietank onder de grond heeft liggen. Bovengronds is al tijd een ontluchtingspijp en een deksel op de vulput waarneem baar. de vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen DE KETEL G. MUIJS WAAR EEN VRIENDELIJK WOORD GEWOON IS. SCHIEDAM - Wil van Wijk, direkteur van de Willibrordus- school en voorzitter van de Stadsomroep Schiedam (SOMS), neemt het roer van Gerard Verhulsdonk over. De bonbonmaker die jaren de WD in de gemeenteraad aanvoerde, ziet af van een nieuwe kandida tuur. Vlak achter Van Wijk staat op de voorlopige WD- kandidatenlijst wethouder Luub Hafkamp. Het was verleidelijk om de eerst verantwoordelijke voor sport- en cultuurbeleid op de bovenste plaats te zetten. „Maar, schrijft voormalig wet houder Cor van Tilborg in het mededelingenblad van de libera len: „Luub is onze eerste kandi daat voor een eventueel wethou derschap. Zijn tweede plaats is zeker geen onderschatting van zijn kwaliteiten". Wil van Wijk wordt geroemd om zijn rijke ervaring in het so ciaal-cultureel leven. De kers verse fraktieleider heeft een groslijst aan functies bij talloze verenigingen en instanties. SCHIEDAM - 'Bijdorpplein' en 'Trimpad'. Zo gaan de twee weggedeelten heten tussen NS Nieuwland en de Schiedamse- weg, waar het politiebureau wordt gebouwd en het stuk tus sen Hargalaan en Sportlaan. Volgens de dienst stadsvernieu wing en volkshuisvesting is het wenselijk tot naamgeving van deze weggedeelten over te gaan. Frans de tweede regeert verder Buurt wenst alleenstaande niet Media staan In de rij voor SVV Programma Schiedamse theaters m Bron: KNMI DONDERDAG 16/11 weinig bew. droog min. -1° midd.temp. 6° wind: 0-4 VRIJDAG 17/11 ZATERDAG 18/11 weinig bew. wolkenvelden droog droog min. -1° midd.temp. 6° min. 1° midd.temp. 7° wind: 0-5 wind: 0-5 Stadsblad i Parker-set is de "jotter-steel" uitvoering in een luxe doos. Winkelwaarde f32,50. i Aanbieding geldt niet voor zonnebrillen en kant-en-klare look-overs. Aanbieding is geldig t/m 23 december as. Slechts één aanbieding of korting tezelfdertijd. Gratis, of de helft van de winkelwaarde in contanten. IMim'IHiP In de Gouden gids vindt u de adriessen Afwerking; ±25 mogelijkheden Ook kettingformulieren Haal en breng spoedservice! DRUKKERIJ GR0EN00RD Westvest 36, Schiedam Tel. 010-471 54 96 Fax 010-473 15 91 5 'Liter olie vervuilt miljoen liter water' Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 Groenelaan 95 Vorkoop Inruil - Roporolit Vork uur. Ook nor uw wotmochirm on kooiktsiun. rV Speciale aanbiedingen VAN UW GROENTEMAN Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging en bejaardentehuizen, scholen en kantoren s Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 Zie onze advertentie van pagina 6 ook geldig voor Lorentzaan Groente en fruithandel ui nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1