ii Ingewikkeldheid procedures vaak bron van verwarring nWEn Speelveldje werd bebouwd met flat Meubelfabriek Modern nwerim hollandb.v. GRONDVERZETMACHINES De HYPOTHEKER NU VEEL 174.- 443.- VERHUUR VAN Bestemmingsplan is een 'wet' >5}I# TE HUUR ZONDER MACHINIST TELEFOON: 010 - 4350739 TE KOOP 1024.- Buiten- scherm GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! Vertikale jaloezieën Aluminium jaloezieën Sanplise de Luxe Bel eens op of kom eens langs. Sandux de Luxe Oosthavenkade 87 Vlaardingen HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGINA 12 Bestemmingsplannen hebben een wettelijke status. Burger en overheid zijn aan de regels ervan gebonden. Daarom zijn er bij de totstandkoming en wijziging van bestemmings plannen gedetailleerde proce dures voorgeschreven. Iedere belanghebbende moet de kans krijgen erover mee te praten. In hoeverre dat meeweegt bij de uiteindelijke vorm van een bestemmingsplan (of wijziging ervan), is echter een kwestie van belangenafweging. Een aantal mensen kan zich daar door terecht gedupeerd voelen, zonder dat ze er verder iets te gen kunnen doen. Die wettelijke status ontbreekt bij allerlei plannen die als voorstadium van de totstand koming van een bestemmings plan zouden kunnen worden gezien. Streek- en structuur plannen bijvoorbeeld. Die zijn te beschouwen als beleidsvoor nemens van provincie en ge- meente(n). Daarin wordt bij voorbeeld aangegeven in wel ke gebieden toekomstige stad suitbreiding zou kunnen plaatsvinden, welke gebieden gereserveerd zouden moeten blijven voor recreatie, voor agrarische bestemmingen, voor industrievestiging, etc. Bestemmingsplannen haken daarop in het algemeen in. Maar als er goede argumenten zijn om van de streek- en structuurplannen af te wijken, kan dat zonder veel proble men. Drie fasen De ontwikkeling van een be stemmingsplan verloopt in drie fasen. Allereerst wordt er een programma van eisen op gesteld, de zgn. programmafa se. B&W geeft, meestal na overleg met de gemeenteraad, opdracht aan de stedebouw kundig adviseur van de ge meente, of aan de eigen amb telijke diensten om een inven tarisatie te maken van alle ge gevens uit eerder planologisch onderzoek. Dat mondt uit in een planprogramma, waaraan de verdere ontwikkeling van het bestemmingsplan moet voldoen. Deze fase eindigt als ■dit planprogramma door B&W wordt aanvaard. van de week Soms vergoeding planschade De Wet op de Ruimtelij ke Ordening kent een mogelijkheid van scha wl devergoeding aan dege nen die onevenredig zwaar worden benadeeld door nieuwe bestem mingsplannen of wijzi gingen daarin. Bijvoor beeld: iemand koopt een stuk grond waarop vol gens het geldende be stemmingsplan mag wor den gebouwd. De prijs :;i van die grond is daar- door veel hoger dan wanneer die bouwmoge- lijheid zou ontbreken. Nadien wordt het be stemmingsplan echter gewijzigd, als gevolg waarvan niet langer mag worden gebouwd. Als vast staat dat de koper van de grond dat niet had kunnen weten, kan hij in aanmerking ko men voor vergoeding van de te hoge aankoop prijs. Veel meer mensen den ken, al dan niet terecht, schade te ondervinden van wijzigingen in een bestemmingsplan. Toch wordt er in de praktijk weinig 'planschade' ver goed. Een van de redenen daarvan is dat soms moeilijk de omvang van de schade is aan te to nen. Immateriële schade bijvoorbeeld wordt niet in aanmerking genomen. Dus als een drukke nieu we weg voor de deur voor hinder zorgt, zon der dat aanwijsbaar is dat woningen in waarde dalen, zit vergoeding van schade er niët in. Ook moet de schade 'on evenredig zwaar belas tend' zijn. Zeg maar: een grote, financieel meetba re schade. Ook dit is een rekbaar begrip, wat tot afwijzing van vele scha declaims leidt. Toch speelt eveneens mee dat deze regeling ta melijk pnbekend is. Ver moedelijk laten veel mensen een claim ach- lerwege, omdat de moge lijkheid van planschade vergoeding niet kennen. TT •111 1 i Dan komt de ontwerpfase. Het programma van eisen wordt omgezet in een schetsplan. In het algemeen krijgen belang hebbenden de kans via in spraakprocedures hun mening BÈP ,iS* fr r n. f in te brengen. In dit verband moet het woord 'belangheb bende' overigens zeer breed gezien worden. Als een inwo ner van Maastricht denkt iets te moeten inbrengen over een bestemmingsplan dat in Gro ningen wordt ontwikkeld, kan hij al als belanghebbenden worden beschouwd (misschien wel vanwege een bepaalde des kundigheid van de persoon in kwestie). In de praktijk zijn het vooral belangenorganisa ties die op deze manier door het hele land de ontwikkeling van bestemmingsplannen vol gen en zonodig hun visie c.q. bezwaren inbrengen. In de ontwerpfase wordt het geschetste resultaat ook ge toetst bij andere overheidsli chamen, met name de provin cie. Inspraak van belangheb benden en deze toetsing leiden uiteindelijk tot een zgn. ont- werp-bestemmingsplan. Definitief In de derde en laatste fase wordt het ontwerp omge vormd tot een definitief be stemmingsplan. Opnieuw kun nen belanghebbenden hun me ning ten beste geven. Vaak or ganiseert de gemeente speciale voorlichtinsbijeenkomsten. En ook de provincie, met name via de provinciale Planologi sche Commissie, geeft op nieuw advies. Als B&W den ken dat het ontwerp als een af gerond geheel kan worden be schouwd, wordt het een maand ter visie gelegd. Dat wordt officieel bekend ge maakt, o.a. via advertenties in plaatselijke kranten. In deze periode kan ook weer iedereen bezwaar aantekenen. Dit dient schriftelijk te gebeu ren. Aansluitend organiseert de gemeente meestal een zgn. bezwarenzitting. Daarin wordt geprobeerd tot overeenstem ming te komen met degene die bezwaar hebben aangetekend. Soms zal de gemeente aan de bezwaren tegemoet komen (ge heel of ten dele), vaak niet. Het bestemmingsplan moet vervolgens door de gemeente raad worden goedgekeurd zo als het er ligt. Het wordt dan opnieuw ter visie gelegd. De genen die vinden dat aan hun eerder ingediende bezwaren onvoldoende is tegemoet ge komen, kunnen dan opnieuw bezwaar aantekenen. In deze fase kunnen er dus geen nieu we bezwaren worden doorge stuurd naar de provincie. Onherroepelijk Nog steeds heeft het bestem mingsplan niet de uiteindelij ke wettelijke status behaald. Eerst moet ook Gedeputeerde Staten, het bestuur van de provincie, het plan goedkeu ren. Bezwaarschriften waaraan niet, of niet voldoende, is tege moet gekomen worden op nieuw beoordeeld. Gedepu teerde Staten kan zonodig op nieuw om toelichting vragen aan degenen die bezwaar heb ben aangetekend. (GS kan besluiten het plan goed te keuren, zonder dat aan de bezwaarschriften is tege moet gekomen. De indieners daarvan kunnen tot slot nog in beroep gaan bij de 'Kroon'. In feite is dit de Raad van Sta te. Daar wordt nog eens naar alle overgebleven bezwaar schriften gekeken en een eind oordeel gegeven. Pas nu is het bestemmingsplan 'onherroepe lijk' en krijgt het kracht van wet. Iedereen moet zich hou den aan de erin vervatte bepa lingen. Verwarring Er kan echter gemakkelijk ver warring ontstaan, omdat de gemeente zelf altijd nog wijzi gingen kan aanbrengen. Dus zo onherroepelijk is het be stemmingsplan niet. Wijziging vergt overigens wel dezelfde bezwaar- en beroepsprocedu- ren als bij de totstandkoming van het bestemmingsplan zelf Zo mogelijk nog verwarrender is dat de gemeente het recht heeft om alvast op het in ont wikkeling zijnde bestemmings plan (of wijzigingen daarin) vooruit te lopen. Dit gebeurt met een beroep op het beken de 'artikel 19' van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Er kan dan bouwvergunning wor den verleend overeenkomstig de toekomstige bepalingen van het bestemmingpian in wor ding. Gedeputeerde Staten moeten vooraf overigens een verklaring van 'geen bezwaar' afgeven. Bovendien moet de gemeente e.e.a. publiceren. Be langhebbenden kunnen dan te gen dit voornemen bezwaar aantekenen, waarover gemeen te en (zonodig) provincie c.q. Kroon zich opnieuw moeten buigen. Veldje Toch is hier sprake van een merkwaardige situatie. De ko per van een huis aan een veld je denkt zich te kunnen base ren op een bestaand bestem mingsplan. Daarin staat bij voorbeeld het veldje nog aan gegeven als 'speelveldje'. In tussen is misschien een nieu we bestemming voor dit veld je in voorbereiding, waarop met een beroep op 'artikel 19' misschien al snel gebouwd zal worden. De koper die geheel volgens de geldende adviezen naar het bestaande bestem mingsplan heeft gekeken, kan daardoor bedrogen uitkomen. Iets dergelijks gebeurt ook vaak in verband met bijvoor beeld de aanleg van een weg. Vooruitlopend op de wijziging van een bestemmingsplan kan soms al een doorgaande weg aangelegd worden, zonder dat dit in het bestaande bestem mingsplan is te zien. Er moet dan ook altijd bij de gemeente worden nagevraagd of er wijzigingen van een be staand bestemmingsplan wor den doorgevoerd of overwo gen. Lokale makelaars weten hier uiteraard in het algemeen ook alles van. Iedereen weet ervan, iedereen gelooft dat het hem/haar niet overkomt: het vrije uitzicht voor de deur of vanuit de tuin wordt belemmerd door nieuw bouw. Of, misschien nog erger, het veldje voor of achter het huis wordt bebouwd met een flat, zodat alle privacy is ver dwenen. Aan zoiets gaat vaak jaren gekrakeel vooraf. Maar in de praktijk is er vaak niets meer aan te doen als de ambte lijke molens van een bestem mingsplan (wijziging) eenmaal draaien. Typerend is het voorbeeld van de familie L. Bij de koop van hun huis was het veldje voor de deur juist de doorslagge vende aankoopreden geweest. Bij de bezichtiging hadden ze ook geïnformeerd of dat veldje onbebouwd zou blijven. Maar hun vragen hadden ze aan de verkeerde personen gesteld, namelijk aan de verkoper van het huis. Die zei niet beter te weten dan dat het veldje er tot in lengte van dagen zo zou blijven liggen. Hij wist zeker dat er geen woningen mochten worden neergezet volgens het geldende bestemmingsplan. Serviceflat Een paar jaar had de familie L. ook veel plezier van hun huis (en het veldje). Totdat in de buurt geruchten doorsijpel- den dat de gemeente van plan was daar een serviceflat te la ten bouwen. De buurt liep te hoop. Er werd bij de gemeente geïnformeerd. En inderdaad, op het veldje bleek geen wo ningbouw toegestaan, maar de bestemming was: bijzondere bebouwing. Dat kan van alles zijn: winkels, een wijkcentrum of, zoals nu het plan was, een verzorgingshuis voor bejaar den in de vorm van een flatge bouw van vijf verdiepingen. Er werd door de hele buurt be zwaar aangetekend tegen het voornemen van de gemeente om bouwvergunning te verle nen. Maar omdat aan alle voorwaarden van het bestem mingsplan werd voldaan, wer den de bezwaren tot in de hoogste instantie afgewezen. Te koop Verschillende mensen in de buurt zetten daarop hun huis te koop. Want als de bouw van het flatgebouw eenmaal zou beginnen, zou de waarde van de huizen sterk kunnen dalen. Ook de familie L. wilde van hun huis af. Er was intus sen echter tamelijk veel rucht baarheid aan de bouwplannen gegeven, zodat de belangstel ling voor de huizen in de buurt gering was. De familie L. was bereid een beperkt verlies op de koop toe te nemen. Maar zelfs onder die conditie lukte het niet van het huis af te komen. Het re sultaat was dan ook dat ze nog in huis zaten, toen de bouw al begon. Op dat moment trok ken ze hun huis maar terug uit de verkoop. Het woongenot veranderde echter in een nachtmerrie. Tij dens de bouw bestond er veel overlast in de buurt. En naar mate het flatgebouw hoger werd, bleek al dat veel van de privacy verloren ging. Dat be trof inkijk in de woning vanuit de flat, maar ook het directe gezicht van bovenaf in de tuin. De familie L. moest er mee leren leven dat de bewo ners van het flatgebouw deel- g genoot werden van een deel van hun leven. Dit is slechts één voor beeld uit onze uitgebreide collectie op 2000m2 Toonzalen. Kom meubelen kijken bij Modern in Schiedam. Zoals deze schitterende blank eiken kast. Eindeloos veel mogelijkheden want u koopt onderkasten en bovenkasten naar uw keuze. Grotendeels vervaardigd van massief Europees eikenhout. Verkrijgbaar in blank-, honing- en donker eiken. Zoals gewoonlijk scherp geprijsd bij Modern. Het beste adres voor meubelen: ook voor de bekende 'Westlandia' kwaliteit bent u welkom. SCHIEDAM Buitenhavenweg 132-140, tel.(010) 426 88 15/ 426 22 03 OOK UW ADRES VOOR 1e KLAS STOFFEERWERK VRAAG PRIJSOPGAVE I! in Schiedam en omgeving: Schiedam-Oost: 2-kamerwoning Objectief kunnen kiezen uit de ruim 500 hypotheek-varianten, behoeft een passie voor de kleine lettertjes. Schakel daarom De Hypotheker in. Hij biedt u op één adres een verrassend helder overzicht van alle hypotheekvormen en -aanbieders. En hij rekent u gratis voor welke hypotheek het predikaat ideaal verdient. Op basis van kennis en ervaring. Want de jaarlijks ruim 50.000 hypotheek adviezen zijn daarvoor een onmiskenbare garantie. PAS DAN WEET U HET ZEKER De Hypotheker. De grootste onafhankelijke hypotheekadviseur van Nederland De Hypotheker Rotterdam 010-4046400 drs A.W. van den Berg, Vasteland 106 De Hypotheker Rotterdam/Capelle, 010-4583755 H. Kuiken, Kanaalweg 29, Capelle De Hypotheker Rotterdam, 010-4332113/4332114 E.J. Dijk, Weena 142 Rolgordijnen in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld: ongeacht stofsoort 300 br. x 190 h. (cm) normaal 194.- Bij Sandux. Ook kant klaar rolgordijnen breed: 100 cm. 29.- 150 cm. 39.- 200 cm. 49.- 250 cm. 63.- met knikarm, nu in de aanbieding. VOORBEELD op maat gemaakt 200 cm uitval 495 cm breed sv-| van 1137.- eff. doek nü bij Sandux. streepdoek Nog nooit zó goedkoop, nu bij Sandux in 20 kleuren en met 20% KORTING!! 200 br. x 180 h. (cm) O O Tl nü bij Sandux. zowel in breed als in smal te leveren bij Sandux: VOORBEELD: in breed 200 br. x 160 h. (cm) van 140.- Nu bij Sandux voor.-I QP Leverbaar in 50-35 luOi en 25 mm Nieuw! weert zon en kou! Houdt genoeg daglicht binnen VOORBEELD: 200 br. x 150 h. (cm) Normale prijs 394.-, nu bij Sandux met 30% korting m I O»™ vertikale jaloezieën In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. VOORBEELD: 250 br. x 180 h. (cm) normale prijs 553.- nü bij Sandux Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur. U vindt ons 100 meter over de spoorbaan van de NS. Tel. 010-4346260/4346144 Sandux is open op: maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 u. zaterdag 09.00-16.00 uur vrijdag koopavond. x x':| v:| S l 'f A ::~- V„sv V,,. redakue 'U* HV R^W1)V postbus i8"' el in kwaliteit diverse appartementen te huur. Huurprijzen vanaf 500,- per maand. Ook luxe appartementen Inlichtingen: telefoon 010-4731391 na kantooruren: 010-4262305 geheel gerenoveerde (beneden), keuken, moderne badkamer. Zeer geschikt voor alleenstaanden. Koopsom ƒ30.000,- k.k. Maandlast ca. 250,-. Inlichtingen: telefoon 010-4262305. "Uw ideale hypotheek staat nooit in deze krant' Zonwering luu li. yynif SANDUX zonweringfabriek

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 12