Keuze van isolatiemateriaal belangrijk wol was aangebracht daarente gen was nauwelijks rook te zien en de temperatuur kwam daar niet hoger dan 40 graden Celsius. Na 25 minuten was de brand uitgewoed en werd de schade opgenomen. De da ken met organisch isolatiema teriaal erop waren vrijwel ver woest, terwijl het door steen wol beschermde dak wel was doorgebogen, maar verder nog vrijwel in de oude staat ver keerde. Lagere premie Steeds meer mensen die met gebouwen en het voorkomen van brand te maken hebben, ontdekken de goede eigen schappen van steenwol. Dat is niet zo gek, want het gaat im mers om veel geld en niet te vergeten: veiligheid. Verzeke ringsmaatschappijen krijgen met steeds meer gevallen van brand te maken en de verze kerde bedragen waar het dan om gaat, worden ook steeds hoger. Niet alleen grotere on voorzichtigheid of meer geval len van brandstichting spelen daarbij een rol: ook de aard van een constructie is belang rijk. Moderne manieren van bouwen maken het mogelijk steeds grotere gebouwen neer te zetten en daarvoor steeds lichtere materialen te gebrui ken. Maar sommige van die materialen zijn niet voldoende bestand tegen brand. Dat heb ben de brandverzekeraars ook gemerkt en daarom willen ze steeds vaker weten welke bouw- en isolatiematerialen zijn toegepast. Ze houden daar dan rekening mee als ze de po lisvoorwaarden opstellen en de premie bepalen. Het kan zelfs voorkomen dat ze een ri sico zo groot vinden dat ze het niet willen verzekeren. En om gekeerd: als ze merken dat de gebruikte materialen heel brandveilig zijn, weten ze dat ze weinig risico lopen, zodat de verzekeringspremie lager kan zijn. Dat is zeker iets om rekening mee te houden bij het kiezen van isolatiemateri aal. Een minder goede isolatie kan goedkoop lijken, maar als de verzekeringspremie daar door hoger wordt, is dat uit eindelijk vaak duurder. Want die premie komt elk jaar te rug. En dan hebben we het maar niet eens over wat er ge beuren kan als er ooit brand zou uitbreken! Gedegen isole ren is een verantwoorde inves tering: de woonlasten vermin deren door een lagere energie rekening en het comfort in huis of gebouw verbetert. Kiest men steenwol (vervaar digd uit een 'keiharde' grond stof) als materiaal, dan komt daar een extra voordeel bij: meer bescherming bij brand en een lagere verzekeringspre mie. Nog geen 25 jaar geleden boden de Nederlandse hulskamers dit beeld. Met het vertrek van de kolenkachel verdween weliswaar een stukje roman tiek, maar c.v. met aardgas is wel comfortabeler. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 Bij brand spelen oor zaak, plaats van ont staan en verspreidings snelheid een belangrijk rol. Daarom heeft de (on)- brandbaarheid van de diverse bouw- en af werkingsmaterialen veel invloed op de om vang van de schade. Bovendien is de rook die bij een brand ont staat vaak nog schade lijker dan het vuur en de hitte. De brand onlangs in een Chinees restaurant in Hilversum heeft dat triest genoeg weer eens bewezen. Het is dus van groot belang dat het materiaal waaruit een constructie is opge bouwd, zelf geen bij drage levert aan de ver spreiding van het vuur en dat het zeer weinig of geen rook produ ceert. Bovendien kan de mate van brandveiligheid van een object een gun stige invloed hebben op Vuur en brand. Twee begrip pen die enerzijds nauw ver want zijn, maar anderzijds een totaal andere betekenis kun nen hebben. Wanneer iemand zegt „er is vuur", hoeft dat niet op iets verontrustends te duiden. In de tijden dat we voor verwarming en koken af hankelijk waren van hout, turf of kolen, moest het gedoofde vuur 's ochtends vaak weer nieuw leven worden ingebla zen. Soms een heel getob met laden vol as, onvoldoende 'trek' in de schoorsteen en 'on willige' brandstof. Vandaag de dag levert eigenlijk alleen de open haard soms wat aan- maakproblemen op. Centrale verwarming en moderne kook- apparaten hebben het vuur vrijwel aan ons gezichtsveld onttrokken. Nieuwe fase Het zal zo'n 1 miljoen tot 750.000 jaar geleden zijn, dat mensen het vuur leerden be heersen. Niet onaannemelijk is, dat tijdens een bosbrand een moedig man wat branden de twijgen wegsleepte, waarna men het vuur met droge bla deren en takjes gaande wist te houden. Een nieuwe fase op weg naar „de beschaving"; vuur bood bescherming tegen wilde dieren, verspreidde warmte en maakte een betere bereiding van het voedsel mo gelijk. En dat gaf weer een sti mulans tot het bouwen van - primitieve - behuizingen. Maar daarmee kwam tevens een gevaarlijk element van het vuur tot uiting. Vooral in koe le, noordelijke streken bleken de overwegend houten huizen en gebouwen zeer kwetsbaar. Alles verwoestende stadsbran den in de Middeleeuwen wa ren schering en inslag. Lang zaamaan verdween daardoor het houten huis, om plaats te maken voor vrijwel geheel ste nen bouwsels. Behoorde daar mee de vaak gehoorde en on heilspellende roep 'brand' tot het verleden? Bepaald niet. Ondanks de verandere bouw wijze, Jan van der Heyden's brandspuit en strenge verorde ningen, kreeg vuur nog vaak vrij spel. Heden ten dage, uit gebreide veiligheidsvoorschrif- heid, blikseminslag, technische mankementen en brandstich ting gaan voor miljarden gul dens in vlammen op. In Ne derland gaat zo naar schatting per jaar ongeveer 600 miljoen gulden verloren. In Engeland is dat 2 miljard, in Duitsland 3,2 miljard en in Frankrijk zelfs 9,3 miljard gulden! Bo vendien komen er in West-Eu ropa zo'n 2000 mensen per jaar bij brand om het leven. Technische vooruitgang In de tijd dat men vrijwel al leen houten huizen bouwde, werden soms hele steden in één keer door brand verwoest. Sindsdien is er veel veranderd. Er zijn veel technische vorde ringen gemaakt. Zo bouwen we nu voornamelijk in steen en er bestaan brandweerveror deningen en brandwerende of brandvertragende materialen en ga zo maar door. Maar niet elke vooruitgang op het gebied van bouwmaterialen was ook een vooruitgang op het gebied van brandveiligheid. Tijdens en kort na de Tweede Wereld oorlog zijn er vele nieuwe pro- dukten uit organische stoffen ontwikkeld en geproduceerd. Ook in de bouw hebben deze 'nieuwelingen' - vervaardigd langs chemische weg op basis van aardolie - ruime toepas singen gevonden. De ervaring heeft intussen geleerd dat an organisch materiaal - materie die niet is opgebouwd uit oor spronkelijk plantaardig of dierlijk leven - veel beter is opgewassen tegen hoge tempe raturen en nauwelijks rook ontwikkelt. Steenwol geen voedsel voor vuur Een van deze anorganische materialen is steenwol. In la boratoria is vastgesteld dat steenwol voor vuur een niet te nemen barrière vormt. Steen wol is een materiaal dat wordt 'gesponnen' uit het vloeibaar gemaakte vulkanische gesteen te diabaas. Het isoleert en is vochtwerend en daarbij in hoge mate brandwerend. Steenwol wordt toegepast bij het isoleren van spouwmuren en massieve muren, daken en vloeren. Verder wordt ook op De oude binnenstad van Lis sabon ging deels in vuur en vlam ten onder, toen een in een warenhuis begonnen - mo gelijk moedwillig aangestoken - brand zich snel uitbreidde. Ondanks de te hulp geroepen brandweer (zo'n 1000 man), werden complete winkelstra ten grotendeels vernietigd. Ge sproken wordt van de grootste ramp sinds 1755, toen een aardbeving, gepaard met brand, de stad trof. Unieke ge bouwen en hun inhoud zijn voor altijd verloren gegaan. En Veel dieren kwamen om in vuur en rook toen in Mierlo in Noord-Brabant een varkensstal door brand werd ver woest. Vorig jaar augustus werd een groot gedeelte van Lissabon's oude binnen stad verwoest door de grootste stads brand sinds eeuwen. misschien herinnert u zich nog de ondergang van het Engelse booreiland, dat verleden jaar na een explosie in brand vloog. De meeste werkers had den door de snel om zich heen grijpende vlammen en sterke rookontwikkeling zelfs niet de kans een vluchtweg te vinden. Een situatie die zich ook in andere omgevingen (we noem den reeds de brand in een Chi nees restaurant in Hilversum) vaak voordoet. Financiële schade Als gevolg van onachtzaam- scheidingswanden en deuren vaak een beschermende laag steenwol aangebracht. Bij brand houden deze afscheidin- Met steenwol is niet alleen vrijwel al les te isoleren, het materiaal verhoogt ook de brandveiligheid. gen dan langer stand en ver spreidt het vuur zich minder snel. Steenwol is ook het isole rende en brandwerende mate riaal dat ervoor zorgt dat houtskeletbouw even veilig kan worden gemaakt als de gangbare stenen bouwwerken. Levensechte proeven Denemarken heeft een lange traditie op isolatiegebied. Niet zo lang geleden heeft men daar proeven genomen om te zien hoe brandwerend verschillen de isolatieprodukten zijn. Om de werkelijkheid zo goed mo gelijk te imiteren, werd de proef uitgevoerd in drie 'huis jes' van ongeveer 3 meter breed, 5,5 meter lang en ruim 2 meter hoog. Het dak van deze huisjes bestond uit staal platen, met daar overheen drie verschillende soorten isolatie materiaal met ongeveer dezelf de isolerende eigenschappen. De daken waren verder afge werkt met twee asfaltachtige deklagen. Toen de meetappa ratuur was opgesteld, werd in alle huisjes een flinke bos den- nehout in brand gestoken. Daarbij waren voor de veilig heid wel brandweerlieden aan wezig, maar die keken alleen toe. Wie ook toekeken, waren honderden deskundigen uit verschillende landen. Zij za gen hoe de organische isolatie lagen een dicht gordijn van zwarte en stinkende rook ont wikkelden. Op die daken wer den temperaturen gemeten van 850 en 900 graden Celsi us. Op het dak waarop steen ten, efficiënte en goed uitge ruste brandweerkorpsen ten spijt, gaan er ieder jaar huizen, boerderijen, gebouwen en in dustriecomplexen in vlammen op. Jaarlijks eist dat talrijke slachtoffers en dieren vinden soms zelfs bij honderden tege lijk de dood. Veel mensen en dieren worden het slachtoffer van brand doordat ze stikken in (giftige) rook of doordat er paniek uitbreekt en vluchten onmogelijk is, meestal als ge volg van grote rookontwikke ling of snelle verspreiding van het vuur. Een vrij recent voor beeld - van een welhaast mid deleeuwse brandramp - was de in de laatste week van augus tus 1988 optredende vuurzee in de hoofdstad van Portugal. f Brand slaat steeds vaker toe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 15