Historisch pand na lijdensweg behouden voorsloop mm ONDERNEMERS OPGELET!!! SFEERVOLLE KERSTSHOW In't kort Kunstmarkt ARIEL ULTRA - Sinterklaasaktie winkeliersvereniging 'Hoogstraat' 'Langer in eigen omgeving blijven wonen' [JU EEN BEWUSTE MANIER VAN WASSEN HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 SCHIEDAM - Jan Brussé viert deze dagen een heuse overwinning. Na een strijd van tien jaar is hij eige naar geworden van het pand aan de Buitenhaven weg 180, waarop vanaf 1 december met recht weer het predikaat 'historisch gebouw' geplakt mag wor den. Het pand aan de Bui tenhavenweg 180 staat bij elke Schiedammer beter bekend als proeflokaal 't Sterretje. door Arne van der Zande Dat de gemeente Schiedam niet veel belang hecht aan haar his torische gebouwen is al lang be kend. Er zijn echter inwoners die daar anders over denken. Jan Brussé heeft zich een decen nium lang ingezet om de ge meente af te brengen van het plan om zijn café met de grond gelijk te maken. Het pand aan de Buitenhavenweg 180 is op 1 december 1859 geopend. Pre cies 130 jaar later zal het ge bouw weer in ere hersteld zijn. Hofmeester Toen Jan Brussé in november 1979 een advertentie las waarin het café te koop werd aangebo den, had hij veel intresse om daar zijn geld in te steken. Als chef hofmeester bevoer hij de wereldzeeën en een nieuwe op stapplaats was al bekend, Singa pore. Hij moest kiezen tussen een bestaan aan de wal en daar mee zijn gezin tevreden stellen of doorgaan op de grote vaart. Hij koos uiteindelijk voor het eerste. „Toch heb ik nog wei eens zitten janken langs de wa terkant", bekent de nu 60-jarige Jan Brussé vandaag de dag. In zijn jonge jaren had hij in Breda weieens een café gehad en vond later op zee zijn liefde voor de horeca als chef hofmeester. De stap naar de horeca aan land was dan ook niet vreemd. Slopershamer Proeflokaal 't Sterretje groeide onder het gezin Brussé, ook zijn vrouw werkte mee, uit tot een populair café. Totdat hij na vier jaar de mededeling kreeg dat de slopershamer een einde aan zijn etablissement zou maken. Het verkeer van en naar de Buiten havenweg zou meer ruimte no dig hebben en het pand stond in de weg. Om niet zijn boterham te verliezen begon Brussé Gast- erij De Lange Haven. „Dat was echter met geen mogelijkheid draaiend te krijgen. Toen ben ik gaan vechten", weet Jan Brussé nog precies. Hij wilde het pand behouden, niet alleen omdat zijn broodwinning er vanaf hing, maar ook om een stukje historisch Schiedam te behou den. „Met het ouder worden, word je ook sentimenteler", licht hij zijn tweede uitgangs punt toe. Predikaat Tot 1979 behoorde het pand aan de Buitenhavenweg 180 tot de historische gebouwen. Dit predikaat werd echter ontno men, toen noodgedwongen het fraaie puntdak vanwege de slechte staat gesloopt moest worden. Een plat dak bescherm de vanaf die tijd het gebouw te gen de verschillende weersin vloeden. Maar ook zonder het puntdak bleef het pand zijn his torische waarde behouden, ten minste dat vond Brussé. Het ge bouw dateert uit 1859 en be stond jaren uit een café-gedeelte en een stal voor de paarden van de tram, die voor de deur het beginpunt had. De familie Hoek was de eerste eigenaar van 'het Maandag werd het hoogste punt bereikt van het nieuwe dak op het pand aan de Buitenha venweg 180 en daar werd natuurlijk het bekende pannebier op gedronken. pand en noemde het dan ook café Hoek. De naam 'Hoek' had echter een dubbele betekenis, want het pand stond op de hoek van de Schiedamse haven en was het eerste pand bij het bin nentreden van de gemeente. Slooppand Hoewel de stallen jaren geleden verdwenen zijn, is het pand al tijd in stand gebleven, al ver slechterde de staat zienderogen. „De gemeente vond het een slooppand en deed er niets aan", aldus Jan Brussé. Om een goed advies te krijgen wat er nu met zijn troetelkindje moest ge beuren, schakelde Brussé de Delftse architekt Albers in. Hij kwam tot de onthutsende con clusie dat het maar beter met de vlakte gelijk gemaakt kon wor den, en herbouwen. „Ik dacht, als ik hier ook maar één lucifer verander, krijg ik nooit meer die unieke sfeer te rug". Zonder een cent subsidie van de gemeente of de brouwe rij, van wie Brussé het pand on derhuurde, begon hij zelf aan de restauratie. De gevel kwam als eerste aan de beurt. Maar toen daar eenmaal aan begonnen was, stortte bijna de gehele bin nenkant in elkaar, zodat ook de binnenmuren onder handen ge nomen moesten worden. Jan Brussé maakte direkt van de gelegenheid gebruik om de toiletten te vergroten en te ver nieuwen. De veel te kleine keu ken verdween naar een porto cabin. Toen de gevel weer ge heel in zijn oorspronkelijke staat was teruggebracht deed dat de ogen van de gemeentebe stuurders open gaan. Ze kwa men zelfs met de suggestie om het pand in de schijnwerpers te zetten. Jan Brussé mocht echter opdraaien voor de kosten. Ook de vloer kreeg een grondige ver nieuwing, evenals de bar. „Die is laag gebleven omdat mijn klanten er ook aan moeten kun nen eten", zegt Brussé. De mu- Het proeflokaal 't Sterretje staat nu nog in de steigers, maar op i december zal het pand weer geheel in zijn oor spronkelijke staat zijn terug gebracht Weekenddiensten huis artsen: Voor spoedgeval len telefoon 4206611. Ambulance nodig? Bel direkt 4333300. Apotheekhulp voor spoedrecepten: Telefoon 4264018 of 4737674. Tandartsdienst: Voor spoedgevallen, tel. 4748959. Het spreekuur zaterdag en zondag is van 17.00-18.00 uur. Schieland ziekenhuis: Gebouw Burg. Knappert- laan 25 en gebouw Stad houderslaan 98, Schie dam, telefoon 4733733, (ook voor afspraken po liklinieken). Bezoektij den algemeen: 13.45-14.30 uur; 18.45-19.45 uur. IC/CCU afdeling: 13.45- 14.15 uur; 18.45-19.15 uur. PAAZ, za., zo. en wo. 13.45-14.30 uur en 18.45- 19.45 uur, andere dagen 18.45-19.45 uur. Kraam- afdeling: 13.45-14.30 uur; 19.00-20.00 uur. Kinder afdeling: 10.00-12.00 uur; 14.30-19.00 uur. Huisartsengroep „De Gorzen en Nieuwland": voor spoedgevallen tel. 4267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Van Beverenstraat 40, te lefoon 4268013, inl. tij dens kantooruren: maan dag, dinsdag en woens dag van 09.00-12.00 uur. Vervoer invaliden en be jaarden: telefoon 4269351 dagelijks van 12.00-13.00 uur en van 17.00-19.00 uur. Bij geen gehoor zie kantooruren. Kruiswerk Nieuwe Wa terweg-Noord: Kantoor: van Swindensingel 40, tel. 4739900. Bereikbaar Het interieur van 't Sterretje ren van het pand hellen echter nog steeds zo'n 28 centimeter over. „We kunnen het hier best de Schiedamse toren van Pisa noemen", lacht de uitbater. Jan Brussé had inmiddels be hoorlijk wat geld gestoken in een pand dat niet het zijne was. Na veel getouwtrek is hij er toch in geslaagd het pand in zijn bezit te krijgen. Nu het gebouw weer levensvatbaar is, toonden ook de brouwerij, weliswaar een andere, en een bank interesse om Jan Brussé bij te staan zijn plan volledig uit te voeren. Daar hoort uiteraard het puntdak bij. Afgelopen maandag was dat werk al zo ver dat het zogeheten 'pannebier' gedronken kon wor den, toen het hoogste punt werd bereikt. Historische dag „Op 1 december ben ik precies tien jaar eigenaar van het café Het Nieuwe Stadsblad Donderdag 30 november a.s. van 15.00 tot 22.00 uur Tijdens deze show presenteren wij een uitgebreide collectie Kerstarrangementen en stellen wij u in de gelegenheid nu 'bloemrijke' ideeën in de richting van relaties en/of personeel gestalte te geven. Deze show vindt plaats in een rustige sfeervolle ambiance van de Roo-Roosenzaal van het Passage Theater, Passage 9-13, Schiedam. Rotterdamsedijk 445-447 3112 AS Schiedam Tel. 010-4260155* SCHIEDAM - De opbrengst van de landelijke collecte 'Geefs voor Diabetes' die van 13 tot en met 19 november werd gehouden bedroeg dit jaar in Schiedam 10.140,90. Heeft men de collectant gemist? Wan- SCHIEDAM - Dit jaar organi seert de winkeliersvereniging een speciale 'Sinterklaas kleur- platenaktie' voor de kinderen. Het is de bedoeling dat de win keliers vanaf 18 november deze kleurplaten uitdelen aan ouders en kinderen. De kinderen kunnen vervolgens hun kunstwerk op zaterdag 2 december tussen 13.30 en 16.30 en dan zal alles weer zijn zoals het vroeger is geweest en heb ik het pand ook in mijn bezit. Ik ben vrij man, zonder ketting om mijn nek. Die datum is een historische dag voor mij. Het zou toch ontzettend zonde zijn geweest, dat dit gebouw verdwe nen zou zijn. Mijn eigen vader dronk hier vroeger zijn borreltje en ik heb hem hier vaak genoeg vandaan moeten halen", haalt Jan Brussé opgelucht adem. Met de overname en het nieuwe dak is het levenswerk van Brus sé nog niet voltooid. Hij wil de oorspronkelijke stallen weer aan het pand bouwen. „Daar komt dan de keuken en extra ruimte om te eten", glundert hij. Samen met zijn twee dochters Wilma en Lisette gaat Jan Brussé een bloeiende tijd tegemoet. Gezien zijn inzet is het hem gegund. maandag tm vrijdag van 9.00 17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn v. Swindensingel 40, maandag t/m vrijdag van 15.00-18.00 uur; magazijn Bachplein 588, tel. 4706177, maandag t/m vrijdag, van 9.00-13.00 uur. Verpleegkundig te lefonisch spreekuur van maandag t/m vrijdag van 12.00-13.00 uur: Schiedam-Noord: tel. 4706177; Schiedam-Oost, Cen trum en Nieuwland: tel. 4739900; Schiedam-Zuid: tel. 4263129; Schiedam-West: tel. 4261915. Weekenddienst informa tie: tel. 4602611. Waarnemende Dieren artsen: Voor dierenarts De Kaper, telefoon 4268234. Voor dierenarts Visee, telefoon 4704022. Voor dierenarts P. M. C. A. van Eerd, L. van Eerd-van Toor, telefoon 4734819. Voor dierenarts J. Veltenaar, telefoon 4710715. Dierenbescherming: Dierentehuis Hargahoe- ve, Sportlaan 2, Schie dam, telefoon 4714151. Vogelasiel KNNV Bab- bersmolen. Volkstuinen complex „Vijfsluizen", telefoon 4713362. In het weekend van 25 en 26 november wordt in het Trefcen trum, Willem Adriessenlaan 65, achter de Martinuskerk weder om een adventsmarkt gehou den. De opbrengst is bestemd voor het Melania-projekt in Iri- an-Jaja waar zuster Sturken- boom werkt onder de zeer arme Papoea-bevolking. De markt wordt gehouden zaterdag tussen 14.00 en 20.00 uur en zondag vanaf 08.30 tot 14.00 uur. 25 november om 21.30 uur tre den Big Noise The Untitles in Kluphuis Oost op. Het zijn twee frisse bands afkomstig uit Schiedam. De formaties zijn ongeveer twee jaar bij elkaar. Big Noise speelt onder andere blues, reggea en rock. The Un titled wisselt dit af met stevige New Wave. De entree bedraagt 2,50. SCHIEDAM - Onlangs hebben de Schiedamse verzorgingstehuizen, met uitzondering van Franke- land, een raamovereen komst gesloten met de Stichting Verpleeghuizen NWN en Het Zonnehuis Vlaardingen. Frankeland had reeds een rechtstreek se overeenkomst met Het Zonnehuis afgesloten. Doel van de overeenkomst is om de verpleeghuiszorg ook ten dienste te stellen aan de desbe treffende bewoners van de Schiedamse verzorgingstehui zen, zonder dat overplaatsing naar een verpleeghuis direkt no dig is. Aan deze overeenkomst is een lange periode van intensief overleg voorafgegaan, waarin de Stichting Gecoördineerd Oude renwerk Schiedam een verbin dende schakel was. Als gevolg van de samenwer kingsovereenkomst zullen in alle Schiedamse verzorgingste huizen vanaf uiterlijk 1 decem ber 1989 onder andere een ver pleeghuisarts, fysiotherapeut en muziektherapeut gedetacheerd worden voor enige uren per week. De verdeling van de uren is gemaakt op basis van een on derzoek naar de bewoners in de verzorgingstehuizen eerder dit jaar. Ook andere verpleeghuis diensten als ergotherapie en lo gopedie komen nu op kleine schaal beschikbaar voor de be woners van de Schiedamse ver zorgingstehuizen. Met name de bewoners, die ver pleeghuiszorg/zware meerzorg behoeven zullen door dit ver brede aanbod wellicht langer in hun huidige omgeving kunnen blijven wonen. SCHIEDAM - Ondanks het feit dat het Stedelijk Museum Schiedam wegens verbouwingen gesloten is, wordt toch getracht de traditionele aktiviteiten van het museum te laten plaatsvin den, en wel in de Grote- of St. Janskerk te Schiedam. Zo zal op zaterdag 25 november de Sinterklaas-kunstmarkt - dan wel op kleine schaal - worden gehouden. Kunstenaars verko pen zelf hun werk: schilderijen, grafiek, keramiek, textiel en voorwerpen op het gebied van kunstnijverheid. neer men dit belangrijke werk wilt steunen kan men alsnog een bijdrage overmaken op gi ronummer 5766 of banknum mer 707070805 ten name van Diabetes Fonds Nederland te Amersfoort. uur eigenhandig overdragen aan de goedheiligman, die speciaal gezeteld is in party-house Sit- ton. Hoogstraat 99. Ieder kind zal daar een leuke of lekkere verrassing te wachten staan, als beloning voor hun prestatie. De sfeer op de Hoogstraat zal extra verhoogd worden door het zwarte Pietenorkest 'De Roet- 11.M.* Op het gebied van wassen is er de laat ste jaren veel veran derd. We zijn vaker gaan wassen: ener zijds omdat onze leef gewoonten zijn veran derd, anderzijds om dat moderne wasma chines en wasmidde len het ons veel ge makkelijker hebben gemaakt om snel de was te kunnen doen. Het is duidelijk dat hiervoor meer energie en meer grondstoffen nodig zijn en ook dat we meer afval pro duceren. In deze tijd waarin iedereen steeds bewuster met het milieu omgaat, is op dit terrein dus nog een grote verbetering mogelijk. Met die verbetering is Ariel nu gekomen. Het nieuwe produkt heet Ariel Ul tra. Ariel Ultra is een compact waspoeder waar u veel minder van hoeft te gebruiken dan van gewone was- poeders. Dat komt omdat door een nieuw produktie- proces een aantal ingrediënten niet meer nodig zijn. Zo worden sulfaten niet meer toegevoegd en is ook de hoeveelheid water in het produkt aanzienlijk ver minderd. Met een Ariel Ultra pak van 1.25 kg. kunt u net zo vaak wassen als met een 2 kg. pak traditioneel waspoeder. Ariel Ultra heeft bo vendien een uitge kiend doseersysteem de Arielette. Dit is een poreus zakje dat gevuld wordt met een maatschepje. Vervol gens wordt het tussen de was geplaatst. Het waspoeder werkt zo vanuit het midden van de was en hoeft niet van buitenaf in het wasgoed door te drin gen. Het waspoeder kan daardoor veel sneller effectief zijn, omdat het poeder direct werkt waar het werken moet. Voorwassen is met Ariel Ultra verleden tijd ge worden. Met Ariel Ultra kunt u op een bewuste manier was sen: u gebruikt minder grondstoffen, u gooit minder verpakkingsmateriaal weg en u bespaart op water en energie, omdat u niet meer hoeft voor te wassen. Al deze voordelen, waardoor het milieu minder belast wordt en waarbij toch de was ook op lage tempe raturen uitstekend schoon wordt, zullen de consu ment zeker aanspreken. M 't Sterretje is terug in de oorspronkelijke staat UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN. SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-89 bloemslerkunsf Herman Dtckhoff C~? BHt ULTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 3