Het weer/ Win Portret van een stadswijk Programma Podium HOS opgedoekt Mill Doorgewinterde jurist Verduin zet procedure door Zuid-Holland Renault TOP^ OCCASION kreisel Joop van den Ende... of.... bert peters Stadsblad Wereldwinkel heeft nu ook kadobon Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 VRIJDAG 1 DECEMBER 1989 41e JAARGANG, NUMMER 96 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Je zal een huis gekocht hebben van vier tot acht ton en tegen over je luxe stulpje speelt een tamboer- en trompet terkorps en dansen majo rettes. Weinig Schiedam mers zullen zich hierom bekreunen. Maar de vere niging van huiseigenaren van de residentie 'Over de Vesten' en enkele andere bewoners in de Warande moeten alleen al bij de ge dachte gruwelen. Het wél of niet aanblijven in een oud schoolgebouw van 'Gusto', de muziekvereniging uit de Gorzen, en 'De Tippe laars', een wandelclub, is inzet geworden van een juridische strijd tussen de gemeente Schie dam en de bewoners aan de Warande bij de Raad van State. De voorzitter van de Raad van State wil géén voorlopig stand punt innemen. De meervoudige kamer van dit college zal zich erover moeten uitspreken. Ten minste als B W bij haar standpunt blijft om de vereni gingen in een van de mooiste straten van de Brandersstad blijvend te huisvesten. In dit geval zal mr. Th. J. C. Verduin, voorzitter van vereni ging van eigenaren van de resi dentie 'Over de Vesten' de pro cedure bij de Raad van State doorzetten. Volgende week woensdag komen de 'kempha nen' bijeen voor een hoorzit ting. Maar de uitkomst staat zo SCHIEDAM - Jan Ha gendoorn, lijsttrekker van Gemeente Belangen Schie dam zei eens: „Nieuwland, daar hadden ze 20 jaar ge leden een likkie verf over moeten geven. Ze hebben de boel laten verrotten. Nu moet er dik geld tegen aan/ Dergelijke 'genuanceerde' uit spraken komen in de video-film Nieuwland-Centraal niet voor. Niemand kankert. De droge commentaarstem van C. Ka merbeek legt summier uit wat er aan de hand is. „In Nieuw land wonen migranten, ouderen en kleine huishoudens. De wo ningen voldoen niet meer aan de eisen die er tegenwoordig aan gesteld worden." Geen diepte-interviews. Maar luchtige beelden, geschoten in de beste tijd van het jaar: de zo mer. Fietsende kinderen. IJslik- kende Nieuwlanders. Scholieren in korte broek op school. Een man die een struikje plant in Tuinzichtterwijl twee shots verder een boom tegen de vlak te gaat. Verkeer, wonen, onderwijs, wel zijn, werkgelegenheid, midden stand en groenvoorziening. AJ- les komt aan bod in de 28 mi nuten durende 'indrukwekken de' rolprent van Frame Videop roducties uit Schiedam. Van twee benen die in een lavet han gen (voor ouderen is de opstap te groot) tot een visser die een brasem uit de sloot hengelt. Voor wethouder Hans van Kleef is de film van groot be lang. Hoe zal de vergelijking zijn over 15 jaar als we het nog eens terugzien. Een document dus dat zorgvuldig voor het na geslacht bewaard dient te wor den, zei hij woensdagavond in Dienstencentrum De Vier Mo lens waar hij in gezelschap van Nieuwlanders die hand- en spandiensten hadden verleend de produktie voor het eerst zag. De film kostte overigens 30.000 gulden. Volgens Jules Peppelaar van de gemeente heeft Frame zoveel tijd en geld moeten in vesteren in het maken van een 'portret van een stadswijk' dat ze naar zijn mening maar wei nig hebben overgehouden. Wat er nu met Nieuwland-Cen traal gaat gebeuren is niet be kend. Wijkgebouwen en scholen zullen in het begin belangstel ling tonen voor het filmmateri aal. Daarna zal het beeldmateri aal voor 15 jaar in de kast wor den gezet. Nieuwland-Centraal is gemaakt door Henny Kok, Jan Schuit en Aad Smit. De muziek is van Fred Piek. goed als vast: de gemeente zal voet bij stuk houden. Gusto be zit een kraakkontrakt van tien jaar. Worden ze voor die tijd eruit gezet, dan kost dat de ge meente bovendien een som geld. „Een lachertje", zegt Ver duin, een doorwinterde jurist en voormalig gemeentesecretaris van Rotterdam. „Je kraakt een pand en ontleent daarna het recht op schadevergoeding op grond van de onteigeningswet. „Het is puur juridische strijd waarin het draait om twee za ken", zegt Verduin. „Ten eerste is er sprake van 'ruimtelijke chaos'. Voor dat gebied geldt een allesbehalve perfect bestem mingsplan dat in '44 is opge steld. Ten tweede is er door de clubs illegaal verbouwd en trad de gemeente niet op". Verduin uitte meerdere malen per brief zijn ongenoegen over de gang van zaken, maar kreeg nooit antwoord „De buurt is nooit gekend in wat ze met het oude schoolgebouw van plan was". Verduin schoot in april een ambtenaar aan, die zei van niets te weten, terwijl de boel daarvoor al bedisseld was. De jurist heeft bewijzen daarvan. Het kostte hem wel dagen zoe ken in allerlei papieren in het stadskantoor. De eerste keer lukte het de jurist om de ver bouwingswerkzaamheden van Gusto door Gemeentewerken stil te leggen. Bouwen zonder vergunning. Maar niet lang daarna ging het klussen - dag in dag uit, ook in de weekends ge woon door. De bewoners van de Residentie 'Over de Vesten' kregen bij de koop van hun "Fraaie terraswo- ningen van de projektontwikke- laar te horen dat - als de school kwam leeg te staan - het gebouw tegen de grond zou gaan en de terrasappartementen die rich ting zouden worden doorgetrok ken. Nadat een vijftal kunste naars vertrok, waren Verduin en zijn strijdgenoten van me ning dat de indirekte belofte van"de gemeente eindelijk inge- IEDERE DINSDAG TON LINSSEN REFORMHUIS SCHIEDAM Rassendiscriminatie? Laat het ons weten! lost zou worden. Maar niets bleek minder waar. Gusto kwam en nam De Tippelaars in haar kielzog mee. Joop Altorf, voorzitter van Gusto, begrijpt alle commotie niet. Een klacht heeft hij nooit ontvangen; de reakties van een enquête onder de bewoners van de Warande waren gunstig voor de muziekvereniging. Verduin: „We dachten, die blijven niet lang", dus waarom gelijk be zwaar maken". Altorf gaat met veel vertrouwen en zonder rancune de toekomst tegemoet. Het pand ziet er pico- bello uit. De opening is begin volgend jaar. Ook de buurtjes kunnen op een uitnodiging re kenen. Ook Verduin gaat met vertrouwen de toekomst tege moet. „Die toren aan de Wa rande hebben we ook omgekre gen. Waarom zou dit niet luk ken." Hij is zich er terdege van bewust dat de gemeente een kwaaie aan hem heeft. „Ik voel me thuis in juridische gevech ten". SCHIEDAM - De Landelijke Vereniging van Wereldwinkel heeft onlangs een eigen kado- bon-systeem ontwikkeld. Met ingang van heden is het moge lijk in iedere wereldwinkel een kadobon te kopen die inwissel baar is bij alle Wereldwinkels in Nederland. Er zijn bonnen van 5,-, 10,- en 25,- te koop. De eerste bonnen die nu ver kocht worden gaan vergezeld van een gratis linnen tas met Wereldwinkel- en Algemene Spaarbank Nederland-embleem. De ASN belegt zonder bij smaak, in verantwoorde projek- ten in betrouwbare landen. De aktie van de kadobonnen wordt dan ook ondersteund door de ASN. Ook de Wereldwinkel Schiedam verkoopt Wereldwinkel-kado- bonnen. Deze winkel is geves tigd in de Hoogstraat 76h en is op donderdag van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag en za terdag van 13.00 tot 16.00 uur. In de Sinterklaastijd is de We reldwinkel iedere middag en op de koopavonden open. PAGINA 5 SCHIEDAM - Memphis Train is een swingende negenkoppige band uit Amsterdam, die een re pertoire speelt dat voornamelijk bestaat uit rhythm blues en (zuidelijke) soul. Vrijdag zijn ze te zien in café Podium aan de Lange Haven. Aanvang half elf. Toegang vijf gulden. Zij spelen onder andere covers van Bobby Bland, Junior Parker, Allen Toussaint, Joe Tex en natuurlijk Rufus Tho mas, de schrijver van het num mer 'Memphis Train'. De 1986 opgerichte formatie heeft naast de rhythm-sektie een vier leden tellende blazerssectie met trom pet, altsax, tenorsax en bariton saxofoon en een origineel Ham mond-orgel. BB Stomp BB Stomp opereert in een sfeer van de jaren '30 - broei en New Orleans-achtjge rhythm blues (of is het jazz swing?). Niettemin, het riekt soms ook naar 'swamp' en temperatuur stijging. Invloeden zijn van Fats Waller, Big Bill Broonzy, Mud dy Waters, Leon Redbone. De basisbezetting bestaat al 10 jaar uit Hugo B (zang/rhythmgitaar), Frans B. (leadgitaar/zang), Age Kat (akoestische piano/zang), prof. Hermanus van H. (staan de bass) en Oscar P. (akoest. slagwerk en handgeklap). Zaterdag in Podium. Aanvang half elf. Toegang vijf gulden. Zondag wordt de film Dr. Strangelove van Peter Sellers gedraaid. Toegang gratis. Aanvang half tien. De HOS bestaat niet meer. Voorzitter Frans van Rijsbergen wilde dit nieuws maandag pas bekendmaken, maar enkele be stuurleden hadden daar kenne lijk geen enkele boodschap aan. De belangstelling voor de HOS (dat staat voor Horeca Onder nemers Schiedam) liep de laaste behoorlijk terug. Cafe-eigenaren organiseerden liever een jazza vond of een bokbierfestival in 'besloten' kring, dan Jan en Al leman erbij te betrekken. In de HOS is het nooit rustig geweest. Bestuurleden gooiden er regelmatig het bijltje bij neer. Ook de positie van de voorzit ter stond vaak ter discussie. 13.950,- Maakt u vanavond zelf uit waar u naar wilt kijken. Videoland heeft in ieder geval genoeg keus. Kom maar 'ns kijken en je blijft kijken. Iedere dag geopend van 12.00-21.00 uur. Korte Hoogstraat 18a - Vlaardingen - tel: 4356822 Mgr. Nolenslaan 776 - Schiedam - tel: 4271250 DAMES- EN HEREN KAPSALON Pijltjes gooien voor kinderziekenhuis NOAD Handhaaft zich In tweede divisie Evergreen vindt sponsor droog Bron: min. -3° n KNMI wind: ZO-2 Nieuwland Nu is voor het nageslacht bewaard Film over Nieuwland kan direkt de kast in Het oude schoolgebouw aan de Warande. Gekraakt door tamboer-, trompetter- en majoret- tenkorps 'Gusto'. Nu mogen ze van de gemeente er permanent in blijven. De buurt ziet dit absoluut niet zitten bij ons aanwezig gedipt, natuurgeneeskundig therapeut, iriscopist, reflexoloog, electro acupuncturist. Maak een afspraak bij St. Liduinastr. 56, telefoon 4730986. Meldpunt Rassen discriminatie: 4738080 VAN DE WEEK RENAULT 5 SL 27.000 km, 1-1988 met 12 maanden garantie OMRUILGARANTIE geen sleepkosten en gratis vervangende auto garantie zonder grenzen Stationsplein 2 Schiedam /makt zich sterker Tet 4377099 l= Rembrandt- TN. 010-4739557 Bewaar nu uw kassabonnen: heeft u 250,- aan kassabonnen dan krijgt u bij een volgende behandeling 25.- KORTING Nieuwe Memphis Train Bewoners Warande willen rust ZATERDAG 02/12 ZONDAG 03/12 MAANDAG 04/12 wolkenvelden wolkenvelden wi.selend bew.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1