Win Heerma voor tweede keer met lege handen naar Den Haag Kampbewoners geven geen duimbreed toe K0PIEREN 5.99 6.49 Goed is goedkoop bij Albert Heijn. Roelants is 'strippenkaartdrama te boven A.H. Hagastraat 1 (Gorzen) Stadsblad Volkskerstzang in de Heilige Hartkerk HOFLAND 1 IN SPALAND f Zuid-Holland Pewe zonwering Schouder karbonade Gehakt half om half Rol valt Vocaal 'geweld' Potloodventer in de kraag gevat I BESTEL TIJDIG UW KERSTPAKKETTEN Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 De panden van Roelants op de hoek Lange Haven/Korte Haven SCHIEDAM - Waarom naar een plek waar de grond vervuild is? Waarom naar een standplaats die gescheiden is door een sloot? Waarom zijn er geen andere plaatsen te vinden dan alleen in Spa- land? Waarom moeten we eigenlijk weg van de Schiekade en ons opdelen in groepjes van drie? Waarom wordt Spaland eerst voorgesteld als een lokatie waar we onze ge dachten over kunnen laten gaan en wordt alles defini tief als een bewindvoerden uit Den Haag komt? Drs. E. Heerma, staatssecretaris van het ministerie van VROM, werd gisteren bij zijn tweede be zoek aan het woonwagencen trum aan de Schiekade bestookt met zowat dezelfde vragen die hij exact 50 weken geleden op dezelfde plaats ook voor zijn kiezen kreeg. Heerma had haast met Schie dam en maande het stadsbe stuur tot spoed met overleg met de kampbewoners. Een verschil tussen toen en nu is er echter wel: de gemeente heeft innmid- dels de persoonlijke wensen van de bewoners geïnventariseerd. Maar volgens de betrokkenen daaruit voorbarige en verkeerde conclusie getrokken: namelijk Spaland-West als lokatie voor drie kampjes van ten hoogste 15 woonwagens. Heerma, die zich voor de bij eenkomst aan de Schiekade had laten voorlichten op het stads kantoor zei hierover: „Het is technisch mogelijk dat eind vol gend jaar drie lokaties in Spa land-West klaar zijn. Voor de verontreinigende grond hoeft u niet bang te zijn. Als er huizen gebouwd kunnen worden, kun nen er ook woonwagens staan. Mijn departement zal toezicht houden. We gaan hier niet meer sjoemelen. U heeft mijn woord. Maar de drie lokaties staan op zich niet vast. Wie bijvoorbeeld in Spaland-Oost wil wonen zal geduld moeten hebben. Dat zal langer duren". Provincie Zijdeveld, door de kampbewo ners gezien als de kwade genius die zich bitter weinig interes seert voor hun problemen, („tenminste als de provincie er niet achteraan zit", aldus een woordvoerder die de belangen van kampbewoners in Zuid- Holland behartigd) en afgeschil derd wordt als een regent, ver dedigde zijn handelswijze: „We zijn alle afspraken nagekomen. U heeft vaak genoeg duidelijk gemaakt dat als het niet anders ging, u met z'n allen tegelijk wilde verhuizen naar een ande re plek. Spaland-West is de eni ge lokatie die we kunnen vin den die volgend jaar in aan bouw genomen kan worden. Er is niks anders". Kroon Gedeputeerde L. E. Stolker die Heerma vergezelde wilde snel zaken doen. Overleg i januari tusen de gemeente en een werk groep van de woonwagenbewo ners, zo stelde ze voor. Rond de zomervakantie de puntjes op de i en eind '90 alles rond. Een te optimistische kijk, vond op bouwwerker Jack Gaudelius na afloop. Tegen het besluit om ons naar Spaland te sturen zal direkt een bezwaarschrift wor den ingediend. Sommige bewo ners procederen door tot de Kroon. Dit kan lang gaan du ren. De Zwaluwlaan is voor ons de enige acceptabele nieuwe standplaats. Maar eigenlijk wil men hier aan de Schiekade blij ven". Heerma maakte duidelijk dat dat niet in de aanbieding zit „Het beleid van de Tweede Ka mer is erop gericht om kampbe woners zo goed mogelijk te la ten functioneren in de maat schappij. De maatschappij heeft geen behoefte aan tweederangs burgers. De lokatie die het ge meentebestuur nu op het oog heeft, zijn zeer geschikt. Vlakbij winkels, scholen, sportvelden en andere openbare voorzieingen, maar nogmaals: de indeling ligt niet vast. Maar ik doe op ieder een dringend beroep om mee te werken". In januari praten de gemeente en de bewoners aan de Schieka de verder. Ook voor lamellen bellen tel. 4266755-4350518 van 1 tot 1 miljoen stuks v.a. SCHIEDAM - De politie heeft op de Horvathweg een 33-jarige Rotterdammer aangehouden die inmiddels bekend heeft diverse malen 'schennis der openbare eer baarheid' te hebben ge pleegd. Op aanwijzingen van een Schiedamse kon de 'potloodventer' die het ge bied rond de Parallelweg tot zijn werkgebied rekende, in de kraag worden gevat. De politie roept getuigen op om aangifte te doen. Rassendiscriminatie? Laat het ons weten! Extra goedkoop kilo voor WAAR EEN VRIENDELIJK WOORD GEWOON IS. de vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen SCHIEDAM - Van het dak van een flat aan het Wibautplein is zaterdagmiddag omstreeks 14.00 uur een 20 kilo zware rol dakbe dekking naar beneden komen zetten. Er vielen geen gewonden. Toen de politie ter plaatse pools hoogte ging nemen, bleek een pallet met 25 stuks te zijn omge vallen en lagen enkele exempla ren te balanceren op het randje van de goot. SCHIEDAM - Een 47-jarige be woner van het C. van Zanten- plein zette bij thuiskomst zo'n grote mond op tegen twee inbre kers. die in zijn huis aan het rondscharrelen waren, dat ze zonder buit direkt op de vlucht sloegen. Het voorval geschiedde in de nacht van vrijdag op zater dag. Via de slaapkamerdeur kregen de onverlaten toegang tot de woning. EUROWASH JUBILEERT DAT BETEKENT GRATIS AUTOWASSEN! Kijk snel op pagina 16 en lees hoe u een gratis JUBILEUMBON krijgt in de feestelijke decembermaand. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten Sport prijs voor Ingrid Dulfer Repetities SCHAT In volle gang Programma Schiedamse theaters Sport In Schiedam SCHIEDAM - De traditionele Schiedamse volkskerstzang zal dit jaar gehouden worden in de Heilige Hartkerk. Vorig jaar werd deze avond, waarop bekende kerstliederen worden gezon gen, nog gevierd in de Grote Kerk. Het is de bedoeling dat in de komende jaren deze kerstzang telkens in een andere kerkelijke wijk van Schiedam-stad wordt gehouden. Dit jaar is de Heilige Hartkerk in Schiedam-Zuid aan de beurt. De initiatiefnemer voor deze diensten is de oecumenische werkgroep van de Schie damse raad van kerken. Het accent bij deze volkskerstzang zal komen te liggen op sa menzang afgewisseld met muziek en koorzang, bovendien treedt de soliste Arlène Drenkelford op. Het koor van dit jaar is het dames- en herenkoor van de Heilige Hartkerk, onder lei ding van Jolanda Konings. De muziek is van de harmonie Am- brosius, onder leiding van Ton Lansbergen. De volkskerstzang vindt plaats op dinsdag 19 december, vanaf acht uur. De dienst zal tot ongeveer tien voor half tien duren. TEL. 4706485 SCHIEDAM - Speciaal- drukkerij Roelants b.v. gaat een aantal panden die al vele jaren leeg staan af stoten. Zelf behoudt 't het zeventiende eeuwse hoek pand met daarachter de drukkerij. De gebouwen in het verlengde van de druk kerij aan de Korte Haven werden reeds in '85 ver kocht. Nu gaan de panden tussen bibliotheek en het winkeltje aan de Lange Haven de particuliere ver koop in. Voor de liefhebberzo zal make laar Anke Bodewes de boer op gaan. De panden verkeren alles behalve in perfekte staat. Een aantal heeft geen voordeur. En via een netwerk van kruipgan- getjes is alles in het hele com plex op een grappige, maar ui terst inefficiënte manier met el kaar verbonden. Maar dat hoeft geïnteresseerden niet af te schrikken. De vraag prijs ligt tussen de 120 en 150 duizend gulden. Omdat de hui zen op de monumentenlijst staan, wordt ongeveer 50 pro cent van de verbouwingskosten op de bankrekening terugge stort. Blokkendozen Roelants laat met de opbrengst van het hoekpand de drukkerij opknappen. Er was eerder spra ke geweest van verkoop, maar de leiding van de stokoude drukkerij (144 jaar!) zag niets in samenwerking met projektont- wikkelaren. „Die laten het voorgeveltje staan, slopen de rest en plakken er een paar blokkendozen tegenaan", zegt mede-direkteur Mart Rietveld. Zoiets zou hem aan het hart gaan. Strippenkaart Roelants werd vijf jaar geleden door drie werknemers, waaron der J. Geurtsen en M. Rietveld, overgenomen van 'Nijgh en Van Ditmar'. Het grote druk kers- en uitgeversconcern stoot te in die tijd de drukkerspoot wegens grote verliezen in die sector af. Roelants verwierf gro te bekendheid met de strippen kaart die in diezelfde periode door wat Rietveld zegt, een 'smerig spelletje' van het minis terie van verkeer en waterstaat bij zijn Schiedamse collega 'Elba' terecht kwam. „We zijn door onze voormalige eigenaar slecht behandeld. Ze haalde gewoon de pers weg: we konden geen kaart meer druk ken." Paaltjes Het diepe dal is inmiddels ver laten. Acht personeelsleden zijn erbij gekomen. Maar het huidi ge aantal van 26 staat in schril contrast met de 225 man die er ooit gewerkt hebben. De omzet is verdubbeld en de plaats die het ooit innam in de kaarten en zegelbranche wordt lang zaam weer ingelopen. „Geluk kig hebben we het in '85 gered door als collectief onze schou ders eronder te steken. Het had toen geen dag langer mogen du ren. Ik moet er niet aan denken wat er dan met de panden zou zijn gebeurd. Volgens mij waren ze dan volkomen verpauperd. Roelants is een bedrijf met een lange geschiedenis waar tal van anekdotes aan kleven. Zo schreeuwde uitgever H. A. M. Roelants nt»r Francois Ha- verschmidt, beter bekend als Piet Paaltjes, dat hij moest op schieten met zijn boek als hij liep te lantefanteren langs de Lange Haven. 'Snikken en Glimlachjes' (1867), een in bre de lagen van de bevolking po pulair geworden bundel ver scheen bijvoorbeeld bij Roe lants. Ook het Parool werd in de oorlog aan de Lange Haven gedrukt. Staatssecretaris drs. E. Heerma (VROM) komt naar het woonwagenkamp aan de Schiekade om wederom met de bewoners te praten. „Dat had ik verleden jaar beloofd". WOENSDAG 6 DECEMBER 1989 41e JAARGANG, NUMMER 97 OPLAGE 40.095 kunt u Groenelaan 26, Schiedam Pr. Hendrikstraat 2, Vlaardingen Tevens verkoop van jaloezieën, rolgordijnen, zonneschermen, rolluiken etc. Afwerking: ±25 mogelijkheden Ook kettingformulieren Haal en breng spoedservice! DRUKKERIJ GR0EN00RD Westvest 36, Schiedam Ct Tel. 010-471 54 96 Fax 010-473 15 91 5 Meldpunt Rassen discriminatie: 4738080 Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging en bejaardentehuizen, scholen en kantoren SrauinD Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 Groenelaan 95 Vttkoop - Inruil - Rtfuntw - Verhuur Ook ma uw wttmêchirm en koetkeeten. 'J* Het Uéa. hija DONDERDAG 07/12 VRIJDAG 08/12 ZATERDAG 09/12 halt tot zw.bew. half tot zw.bew. wisselend bew. droog droog droog Bron: min. 1° midd.temp. 5° min. 0° midd.temp. 3°min.-1°/midd.temp. 3° KNMI wind: N-3 wind:var-2 wind:N-3 Stokoude drukkerij verkoopt historische panden

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1