We wassen steeds meer in het weekend Gifwijzer: een 'must' met kleintjes in huis Nieuw systeem Twee kindervoeten op èèn meetapparaat Krachtig signaal in stoomstrijkijzer Fietsketting in een cassette Bijna geen huishouding zonder koelkast Eèn vloeistof voor de lenzen Kleur maar vol dat tafelkleed Scheren en weggooien? Koffiezakjes van natuurpapier De pijnlijn en het aspirientje NaW«fPaPK'f Maandag is al lang geen was dag meer. Een steeeds groter percentage Nederlanders -20%- geeft er de voorkeur aan in het weekend te wassen. Dat zijn dan met name de èèn en tweeper- Contactlensdragers m/v, die het zich tijdens de vakantie ietsje makkelijker willen maken, kun nen denken aan èèn vloeistof, inplaats van een paar. Deze al- les-in-èèn vloeistof, Unicare ge heten, kan worden gebruikt om de lenzen schoon te maken, in te zetten en te bewaren. Ze zijn er voor alle typen contactlen zen, dus de zachte, de harde en de harde zuurstofdoorlatende. Veel opticiens hebben deze voor niet al te langdurig gebruik geschikte vloeistof in huis. Het is een produkt van ICN Phar maceuticals in Zoetermeer. soonshuishoudens. In gezins huishoudingen blijft de maan dag favoriet. Bij de vraag op welke dag men bij voorkeur niet wil wassen, scoorde overigens ook het week end het hoogst; 46% van de on dervraagden heeft daar voorlo pig nog geen trek in. Aldus bleek uit een onderzoek van de Exploitanten van Elek triciteitsbedrijven in Nederland, dat twee jaar geleden is gestart. Er kwamen overigens nog meer cijfers aan het licht, die menig een zullen interesseren. Zo eten we in Nederland over 't alge meen tussen 5 en 6 uur de hoofdmaaltijd en heeft ruim 32% van gezinnen, groter dan 4 personen, een vaatwasser. Lan delijk gezien heeft cirva 8% van de huishoudingen zo'n appa raat. Ruim de helft ervan laat die machine 's avonds of 's nachts draaien. Verder staat in 38% van de huishoudingen een koelkast met een apart vriesgedeelte (2 deurs), 46% heeft er een met een klein vriesvak, 16% doet het zonder vriezen. Slechts in 0,6% van de huishoudingen heeft men geen koelkast. Tenslotte blijkt bij 75% de CV het huis te verwarmen, een kwart verwarmt de woningen nog door kachels. In gezinnen met kinderen zou 'ie eigenlijk al moeten hangen. En misschien heeft u, die deze regels onder ogen komen, er al een aangeschaft-als de omstan digheden daartoe leiden. Zo niet, dan attenderen we toch nog even op de vrij nieu we 'Gifwijzer' van het neder- landse Rode Kruis. Dat is een ruim 70 cm. lange kleurige kartonnen strip, waarop niet minder dan 250 produkten staan, die gevaarlijk kunnen zijn als kinderen er van eten of drinken. Wat te doen Er staat uiteraard ook bij wat je niet en wel moet doen als een kind ergens aan is geweest. Handig is om, voor die lijst wordt opgehangen, eerst alles eens op je gemak te lezen, zo dat je weet wat 2-3-4 beteke nen achter bijvoorbeeld het woord aspirine. Dit houdt in, dat je ze water moet laten drinken, moet laten braken en norit geven. Wat iemand met (kleine) kin deren altijd in huis moet heb ben zijn de al genoemde norit, vloeibare paraffine, azijn en ammonia. Die paraffine laat je ze bijvoorbeeld drinken als ze verf binnen hebben gekregen, ammonia is goed tegen een bijensteek. Via deze gifwijzer kan men dus snel eerste hulp verlenen, 0 Praten of lezen over pijn en hoe die te stillen. arts, maar een public relations medewerkster van een dergelijk bureau aan de andere kant van de lijn. En die verwijst in 9 van de 10 gevallen door. Naar de huisarts. Het gaat meer om een luisterend oor, het kwijt raken van je ei, zo bleek ons bij deze door Bayer Nederland (die van de al 90 jaar bestaande aspirine) ingestelde Pijnlijn. Een telefoni sche doorverwijzing, zou je kunnen zeggen, hetzij naar de eigen huisarts of naar de aan dit concern verbonden dokter, die niet direkt via de telefoon, maar anderzins op vragen kan in gaan. Wie meer wil weten over pijn stillers kan via hetzelfde num mer een gratis brochure aanvra gen met de titel: „Pijn. Wat u moet weten over pijnstillers". En daar weten ze bij Bayer al heel lang een heleboel van. Sim pelweg zo'n brochure aanvragen kan dus ook, geen centje pijn.... waarna men zo nodig nog naar de dokter kan gaan. Daar 10.000 babies, peuters en soms ook kleuters jaarlijks bij die huisarts of in het zieken huis komen met vergifti- gingsgsverschijnselen, is deze nieuwe Gifwijzer ronduit een uitstekende uitgave. Want die vergiftigingen doen zich met name thuis voor, waarvan 58% als gevolg van het 'snoe pen' van huishoudelijke pro dukten en 42% van genees middelen. De gifwijzer is sinds januari te koop bij alle Nederlandse apo thekers en de meeste tijd schriftenspeciaalzaken. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 PAGINA 12 Ruim zestig procent van de Nederlandse jeugd tot veertien jaar, loopt op niet passende schoenen. Zogeheten 'Jeugd- voet-meetweken' brachten dit negatieve cijfer aan het licht. Persé mode willen dragen of een kwestie van te weinig geld (willen/kunnen) uitgeven voor verantwoord kinderschoeisel, kunnen daar mede debet aan zijn. Waarbij zonder meer aangetekend mag worden, dat de laatste jaren ook de fabri kanten van wat 'verantwoord schoeisel' heet, veel mode in die schoenen stoppen. Daarbij ook lettend op trends en kleu ren. Voor wie helemaal op safe wil gaan met de kindervoet, dus de erbij horende schoen, moet de voeten van het kind, dat nieuwe schoenen krijgt, eigen lijk laten meten. Dubbel Een flinke stap vooruit in die richting is de ontwikkeling van een dubbelvoetmeet-appa- raat, waarmee niet èèn, maar beide voeten tegelijk binnen tien seconden door optisch af tasten worden gemeten. Dit gebaseerd op micro-processor techniek. Het nieuwe apparaat geeft van beide voeten niet alleen het meetresultaat, maar ook het maatadvies in het gewenste maatsysteem weer. Welke schoenen er het beste kunnen worden gekozen wordt aan de hand van die meet-uitslag be keken. Primeur Piedro, een bekende naam op het gebied van kinderschoe nen, was nauw betrokken bij de ontwikkeling van dit door Hoogstraat Techniek te Kam pen ontwikkelde meetaapa- raat. Men heeft er een wereld primeur mee, want voor het eerst kunnen kindervoeten nu op deze manier worden geme ten. Met -mits het juiste ad vies in de schoenwinkels!- daar op afgestemd het meest verantwoorde schoenenpaar. Als het goed is vinden zo'n 250 apparaten dit jaar hun weg naar (jeugd)schoenwin- kels. Daar in januari met de introductie is gestart, moet er in heel wat zaken al eentje staan. Even opletten dus. 0 Eerst alletwee je voeten meten voor je nieuwe schoenen past. 0 Ketting in cassette op de fiets. Makkelijk voor de vakantie of een lang weekend, handig voor degenen die geen luxe houdertje willen èn redelijk goedkoop zijn de nieuwste wegwerpscheermes- jes. Geen nare schrapertjes, die de huid openhalen, maar een technisch ultra-licht wegwerp- apparaatje van Schick. Voor natscheerders: de scheer-sou- plesse kan worden vergeleken met het nieuwste (bewaar)mo- del van dit merk, de Advantage. De slimmigheid schuilt in een slank handvat, dat uitloopt in het smalste scheerkopje, ooit ontworpen voor een dubbel- mesje, compleet met een me chaniekje om baardharen en zeepresten tussen de mesjes te verwijderen. Zonde om weg te gooien, zou mischien de reaktie kunnen zijn, maar dat moeten ze bij Schick verder zelf maar inschatten.... Regenachtige vakantiedag of een ander moment, waarop kin deren een flinke tijd bezig ge houden moeten worden? Met een sinds enkele maanden ih ons land te koop zijnd 'ma gisch tafelkleed' zijn ze uren zoet. Mits ze van kleuren hou den. In Amerika ontwikkelde men namelijk een tafelkleed van wit te kunststof, waarop grote kleurplaten staan. Die kun je gaan zitten inkleuren met spe ciaal bij dat kleed geleverd krijt. Dat hoeft zeker niet in je eentje. Met zus, broer, vriendje, vrien din of een ander stel kun je lek ker je gang gaan. Uitgekleurd en het resultaat aan alle kanten bewonderd? Dan met een droge doek of een stuk keukenrol het krijt er af. Kun je de volgende keer weer helemaal opnieuw beginnen. De prijs van dit „magische tafelkleed" is f.22,95 en Verta te Vught, tel. 073-57 91 30 haalde het naar Nederland. 0 Emaiiie bestaat ai lang maar om er een fluitketel van te maken in geometri sche vorm als deze foto aangeeft, is een primeur van BK. Pieter Stokman, die dit technische hoogstandje ontwierp, trok het geome trische uitgangspunt konsekwent door tot in het dekselknopje en de uiteinden van de beugel. Er kan 1.3 liter in en als 't water kookt laat een meertonige fluit dat horen. r Het is even wennen als je al ja ren die witte koffiezakjes ge wend bent. Maar daar de kleur uitstekend bij koffie past en het materiaal meer dan natuur vriendelijk is, kunnen ze wel eens hoge ogen gaan gooien, die lichtbruin getinte koffiezakjes van Melitta. Die zijn namelijk gemaakt van natuurpapier, een stevig, onge bleekt materiaal en vandaar die kleur. De zakjes hebben dezelf de filterstruktuur als de norma le witte exemplaren van Melit ta, overigens de uitvindster van het kofnezetsysteem met een papieren filterzakje. Negentig 0 De bekende zakjes nu ook in bruin na tuurpapier. 0 Koffie- en theezetter in één apparaat. procent van alle huishoudingen zet koffie via dit filtersysteem. De nieuwe natuurpapieren zak jes zijn er o. m. in de 1x4 en 102 afmetingen. Nog een koffiepraatje: Braun komt met een gecombineerde koffie/theezetter. In een handomdraai kan men bij dit apparaat namelijk de koffiefilterhouder vervangen door een theefilter. Dit laatste bevat een zeefje, waar de losse thee of het theezakje in gedaan kunnen worden. Met een af- sluitklepje regelt men zelf de trektijd van de thee. Temperatuur, waterdosering en filtersysteem zijn zowel bij het zetten van koffie of thee volle dig op elkaar afgestemd. Overigens kan de theefilter ook los worden aangeschaft. In ieder geval past die op alle 10 en 12 kops koffiezetters van Braun (tel. 070-98 05 44). Er zijn wat lijnen tegenwoordig. De telefoonnummers vliegen je om de oren en geen probleem of er is of komt een telefoon nummer voor. Een van de laatste is de Pijnlijn. Kun je naar toe bellen (070 - 633 994) als je informatie wilt over pijn en pijnbehandeling. Dat hebben wij dus even ge daan, horend, dat er dagelijks heel wat mensen ons al voor gingen. Met „ik heb pijn in mijn voet, mijn rug, mijn nek, mijn....en vult u alle pijnen maar in" hoort u niet wat daar van de oorzaak kan zijn. Want een diagnose stelt men (terecht, komt ons voor) niet aan de an dere kant van die Pijnlijn. Dat kan ook niet, want er zit geen Ze zijn meer dan nodig, de sterkste kettingsloten die je maar vinden kunt om je fiets tegen diefstal te beschermen. Het vervelende van zo'n ket- tingslot is echter, dat je het ding (meestal) aan je fiets moet han gen, wat kan rammelen tijdens het rijden. Of soms de lak be schadigt. Hoeft niet meer, vindt Verta re search Products in Vught, een bedrijf, dat altijd op zoek is naar alle mogelijke nieuwig- heidjes. Daar hebben we nu een waterdichte cassette voor met een ketting er in, die aan (bijna) iedere fiets kan worden beves tigd. De naam is 'Cycler Auto matic'. 0 Isoleerkannen -zeg thermoskannen- bestaan al vele jaren. Toch komen er steeds nieuwe bij. Zoals deze. Van Cur ven Waarbij de nieuwigheid zit in de kunststof beschermhuls, waarin de gla zen binnenfles als het ware is 'verpakt'. Door de dubbele isolatie- (luchtjlaag houden de kannen, kwa inhoud varië rend van een halve tot bijna twee titer, de inhoud 24 tot 36 uur warm of koel. De schenktuit is antimors, daar het laat ste druppeltje uit de kan weer in de fles terugglijdt. Ze zijn erin vierkleuren van af juni. Die cassette van hoogwaardige kunsstof wordt met beugels op het frame bevestigd, waarbij overigens de schroeven van bui tenaf onbereikbaar zijn. Wie de fiets op slot wil zetten,, trekt aan het uitstekende gedeel te van de roestvrijstalen, met lak beschermde ketting. Vervol gens gaat die ketting om een paal, een boom of het fietsenrek en wordt het roestvrije slot er van op de cassette gestoken. De fiets staat nu veilig verankerd. Met een sleuteltje wordt de fiets van het kettingslot gehaald, waarna de ketting zich via een druk op de knop vanzelf oprolt. Volgens Verta (tel. 073-57 91 30) kan de Cycler Automatic ook op sport- en racefietsen. Iedereen kent die cartoons. Vrouw is aan het strijken, tele foon gaat, vrouw babbelt maar door, rookwolken kringelen bo ven de strijkplank en de afdruk van het ijzer staat levensgroot in een wit overhemd. Groene rok kan ook... Hoeft niet meer, vindt Krups. Dat bedrijf maakte een lichtge wicht stoomstrijkijzer, dat een krachtig signaal laat horen als het dertig seconden in horizon tale stand heeft gestaan. Na een half minuut krijg je dus een 0 Een stoomstrijkijzer met een 'let op' signaal. seintje, dat er iets vervelends kan gaan gebeuren als je je ijzer niet recht op zet of gaat strij ken. Overigens klinkt het zelfde ge luid als het strijkijzer -recht op staande- na acht minuten niet is gebruikt. Dan schakelt het zich zelf automatisch uit. De naam van dit type Krups ij zer is VarioTex Signal. Overi gens kun je bij zo'n strijkijzer ook de stoomafgifte variëren, al naar gelang de hoeveelheid stoom, die men bij het strijken nodig heeft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 12