Nieuw huurwaardeforfait slecht voor huizenmarkt Aankoop eigen huis moeilijker dan ooit TE KOOP: UW EIGEN EENGEZINSWONING IN HET GROENE HELLEVOETSLUIS akiela TON 3 WIMVAN DUKE ZN TEL. 010-4267169 OPENHAARDHOUT 00 0 0 :;4 0 B Grootel Keuze huren/kopen moeilijker CH typiste-word perfect m/« INN HERKENDE VERHUIZERS KORNAAT TUINCENTRUM B.V. Si (H tg C Ei JSêKw; GRATIS vanaf f 134.500,- v.o.n. na aftrek van f 5.000,- subsidie OOMS bitter garnituur div. salades in diverse hoeveelheden verkrijgbaar (in zakken van 50 liter, per m3, per halve m3, enz. enz.) voorspoedig en schadevrij1990! Wij wensen iedereen een héél goed 1990 f SNACKBAfi f HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 PAGINA 19 1 Lang niet altijd zijn Vereniging Eigen Huis en makelaars het eens. Maar over de plannen om het huurwaardeforfait te verhogen en bovendien te koppelen aan de huurontwik- keling, daarover is de afkeu ring algemeen. Een slechte zaak, met name voor de on derste lagen in de huizen markt, de mensen die voor de keuze staan: huren of kopen? Zoals bekend wil de zojuist aangetreden nieuwe regering het huurwaardeforfait sterk ver hogen. De heffingsgrondslag, nu nog gesteld op ca. 1,3% van de waarde in bewoonde staat, zou moeten stijgen naar 2,3%. Dat klinkt nog niet zo drama tisch. Maar het betekent dat het huurwaardeforfait voor hui zen met een verkoopwaarde van anderhalf tot twee ton stijgt van 1170,- tot ca. ƒ2070,-. Over het moment van invoering bestaat nog enige onzekerheid. Het kabinet heeft 1 januari '90 als streefdatum. De leden van de Eerste Kamer maken echter bezwaar tegen de haastige be sluitvorming over de wijziging van het huurwaardeforfait. Daardoor kan de invoering wei eens op een later tijdstip plaats hebben. Hoge extra lasten De regeringsplannen blijken nog verder te gaan. Na deze verhoging moet het huurwaar deforfait blijven stijgen. En wel in hetzelfde tempo als waarmee ook de huren stijgen. Bij ge middelde huurrondes van 3% zou een huurwaardeforfait van 2070,- daardoor kunnen stij gen tot: - 2785,- in 10 jaar - 3740,- in 20 jaar - 5025,- in 30 jaar Tegen de tijd dat de hypotheek is afgelost (in het algemeen na 30 jaar) zouden er alleen al in verband met dit huurwaarde forfait dus netto lasten van ge middeld ca. 200,- per maand overblijven. Bij een ongewijzigd huurwaardeforfait zouden die netto lasten slechts ca. 50,- per maand bedragen. Omdat huizen, naarmate ze ou der worden, ook meer onder houd vergen, zullen ook de on- derhoudslasten stijgen. Daar door wordt het doel gemist waarom veel mensen een eigen huis willen, namelijk een onbe zorgde oude dag met relatief lage woonlasten. Hoe sterk de stijging van het huurwaardeforfait in de praktijk zal zijn, hangt overigens af van meer factoren. De huidige voor stellen willen ook andere facto ren laten meewegen, zoals de Paula en Jan de V. wilden graag een huis kopen. Een huis huren is immers „wegge gooid" geld, je kunt beter in vesteren in een eigen huis. Dan heb je uiteindelijk de waarde ervan tot je beschik king, goed voor een onbezorg de oude dag. Maar in de prak tijk lagen er nogal wat obsta kels, waardoor Paula en Jan niet meer zo zeker van hun zaak waren. Is het in de huidi ge tijd nog verstandig een huis te kopen? Op die vraag kregen ze de meest uiteenlopende antwoor den. Voor Paula en Jan was echter overheersend, dat ze erg veel offers moesten brengen gm een huis te kopen. Met name omdat het noodzakelijk zou zijn dat Paula nog jaren zou blijven werken. Op basis van alleen maar het salaris van Jan zou namelijk slechts een hypotheek van ca. 120.000,- haalbaar zijn. Om dat Paula ook werkte, konden ze in aanmerking komen voor de zg. tweeverdienersregeling. Dat houdt in dat voor het twee de inkomen extra hypotheek kan worden verkregen. Die ex tra hypotheek moet echter bin nen maximaal 8 jaar zijn afge lost en dat kost 35% van het bruto salaris van, in dit geval, Paula. Op die manier konden Paula en Jan een huls kopen, inclusief kosten koper, van ca. 150.000,- tot 160.000,-. Dat bood mogelijkheden in diverse forensensteden in de regio waar beiden werkten. In die prijsklasse werden heel wat leuke eengezinswoningen te koop aangeboden. Zware lasten Er was voorgerekend dat een hypotheek van 120.000,-, op basis van een 30-jarige annuï teit tegen 8%, op 881,- per maand zou komen. Een aanvul lende hypotheek van 40.000,- zou, op basis van een 8 jarige annuïteit tegen eveneens 8%, vertin*»?*} em] waarde-ontwik kei ing van on roerend goed. Onjuiste redenering De Vereniging Eigen Huis wijst erop dat de redeneringen die aan de verhogingen van het huurwaardeforfait ten grond slag liggen, strijdig zijn met de uitgangspunten bij de invoering van het huidige huurwaardefor fait. Dat was eind 1970. De commissie-baron van Lawick die een en ander had voorbe reid, pleitte ervoor geen enkele vorm van belastingheffing voor eigen-woningbezit in te voeren. Die redenering werd voor een groot deel door het toen zitten de parlement overgenomen. Er werd toen gesteld: een eigen huis is voor 80% een gewoon duurzaam gebruiksvoorwerp. Net als de auto, de caravan e.d. En voor 20% zit er toch een beleggingsaspect aan. Re kening houdend met allerlei factoren, zoals onderhoudskos ten, afschrijving e.d. werd de heffingsgrondslag toen bepaald op 5% van de waarde van het huis. Op basis van een beleg gingsaspect dat 1/5e daarvan bedroeg, kwam men op een heffingspercentage van 1%. (En dat, zoals bekend, zou moeten stijgen naar 2,3% per 1 januari a.s.) Adjunct-directeur mr. F. van Loon van de Vereniging Eigen Huis zegt: „Sindsdien is er aan dit uitgangspunt geknabbeld. In 1978 werd het beleggingsas pect ineens op 54% gesteld. Al leen maar om te voorkomen dat het forfait toen eigenlijk had moeten worden verlaagd. In 1981 werd het zelfs 65%. Terwijl iedereen het er in 1970 over eens was dat het eigen huis zoniet helemaal, dan toch grotendeels een gebruiksvoor werp was waarover je dus geen extra belasting moest gaan hef fen. Sterker nog: hoe algeme ner het eigen-woningbezit zou worden, hoe zwaarder het ge bruiksaspect zou moeten we gen. Dat is dus precies het om gekeerde van wat er in de praktijk gebeurde. Als die uit gangspunten waren vastgehou den, zou het heffingspercenta ge nu ergens tussen 0,9 en 1,3% moeten liggen." Van Loon verbaast zich over de manier waarop met dat beleg gingsaspect wordt gespeeld: „De eigen-huisbewoner heeft recht op duidelijkheid, ook op Mr. Van Loon: „Ik verbaas me over de manier waarop met het beleggingsaspect wordt ge speeld". lange termijn. Uitgangspunten die in de wet van 1970 zijn vastgelegd mogen geen speel bal worden voor de begrotings problemen van een regering. Het gevolg is dat met name voor midden- en lagere inko mensgroepen het eigen huis minder aantrekkelijk wordt." Scheiding Geluiden uit de praktijk, van bijvoorbeeld makelaars en de projectontwikkelaars, wijzen in dezelfde richting. Er wordt niet verwacht dat het hogere huur waardeforfait veel effect zal hebben op de duurdere seg menten van de huizenmarkt. Maar wel zullen aan de onder kant steeds meer mensen weg vallen. Deze ontwikkeling is al enige tijd gaande, o.a. doordat het moeilijker is geworden om de aankoop van een huis te fi nancieren. Ook is het in de praktijk voor mensen met een bescheiden inkomen al haast niet meer mogelijk om een pre miewoning te kopen, doordat de premies dit financieringsgat niet meer kunnen overbruggen. Van Loon tenslotte: „Staatsse cretaris Heerma wil het eigen- woningbezit verder versprei den. Alles wijst er echter op dat het eigen huis weer een exclu sief bezit wordt. Blijkbaar moeten we terug naar de tijd van voor 1970. Het wordt tijd dat de politici dit beseffen. En een eerlijke keuze maken: wel of niet stimulering van eigen- woningbezit." neerkomen op een maandbe drag van ca. 580,-. Dat waren bruto bedragen. Netto, dus na verrekening van de aftrek van hypotheekrente, zou dat neer komen op resp. ca. 500,- en 420,-. Bij elkaar dus 920,-. Maar na 8 jaar zouden de las ten weer zakken tot ca. 550,-. Op zichzelf waren de aanvangs- lasten redelijk voor de catego rie huizen waar Paula en Jan belangstelling voor hadden. Zo'n huis zou in de huursector zeker net zoiets kosten, zo tus sen 800,- en 1000,- per maand. De vraag was alleen: wilden of konden ze dat op brengen? Wel zolang Paula werkte. Maar ze wilden juist graag een gezin vormen en het was de bedoeling dat Paula dan een paar jaar thuis zou blij ven om de zorg voor de kinde ren op zich te nemen. De keuze was dus: een duur huis en de eerste 8 jaar geen kinderen. Of een goedkoper huurhuis, dat paste bij het salaris van Jan, zodat sneller een gezin kon worden gevormd. Paula kon in het laatste geval elk gewenst moment ophouden met werken. Gemiste kans? Zo eenvoudig was het echter niet helemaal. Immers, uitstel van de koopbeslissing zou heel goed definitief afstel kunnen betekenen. Jan had een redelij ke baan, maar het zat er niet in dat hij echter een grote carrière zou maken. Hij moest er dus van uitgaan dat zijn salaris steeds net even boven modaal zou blijven, met hooguit een licht stijgende tendens. Het zou in de toekomst dus niet makke lijker worden om een huis te kopen, alleen op basis van zijn salaris. Integendeel, als de trend van de laatste paar jaar zou doorzetten, zou het kopen van een huis alleen maar moei lijker worden. Die trend liegt er inderdaad niet om: de premies voor pre miewoningen zijn intussen te laag om aankoop mogelijk te maken door de mensen voor De aankoop van een huis is op dit moment niet zo eenvou dig. wie ze bedoeld zijn. Daar heeft de Vereniging Eigen Huis al het hele jaar nadrukkelijk op gewe zen. Verder zijn zowel de hui zenprijzen als de rente steeds gestegen. Niet spectaculair, maar wel regelmatig. Tenslotte zijn ook de financieringsnor men steeds strenger geworden. Dat wil zeggen: bij een gegeven inkomen werden de toegestane woonlasten steeds lager ge steld, zodat in de praktijk de maximaal haalbare hypotheek eveneens een stuk lager werd. Om nu hetzelfde huis te kopen als twee jaar geleden, moet het inkomen van de koper (uitgaan de van 100%-financiering van de aankoop) zo'n 15.000,- tot 20.000,- hoger zijn! Paula en Jan beseften dat ze op die manier achter de feiten aan zouden blijven hollen. Het inkomen van Jan zou wel heel fors moeten stijgen om alleen maar gelijke koopmogelijkhe den te houden. En fors stijgen, dat zat er zoals gezegd niet in. Hoe meer ze er met allerlei mensen, ook met deskundigen, over praatten, hoe duidelijker werd het: als ze nu niet zouden kopen, zouden ze voor de rest van hun leven waarschijnlijk veroordeeld zijn om te blijven huren. Op zichzelf geen ramp, want heel wat mensen zijn en blijven tevreden met hun huur woning. Maar de kans om met een eigen huis aan bezit voor de toekomst te bouwen zou verloren gaan. Uiteindelijk ko zen Paula en Jan er daarom voor maar wat later aan kinde ren te beginnen en een huis te kopen, nu het nog net kon. 2e afhaalpizza Super Pizzeria KUNSTGEBITTEN EN REPARATIES E. L. v.d. GRAAF SLIJPERIJ Gé Kleijheeg l Ruime woon/eetkamer van 30 m2 drie slaapkamers heerlijke zolder uitstekende warmte isolatie maar ook prima geluidsisolatie ruime keuze in: - vloer/wandtegels - sanitair - kleur keuken uitgebreide keuzelijst voor de afwerking van de woning waaronder: - vloerverwarming - convectorput - dakkapel - gekleurde binnendeuren Voor informatie en brochure Wonen in Hellevoetsluis betekent wonen in een prettige omgeving en in r de nabijheid van 's werelds grootste havenstad Rotterdam. Hellevoetsluis heeft een historische kern met daaromheen modern opgezette wijken met veel groen. Verder goede stedelijke voorzieningen maar ook water, bos en strand op korte afstand. tel.: 01883-16666 makelaars tel.:01883-21 849 tel.: 010-413 22 60 Gom Bedrijfsdiensten voor Gebouwen bv Gom Bedrijfsdiensten voor Gebouwen bv Bestel nu voor de feestdagen 4703362 TE HUUR RUBENSLAAN JAN STEENSTRAAT 35 SCHIEDAM 't groen zelf doen Floreslaan 3 't groen laten doen hbmmm Vlaardingen 010 - 435.66.40 a Begin volgend jaar wordt door Grootel Bouwmaatschappij gestart met de bouw van 44 appartementen in het deelplan Kerkweg. Het bouwplan bestaat uit 2 zogenaamde stadsvilla's van 6 woonlagen hoog. Ze zijn omgeven door veel groen, wateren parkeervoorzieningen. Wonen in een stadsvilla Wonen in een stadsvilla is wonen in een kleinschalig projekt met een zeer eigen woonkultuur, gekombineerd met een grote mate van privacy en relatie! veel buiten ruimte. Wonen in een stadsvifla is de nieuwe vorm van wonen in de stad. Indeling Op iedere verdieping liggen 4 appartementen en zijn zeer gunstig en vrij gelegen. De appartementen zijn bereikbaar met de lift en bestaan uit een ruime woon kamer met open keuken, twee slaapkamers en een com pete badkamer. Alle appartementen hebben een zonnig ialkon. De appartementen worden gebouwd en opgeleverd met het garantie certificaat GIW en dat is een veilig gevoel voor nu en later. Koopsom fl. 141.950.-v.o.n. incl. de voor 50 jaar afgekochte erfpacht. NVM De premie bedraagt fl. 3.600.- per jaar en kan, afhanke lijk van het inkomen, oplopen tot max. fl. 41.000.-. Voor dit projekt kunnen wij u een zeer gunstige projekt- rente aanbieden. Voor meer informatie en de uitgebreide brochure kunt u onderstaande bon invullen en in een gefrankeerde enve- 1 lop zenden aan: "3 58 Makelaarskantoor Kolpab.v.i met Straatweg 94 TQ aiw 9aran 3051 BL Rotterdam tel. 010-4226144 Naam: Adres: P.C./Woonplaats: Tel.: EEN PROJEKT VAN redaklie 'UW THUISKRANT EXTRA Postbus 5825, 2280 HV Rtjsw.jk 51/89 Elke maandag elke Dr. Wibautplein 127 Schiedam telefoon 4701196 Tandprotheticu* Binnensingel 15, Vlaardingen. Dinsdag t/m vrijdag en voor reparaties 's avonds en in het weekend uitsluitend na telefonische afspraak. Telefoon 010-4354414. Gereedschapmakerij Schie 178 telefoon 4261719 Voor hard metaal (Widia) cirkal-zagan Van 150 mm a tot 500 mm a Slijp an reparatie aervice binnen 8 uur. V f x, V "rsS-r ONROEIIENO GOED B.V. NVM zoekt met spoed voor de afdeling Tekstverwerking/ Calculatie een ervaren die op de IBM-personal computer prijsvoor stellen en correspondentie verwerkt. De type-werkzaamheden vullen 80% van de functie. Functie-eisen: - opleiding MAVO/HAVO; - goede beheersing Nederlandse taal; - accuratesse en cijfermatig inzicht; - leeftijd 20-30 jaar; - zowel zelfstandig als in teamverband kun nen werken. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u sturen naar; t.a.v. Afd. personeelszaken, Postbus 144, 3100 AC Schiedam. Telefonische inlichtingen kunt u verkrij gen op telefoonnummer: 010-4623333. Uw bezit verzekeren kunt u bij velen. Uw schade regelen doen weinigen. Dus voor zekerheid en service ineens naar: 'assurantie-schaderegelingskantoor alle verzekering - persoonlijke leningen financieringen hypotheken Broersvest 95c, 3111 ED Schiedam Telefoon 010-4264477 Privé na 6 uur: 4268708. Wij wensen u een Bel voor info: tussen 10.00-13.30 uur. Gordonstraat 4, f tel. 4261229 Fraaie benedenwoning met bovenetage, totaal 5 kamers met tuin en balkon. Huur 560,- per mnd. Voor inlichtingen telefoon 4739200, na 18.00 uur. VERHUIZEN? VRAAG DAN VRIJBLIJVEND PRIJSOPGAVE BIJ af makelaars Straatweg 94, 3051 BL Rotterdam Tel. 010-4226144

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 19