PIET JONGBLOED PLOEGLEIDER VAN DE WEGFORMATIE "BUITENDIENST" IN WINTERPERIODE VOLOP WERK AAN BOMEN OPENBARE VERGADERINGEN TANDENPOETSEN MET MINDER WATER DIENSTUITVOERING O.N.S. DUNNEN ZUURSTOF Bij het VROM-bedrijf van de ONS werken ongeveer 80 personen. Dat maakt het de grootste afdeling binnen de ONS. De buitendienst herbergt het groot ste deel, namelijk zo'n 60 opzichters, chauffeurs en reinigers. De buitendienst werkt voornamelijk in kleine ploegen door heel Schiedam. De collega's zitten dus niet, zoals bij sommige afdelingen, dageiijk 8 uur op eikaars lip. Chef Piet Jongbloed probeert desondanks de onderlinge betrokkenheid van zijn men sen op een hoog peil te houden en zelfs nog te verbeteren. Zodra de blaadjes van de bomen zijn gevallen beginnen de boomverzorgers van de Dienst Gemeentewerken aan hun winterprogramma. Een kale boom is immers veel gemakkelijker te hanteren bij het snoeien, rooien of verplanten. Een omvangrijk programma wordt tot maart volgend jaar uitgevoerd. A«<OA<* PAGINA 2 WÏJV'JAf i T 'T STADSE RF JJtC 'MSïéKmv. ÏSf VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 Bij de Nutsbedrijven waren in 1989 veel minderheden in dienst. buitendienst 8 personeelsleden van bui tenlandse herkomst (6 Turken, 2 Span jaarden en een Surinamer). Bij een eerst volgende vacature hoopt Piet Jongbloed de eerste vrouw in de Buitendienst te kunnen verwelkomen. „Niet meer dan normaal", vindt hij en vooroordelen be stempelt hij als achterhaald. De Rijks overheid valt hem daarin overigens bij, blijkens de vele rapporten, die over dit onderwerp zijn verschenen. Toch vragen deze ontwikkelingen om een goede begeleiding. Het is voor Piet Jong bloed van groot belang dat iedereen zich hierbij betrokken voelt. Het maandelijkse werkoverleg is hier o.a. een prima gele genheid voor en deze bijeenkomst (per sectie of de hele afdeling) functioneert dan ook als zodanig. Jongbloed vervolgt: „Toen vijf jaar geleden de eerste buiten landse werknemer in dienst trad, besefte je pas hoe weinig, wij Nederlanders, van de culturele achtergrond van deze colle ga's weten. Om een beter begrip te krijgen hebben we een aantal themadagen georganiseerd in samenwerking met het Centrum Kon- takt der Kontinenten uit Soesterberg. Tij dens deze dagen kreeg de afdeling de ge legenheid kennis te nemen van andere culturen en werd er ook kritisch gekeken naar ons eigen handelen ten aanzien van buitenlanders. Zo is een video vertoond over Nederlandse immigranten in onder andere Australië en dan zie je veel over eenkomsten met buitenlandse gemeen schappen in Nederland. Dit werkt heel verhelderend". Piet Jongbloed hecht er aan dicht bij zijn mensen te staan. Als wielrenliefhebber (hij komt uit Breda) is hij dan ook zo'n beetje de ploegleider van de wegformatie "Buitendienst". Jongbloed blijkt tijdens een interview op zijn bureau een verfrissende kijk te heb ben op het heden en de toekomst van het Reinigingsbedrijf. „Het vak van reiniger is niet alleen zwaar, het heeft bovendien een belangrijke sociale functie. Sinds melk en groenteboer uit de straten zijn verdwe nen is de buitendienst het meest ver trouwde beeld in de Schiedamse wijken", zegt Piet Jongbloed. „Ze worden ook da gelijks geconfronteerd met vandalisme en onverschilligheid. Onze mensen vormen als het ware de laatste schakel in de ke ten van de consumptie-maatschappij, de genen die het weer op moeten ruimen. Als je als reiniger ziet dat je werk binnen de kortste keren weer ongedaan wordt gemaakt, is het niet meer dan logisch, dat je motivatie daardoor wordt aangetast". Jongbloed zou dan ook graag zien dat de bevolking beter leert inzien, wat het vak van reiniger inhoudt. Dan zou men zich waarschijnlijk twee keer bedenken voor dat men zijn eigen leefomgeving vervuilt. „In de toekomst zou overwogen moeten worden wijkteams op te richten, naar het voorbeeld van de wijkagent", stelt Jong bloed voor. „Je kunt dan als reiniger een beter kontakt opbouwen met je eigen wijk en hebt daardoor meer mogelijkheden om vervuiling tegen te gaan en zelfs te voorkomen". De eerste stappen hiertoe zijn reeds genomen en vervat in de be leidsnota "Aanpak Zwerfvuil Schiedam". Aanpak van problemen op een betrokken en toch doeltreffende basis spreken Jongbloed aan. Hij was ook een der eer sten die vond, dat er binnen de dienst geen juiste afspiegeling van de Schiedam se bevolking bestond. De laatste vijf jaar is hier bewust iets aan gedaan en telt de Heeft u zich wel eens gerealiseerd hoe veel water u gebruikt wanneer u bij het tandenpoetsen de kraan laat lopen? Als u bedenkt dat er iedere 12 seconden een li ter drinkwater uit de kraan stroomt, dan kunt u zelf berekenen hoeveel water u bij zo'n poetsbeurt gebruikt. Tenzij u de kraan dichtdraait, wanneer u geen water nodig hebt. Een liter per 12 seconden be tekent vijf liter per minuut en tien liter per twee minuten. Datzelfde geldt voor andere wasbeurten. Let er eens op, want u hoeft niet echt zui nig te zijn met drinkwater, maar ga er wel verstandig mee om. Gebruik niet meer dan u nodig hebt. 1000 Liter water kost met ingang van 1 januari 1990 1,96 excl. 6% BTW. Bijna honderdvijftig grotere bomen, voor namelijk populieren, worden gerooid en vervangen door kleinere of slankere boomsoorten. Dat is nodig als ze te dicht tegen de bebouwing gaan aangroeien en daardoor schade kunnen aanrichten. En ook als bomen kleinere sierexemplaren in hun groei belemmeren worden ze wegge nomen. Het rooien en vervangen van bo men gebeurt deze winter in vrijwel iedere wijk. Zo worden in een aantal smallere straten in Zuid en Oost in totaal 35 bo men vervangen. In de Westfrankelandse- straat, Mesdaglaan, Prof. Kam. Onnes- laan en lepenlaan wordt de laatste fase van een vervangingsprogramma uitge voerd. In de afgelopen jaren is hier steeds een gedeelte van de bomen vervangen om te voorkomen dat deze straten in één keer moesten worden kaalgekapt. In een aantal straten in Kethel-Tuindorp en Woudhoek-Zuid worden populieren, kas tanjes en iepen verwijderd die de groei van andere bomen belemmeren. Ruim tweehonderd bomen zullen worden gerooid om de overige beplanting meer groeiruimte te geven. Het merendeel van deze dunning vindt plaats in de parken, bijvoorbeeld in het Prinses Beatrixpark (121 populieren) en het Volkspark (30 po pulieren). Ook rond het parkeerterrein aan de Delflandseweg vinden dunning- werkzaamheden plaats. Twintig populie ren worden hier gerooid. Veel minder bomen, negen in totaal, wor den gerooid en vervangen omdat ze niet sterk meer zijn of ziek zijn en daardoor andere bomen kunnen besmetten. Het programma geeft ook aan welke bo men gesnoeid moeten worden. Dit ge beurt bij circa 160 bomen. Zo worden aan de Nassaulaan vijftig acacia's ingekort. Uitgangspunt van de gemeente is dat het bomenbestand tenminste op peil moet blijven, maar liever nog moet worden uit gebreid. Vandaar dat voor elke gekapte boom een nieuw exemplaar wordt ge plant. Bomen zijn immers onmisbaar. Ze produceren zuurstof, zuiveren de lucht, dempen verkeersgeluiden en bieden be schutting. Bovendien geven ze aan stra ten, pleinen en parken een eigen karak ter. In de Schiedamse parken wordt een groot aantal bomen gerooid om de overige be planting meer groeiruimte te geven. Kerstmis valt dit jaar op maandag 25 en dinsdag 26 december. Nieuwjaarsdag 1 januari op een maandag. Dit heeft invloed op de dienstuitvoering van de vuilnisophaaldienst. De huisvuilop haaldiensten van maandag 25 december verschuiven naar donderdag 28 decem ber en de diensten van dinsdag 26 de cember verschuiven naar vrijdag 29 de cember. De huisvuildiensten van maan dag 1 januari verschuiven naar donder dag 4 januari. Op dinsdag 26 december vervalt de wa renmarkt op het Bachplein. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam blijven gedurende de feestdagen 24 uur per dag bereikbaar voor storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en televisiesignalen. In de maand januari worden de volgende openbare vergaderingen gehouden. Voor plaats, tijd en inhoud van de agenda kan één week voor de betreffende vergade ring informatie worden gevraagd bij Bu reau Voorlichting, telefoon 4260500, toe stel 250. Woensdag 10 januari: Commissie voor Al gemene en Bestuurlijke Zaken. Dinsdag 16 januari: Commissie Perso neelszaken. Dinsdag 23 januari: Commissie Stadsver nieuwing en Volkshuisvesting. Woensdag 24 januari: Commissie Onder wijs en de Commissie Stadsontwikkeling en Milieuzaken. Maandag 29 januari: Commissie Econo mische Aangelegenheden. Dinsdag 30 januari: Commissie Volksge zondheid en de Commissie Welzijn en Cultuur. Piet Jongbloed.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 24