lOHgü Goed jaar voor huizenmarkt l 1 l Zonwering ook in 1990 voordeliger... 174.- 284.- TE KOOP: UW EIGEN EENGEZINSWONING IN HET GROENE HELLEVOETSLUIS ra MODERNE APPARTEMENTEN IN HET MARITIEME HART VAN MAASSLUIS. HYPOTHEEK ADVIESLIJN TEL:010- 435 86 62 Terugblik huizenmarkt Vooral voor duurdere sector Sandux wenst u prettige feestdagen en 'n gezond 1990. u - -è BBMb Bi IB L F. H. G. de Graaf Rolgordijnen GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! Vertikale jaloezieën Oosthavenkade 87 Vlaardingen u Ooms Makelaars B.V. Ros Woningen v.o.f. IE VLAARDINGSE HYPOTHEEK CENTRUM UW THUISKRANT, een goede bekende in geheel Zuid-Holland, bied! u^alle mogelijkheden om uw reclame-aanbiedingen onder de aandacht te brengen van een koopkrachtig publiek. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 29 DECEMBER 1989 PAGINA 9 In de jaren zeventig was het heel gewoon dat mensen veel geld verdienden door steeds weer hun huis te verkopen. In sommige sectoren van de hui zenmarkt kan dat spelletje momenteel eveneens worden gespeeld, zij het minder spec taculair dan een jaar of vijftien geleden. Hoe het vroeger ging blijkt uit het verhaal van mijn heer W. van M., sinds kort rijksambtenaar in de VUT. In 1966 werd de eerste stap ge zet door een huis te kopen in een forensengemeente onder Amsterdam. De financierings mogelijkheden waren toen lang niet zo ruim als ze een jaar of tien later zouden zijn. Met een gezin in opbouw was Van M., ondanks een behoorlijk inko men nauwelijks aan sparen toe gekomen. Daarom was voor de aankoop een lening nodig van zijn ouders. Eerste winst Al na een paar jaar werd Van M. overgeplaatst naar Rotter dam. Zijn eerste eigen huis kon hij toen al met grote winst ver kopen. Uit die winst kon hij de lening van zijn ouders aflossen en tegelijk een aanbetaling doen op zijn nieuwe huis in een van de in die tijd explosief groeiende voorstadjes van Rot terdam. Dat nieuwe huis was net als het eerste huis een nieuwbouw-rijtjeshuis, maar dit keer wel een stuk groter en luxer afgewerkt. Het huis was ook een stuk duurder. Maar de hogere hypotheek kon Van M. dankzij een flink gestegen sala ris gemakkelijk betalen. De prijsstijgingen gingen ver volgens zo snel, dat Van M. snel intekende op een nog te bouwen tweekapper. Die zou pas een klein jaar later worden opgeleverd. Van M. had dus geen haast met de verkoop van zijn oude huis. Daarmee begon hij pas een half jaar later. Aleen dit afwachten leverde al een ex tra winst van 15.000,- tot 20.000,- op, zo snel gingen de prijzen toen omhoog. Als Van M. had gewild, had hij ook de nog steeds niet afgebouwde tweekapper al met winst kun nen doorverkopen! Dat deed hij echter niet, hij nam genoegen met de ca. 20.000,- winst op zijn rijtjeshuis. Dat geld stak hij grotendeels in zijn nieuwe huis. De prijsstijgingen bleven door gaan (zoals achteraf zou blijken tot ongeveer 1979). De twee kapper van Van M. werd ruim een half miljoen waard! Net zo als zovele mensen zou Van M. normaal gesproken rustig in zijn riante halfvrijstaande wo ning zijn gebleven. Hij werd echter opnieuw overgeplaatst. De kinderen, die intussen stu deerden, wilden niet meever huizen. Dat vond Van M. het moment om de winst te incas seren en in zijn nieuwe woon plaats een rustige, maar luxe flat te huren. Zo gezegd, zo gedaan. Na af lossing van de hypotheek kon hij ca. 400.000.- op zijn bank rekening bij laten schrijven. Al leen al van de rente kon de huur voor de flat royaal betaald worden. De rest van de rente plus nog een aanzienlijk deel van zijn steeds verder gestegen inkomen kon hij bijschrijven bij zijn kapitaal. De huizenprijzen zijn intussen nog steeds een stuk lager dan in 1979 (al zou Van M. zelfs tij dens het dieptepunt van de hui zenmarkt, zo omstreeks 1982, toch altijd nog een redelijke winst hebben overgehouden). Maar Van M. is intussen letter lijk vrijwel miljonair. Binnenkort gaat hij met de VUT. Dankzij zijn geld, waarvoor de basis werd gelegd met de forse winst op zijn huizen, weet Van M. dat de jaren die hem nog wachten heel veel plezier voor hem en zijn vrouw kunnen brengen. Schaduwzijde In de jaren zeventig dachten veel mensen dat de prijzen de hemel in zouden groeien. In die periode maakten de banken het makkelijker dan ooit om geld te lenen voor de aankoop van een huis. Ook mensen met een bescheiden inkomen kon den onevenredig hoge hypothe ken krijgen, waarbij desnoods een stuk van de te betalen ren te en aflossingen naar de toe komst werden verschoven (de zg. groeihypotheken). De scha duwzijde van het verhaal van Van M. is dan ook dat vele mensen juist in de duurste tijd hun eerste huis kochten. Toen de huizenprijzen inzakten en de inkomensgroei stagneerde heeft dat heel wat mensen in grote moeilijkheden gebracht. Duizenden huizen, waarvan de eigenaar/bewoners de lasten niet meer konden betalen, wer den met groot verlies in het openbaar verkocht. In de duurdere huizensector lij ken de condities momenteel geschikt om opnieuw met door stromen winst te boeken. De start is momenteel echter veel moeilijker. Succes is alleen mo gelijk als bijvoorbeeld nu al een huis wordt bewoond dat tegen een goede prijs kan worden verkocht, terwijl elders een nieuw riant huis in de nieuw bouw wordt verworven. (Bij een nieuwbouwhuis zijn geen 'kos ten koper' verschuldigd, zodat latere prijsstijgingen minder groot hoeven te zijn om al winst op te leveren). Het lijkt onwaarschijnlijk dat de huizenmarkt weer eenzelfde beeld zal gaan vertonen als in de jaren zestig en zeventig. Zo lang geen echte overheids maatregelen worden genomen om de start als eigen/woning bezitter te vergemakkelijken, blijft de doorstroming vanuit de onderste segmenten van de huizenmarkt stagneren. Maar als het met de economie goed blijft gaan en zeker als er weer meer inflatie zou komen, kun nen duurdere huizen voorlopig nog in prijs blijven stijgen. Hulp van makelaars is echter dringend gewenst. Bij aankoop van een andere woning moet immers al worden ingeschat hoe later de verkoopkansen zijn. Dat hangt van allerlei fac toren af die alleen de lokale makelaars behoorlijk weten te taxeren. In het verleden hield het CBS bij hoe de prijzen zich in diver se categorieën op de huizenmarkt ontwikkelden. Dat werd gedaan aan de hand van een omvangrijke steekproef uit de bij de kadasters ingeschreven akten. Het was daarom de beste en betrouwbaarste meting van de prijsontwikkelingen op de huizenmarkt. Uit de CBS-gegevens blijkt dat: - luxe eengezinshuizen (herenhuizen, tweekappers, villa's en bungalows) in prijs stegen van gemiddeld 89.200,- in 1965 tot een top van 381.900,- in 1978; - gewone rijtjeshuizen in die periode stegen van 29.500,- tot 116.800,-; - portiek- en etagewoningen stegen van 13.300,- tot ƒ58.100,-; - flatwoningen stegen van ƒ36.900,- tot 115.700,-. In alle gevallen geldt uiteraard dat statistische cijfers per de finitie gemiddelden zijn. In individuele gevallen kunnen daar om aanzienlijk grotere (of kleinere) prijsstijgingen zijn voor gevallen. In 1985 hield het CBS op met het volgen van de prijsontwik kelingen per woningtype. Sindsdien wordt alleen de catego rie 'overige eengezinshuizen' ofwel gewone rijtjeshuizen ge volgd. Uit bronnen in makelaarskringen lijkt echter de veron derstelling gewettigd dat de huidige prijsstijgingen op de huizenmarkt zich anders dan in de jaren zeventig voor al beperken tot de luxe eengezinshuizen. De huizenmarkt heeft het ge middeld in 1989 goed gedaan. Volgens de laatst bekende cij fers van de NVM zal de prijs stijging over 1989 waarschijn lijk uitkomen op ca. 6 tot 7%. Dat is fractioneel meer dan af gelopen jaren. Dat gemiddel de zegt echter weinig in con crete situaties. Per regio en per woningcategorie kunnen grote verschillen bestaan. Sa mengevat komen die verschil len op het volgende neer: in gewilde sectoren bedroeg de prijsstijging meestal ruim 10%, in de weinig gevraagde sectoren was er soms zelfs sprake van prijsdalingen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is helaas al enkele ja ren geleden opgehouden met het gedetailleerd registreren van de prijsontwikkelingen op de huizenmarkt. Er wordt alleen nog een globaal landelijk cijfer gegeven. Daarnaast bestaat al leen nog statistisch materiaal van de NVM (Nederlandse Ver eniging van Makelaars). De NVM beslaat echter slechts een deel van de huizenmarkt ais ge heel. Per regio varieert dat, maar landelijk ligt het markt aandeel van de NVM naar schatting op iets meer dan 60%. Terecht stelt de NVM dan ook dat aan haar cijfers pas op lange termijn conclusies mogen worden verbonden. Afzwakking Eind dit jaar zal de gemiddelde huizenprijs (zoals die blijkt uit de daadwerkelijk verkochte panden) waarschijnlijk in de buurt van de 173.000,- liggen. Dat is dan ruim 10 mille meer dan eind 1988, toen de gemid delde prijs ca. 162.000,- was. Dat is een prijsstijging van 6,2%. In augustus echter was de prijsstijging nog bijna 8%. Daaruit blijkt dus een afzwak king van de prijsstijgingen. In het midden van het land ('t Gooi; Utrecht e.d.) blijft de prijsstijging echter rond 10%. Een rondvraag onder een groep makelaars (ook niet- NVM'ers) lijkt inderdaad te wij zen op een zwakkere huizen markt, echter alleen in de on derste regionen. Mensen die voor het eerst een huis willen kopen wordt het steeds moeilij ker gemaakt. Dat is merkbaar bij de vraag naar appartemen ten en in forensensteden de goedkope eengezinshuizen. Dat laatste speelt vooral als er tegelijk veel nieuwbouwwonin gen op de markt komen. Voor bestaande huizen leidt dat hier en daar zelfs tot prijsdalingen ten opzichte van vorig jaar. Ook de vraag naar premie koopwoningen is wat ingezakt. De kopers in deze sector zitten bovendien vooral tegen de bo vengrenzen van de toegestane inkomensklassen. Kopers met een bescheiden inkomen voor wie de premiekoopwonin gen in de eerste plaats zijn be doeld komen nauwelijks nog aan de bak. Doorstromen De drang om door te stromen is onder bewoners van een ei gen huis echter onverminderd groot. Ten dele lijkt dit te wor den veroorzaakt door een gro tere mobiliteit van hoger be taald personeel. Met andere woorden: ze wisselen weer veel Aantal transacties naar prijsklasse Gemiddelde verkoopprijs 170.000 ewuG vaker van baan dan in vorige jaren. Deze mensen zoeken in hun nieuwe woonplaats een an dere ruime eengezinswoning of zelfs een tweekapper of vrij staande woning. Het aanbod in deze sector is in het algemeen echter onverminderd klein. Dat leidt tot soms scherpe prijsstijgingen in deze sector. Huizen die een jaar geleden bij voorbeeld nauwelijks twee ton hoefden te kosten, moeten hier en daar nu al ruim 250.000,- opbrengen! In het algemeen geldt echter dat voor de wat duurdere sector in de Randstad een prijsstijging van 10% als gemiddelde kan worden aange houden. Met andere woorden: wie in 1988 zo'n huis zou heb ben gekocht, heeft nu ai de 'kosten koper' goedgemaakt. Bij een blijvende prijsstijging in deze sector ontstaat dan weer een situatie als in het midden van de jaren zeventig. Met doorstromen d.w.z. springen van het ene koophuis naar een ander, is geld te verdienen als het een beetje handig aange pakt wordt. Anders dan in de jaren zeventig dreigt eigen-woningbezit echter weer exclusief te worden. Als deze ontwikkeling doorzet komt de huizenmarkt terug in de si tuatie zoals die voor de jaren zestig gold: het kopen van een huis was ook toen vooral weg gelegd voor de beter gesitueer den. Het aandeel van het ei gen-woningbezit is sindsdien echter gestegen van ca. 35% tot ca. 45%. Bij dat gestegen percentage hoort een blijvend grote vraag. Uiteindelijk zal het steeds verder afknijpen van de koopmogelijkheden aan de on derkant van de markt dan ook leiden tot een verzwakking van de huizenmarkt als geheel. Een overzicht van het eerste hall jaar, inmiddels zijn de prij zen nog iets gestegen. HOMEOPATHIE Helaas moeten wij u tijdelijk in een ,,noodshowroom" ontvangen; na 10 jaar gebruik is onze showroom toe aan een drastische vernieuwing. Tussen kerst en nieuwjaar zijn wij gesloten en hopen u daarna in het nieuwe jaar in een geheel verbouwde showroom te ontvangen. LET OP!!! M.i.v. 2 januari 1990 zijn onze openingstijden gewijzigd. in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld: ongeacht stofsoort 300 br. x 190 h. (cm) normaal 194.- Bij Sandux... Ook kant klaar rolgordijnen breed: 100 cm 29.- 150 cm 39.- 200 cm 49.- 250 cm 63.- Nog nooit zó goedkoop, nu bij Sandux in 20 kleuren en met 20% KORTING!! 200 br. x 180 h. (cm) kj m nü bij Sandux. U vindt ons ÏOO meter over de spoorbaan van de NS. Bel eens op of kom eens langs. Tel. 010-4346260/4346144 Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur. Sandux is open op: dinsdag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. Geen koopavond. i ÉiliÜÜiiBÜi Ruime woon/eetkamer van 30 m2 drie slaapkamers heerlijke zolder uitstekende warmte isolatie maar ook prima geluidsisolatie ruime keuze in: - vloer/wandtegels - sanitair - kleur keuken uitgebreide keuzelijst voor de afwerking van de woning waaronder: - vloerverwarming - convectorput - dakkapel - gekleurde binnendeuren Vanaf f 134.500," V.O.n. na 3ftT6k van f S.OOO," SUbSidi6 Voor informatie en brochure Wonen in Hellevoetsluis betekent wonen in een prettige omgeving en in de nabijheid van 's werelds grootste havenstad Rotterdam. Hellevoetsluis heeft een historische kern met daaromheen modern opgezette wijken met veel groen. Verder goede stedelijke voorzieningen maar ook water, bos en strand op korte afstand. tel.:01883-16666 nvmJ makelaars tel.:01883-21 849 tel.: 010-413 22 60 fik i|R t|?Tn Ills IT I» IT *i II! Iff MII Voor vragen over: rentekeuze extra aflossen hypotheekvorm (annuiteit/spaar/leven/lineair) speciale hypotheek- konstrukties oversluiten keuze geldverstrekker: preferentie tarieven en andere vragen Specialisten op het gebied uan hypotheek bemiddeling en financiering uan onroerend goed. Schiedamseweg 26, Postbus 188, 3130 AD Vlaardingen Telefoon 010-435 86 62 Dagelijks van 8.30 uur tot 17.00 uur en zaterdags van 10.00 tot 13.00 uur. iilfliliïii redaküe 1 'UW T"8^S22MNHV postbus 57* 57* 57* 18* l 25* 28* 1e halfjaar "87 1e hart jaar '88 1 e hart jaar 69 Prijs ééngezinswoningen Y//////A ioo.000 200OOO 0 tol 100.000 200.000 en meer 153 500 bron: NVM 52/89 1 erkend V.N.T. therapeut Praktijkadres: Boerhavelaan 55c Schiedam, tel. 010-4620557 Behandeling uitsluitend op afspraak. SANDUX zon weringfa briek 1 Ml II k T.T» 11 Ifffll ii i» Nabij het centrum, op het historische Schanseiland, nadert dit project zijn totale voltooiing. Steeds duidelijker wordt met welk een perfectie is gewerkt aan de totale architectuur en het realiseren van uiterst fraaie appartementen met een hoog afwerkings- en comfortniveau. Van de 36 appartementen die typen zijn gerealiseerd zijn er thans nog slechts enkele te k Koopsommen van 140.000,- v.o.n. na aftrek van subsidie 194.000,- v.o.n. Informatie: Telefoon 010-4132260 Telefoon 01899-15055 DONDERDAG 28 DECEMBER A.S. ZIJN WIJ VAN 15.00 UUR TOT 17.00 UUR IN DE KIJKWONING

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 9