ONS bestaat tien jaar Bouman Nieuwe cursussen Bruidspaar van de maand? L. F. H. G. de Graaf JUBILEUM MEUBEL-OPRUIMING tójamT PvdA breekt definitief met grijze achterban 99 Stadsomroep Bruidsmodeshow Concert Beraad over bodem Spaland Midweekconcert \^T Wordt verwacht I Hüii Mauwt; STADSBLAD - VRIJDAG 12 JANUARI 1990 PAGINA 3 - openbare nuts WATERWEG NOORD - Ave nue Mode verzorgt maandag 15 januari een bruidsmodeshow in de grote zaal van Engels in het Groothandelsgebouw van Rot terdam. De avond begint om 20.00 uur en kaarten a 12,50 zijn te re serveren aan de Lijnbaan 151 in Rotterdam. SCHIEDAM - De Christelijke Muziekvereniging Harpe Da vids treedt maandag 15 januari op in Huize Spaland. Het har monie-concert begint om 19.30 uur. baggermolen VOrmen van Qemeentelijke dienstverlening, die inmiddels zijn verdwenen: de Het ONS-gebouw aan de Van Heekstraat 15. SCHIEDAM - De ONS (Openbare Nutsbedrijven Schiedam) bestaat tien jaar. Voor historicus Hans van der Sloot een goede aanleiding om de historie van de gemeentelijke dienstverlening in Schie dam eens op een rijtje te zetten. Overigens wordt 1990 voor de ONS een op merkelijk jaar; niet alleen vanwege het tweede lu strum, maar ook omdat di- rekteur dr. ir. Jaap van Willigen medio dit jaar ge bruik gaat maken van de VUT-regeling. De ONS is een overkoepelende gemeentelijke dienst, waarin de Gemeentelijke Technische Be drijven, de Gemeentelijke Ha vendienst en de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings-, Ontsmet- tings- en Marktdienst zijn geïn tegreerd. Voordien opereerden deze diensten afzonderlijk, som migen zelfs al meer dan hon derd jaar. De werkelijke dienstverlening met inbreng van de gemeente is echter al eeuwen oud. De markt bijvoorbeeld bestaat al langer dan dat Schiedam stadsrechten heeft. Al in 1270 verleende Aleida van Henegouwen het recht van een week- en jaar markt aan het dorpje Schiedam; een losse verzameling van hui zen en pakhuizen in een knik van de dijk. In feite was dit de eerste vorm van dienstverlening. Immers, een markt was voor zowel de stad als voor de heer alleen ren dabel, wanneer deze werd ge houden volgens de spelregels. Die spelregels werden van ho gerhand bepaald. Zo genoten HOMEOPATHIE erkend V.N.T. therapeut Praktijkadres: Boerhavelaan 55c Schiedam, tel. 010-4620557 Behandeling uitsluitend op afspraak. Het Nieuwe Stadsblad marktbezoekers bescherming zodra het marktkruis was opge richt en konden marktkooplie den tijdens de markt niet wor den gegijzeld wegens elders be staande schulden of verplichtin gen. Bier mocht niet vrij wor den verkocht vanwege de nood zaak van controle op de belas tingpenningen en gewelddadig heden tijdens de markt werden extra streng bestraft. Oover off sluyse In 1299 kreeg Schiedam - 24 jaar na het verkrijgen van de stadsrechten - het recht om op de dam een 'oover off sluyse' te maken. Naast deze 'oover' of overtoom met windas, die door daartoe aangewezen Schiedam mers werd bediend, bestond er al een spuisluis in de Dam, die natuurlijk ook niet uit zichzelf open en dicht ging. Dat dit geheel als een vorm van echte dienstverlening mag wor den beschouwd, blijkt uit het feit dat in 1328 het geheel in leen werd gegeven aan de wedu we van Jan Keijser. Met deze stukken is voor het eerst sprake van zoiets als een havendienst. Ook het officieel instellen van een reinigingsdienst en het inge- bruiknemen van de openbare straatverlichting dateren al van jaren her. In 1511 start de histo rie van de gemeentelijke reini ging met de benoeming van Claesz Jacobsz, wiens taak het werd om op de Boterstraat en Hoogstraat 'te laden die vulnes van den straten ende die sal hy mitter karre voeren an den ves ten, dair men hem van der ste de wegen wysen sal'. Waar schijnlijk wordt hiermee de vuilstortplaats aan de Oostzijde van de Broersvest bedoeld, schiedam kocht in 1682 bij Jan van der Heyden een complete jpenbare verlichting, waarmee ie stad behoorde tot de eerste vijf steden ter wereld met een :chte straatverlichting. Weder om was een nieuw openbaar nutsbedrijf geboren. En dan het vervoersbedrijf. Reeds in 1596 wordt gesproken van een 'stedes voerman', ter wijl uit stukken van twintig jaar later valt op te maken dat de stad de beschikking had over een 'overdecte wagen'. Nog eerder was er sprake van poortwachters en de stadsom roeper, die blijkens zijn instruc tie uit 1517 ook schoonmaker was van het spui aan de Roos beek. Een nutsfunktionaris dus, die tevens was belast met 'te be waren alle artelrye (artillerie) van der stede, in poorten, in toornen ende an den vesten alst van node wezen sal, ende die bossen (geweren) te visiteren, schyeten ende proven alst hem bevolen sal worden by den bur gemeesters indertyd wezende, ende dat boscruyt mitten cloo- ten mede te bewaren, dattet niet gesplit ende worde, ende dat syn leven lang gedurende.' Gasbedrijf Van recentere data zijn de op richting van het gasbedrijf (1857), waterleiding (1886), rei- nigingsbedrijf (1898), electrici- teitsbedrijf (1913), havenbedrijf (1930) en als laatste de centrale antenneinrichting in 1978. Het samenvoegen van diensten, zoals in 1980 met de oprichting van de ONS, gebeurde ook al in 1886, toen de waterleiding in het leven werd geroepen. Deze dienstverlening werd direkt sa mengevoegd met het al bestaan de Gasbedrijf. In 1913 werd ook het electriciteitsbedrijf hier aan toegevoegd, waardoor de Gemeente Technische Bedrij ven ontstond. Verdwenen In de loop der jaren zijn uiter aard heel wat vormen var dienstverlening verdwenen: dt poortwachter, de vuilnisbakken schoonmaker, de stadsomroe per, de zelfstandige gasproduk tie met de cokesovens, he voorlichtingslokaal waar Schie- Nog nooit waren kwaliteitsmeubelen zo goedkoop. Honderden koopjes. Gratis parkeren - Kinderspeelparadijs jutnanj &MOWÉL,promsr SCHIEDAM - Leer/werk pro- jekt No Problem start dit jaar een aantal nieuwe cursussen, zoals een oriëntatiecursus op scholing en werk. Deze 'weet wat je wilt' cursus is bedoeld voor degenen, die niet weten wat voor werk ze willen gaan doen. Ook mensen, die vragen hebben over de vereiste opleiding voor een bepaalde baan, welke leeftijdseisen er gel den en andere zaken, kunnen bij deze cursus terecht Nieuw is ook een sollicitatie training, waarin men de presen tatie van zichzelf leert verbete ren. Zowel mondeling als schrif telijk solliciteren komen hierbij aan de orde. Verder start No Problem een cursus winkelvaardigheden voor degenen, die in een winkel willen gaan werken, maar hierin geen ervaring hebben. Naast de nieuwe cursussen, wordt ook een groot aantal be staande cursussen voortgezet, zoals zelf kleding maken, etale ren en de kapperscursus. Nieuw is dat de leeftijdsgrens voor deelneemsters is verlegd naar 27 jaar. Bovendien is er tijdens de cursustijden mogelijkheid tot opvang van kinderen onder de vier jaar. Een overzicht van alle cursus sen en tijden is af te halen bij No Problem aan de Passage 6. Hier kan men zich ook aanmel den op maandag van 13.00 tot 16.00 uur, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur. De cursussen starten in de week van 22 janu ari. SCHIEDAM - Als vervolg op eerdere gesprekken, zijn de frak- tievoorzitters deze week bij el kaar geweest om over de bo dem problematiek van Spaland van gedachten te wisselen. Vanuit de bedoeling om tot een eensluidende mening te komen werden de volgende punten be sproken in het kader van een analyse van de eerder verrichte onderzoeken en de kritieken daarop. Achtereenvolgens werd gespro ken over welke stukken deel uit zouden moeten maken van een analyse, welk bureau voor een opdracht in aanmerking zou ko men en over de preciese formu lering van een eventuele op dracht. Het vervolgoverleg vindt 17 ja nuari plaats. Dan zullen over bovengenoemde onderwerpen definitief afspraken worden ge maakt, waarna deze ter goed keuring aan de betrokken frak- ties zullen worden voorgelegd. damse huisvrouwen al kokende kennis konden maken met de wonderen van gas en electra en ook de openbare urinoirs. De moderne tijd noopte de ge meente zich op veel dringendei zaken te richten, zoals de Cen trale Antenne-inrichting, ener giebesparing en automatisering. Om doelmatiger te kunnen wer den werden de dienstverlenende afdelingen van de gemeente in 1980 ondergebracht in één over koepelende dienst: ONS. Een duidelijk voorbeeld van de efficiëntie is de stroomlijning van de verbruiksregistratie: vroeger het werk van een staf van medewerkers, die met hun lijvige boeken huis aan huis de klanten bezochten en nauwkeu rig noteerden wat de Schiedam mer in een jaar tijd aan gas, wa ter en electriciteit had ver bruikt. Tegenwoordig het werk van een kleine groep mensen, die elec- tronisch het verbruik registreert en met een veilige marge direkt al uitsluitsel kan geven over verbruik, afrekening, het waar schijnlijk in het komende jaar te betalen maandbedrag en eventueel oorzaken van meer- verbruik. De ONS is inmiddels een or gaan met zo'n 250 personeelsle den, die in de afgelopen tien jaar heel wat hebben bereikt. Die heeft onder meer geleid tot de uitdrukking van landelijke waardering in de vorm van de toekenning van de snelle amb telijke molentrofee, de energie besparingstrofee en de Gouden Fles. De moderne schotelantenne op het ONS-terrein voor de ontvangst van satelliettelevisie. WATERWEG NOORD - Woensdag 17 januari vindt in het gebouw van de Streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg Noord, aan de Willem Beukels- zoonstraat 62 te Vlaardingen, het eerste midweekconcert van het jaar plaats. Gevorderde leerlingen voeren een gevarieerd programma van 60 minuten uit. Ditmaal wor den werken gespeeld voor cello, viool, gitaar en piano. Door de beperkte duur van het program ma zijn deze concerten behalve voor volwassenen, ook zeer ge schikt voor kinderen. Aanvang is 19.30 uur en de toegang is gratis. Jaap Eijkenboom doet ver woede pogingen om de se lectiecommissie (op de ach tergrond) te overtuigen van haar ongelijk om oudere raadsleden op een zijspoor te zetten. SCHIEDAM - De PvdA heeft definitief met haar 'roots' gebroken. De oude ren zijn brutaal op een zij spoor gezet, ondanks her haaldelijke pogingen van de oudgedienden Jaap Eij kenboom en Jaap Krabbe- dam om de 61-jarige Arie van Loenen wederom op een verkiesbare plaats te zetten. Maar de betogen hadden absoluut geen ef fect op de aanwezige par tijgenoten, de harde woorden en de emotionele lading ten spijt. Van Loenen zag de bui al in een vroeg stadium hangen en maak te journalisten deelgenoot van zijn opvatting: „Als ik verdwijn uit de raad, is het gedaan met het ouderenwerk binnen de PvdA". Dergelijke uitlatingen werden hem niet in dank afge nomen. „Dat zal hem geen goed doen", zei een lid van het colle ge op de nieuwjaarsreceptie in de Korenbeurs, een paar dagen voor 'bijltjesdag' in wijkcen trum De Blauwe Brug. Van Loenen kan enkel en alleen nog in de gemeenteraad komen als hij genoeg voorkeurstemmen krijgt. De leden van de Anbo zullen hun voorzitter niet laten vallen. Vraagbaak Cor Huijken had meer geluk. Van een 17e plaats schoot hij 'met stip' naar de top van de PvdA. De enige echte arbeider werd door verschillende kame raden geprezen om zijn inzet. „Van 's morgens tot 's avonds is hij bezig met het plakken van affiches", zei de een. „Cor is een vraagbaak voor de mensen in de Gorzen", zei de ander. Dat moet - gezien de stijging in de 'Pvda-parade' - op het gewe ten hebben gedrukt van veel PvdA-leden. Met hun goede op leidingen en hun luxe banen (wie kwam er met de tram naar de vergadering toe?) is een echte knul uit het volk binnen het so cialistische team gewenst. Huij ken ligt goed bij de bevolking. Is aanspreekbaar en heeft geen communicatieve gebreken. Top Dat is anders bij Hans van Kleef. Hans van de Vlist, voor zitter van de selectiecommissie, verdedigde de beslissing om de wethouder buiten de top van de lijst te houden, waaruit de wet houders worden gekozen. „Van Kleef heeft niet de kwaliteiten om een prominent vertegen woordiger van de socialisten te zijn. De manier waarop hij om gaat met bijvoorbeeld leden van bewonersverenigingen is niet prettig te noemen. Uit de ge sprekken met Hans kregen we de indruk dat dat de komende tijd niet zal veranderen". Van KJeef redde het toch. Van een negende kwam hij op de vierde plaats van Noor Samkal- den. Negenenvijftig tegen vijf enveertig stemmen. Van een 'close finish' gesproken. Eén van de grootste verliezers was Ton de Vos. Door Van de Vlist geroemd om zijn duidelij ke mening en zijn eigenzinnige inbreng, maar afgelopen maan dag volkomen afgebrand. Mocht hij ooit aspiraties heb ben gehad om wethouder te worden, die post kan hij wel op zijn buik schrijven. „Vrienden in de politiek heb je niet" zei een goedlachse vrouw achterin de zaal van het bitter ongezellige wijkcentrum De Blauwe Brug. „Maar als je dat van te voren weet, ben je ook niet zo snel in de politiek te leurgesteld". A.s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en u ontvangt dan ook f 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de maand SCHIEDAM - Van vrijdag tot en met zondagavond verzorgt de Stadsomroep Schiedam (SOMS) radioprogramma's van uit de eigen studio aan de Pas sage 12. Zo'n twintig uur wordt de Schiedammer geïnformeerd over een breed scala van plaat selijke nieuwsfeiten en wetens waardigheden. Uiteraard is er tijdens de SOMS-programma's ook veel ruimte voor muziek. De uitzenduren zijn: vrijdag 20.00-21.00 uur, zaterdag 10.00- 24.00 uur en zondag 10.00- 19.00 uur. SOMS is te beluisteren via de etherfrequentie FM 106,7 en FM 94,1 MHz van het Schie- damse kabelnet. Lucky Seven - swingende jazz Passage Theater/Theatercafé De Tender - donderdag 18 januari. Berdien Stenberg en Groot Orkest - Pirouette 2 Passage Theater/Grote Zaal - vrijdag 19 januari. Paul Clark - Mime Theater De Teerstoof - vrijdag 19 januari. Brammetje en Kato - poppen theater Anneke Strack Theater De Teerstoof - zaterdag 20 januari. Waar het hart vol van is... - Mi el Cools Theater de Teerstoof - zaterdag 20 januari. N.O.F. - orgelconcert door Ca rolyn Riddinck Passage Theater/Grote zaal - zondag 21 januari. De Postroof - jeugdfilm Theater de Teerstoof - woensdag 24 januari. Weekenddiensten artsen: Voor spoed len telefoon 420661 Ambulance nodig: direkt 4333300. Apotheekhulp spoedrecepten: Telt 4264018 of 4737674. Tandartsdienst: spoedgevallen, 4748959. Het spreek zaterdag en zondag van 17.00-18.00 uur. Schieland ziekenhu Gebouw Burg. Knappe: laan 25 en gebouw Sta houderslaan 98, Schii dam, telefoon 4733731 (ook voor afspraken po liklinieken). Bezoektij den algemeen: 13.45-14.30 uur; 18.45-19.45 uur. IC/CCU afdeling: 13.45- 14.15 uur; 18.45-19.15 uur. PAAZ, za„ zo. en wo. 13.45-14.30 uur en 18.45- 19.45 uur, andere dagen 18.45-19.45 uur. Kraam- afdeling: 13.45-14.30 uur; 19.00-20.00 uur. Kinder afdeling: 10.00-12.00 uur; 14.30-19.00 uur. Huisartsengroep „De Gorzen en Nieuwland": voor spoedgevallen tel. 4267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Van Beverenstraat 40, te lefoon 4268013, inl. tij dens kantooruren: maan dag, dinsdag en woens dag van 09.00-12.00 uur. Vervoer invaliden en be jaarden: telefoon 4269351 dagelijks van 12.00-13.00 uur en van 17.00-19.00 uur. Bij geen gehoor zie kantooruren. Kruiswerk Nieuwe Wa terweg-Noord: Kantoor: van Swindensingel 40, tel. 4739900. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 9.00 17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn v. Swindensingel 40, maandag t/m vrijdag van 15.00-18.00 uur; magazijn Bachplein 588, tel. 4706177, maandag t/m vrijdag, van 9.00-13.00 uur. Verpleegkundig te lefonisch spreekuur van maandag t/m Vrijdag van 12.00-13.00 uur: Schiedam-Noord: tel. 4706177; Schiedam-Oost, Cen trum en Nieuwland: tel. 4739900; Schiedam-Zuid: tel. 4263129; Schiedam-West: tel. 4261915. Weekenddienst informa tie: tel. 4602611. Dierenbescherming: Dierentehuis Hargahoe- ve, Sportlaan 2, Schie dam, telefoon 4714151. Vogelasiel KNNV Bab- bersmolen. Volkstuinen complex „Vijfsluizen", telefoon 4713362. i Van ouderwetse stadsomroeper tot moderne satellietontvangst UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR; Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIIN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Ron Boers, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIIN RED AKTIE-KOPII Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-90 ösiümondselaan 175 Rotterdam-Kralingseveer (010) 45 08 033 Maandag 13-17.30 uur Dinsdag t7m Donderdag 9 30-17.30 uur Vrijdag 9.30-21 uur. Zaterdag 9.30-17 uur „In de politiek heb je geen vrienden Hf ii..

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 3