Bij verbouwing huis Grote schade na onnodige fouten j Ongelukken en miskopen zijn te voorkomen Bel 010-426 71 30 ms DOE ZELF SCHOOL Bij Oase ziet u meer dan 100 slaapkamers. Deze bijvoorbeeld: PC-TRAININGEN Gaat u verhuizen? IE VLAARDINGSE HYPOTHEEK CENTRUM B.V. Mm w wm lilll BASISKENNIS PC GEBRUIK WORDPERFECT 5.0 E. L. v.d. GRAAF KORTE PRAKTIJK KURSUSSEN IN DE VAKKEN informatie/ folderaanvraag 010-4119877 lllllll ÉS Slaapkamer Speciaalzaken HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 12 JANUARI 1990 PAGINA 6 Brandverzekering Onoordeelkundig van de week Vele facetten elektra in tijdschrift Verkoper -Vv.^T<. Advies Verhuis zonder probleem met H. van Dijke Mathenesserstraat 85 Schiedam, telefoon 010-4261224-4268201 Spijkenisse, telefoon 01880-30234 SPECIALE NIEUWBOUW ARRANGEMENTEN Spaarhypotheek alleen nieuw-bouw Schiedamseweg 26, Postbus 188, 3130 AD Vlaardingen Telefoon 010- 435 86 62 Hypotheek Advieslijn ook op zaterdag tussen 10.00- 13.00 uur telefonisch bereikbaar. KUNSTGEBITTEN EN REPARATIES (6 lessen a 3 uur, 's morgens, 's middags of 's avonds) Metselen stucadoren timmeren meubelstofferen electriciteit centrale verwarming loodgieteren lijsten-en meubelmaken fietsenmaken schilderen houtbewerken met electrisch handgereedschap stoelmatten houtdraaien „karweitjes in huis" in Bouwcentrum complex t.o. Centraal Station Weena 734 Postbus 20734 3001 JA Rotterdam Cl jfN sA Maak van uw slaapkamer een "oase' Brandschade door onoordeel kundig verbouwen, die boven dien onverzekerd bleek te zijn. Deze trieste balans moest Jan K. opmaken, nadat hij aanvankelijk vol enthou siasme zijn net gekochte huis was begonnen op te knappen. Jan had een aantal fouten ge maakt, die op zichzelf gemak kelijk te vermijden waren ge weest. Nu zat hij letterlijk en figuurlijk met de brokken. Het gebeurt vaak dat kopers van een huis die verbouwings plannen hebben, aan de verko per vragen om alvast in het huis aan het werk te mogen. Met name als er relatief lange tijd zit tussen het moment van koop en van overdracht aan de nieuwe eigenaar. Vooral als er gemeentegarantie is aange vraagd, kan die tijd oplopen tot 6 a 8 weken. Al na ca. 1 week is meestal het advies van het zgn. Bemiddelend Orgaan bin nen. Als dit positief is, weten koper en verkoper dat de finan ciering rond komt, maar de af handeling bij de gemeente kan nog vele weken duren. Als het gekochte huis leeg staat, zal de koper deze periode graag ren dabel willen maken. Op zichzelf hoeft daar niets te gen te zijn. De meeste verko pers willigen daarom onder dergelijke omstandigheden het verzoek van de koper in. Er kunnen echter complicaties ontstaan. Het is daarom altijd zaak om even advies van ma kelaar en/of notaris te vragen, zodat eventueel aanvullende af spraken kunnen worden ge maakt. Jan K. en de verkoper van zijn ■fHeuwe huis hadden het echter 'onderling op een akkoordje ge- igooid. Zij beseften geen van beiden dat in hun standaard- ■koopcontract stond vermeld, Idat vanaf de datum van feitelij ke levering van het huis de ko per aansprakelijk was voor al- -les wat er nadien in en met het Zhüis zou gebeuren. Met het >öord 'levering' wordt niet het ^transport', dus de notariële •overdracht bedoeld, maar de toestemming van de verkoper aan de koper om in het huis te trekken. Dus nadat Jan K. aan de slag ging in zijn nieuwe huis, was hij aansprakelijk voor eventuele schade. Bijvoorbeeld brand schade. Jan had echter ver zuimd om de ingangsdatum van zijn brandverzekering, die pas op de datum van het trans port zou ingaan, te vervroegen. En de brandverzekering van de verkoper was niet meer geldig, omdat de verkoper niet meer aansprakelijk was. Het nieuwe huis van Jan was een ouder type herenhuis. Jan had echter altijd al getoond dat hij een handige doe-het-zelver was, en hij zag er daarom niet tegenop om het opknappen en gedeeltelijk verbouwen van het huis samen met een paar vrien den, dus in eigen beheer, te doen. Alles in het huis was ech ter nogal oud, ook de leidingen voor gas, water en elektra. Zo bleken de kleuren van de elek trische bedrading anders dan Jan had verwacht. Ook daar til de hij echter niet zwaar aan, en hij verlegde en verlengde die leidingen zonder deskundige hulp in te roepen. Achteraf zou blijken dat Jan daarbij verkeerde draden had doorverbonden, zodat kortslui ting onvermijdelijk was. Dat bleek pas, toen Jan zijn boor machine wilde gebruiken op een plek waar de kortgesloten draden zaten. In eerste instan tie dacht Jan niet aan kortge sloten draden. Tot drie keer toe verwisselde hij de stop van die groep en probeerde opnieuw met boren te beginnen. Jan rook een schroeilucht, maar dacht niet aan iets ern stigs. Totdat er elders in het huis kreten klonken: 'Brand'. De kortgesloten draden lagen in de loze ruimte tussen pla fond en vloer van de verdieping erboven. Daar lag ook veel brandbaar materiaal. Op de bovenverdieping werd de brand het eerst gesignaleerd. Maar kort na het eerste alarm stond al bijna de hele vloer in brand. Het brandwerende pla fond, aan de onderzijde van die vloer, begon toen te blakeren. Blusmiddelen waren nauwelijks voorhanden. Er was wel water, maar er was maar een enkele emmer. Er rende iemand naar de buren om de brandweer te bellen. Iemand anders had in zijn auto een brandblusser en ging die halen. Mede danzij die blusser lukte het om snelle uit breiding van de brand tegen te houden totdat de brandweer kwam. Daarna was de brand snel geblust. Het was een geluk bij een on geluk dat het huis zo goed als leeg was. De vlammen hadden daardoor minder snel om zich heen gegrepen dan wanneer er volop vloerbedekking, gordij nen, meubels e.d. hadden ge staan. Nu beperkte de schade zich tot de vloer, een deel van de muren en het houtwerk van een kozijn in de achtergevel. Ook waren enkele apparaten verloren gegaan. Niemand had letsel opgelopen. Toch bleek de schade nader hand nog op ca. 25.000,- te worden geschat. Dat betrof vooral de kosten voor het ver vangen van de vloer en van de raamkozijnen in de achtergevel. Al snel bleek dat noch de ver zekeringsmaatschappij van Jan noch die van de verkoper voor de kosten wilden opdraaien. 'UW THUISKRANT' extra Postbus 5825. 2280 HV Rijswijk Het kwam allemaal voor reke ning van Jan zelf. Het opknappen van de gebla kerde en beschadigde muren beschouwde Jan als onderdeel van de toch al geplande ver bouwing. Maar vloer en kozij nen moest hij door een aanne mer laten vervangen. Ook de elektrische bedrading werd door een erkend installateur vernieuwd. Inclusief btw kwam dat uit op bijna 30.000,-. Jan had weliswaar geld gereser veerd voor de verbouwing, maar dit bedrag kon hij toch niet opbrengen. Hij moest een extra persoonlijke lening afslui ten. Jarenlang zou hij daardoor elke maand weer in zijn porte monnee voelen hoe duur on achtzaamheid en onoordeel kundigheid kunnen komen te staan. rtip- Oude en nieuwe elektri sche installaties zijn aan de kleurcodes van de be drading te onderscheiden. Wie dat weet. kan zonder problemen nieuwe bedra ding aan oude koppelen. In het decembernummer van Huis Eigenaar is daarover informatie te vinden. Het is een spe ciaal 'electriciteitsnum- mer', waarin vele facetten van electriciteit aan bod komen. Bijvoorbeeld ook de over gang van 220 naar 230 volt in het kader van de EEG-harmonisatie. Dat heeft soms wel, soms geen consequenties voor de huidige apparaten. Maar de opvoering van de spanning gaat geleidelijk. Pas in 2004 zal de verho ging van de netspanning volledig zijn doorgevoerd. In het elektriciteitsnum mer van Huis Eigenaar wordt nog veel meer be handeld: de betekenis van Kema Keur (en het 06- nummer van deze instel- lirlg), een begrippenlijst, energie besparen, tips over storingen, de geva ren van elektriciteit en al lerlei andere wetenswaar digheden. Er is nog een beperkt aantal nummers te koop voor de prijs van f4,50 (exclusief verzendkosten). Te bestellen bij de vereni ging Huis Eigenaar, 's morgens tot 12.30 uur bereikbaar onder nummer 070-3468892. Het ongeluk van Jan K., zoals beschreven in bovenstaand artikel, had gemakkelijk veel ernstiger proporties kunnen krijgen. Allerlei voorzorgen zijn achterwege gelaten die niet alleen voor de koper van het huis in kwestie, maar ook voor de verkoper tot nog gro tere schade had kunnen lei den. Aan ongelukken zoals deze zitten allerlei onver wachte haken en ogen. Reden temeer om in voorkomende gevallen toch maar de moeite te nemen om de nodige voor zorgen te treffen. Zoals al is gememoreerd had Jan geluk dat de schade be perkt was gebleven, o.a. omdat er geen stoffering en inboedel in het huis stonden. In de prak tijk breken branden door kort sluiting echter meestal uit in volledig ingerichte woningen. Als Jan niet in staat was ge weest de schade zelf te beta len, zou dat er onvermijdelijk toe hebben geleid dat de koop niet door kon gaan. Er zou geen gemeentegarantie zijn verleend voor een huis met brandschade. Ook zonder ge meentegarantie zou geen hypo theekbank onder die omstan digheden hypotheek hebben verstrekt. Ook bij de gegeven schade komt Jan er echter nog gena dig vanaf. Hij is in staat die schade op te vangen door een persoonlijke lening af te sluiten. Blijkbaar is dat gegeven bij ge meente en hypotheekbank tus sen de wal en het schip geval len. De beoordeling van Jans garantie- en hypotheekaan- vraag was al achter de rug, dus ook de controle (o.a. bij het Bu reau Kredietregistratie, waar behalve hypotheken en langdu rige roodstanden op salarisre keningen, ook persoonlijke Ie- ningen e.d. worden geregi streerd). Het zit er dik in dat Jan geen garantie c.q. hypotheek zou krijgen als bekend was dat hij die extra persoonlijke lening zou nemen. Met andere woorden: zou de gemeente of de bank hebben geweten van de brand en van de conse quenties daarvan, dan zou Jan, ondanks het aanvankelijk posi tieve advies van het Bemidde lend Orgaan, toch geen hypo theek hebben gekregen. Dan zou Jan het huis niet meer hebben kunnen kopen. Daar mee zou ook de verkoper met de schade worden opgezadeld. Hij kan Jan weliswaar aanspre ken voor de schade, maar wat te doen als Jan niet kan beta len? Dan zit de verkoper met een onverkoopbaar huis en is hij gedwongen eerst uit eigen zak alsnog alle schade te ver helpen. Vervolgens zou je een mogelijk levenslange strijd kunnen krij gen tussen de verkoper en Jan. De verkoper kan telkens als hij denkt dat er wat bij Jan te ha len is in actie komen, bijvoor beeld met loonbeslag, beslag op diens inboedel, etc. Jan zou daarmee vele jaren, mogelijk de rest van zijn leven, tot een minimum-inkomen zijn veroor deeld. Terwijl ook de verkoper met blijvende schade zal blijven opgescheept. En in ieder geval: veel narigheid voor beide par tijen. Er zijn nog meer schadelijke gevolgen denkbaar: ingrijpen c.q. boetes van elektriciteitsbe drijf en/of gemeente in verband met overtreding van bijvoor beeld (ver)bouwverordeningen of andere regels. Ook had er water- of rookschade kunnen ontstaan bij belendende pan den, met alle schadeclaims vandien. Kortom, of de schade nu mee- of tegenvalt, er is maar een manier om erger te voorkomen: advies inwinnen van bevoegde instanties en personen. In dit geval betekent dit: 1. De koper kan beter pas in de woning trekken (of begin nen met werkzaamheden) als die echt aan hem is over gedragen via een notarieel transport; 2. bij afwijkende afspraken moet in elk geval het advies van makelaar en notaris worden ingewonnen (dat kost meestal niets extra's); 3. controleer daarnaast ook nog eens ieders aansprake lijkheid samen met een as surantie-deskundige (soms is brandschade bijvoorbeeld niet gedekt bij grove nalatig heden c.q. fouten van de verzekerde!); 4. vraag bij verbouwingswerk zaamheden advies: er is bij voorbeeld een speciaal 'Ver bouwingsnummer' verkrijg baar bij de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort; gemeen telijke nutsbedrijven hebben vaak eigen voorlichtingsma teriaal etc.; de plaatselijke dienst bouw- en woningtoe zicht kan vaak advies geven over van belang zijnde re gels en gebruiken. Het kost allemaal wat moeite, maar nauwelijks geld. En het voorkomt erger. 02/90 Het EIC organiseert voor bedrijven en particulieren de volgende pc-trainingen 8 lessen van anderhalf uur Fl. 295,- incl. TEKSTVERWERKING MET 8 lessen van anderhalf uur Fl. 295,- incl Lokaties: Delft, Rotterdam-Centrum, -Zuid, -Alexanderpolder, Schiedam, Vlaardingen, Gouda, Oud-Beijerland, Zoetermeer en Spijkenisse Tevens pc-trainingen in, - WORDPERFECT van 4.2 naar 5.0 - DBASE III+ DBASE IV - MS/DOS - LOTUS 123 - SYMPHONY - NOVELL Lokaties: Schiedam en intern bij bedrijven Bel dan een verhuizer. Maar wel een goede. Een met vakbekwame ver- huiskrachten. Mensen die met liefde uw kostbare spullen behandelen. H. van Dijke is zo'n verhuizer. Een be drijf met jarenlange ervaring, dat be schikt over een modern wagenpark met een verhuislift. Van Dijke regelt voor u alles naar wens. Zorgt voor het inpakken en eventuele opslag. Alles kan. Snel en zonder zorgen worden uw spullen tegen konkurre- rende prijs verhuisd. Verzekerd na tuurlijk. Vraag vrijblijvend prijsopgave. Erkend verhuisbedrijf H. VAN DIJKE - spaarhypotheek - info alle hypotheken met of zonder Gemeente Garantie 7,7°/. oversluiten bestaande hypotheken kontakten met vele geldverstrekkers - onafhankelijk advies over o.a. fiscale aspecten vrijblijvende kosten begroting (op afspraak) O Wij kennen méér dan 10 Spaarhypotheken Tandprotheticus Binnensingel 15, Vlaardingen. Dinsdag t/m vrijdag en voor reparaties 's avonds en in het weekend uitsluitend na telefonische afspraak. Telefoon 010-4354414. DIEPVRIESKISTEN KOEL-VRIESKASTEN mog. schoonheidsfoutje bekende merken, voll. gar. I en inhoudsverzekering van 50 tot 900 Itr. in voorraad. J Fa. MOERMAN VAN WILLIGEN Bergweg-Noord 10 Bergsehenhoek Tel. 01892-13063 13033 Dinedeg geeloten rotterdam organiseert: 7 „Jf trtSk-% 2 SLAAPADVIESCENTRUM Waar ziet u nu méér dan in een van de slaapkamer-speciaal zaken van Oase? Kom ;daarom gauw maar 'ns uw licht op steken Meer dan 100 kompleet opgebouwde slaapkamers verwachten u. Voor jong en oud, in alle stijlen en in elke prijsklasse. En in het slaapadviescentrum van Oase krijgt u deskundige voorlichting over slaapsyste- men. Onze adviseurs weten alles van latten- bodems, van matrassen en noem maar op. Prettig te weten dat u bij Oase 12W jaar garantie krijgt op uw nieuwe aankoop. Dat is nog eens onbezorgd slapen! En uw slaapkamer wordt gratis thuisbezorgd en geplaatst door de eigen servicedienst. Dus ga kijken in één van de vriendelijke vestigingen. Want er zijn niet veel bezoekjes waar u 12'/2 jaar lang plezier van heeft t 4\ .if'v A Jfif V BLEISWUK Hoefweq 137. CAPELLE A/DIJSSEL Meubelboulevard. DEN BOSCH Meubelboulevard Ade Herven) DIEMEN Meubelboulevard A fAdeSniep) EINDHOVEN Meubelplein Ekkersrijt. ENSCHEDE Meubelplein (Schuttersveld). LEIDSCHENDAM Winkelcentrum Leidsenhage %;*fr SLIEDRECHT Leeghwaterstraat 237b (^Wijngaarden). UTRECHT Meubelboulevard (kanaleneiland)

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 6