Al 25 procent meer kaarten verkocht Discussie over verkeer O Milieucijfers Rijnmond Cursusprogramma Bewegende kunsten Kerstmarkt levert halve ton op voor herbouw De Palmboom NÖÏ N* 'Van Loggers en Werven' bij Historische Vereniging Bruidspaar van de maand? Voorzitterschap in andere handen Ouderen biljarten Vechtpartij Inbraak BERM t STENBERG orkest HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 24 JANUARI 1990 PAGINA 11 SCHIEDAM - „Theater leeft weer in Schiedam. Vooral het laatste half jaar is een topper. De kaartver koop is met 25 procent toegenomen en we hebben zo'n 42.000 bezoekers in onze beide theaters mogen ontvangen. We zijn dus op de goede weg." Carel Beke, direkteur van de Stichting Schiedamse Theaters, is duidelijk ver heugd over deze ontwikke ling. De Stichting heeft de beschik king over twee lokaties: het Pas sage Theater voor de grotere produkties met bovendien nog enkele kleine theaterruimten binnen de muren en De Teer- stoof, waar voornamelijk klein kunst wordt beoefend. Een unieke zaal, waar Youp van 't Hek nog onlangs de zogenaam de 'inlees' voor zijn oudejaars conference hield. „Theater had hier tot voor en kele jaren een negatief imago," weet Beke. „Hier en daar, ook in de politiek, gingen zelfs stem men op om het Passage Theater maar te sluiten. Wij zijn toen de boer opgegaan om eens te zien hoe de Schiedammer over theater denkt en welke wensen iflen eventueel heeft. We heb ben toen een programmering sa mengesteld, die op die wensen aansloot. Dat is zo'n twee jaar geleden en inmiddels mogen we gerust stellen dat die opzet is geslaagd," aldus de direkteur. Ook de projekten voor leerlin gen van het basisonderwijs en de zaalverhuur aan amateurver enigingen zijn in belangstelling met sprongen omhoog gegaan. Populair Er is gekozen voor een populai re programmering, waarin ech ter ook ruimte is voor de moei lijker toegankelijke stukken. Zo'n 70 procent van de voor stellingen is voor een breed pu bliek en 30 procent voor speci fieke liefhebbers. „De programmering is dan ook zeer gevarieerd," vertelt Beke. „Uiteraard komen grote namen als Tineke Schouten en Martine Bijl aan bod, maar ook gezel schappen of artiesten, die min der bekend zijn op het gebied van dans, muziek, toneel, pop penspel of noem maar op." Zo beschouwt Carel Beke het optreden van de Duitse groep Quasi Human als het artistieke hoogtepunt van het seizoen tot nu toe. Een onbekend gezel schap, dat een wervelende show bracht vol beweging en compu tergestuurde muziek. „De men sen die het hebben gezien, vroe gen zich af waarom dergelijk* voorstellingen niet vaker wor den geboden." De grootste publiekstrekker in de afgelopen maanden was on getwijfeld Bennie Neyman. „Dan maak je gekke dingen mee. Zo meldde zich een dame met een enorm bloemstuk aan onze deur. „Voor op de piano van Bennie," zei ze. Later bleek Neyman echter helemaal geen piano tijdens het optreden te ge bruiken." Maar je kan je ook weieens ver kijken op een artiest. Het optre den van Berdien Stenberg bij voorbeeld. Haar platenverkoop is gigantisch, maar op de voor stelling kwamen toch maar wei nig mensen af." VLAARDINGEN - De discus sie over de verkeerssituatie in Vlaardinger Ambacht blijft doorgaan. Rien Lensvelt, frak- tievoorzitter van de SGP/- RPF/GPV fraktie heeft in de raadscommissie voor verkeer zijn oplossing voor dit knnelen- de probleem naar voren ge bracht. Rien Lensvelt: „Afsluitingen ge ven niet de juiste oplossing. Het is de problemen verplaatsen. Ir ritatie is het gevolg. Om uit de impasse te komen doet de SGP/RPF/GPV-fraktie de vol gende suggestie: De Anth. Knottenbeltsingel in de richting van Holy weer open, dit uiteraard met verkeersbe- lemmerende maatregelen; de Rozenlaan vanaf de Voorstraat tot aan de Anth. Knottenbelt singel éénrichtingverkeer; aan sluiting van het Emaus op de Schiedamsedijk in de richting van de Vlaardingse Vaart, dus alléén rechtsaf; de secundaire weg langs de Opel-garage in één richting open vanaf het Burg. de Bordesplein en dan alléén recht door richting Voorstraat; de bussluis tussen de Burg. Verka- desingel en de Rozenlaan blijft alléén gehandhaafd voor de rechter weghelft; het Burg. de Bordesplein alléén bereikbaar vanaf de Kethelweg. Geen wegafsluitingen, maar re gulering van het verkeer en geen onnodige belasting van het (woon)milieu. !S*X me? SCHIEDAM - In Trefpunt Oost aan de Celciusstraat 2 kunnen ouderen uit de wijk Oost bijna iedere woensdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur terecht om te biljarten. Deze aktiviteit is speciaal bedoeld voor de wat minder geroutineerde biljarters. Er is nog plaats voof enkele en thousiaste 55-plussers. Informatie kan worden inge- wonnen via wijkpost Oost van de Stichting Gecoördineerd Ou derenwerk, telefoon 4264195 en via Trefpunt Oost, telefoon 4621089. Direkteur Carel Beke voor de ingang van het Passage Theater. Geen concurrentie Met zijn programmering wil Carel Beke beslist niet concurre ren met de theaters in de buur gemeenten. „Dat is zinloos," vindt hij. „De Schouwburg en Luxor in Rot terdam zijn in staat om heel dure en uitgebreide produkties in huis te halen, omdat zij daar voor de ruimte hebben. Onze theaters zijn aanmerkelijk klei ner. Wanneer Schiedammers dus de grote produkties willen zien, moeten ze naar Rotter dam. Andere voorstellingen, die niet in Rotterdam worden gege ven. komen bij ons op de plan ken. Een kwestie van elkaar aanvullen, dus." Premières Inmiddels is Beke al druk doen de met de programmering voor het nieuwe seizoen, dat in sep tember van start gaat. Veel kan hij er nog niet over zeggen, maar vast staat dat de produk- tie 'Amadeus' met Willem Nij- holt naar Schiedam komt. „En we gaan proberen een aan tal premières naar onze theaters te krijgen. Zaterdag hebben we al de eerste: de Nederlandse première van de Frits Fricket Show. En in februari wordt de kindervoorstelling van Pieter Baalbergen hier voor het eerst aan het Nederlandse publiek ge toond," klinkt het met gepast trots. WATERWEG NOORD - De Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond heeft onlangs de Milieucijfers Rijnmond 1989 gepresen teerd. Een overzicht vol ta bellen en grafieken met hier en daar interessante ontwikkelingen. In het overzicht van gemelde klachten inzake milieuhinder neemt Rotterdam uiteraard de eerste plaats in met 4489 klach ten. Maar ook Vlaardingen met 1026 klachten (tweede plaats) en Schiedam met 680 klachten (derde plaats) staan hoog op de lijst genoteerd. Deze cijfers be treffen overigens het jaar 1988. Opmerkelijk is dat het aantal klachten de afgelopen tien jaar in de meeste gemeenten enorm is afgenomen. In 1979 telde Vlaardingen nog maar liefst 2620 meldingen en Schiedam 1500. Ook staat in het rapport een verdeling van de aard van de klachten per gemeente. Hieruit blijkt dat het merendeel van de klachten wordt veroorzaakt door stank (Schiedam 324, Vlaardingen 209), lawaai (Schiedam 157, Vlaardingen 90) en stof (Schiedam 50, Vlaardin gen 54) zijn belangrijke bronnen van overlast. Bedrijven Tenslotte biedt het rapport een overzicht van hinderwetplich- tinge inrichtingen per bedrijfsty- pe in een aantal gemeenten. Schiedam wordt hierin wel ge noemd, Vlaardingen echter niet. Schiedam telt 53 bedrijven in de landbouw- en visserijsector, 263 industrievestigingen, 18 openbare nutsbedrijven, 51 bouwnijverheid- en installatie bedrijven, 471 vestigingen van handel, hotel- en restaurantwe zen en reparatiebedrijven voor gebruiksgoederen, 16 transport-, opslag- en communicatiebedrij ven, 4 bedrijven in het bank- en verzekeringswezen en zakelijke dienstverlening en 154 overige dienstverleningen. In totaal 1030 hinderwetplichtige inrich tingen. SCHIEDAM - Met ingang van 1 februari start de School der bewegende kunsten met haar nieuwe programma voor 1990. In de dansstudio van Amv Gale SCHIEDAM - In de rust van de voetbalwedstrijd SVV- Go Ahead Eagles brak afgelopen za terdagavond een vechtpartij uit in de kantine. Een 27-jarige Schiedammer sloeg daarbij een 20-jarige supporter uit Deventer een dikke kaak en een dik oog. Bovendien verloor het slachtof fer twee vullingen. De dader is aangehouden op beschuldiging van mishandeling en na proces verbaal heengezonden. Na de wedstrijd moesten Go Ahead-supporters onder politie begeleiding naar Rotterdam worden vervoerd. g worden acht verschillende cur sussen aangeboden. De doelstel lingen van de diverse discipli nes kunnen uiteenlopen, maar centraal staat het lenig houden van lichaam en geest. De eerste lés voor nieuwe cur sisten is een introduktieles, zon der inschrijfverplichting en be taling. Het programma is als volgt: maandag van 10.30 tot 12.00 uur Transformatie in dans; dinsdag van 18.45 tot 20.00 uur Tai Chi cursus vervolg en van 20.15 tot 21.45 uur Tai Chi cur sus verkorte vorm; woensdag van 18.45 tot 20.00 uur Afri kaanse dans I en van 20.00 tot 21.15 uur Afrikaanse dans II; donderdag van 18.45 tot 20.00 uur Moderne dans I en van 20.00 tot 21.15 uur Moderne dans II; vrijdag 19.00 tot 20.30 uur Yoga en van 20.30 tot 22.00 uur Aikido; zondag van 10.00 tot 12.00 uur Meditatie. SCHIEDAM - Burge meester R. Scheeres, voor* zitter van het Comité Her bouw De Palmboom, en de heer J. Gunneweg, direk teur van de Stichting De Schiedamse Molens, toon den zich afgelopen vrijdag blij verrast, toen de defini tieve opbrengst van de vo rige maand in de Koren beurs gehouden Kerst markt bekend werd ge maakt. Die opbrengst bleek 50.000,- te zijn, circa tien duizend gulden hoger dan in eerste instan tie werd gedacht. !22!eme «Khtmo 22t'a3'kt «9 -- KZWAGER rdt B.V Houtharic; Krimpen B.V. Dru Na de overhandiging van het geldbedrag, werd door de heren Gunneweg (rechts) en Schee res een nieuwe tekst aan het sponsorbord toegevoegd. Het bedrag werd overhandigd door een afvaardiging van de Schiedamse Serviceclubs. De oorzaak van de hogere uitkomst ligt in het feit, dat direkt na het sluiten van de Kerstmarkt nog niet alle giften binnen waren. Mede-organisator Frans van Krugten deelde toen mee dat er een bedrag van ruim veertig duizend gulden was bijeenge bracht: nu bleek 25.000,- te zijn ingezameld en dat bedrag werd door een 'onbekende' stichting verdubbeld. „Hiermee hebben we in totaal vier ton binnen van het half miljoen dat we nodig hebben. Ik heb goede hoop dat we die resterende ton nog dit jaar we ten te halen," aldus de heer Gunneweg. Verpauperd De molen De Palmboom werd begin deze eeuw door brand verwoest. Vele tientallen jaren lang hebben de restanten van de uit de achttiende eeuw stam mende molen er verpauperd bijgelegen. Twee jaar geleden gaf mr. Pieter van Vollenhoven namens de Stichting De Schie damse Molens, het startsein voor de geldinzameling om de molen in oude luister te herstel len. Die aktie verloopt voorspoedig, evenals de herbouw. Inmiddels zijn de romp en de balie gereed. Wanneer de gehele herbouw is voltooid, meet de Nieuwe Palmboom 28 meter en daar mee is het een van de hoogste korenmolens ter wereld. Met de totale herbouw van de Nieuwe Palmboom is een be drag van ruim twee miljoen ge moeid. Het grootste deel hier van komt voor rekening van het Rijk. De Wissel hield afgelopen zaterdag open huis voor belangstellenden. Circa vijftig mensen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. SCHIEDAM - In de nacht van, zaterdag op zondag hebben in brekers hun slag geslagen bij Foto Niestadt aan de Rotter- damsedijk. Een onbekend aan tal fotomaterialen werd wegge nomen, nadat de etalageruit was ingegooid. Getuigen hebben drie mannen in de richting van de Korte Singelstraat zien weg lopen, maar zij zijn niet achter haald. VLAARDINGEN - 'Van Log gers tot Werven' is de titel van een lezing die donderdagavond 25 januari in de zaal van het dienstencentrum West/De Val kenhof aan de Frank van Borse- .enstraat vanaf 20.00 uur wordt gehouden. De heren M. P. Zuidgcest en W. den Breems besteden aandacht aan het ontstaan van een aantal Vlaardingse scheepswerven en de door hen gebouwde (zeil)log- gers. Verder zal de overgang van de hoekers naar de loggers besproken worden. De lezing wordt ondersteund door een groot aantal dia's. A.s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en u ontvangt dan ook f 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de maand (fc) WATERWEG NOORD - Met het aansteken van een kaars heeft burgemeester Reinier Scheeres afgelo pen vrijdag symbolisch het oecumenisch centrum voor informatie, aandacht en stilte 'De Wissel' geopend. De Wissel, een initiatief van de Stichting Missio nair Diakonaal Centrum, is gevestigd aan het Broersveld 30. Alle negen kerken en genootschappen in Schiedam zijn in dit centrum vertegenwoordigd. Veel mensen hebben de kerk verlaten. Vroeger had de kerk een centrale plaats in de samen leving, maar tegenwoordig Staat ze aan de rand ervan. Het kon- takt tussen kerk en maatschap pij dreigt steeds minder te wor den. Om de kontakten te ver sterken en mensen de gelegen heid te bieden hun verhaal kwijt te kunnen, is De Wissel opgezet. Een plek, waar mensen rustig kunnen zitten en waar zij iemand vinden die naar hun verhaal wil luisteren. Voorts kan men in het centrum terecht voor vragen op levens beschouwelijk en maatschappe lijk terrein of over aktiviteiten van Schiedamse kerken. Er is gezocht naar een lokatie in het centrum van de stad. De ge meente bood hiertoe het voor malige Chinees restaurant aan het Broersveld 30 in bruikleen aan. In de afgelopen maanden hebben vrijwilligers dit pand in gericht tot een fraaie ontmoe tingsplaats. Openingstijden Twintig gastvrouwen en gasthe ren zijn in training geweest om het centrum te leiden en de be zoekers te ontvangen en te woord te staan. Voorlopig is het centrum De Wissel geopend op woensdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, ter wijl men ook op zaterdag tussen 13.00 en 15.00 uur terecht kan. Na 1 februari zal De Wissel te vens op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur geopend zijn. Naar verwachting zal het zeker tot het einde van dit jaar duren eer het centrum zes dagen per week haar deuren zal openen. SCHIEDAM - De heer K. van der Ham heeft afgelopen zon dag de voorzittershamer van de Gebruikshondensportvereniging "Schiedam' overgedragen aan de heer A. Zwamborn. Van der Ham blijft wel voorzitter van de andere hondensportvereni ging 'De Brandersstad'. Eerder had de echtgeiiote van Van der Ham al besloten om haar secretaressewerkzaamhe den bij 'Schiedam' te beëindi gen, alsmede haar trainingen voor deze vereniging. Wel blijft zij de instruktie Gehoorzaam heid en Behendigheid bij 'De Brandersstad' verzorgen. De heer en mevrouw Van der Ham zijn tot deze beslissing ge komen. omdat de gecombineer de funkties bij de twee vereni gingen teveel tijd in beslag ne men. Theater leeft weer in Schiedam flARUHE SUM*W. iTaW* (VHF VBRfcO** utr fcö») ^9 0Pbo! Ui kn t>i r\\ i f Distüla?*ur ••Ri De Wissel, centrum voor aandacht en informatie

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 11