't HARGJE Beroepenoriëntatie voor jonge meisjes mm „Het is een mentaliteitsverandering" Aanrijding Onderwijsdelegatie op bezoek in Vienne CDA op de radio Lezing Ouderenbonden tonen zich verheugd Vervanging van hoofdleidingen Burgerlijke stand "Egypte" JOURNAAL WEEK LATER Als de kinderen de deur uit zijn OP Wê<3 NAAR DE VERKIEZINGEN Bedankt voor uw reakties en aanmeldingen bij de opening van onze partikuliere baby- en peuteropvang Omdat wij op flexibele dagen en uren opnemen, zijn er nog enkele plaatsen vrij. Bel voor informatie en/of bezichtiging telefoon 4710838. Hargplein 46, 3121 VD Schiedam Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - Meisjes van 13 tot en met 16 jaar kunnen in Klubhuis Zuid vanaf 9 februari deelnemen aan een cursus be- roepenoriëntatie. De cursus richt zich met name op meisjes, die nu het LEAO, MAVO oi HAVO volgen, maar geen idee hebben wat zij na hun examen willen gaan doen. In een achttal bijeenkomsten wordt de keuze voor een beroep of verdere studie op gevarieerde wijze van verschillende zijden belicht. Na een eerste kennis makingsbijeenkomst met een beroepskeuzetest volgt informa tie over het leerlingwezen, Ar- beidsburo en studiefinanciering. De derde bijeenkomst wordt ge vuld door het COA met de va caturebus van Coosje A. COA werkt onder meer met spelvor men en videobanden. De drie daarna volgende avonden ver tellen vrouwen over hun beroep. Zij geven antwoord op vragen naar opleiding, moge lijkheden en onmogelijkheden en de leuke en minder leuke kanten van hun werk. De deel neemsters kunnen vragen afvu- SCHIEDAM - De Openbare Nutsbedrijven Schiedam gaan vanaf maandaf 12 februari de hoofdleidingen van de gas- en drinkwatervoorzieningen ver vangen in het gebied Boerhaa- velaan (westzijde)/hoek Lo- rentzplein. In het verlengde van deze werk zaamheden brengen de Nutsbe drijven de gasdruk omhoog van 25 mbar naar 100 mbar en vindt aansluiting plaats op het grotendeels geüniformeerde gas net. Om de druk op het vereiste gebruiksniveau te houden, wor den in de betrokken woningen regulateurs geplaatst, die voor de drukverlaging zorgen, van 100 mbar naar 25 mbar. Tijdens de werkzaamheden kan de levering van gas en drinkwa ter stagneren. De bewoners van de betrokken woningen worden tijdig geïnformeerd over de eventuele ongemakken en de te nemen maatregelen. Het projekt neemt enkele we ken in beslag. ren op een hoofdagente, een meubelmaakster, een opticien, een doktersassistente, een on derwijzeres en een kraamver zorgster. Bij de voorlaatste bijeenkomst worden de ouders uitgenodigd. De combinatie beroepentest, vooropleiding en individuele mogelijkheden wordt met de deelneemster en haar ouders doorgenomen. Ter afsluiting van de cursus ontvangen de deelneemsters bij de laatste bij eenkomst een uitgebreid infor matiepakket. De organisatie streeft er naar deelneemsters niet in de rich ting van één bepaald beroep te stimuleren. De uiteindelijke keuze moet altijd bij de deel neemster en haar ouders blij ven. De cursus vindt plaats op de vrijdagavond van 19.30 tot 21.00 uur en start op 9 ferbrua- ri. De kosten bedragen 15,-. Voor inlichtingen en aanmel dingen kan men zich wenden tot Klubhuis Zuid (Lida Tode), Dwarsstraat 42, telefoon 4267297. PAGINA 3 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 SCHIEDAM - Mevrouw Scheeres geeft vrijdag 9 februari het startsein voor een voorlichtingscampagne voor meisjes over de ,1990-maatregel'. Deze maatregel houdt in dat meisjes voortaan, zodra zij 18 jaar worden, voor hun eigen inkomen moeten zor gen. De campagne wordt vrijdag 27 februari afge sloten met een groots mei denfestival in en rond het Passage Theater. De 1990-maatregel heeft grote gevolgen voor meisjes vanaf 18 jaar en hun eventuele partners. De meisjes zijn sinds 1 januari economisch zelfstandig en die nen voor hun eigen inkomen te zorgen. Bovendien is het nu zo, dat wanneer zij samenwonen met een werkloze partner, deze geen teoslag meer krijgt op zijn uitkering, behalve wanneer er kinderen onder 12 jaar te ver zorgen zijn. De campagne is georganiseerd door leer-werkprojekt No Pro blem, de Schiedamse Vrouwen emancipatie Organisatie (SVO) en het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV). „De landelijke campagne, die vorig jaar door de overheid werd gelanceerd, is niet bij de doelgroep aangeslagen. Veel meisjes konden zich niet identi ficeren met de vrouwen, die op de voorlichtingsposters waren afgebeeld", vertelt Marieke Gels van No Problem. „Deze campagne werd gedecen traliseerd naar de afzonderlijke gemeenten, die zelf voor voor lichting moesten zorgen. De ge meente Schiedam heeft dat niet gedaan, omdat de doelgroep hier niet zo groot is". Big Sister De drie organisaties hebben toen zelf het initiatief genomen om meisjes vanaf 16 jaar op de nieuwe wet te wijzen. Onder de noemer 'Big Sister' werd de campagne op poten gezet. „De campagne, waaraan de ge meente overigens wel haar me- SCHIEDAM - Onder het motto "G.B.S. op weg naar de verkiezingen" presenteerde Gemeente Belangen Schiedam deze week de kandidaten voor de naderende gemeenteraadsverkiezingen in maart. Van links naar rechts: Henriëtte Broer, Rob Oosterhof, Wout Jeronimus, lijsttrekker Jan Hagendoorn, Martin den Uijl, Jenny van Alphen, Peter van der Knaap en Puck de Rover. Met deze ploeg hoopt Jan Hagendoorn een zetel in de Schiedamse gemeenteraad te kunnen bemachtigen. Het diamanten bruidspaar Schouten-Vendelbosch kreeg bezoek van burgemeester Schee res. SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres bezocht afgelopen maandag Bejaardencentrum De Harg, om een leuke attentie aan te bieden aan het diamanten bruidspaar Schouten-Vendel bosch. Het echtpaar was afgelo pen zaterdag 60 jaar getrouwd, hetgeen die dag werd gevierd met een groot feest in de grote zaal van De Harg. De heer C. Schouten (88) en mevrouw A. L. Schouten-Ven delbosch (81) zijn in het geluk kige bezit van 7 kinderen, 22 kleinkinderen en maar liefst 29 achterkleinkinderen. Voor zijn huwelijk was de heer Schouten werkzaam als schipper. Daarna was hij 35 jaar als sluiswachter in dienst bij de gemeentelijke Havendienst. Zijn echtgenote is altijd huisvrouw geweest. SCHIEDAM - Op de kruising Broersvest/Boterstraat vond af gelopen vrijdag een aanrijding plaats, waarbij twee personen auto's en een politieauto waren betrokken. De politieauto reed op de Broersvest achter de per sonenauto van een Vlaardinger, toen de laatste zonder af te rem men de kruising met de Boter- straat opreed. Daar kwam hij in botsing met een andere auto, die van de 's Gravelandseweg kwam. Door de klap spinde de eerste auto en kwam tot stil stand tegen de politieauto. De auto van de Vlaardinger raakte hierdoor total-loss, de beide an dere voertuigen liepen flinke schade op. De bestuurders van beide perso nenauto's bleken alcohol te heb ben gebruikt en kregen een rij verbod opgelegd. SCHIEDAM - 26 januari tot en - met 1 februari. Geboren: Mehmet z.v. Carlak- Carlak; Christina M. d.v. Janse- Vriens; Rohini V. d.v. Bhaggoe- Bhagwandin; Michèle L. d.v. 'd Anjou-van Vliet; Conrad M. z.v. Ferrell-Coster; Marie M. C. d.v. van der Pot-Krowinkel; Nick z.v. Scholte-Willemse; Marijke d.v. De Boer-de Pater; Gunnar z.v. van Apeldoorn-van Hartingsveldt; Adriaan J. M. z.v. Van der Meer-Mostert; Raymond z.v. Den Hollander- Poldervaart; Jeffrey T. z.v. De Vries-van Gelderen; Wesley M. z.v. Zaal-Solter; Eline L. d.v. Van der Linden-Priester; Hatice d.v. Koyuncular-Koyuncular; Chris z.v. Van der Plat-Wen- sink. Ondertrouwd: R. B. de Boer 25 jr. en P. S. Schenk 19 jr.; J. van der Eijk 27 jr. en B. van Nelfen 22 jr.; A. J. Gouka 34 jr. en K. C. Graper 31 jr.; D. A. Jense 26 jr. en J. Immers 22 jr.; W. E. van Laar 37 jr.; en Y. M. van der Linde 34 jr.; E. van der Touw 25 jr. en Y. M. Tournier 26 jr. Getrouwd: A. L. van Vliet 23 jr. en G. J. Schuurmans 26 jr.; J. A. de Sterke 26 jr. en A. van Schijndel 30 jr. Overleden: A. M. Hersbach, man, 78 jr.; M. E. Christoffel, vr., 80 jr., geh. gew. met. A. J. Meijer; A. Hoekstra, vr., 71 jr.; W., P. van der Boor, man, 67 jr.; J. van Grondelle, man, 69 jr.; G. van Baaien,man, 73 jr.; P. Numan, man, 71 jr.; A. van Oosterhoudt, vr., 90 jr., geh. gew. met J. de Jong; J. de Vries, vr., 87 jr., geh. gew. met P. J. Hoorman; S. M. Verdijsseldonk vr., 82 jr., geh. gew. met J. van der Gaag; K. Verkerk, man, 74 jr.; F. van der Rhee, man, 87 jr.; A. Willebrand, man, 81 jr. SCHIEDAM - Een kleine on derwijsdelegatie uit Schiedam bestaande uit de rector van he Stedelijk Gymnasium, de do cente Frans van dezelfde schoo en de gemeentelijk onderwijs consulent, hebben op uitnodi ging van de partnerstad Vienne een bezoek aan deze Fransi stad aan de Rhone gebracht. Het doel was te onderzoeken o er concrete afspraken kunnei worden gemaakt voor eei schooluitwisselingsprogramma. Al zo'n twee jaar zijn er vanui Schiedam diverse initiatiever geweest om te komen tot onder- wijskontakten met partnerste den. Helaas bleven deze Schie damse initiatieven tot voor kort onbeantwoord. Alleen een rechtstreeks en meer persoonlijk kontakt met onderwijsinstellin gen in de partnersteden zou misschien kunnen leiden tot concrete plannen. Schiedam stelde dit voor aan Vienne. Het Lycée daar bleek ook in te zijn en zo kwam de uitnodiging bin nen. Als de delegatieleden er in sla gen hun enthousiasme over te brengen op het thuisfront, zul- SCHIEDAM - De Stichting Maatschappelijk Werk Schie dam organiseert een aktiviteit voor vrouwen, wier kinderen sinds kort de deur uit zijn. Met ingang van maart worden acht bijeenkomsten belegd, eens per veertien dagen anderhalf uur. De bijeenkomsten vinden plaats op de vrijdagochtend. Onderwerpen, die aan bod ko men, zijn: hoe vul ik de vrije tijd in, hoe ga ik om met het feit dat mijn kinderen me niet meer zo nodig hebben en hoe vind ik op een andere manier waardering in de maatschappij. Men dient zich voor 19 februari aan te melden bij Marja van den Broek of Wilna Terwindt, telefoon 4731033. len de komende jaren niet al leen groepen leerlingen van scholen voor voortgezet onder wijs elkaar bezoeken, maar kan er ook een leuk projekt tussen scholen voor primair onderwijs (basisschool) tot stand komen. De Schiedamse delegatie be stond voor een belangrijk deel uit een vertegenwoordiging van het gymnasium, omdat deze school van het begin af te ken nen heeft gegeven belangstelling te hebben voor kontakten met een school in Vienne. In 1988 bracht een klas van deze school op de terugreis vanuit de Pro vence een kort bezoek aan deze partnerstad. SCHIEDAM - Het CDA-Schie- dam is woensdag 7 februari te beluisteren op de Hilversumse radiozender Radio 5. Lijsttrek ker en huidig fraktievoorzitter Siem Rosman verleent zijn me dewerking aan de zendtijd voor politieke partijen. Ook de coördinator van het campagneteam van het CDA- Schiedam, Hans Doddema, komt tijdens de uitzending aan het woord. De radio-uitzending vindt plaats van 18.20 tot 18.30 uur. SCHIEDAM - De Spirituele Vereniging Harmonia organi seert donderdag 8 februari een lezing in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut- plein 165. Spreker is de heer Th. van der Kam uit Amsterdam, die het thema 'Leven na de dood' be handelt. De lezing begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt voor niet-leden 7,50. dewerking verleent, duurt zo'n zes weken", vertelt Marianne van Beers van het ECV. „Er1 zijn vijf thema's gekozen, te we ten economische zelfstandig heid, scholing, werk, werkloos heid en vrije tijd. Deze thema's worden aan de hand van pam fletten en posters verspreid op scholen en club- en buurthui zen. Met name de scholen moeten zorgen voor de voor lichting door in de lessen op deze maatregel in te gaan. Wij zorgen voor de benodigde infor matie". Om de twee weken worden de pamfletten per thema verspreid. Het laatste pamflet kondigt het meidenfestival aan, dat vrijdag 27 april in en rond het Passage Theater wordt gehouden. Naast tal van informatiestands wor den er ook culturele aktiviteiten georganiseerd met muziek en toneel. Het complete program ma hiervoor is echter nog niet gereed. Mentaliteit SCHIEDAM - Wethouder L. Hafkamp heeft afgelo pen dinsdag de Nota Ou derenbeleid gepresenteerd. „Het heeft veel tijd in be slag genomen, maar dat is voornamelijk te wijten aan de vele nieuwe ontwikke lingen in de ouderenzorg", zo verklaarde Hafkamp het feit dat de gemeente bijna twee jaar nodig heeft gehad om de nota te doen verschijnen. Uitgangspunt van de zorgverle ning moet de behoefte van de individuele oudere zijn en niet de beschikbare voorzieningen, staat in de inleiding van de nota vermeld. Hienn wordt ook ge wag gemaakt van het probleem, waarmee Schiedam heeft te kampen: de verouderde verzor gingshuizen, die niet meer aan de huidige eisen voldoen. Eén tehuis is al gerenoveerd, een an der is in een afrondend stadium en drie tehuizen staan op de no minatie. „Een dergelijke situatie werkt belemmerend bij het ont wikkelen van ouderenbeleid". De nota moet de aanzet zijn voor de verdere ontwikkeling van het beleid, dat vorm moet krijgen via beleidsnotities. Aanbevelingen De belangrijkste voorstellen en aanbevelingen in de nota zijn: - het aanbod van de verschillen de voorzieningen wordt zo goed mogelijk over de stadswijken gespreid, met oog voor de be volkingssamenstelling alsmede voor de aard, kwantiteit en kwaliteit van andere aanwezige voorzieningen. Ook wijkont- moetingscentra voor ouderen worden over de stad verspreid; - de gewenste structuur voor overleg tussen gemeente en ou deren is afhankelijk van welke voorstellen hierover worden ontwikkeld in het kader van het totaalplan voor de renovatie van verzorgingshuizen. De Stichting Gecoördineerd Oude renwerk is hierin een centrale functie toebedacht; - er is een structureel bedrag van 100.000,- extra gevoteerd om het aanbod van voorzienin gen voor ouderen uit te breiden; - er komt een onderzoek naar de woonwensen van ouderen. Hiervoor wordt een bedrag van 100.000,- beschikbaar gesteld; - het tekort in de sector bejaar denwoningen wordt zo snel mo gelijk teniet gedaan door aan passing van bestaande huizen en uitbreiding van het aantal nieuw te bouwen specifieke be jaardenwoningen; - de gemeente bevordert het ontwikkelen van een totaalplan voor de renovatie van verzor gingshuizen, de realisering van een verpleeghuisdependance in combinatie met renovatie/ver nieuwbouw van een verzor gingshuis en de aansluiting van dat alles op de extra-murale voorzieningen; - er is een bedrag van 10.000,- beschikbaar gesteld voor een ge coördineerde vervoersregeling voor ouderen; - 5.000,- kan jaarlijks worden aangewend voor educatie, vor ming en scholing van ouderen, om de Gezamenlijke Commis sie Ouderenbelangen in de gele genheid te stellen de inspraak en medezeggenschap van oude ren te stimuleren. Blij De Schiedamse ouderenbonden toonden zich in een eerste reac tie blij met de nota. „Deze is belangrijk om de intentie van het gemeentelijk beleid aan te geven", meende Van Loenen, van de landelijke ANBO. „Het gaat vooral om een men taliteitsverandering, die meisjes - maar ook jongens - moeten ondergaan", meent Vera Wijn- ker van de SVO. „Het is niet langer zo, dat meisjes zich voor hun toekomst alleen maar hoe ven te richten op het stichten van een gezin. Hun economi sche zelfstandigheid dwingt hen in het vervolg een gerichter op leiding te gaan volgen om later voldoende kans op de arbeids markt te kunnen maken. Overi gens betekent dit voor de ge meente dat zij dan ook een ge richt werkgelegenheidsbeleid voor meisjes moet gaan voe ren", klinkt het als signaal naar het gemeentebestuur. De vrouwen achter 'Big Sister'. Van links naar rechts Marianne van Beers, Marieke Gels en Vera Wijnker. ft 15 T/M 25 FEBRUARI '90 UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: I Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-90 Omdat de juiste datum van de boottocht nog niet bekend is, zal het Journaal van Stichting Lentefeest een week later, dus 14 februari, verschijnen. Big Sister wijst meiden op nieuwe 1990- maatregel Gemeente Belangen Zestig jaar getrouwd Nota Ouderenbeleid na twee jaar gereed WESTFRIESE ftxft FLORA en vele attracties Bolbloemenshow Consumentenbeurs

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 3