Organisatie zit op schema Audities Schieland ziekenhuis draait op eigen kracht Uniek jazzkwartet van Dick de Graaf I 99 mw Lezing Geschiedenis The Section in 't Paard The-dansant CURSUS CAFÉBEDRIJF HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 SCHIEDAM - De voorbe reidingen voor ,,'n Bran dende Kwestie" - het grote openlucht toneelspektakel dat in mei aan de Lange Haven ter hoogte van de Vismarkt wordt opgevoerd - vorderen gestaag. In ok tober zijn de repetities ge start en er wordt inmiddels druk overleg gevoerd met de officiële instanties. Een oproep voor figuranten, die vorige maand werd gedaan, heeft echter nog niet ge noeg reakties opgeleverd. Het produktieteam kan hiervoor nog zo'n twintig jongens en mannen gebrui ken. „We zitten precies op schema", vertellen Corine Sey en René van der Most, respectievelijk secretaris en voorzitter van het Schiedams Collectief Historisch Amateur Theater (SCHAT). Beiden maken deel uit van het tienkoppige produktieteam, dat het spektakel voorbereidt. ,,'n Brandende Kwestie" is het vervolg op het toneelstuk 'Het Spul', dat twee jaar geleden werd opgevoerd bij de ruïne. „Het succes van dat eerste stuk schept natuurlijk hoge verwach tingen voor deze keer. Het moet dus minstens net zo goed wor den, maar eigenlijk beter, om dat we nu meer ervaring heb ben. Wij zijn ervan overtuigd dat het ook beter wordt", aldus Corine Sey. Gigantisch ,,'n Brandende Kwestie" wordt dan ook een gigantische pro duktie, die het uiterste vergt van organisatie, techniek en ak- teurs. Het is nog sterker een openlucht toneelstuk dan bij de ruïne, hetgeen meer technisch vernuft vereist. Zo is het pro duktieteam benieuwd in hoe verre het water in de Lange Ha ven van invloed is op de kwali teit van licht en geluid. Op de Vismarkt en een aantal pontons in het water wordt het decor opgebouwd, dat zal wor den verlicht door honderden lampen. Aan de overzijde van het water komt een tribune, Het Nieuwe Stadsblad eveneens op een ponton, die plaats biedt aan 750 toeschou wers. Zij hebben zo een uitste kend zicht op het spel van de circa honderd akteurs, figuran ten en orkestleden. Met de produktie is een bedrag van circa anderhalve ton ge moeid. Op veertigduizend gul den na heeft SCHAT de finan ciering, via subsidies en sponso ring, al helemaal rond. „En die veertig mille komt er ook wel", klinkt het zelfverzekerd. Overleg Met brandweer en politie is vo rige week overleg gevoerd over het vrijmaken van de Lange Haven, Vismarkt en Appel- marktbrug. „Politie en brand weer zijn gelukkig bereid mee te denken over eventuele proble men, die afsluiting van de Lan ge Haven met zich mee brengt. Het immense decor moet voor af worden gebouwd en neemt veel ruimte in beslag. Brand weer-, zieken- en politie-auto's moeten echter doorgang kunnen hebben. Dit vergt de nodige aanpassing van de decors". Het toneelstuk wordt alleen ge speeld bij mooi weer. Als het re gent, wordt de uitvoering ver plaatst naar andere dagen. „Ge lukkig hebben we ons tegen slecht weer kunnen verzekeren, want we willen vijf avonden achtereen spelen", aldus René. Traditie Wanneer ,,'n Brandende Kwes tie" het succes van 'Het Spul' overtreft, betekent dat overi gens niet dat Schiedam over twee jaar weer zo'n spektakel kan verwachten. „Nee, we heb- SCHIEDAM - Will Vrugt spreekt woensdag 21 februari over het thema 'Aura's en Chakra's tijdens een lezing in het gebouw van de Stichting Mikaal aan de Lange Haven 89. De lezing begint om 20.00 uur. Verhalenwedstrijd van het Filmhuis SCHIEDAM - Zaterdag 17 fe bruari vindt de prijsuitreiking van de verhalenwedstrijd van het Filmhuis plaats. Vooraf gaande aan de uitreiking zal Frans Meijer een korte lezing houden. Frans Meijer heeft on der meer boeken geschreven over de Franse revolutie en an dere historische onderwerpen. Zijn lezing zal handelen over het schrijversvak en allerlei za ken die daar aan verbonden zijn. Na deze lezing wordt de win naars van de verhalenwedstrijd gevraagd om hun winnende in zending voor te lezen. De zaal van het Filmhuis is om 19.30 uur open en de aanvang is om 20.30 uur. Het Filmhuis is ge vestigd aan de Nieuwstraat 12. SCHIEDAM - De Rotterdamse formatie The Section treedt vrijdag 16 februari op in Café 't Paard aan de Hoogstraat 162. Het optreden begint om 22.00 uur. The Section speelt voorname lijk gearrangeerde covers van Bozz Scaggs, Al Jarreau, Beatles en Crusaders. De band bestaat uit Peter Vlietstra (zang en key boards), Egon Verhoeven (gi taar), Lené te Voortwis (basgi taar) en Hans eykenaar (drums). ^11 Hm I ben ervaren dat een tussenpoos van twee jaar eigenlijk te kort is voor zo'n enorme produktie. Niet alleen qua organisatie, maar ook richting sponsors. Die kan je niet om de twee jaar om bijdragen vragen. Als de open luchtspelen daadwerkelijk tradi tie gaan worden, zal er toch minstens drie jaar tussen zit ten", voorspelen Corine Sey en René van der' Most. HERVORMDE GEMEENTE KETHEL SCHIEDAM - Voor de uit voering van het openlucht toneelstuk ,,'n Brandende Kwestie" zoekt het produk tieteam nog een twintigtal mannelijke figuranten. Jong of oud, groot of klein maakt niet uit. De enige voorwaar de is dat men van half maart tot eind mei vrijwel onbeperkt beschikbaar is voor de repetities, die vanaf 22 maart op donderdag avond en zaterdag plaats vinden. Kandidaten kunnen zich opgeven bij Corine Sey, te lefoon 4260500 (Stadskan toor), toestel 295. Ook voor het orkest, dat het toneelstuk muzikaal be geleidt, worden binnenkort audities gehouden. Het orkest zal bestaan uit ruim 20 musici, waaronder koperblazers, houtblazers, strijkers, een slagwerker en een toetsenist. De repetities vinden vanaf 15 maart elke donderdagavond plaats. Het orkest staat onder lei ding van Arthur de Bussy (adj. direkteur van de Streekmuziekschool). In het orkest is nog plaats voor enkele geroutineerde klarinettisten, een hoboïst, een fagottist, een fluit'st met bij-instrument piccolo en voor gevorderde strijkers (viool, altviocfl, cello). De strijkers zullen zowel als strijkkwartet als in het or kest meespelen. Bestaande strijkkwartetten kunnen zich ook aanmelden. Een goede instrumentale vaardigheid is voorwaarde, tevens dient men enige er varing te hebben opgedaan in het spelen met andere musici. Gegadigden kunnen zich aanmelden voor een auditie onder opgave van het in strument, aantal jaren erva ring (les) en samenspelerva ring. De audities worden gehouden op donderdag 8 maart vanaf 18.30 uur in het gebouw van de muziek school aan de Lange Nieuwstraat 183. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot Auke Pol (010-4761749 's ochtends) of tot Arthur de Bussy (010-4355678 's middags en 010-4113268 's avonds). SCHIEDAM - De Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk orga niseert zondag 18 februari een 'The-dansant speciaal' in dien stencentrum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766. Er wordt een playback show gepre senteerd, terwijl Prins Frans II en zijn Carnavalsvereniging De Rietzeilers een bezoekje komen brengen. Het feest duurt van 13.30 tot 16.30 uur. SCHIEDAM - De groots opgezette lustrumviering in het kader van 90 jaar Stedelijk Museum, zoals museumdirekteur Hans Paalman (58) voor ogen had, gaat wegens 'lokatie- problemen' niet door. Paalman, die voor zijn vertrek nog een keer wil vlammen, had naast het Stedelijk, in de maan den mei tot en met augustus graag de beschikking gehad over zowel de Korenbeurs als de Grote Kerk. Een brief van amb tenaar C. Mulder van CSJ aan de leden van de commissie voor welzijn en cultuur maakt duidelijk dat dat plan van de 'aangeschoten' museumdirek teur geen haalbare kaart is. Wat de Korenbeurs betreft kunnen de tafeltennisverenigingen slechts enkele malen per jaar hun medewerking verlenen. In mei en juni zijn er wedstrijden voor de beker, in juli wordt de vloer opnieuw gelakt en in au- gistus beginnen de trainingen weer. Onmogelijk dus. De Gro te Kerk blijkt in maart en april niet beschikbaar wegens restau ratiewerkzaamheden. Omdat over de afloop niets zinnigs ge zegd kan worden, schrapt CSJ ook deze lokatie van het ver langlijstje van Paalman. Uitstellen Twee van de zeven exposities in 1990 zijn tot nader order uitge steld. Het gaat om werk van Schiedamse kunstenaars en Schiedam in beeld. In het Stede lijk Museum zelf worden van eind mei tot half augustus de volgende tentoonstellingen ge houden: Stedelijk Museum 90 jaar (hoogtepunten uit de eigen collectie archeologie, historie en beeldende kunst voor en na 1945); Collectie beeldhouwkunst (figuratief en abstract); 35 jaar Vrienden van het Stedelijk Mu seum Schiedam (tentoonstelling van door de Vrienden geschon ken kunstwerken); F. A. Gips (overzichtstentoonstelling van deze 19e eeuwse sierkunste naar). Morandi Een overzichtsexpositie van Giorgio Morandi, een Italiaanse 20-ste eeuwse specialist in stille vens La Natura Morta), werd wegens de hoge kosten (vervoer, verzekering, etc.) al in een vroeg stadium als 'niet haal baar' gekwalificeerd. Morandi was een hartewens van Paal man. Het zou de klapper van de lustrumviering zijn geweest. Werk van deze Italiaan is overi gens op dit moment wel in Es sen te bekijken. Misschien dat er nog iets geregeld kan wor den? SCHIEDAM - In de 'koffieka mer' van het Schieland Zieken huis aan de Burgemeester Knappertlaan 25 is maandag in het bijzin van het warmteleve- ringscontract tussen het Schie land Ziekenhuis in Schiedam en de Openbare Nutsbedrijven van Schiedam ondertekend. De handtekeningen werden gezet door de directeur van het Schie land Ziekenhuis, de heer Ir. K. G. W. Peters en de directeur van de O.N.S., de heer Dr. Ir. J. v. Willigen. Het contract is nodig, omdat in het Schieland Ziekenhuis bin nenkort een totale ombouw zal plaatsvinden van de warm-tap- waterinstallatie in combinatie met de overname door de warmtekrachtcentrale van de warmwatervoorziening ten be hoeve van de C.V.-installatie, onder gelijktijdige levering van 600 kW electrisch vermogen aan het openbare net. Dit laat-, ste wordt bereikt door het in stalleren van twee warmtek rachtunits door de O.N.S. op de plaatsen van de huidige stoom ketels. Het project is zodanig ontwor pen, dat in geval van storing aan één of beide units het zie kenhuis geheel op eigen kracht kan blijven doordraaien. Ook bij stroomuitval gaat het gehele ziekenhuisbedrijf vrijwel onge stoord door. Zelfs in geval van grote calamiteiten, zoals uitval van de gasvoorziening, kan toch nog worden doorgewerkt, zij het tot buitentemperaturen tot even onder het vriespunt en met een verminderd electrisch vermo gen. De ondertekening van het warmteleveringscontract is ove rigens de voorbode van een in grijpende renovatie, die het Schieland ziekenhuis staat te wachten. Op 1 januari 1993 moet het ziekenhuis aan de mo dernste eisen voldoen. In september start daarvoor de bouw van een nieuwe vleugel, waarin ruimte wordt gecreëerd voor een polikliniek en opera tiekamers. Voorts wordt het hoofdgebouw ingrijpend gereno veerd. Deze ontwikkeling, waarmee een bedrag van vijftig miljoen gulden is gemoeid, betekent te vens de sluiting van het Nolet ziekenhuis. Het aantal bedden wordt hiermee gereduceerd van 516 naar 330. SCHIEDAM - Het Dick de Graaf Kwartet treedt donderdag 22 februari op in het theatercafé De Tender van het Passage Theater. Het optreden begint om 21.30 uur en de toegang is gratis. Saxofonist Dick de Graaf heeft voor een speciale toernee in fe bruari een opmerkelijk kwartet samengesteld, dat louter uit co ryfeeën bestaat. Dick zelf was in 1987 de oprichter van het Dick de Graaf Septet. Hij speelt te nor-, alt- en sopraansaxofoon. John Engels (slagwerk) kreeg in 1988 de 'Boy Edgar Prijs' voor zijn perfekte begeleiding en sa menspel. Hij werkte samen met sterren als Pia Beek en Chet Ba ker. Bassist Arnold Dooyeweerd heeft zijn sporen verdiend bij de Peggy Larson Band, het Dick de Graaf Septet en het Theo Loevendie Kwintet. Pianist Mi- scha Mengelberg werkt veel sa men met drummer Han Ban- nink. Dit duo heeft een grote bijdrage geleverd aan de ont wikkeling van de geïmprovi seerde muziek. Op het repertoire van dit spe ciale kwartet staan stukken van Dick de Graaf en enige jazztra- ditionals. 'n Brandende Kwestie" vergt het uiterste van betrokkenen L. de Jong De bezetting 1 Het boek bij de TV-serle. f 32.50 Everhard Jans Burgerhuizen tussen IJssel en Eems Architectuur en historie uit Oostelijk Nederland, f 39.50 De wereld van Anne Frank Een beeld van de periode 1929-1945. Met vele voor het eerst gepubliceerde foto's. f 19.90 Geertje Naarden Onze jeugd behoort de morgen De geschiedenis van de AJC in oorlogstijd. 58.00 NIAS Tribal Treasures Schitterend uitgevoerd boek bij de gelijknamige tentoonstelling in het Delfts Volkenkundig Museum. honderden andere boeken over geschiedenis en kunst. Boekhuis den Draak Veerplein 33-35 Postbus 4011, 3130 KA Vlaardingen (010) 4358822. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN. SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-90* J ■wr-y i The Section De Vismarkt, de Appelmarktbrug en dit deel van de Lange Haven vormen in mei het decor voor ,,'n Brandende Kwestie". René van der Most en Corine Sey bestuderen de maquette van het decor, zoals dat aan de Lange Haven moet worden gebouwd. Alle diensten en bijeenkom sten. voor zover niet anders dan vermeld, zondag 18 febru ari. Wij maken de inzenders er op attent dat deze rubriek al leen bestemd is voor de weke lijkse zondagse (of door-de- weekse) kerkdiensten. Alle andere kerkelijke aktiviteiten kunnen daar in verband met plaatsruimte niet meer worden opgenomen. GEREFORMEERDE KERK SCHIEDAM De Ark, 10.00 uur: ds. A. Prins. Dorpskerk, 19.00 uur: mu ziekdienst. Magnalia Deikerk, 10.00 uur: ds. H. J. v. Dalen, Zuidland; 17.00 uur: ds. Chr. Brakema. Bethelkapel, 10.00 uur: ds. Chr Brakema. Christelijk Gereformeerde Kerk, „Hoeksteenkerk", Wa rande, hoek B.K.-laan, 09.30 ïn 16.30 uur: ds. J. P. Boiten. Ned. Geref. Kerk, kerkge bouw Westvest 30, 09.30 uur ?n 16.30 uur: ds. C. A. A. Struik. Evangelische Lutherse Ge meente, Oranjestraat, 10.00 uur: Eerw. Vrouwe H. W. Mul ler, Amsterdam. HERVORMDE GEMEENTE SCHIEDAM Grote Kerk, Lange Kerk straat, Schiedam, 10.00 uur: ds. J. D. Wuister; 17.00 uur: ds. K. Groenendijk, Sommelsdijk. Opstandingskerk, Burg. Honnerlage Gretelaan, Schiedam, 10.00 uur: ds. G. de Lang. Bethel-Kapel, Nieuwe Maas straat 68d, Schiedam, 10.00 uur: dhr. Chr. Brakema. Huize „Thomas", Griekse- straat 18, Rotterdam, 10.00 uur: drs. mevr. P. van de Burg, Leiden. Dorpskerk, 10.00 uur: ds. N. K. Mos, dienst van Schrift en Tafel m.m.v. Chr. Gem. Zang ver. Kethel; 19.00 uur: Avond- muziek. St. Martinuskerk, 09.30 uur: ds. J. Sosef, dienst van Schrift en Tafel. Ark (Ger.), 10.00 uur: ds. A. Prins. Nederlandse Protestanten Bond, kerkgebouw Westvest 92, 10.30 uur: ds. G. Bloemen- daal, Delft. Leger des Heils, Lange Ha ven 27, geen opgave. Jehovah's Getuigen, Nieuwe Haven 155a. Gemeente Nieuwland, Openbare lezin gen, zondag 10.00 uur. Thema: God verheerlijken met alles wat wij hebben. Gemeente Oud Mathenesse, zondag 17.00 uur: Thema: Hoe het Koninkrijk Gods op u van invloed is. Pinkstergemeente „Morgen stond", 10.00 uur: samenkomst Nieuwe Damlaan 766. Kerkgenootschap der Zeven de dags Adventisten, Op standingskerk, Burg. Hon nerlage Gretelaan, zaterdag 09.30 uur: E. A. van Dijk. Herv. Gem. op Ger. Grond slag, in de Rank, Schiedam- seweg, dhr. Bakker, Slie- drecht. R.K. Parochie St. Jan de Do- perkerk, Mgr. Nolenslaan 99, Nieuwland, zaterdag 17.00 uur: eucharistieviering m.m.v. het Herenkoor; zondag 11.00 uur: eucharistieviering m.m.v. het Jongerenkoor. Voorganger dit weekeinde: pater Chris Odijk s.j. van het Missionair Diakanaal Centrum. Tijdens de viering van 11.00 uur op zondag is er voor de aller kleinsten crèche in de paro chiezaal. R.K. Parochie van de H. Li- duina en O.L. Vrouw Rozen krans, Singel 106. Celebrant: pastoor P. M. Vismans; predi kant: diaken P. M. Martens; zaterdag 18.30 uur: eucharistie viering; zondag 09.15 uur: Hoogmis (muzikaal verzorgd door het Herenkoor I.H.D. met meerstemmige latijnse zang); 11.00 uur: eucharistieviering. Kapel Huize Frankeland, St. Liduinastraat 10. Celebrant: Pastoor P. M. Vismans; predi kant: diaken P. M. Martens; zaterdag 17.15 uur: eucharistie viering muzikaal verzorgd door het Valeriuskoor. R.K. Visitatiekerk, Dr. Schaepmansingel 3, Schie- dam-West, zaterdag, 18.30 uur: viering met orgelspel en sa menzang; zondag 09.30 uur: Gezinsviering m.m.v. het kin derkoor De Zingende Noten krakers. Tijdens deze viering is er kindercrèche in de pasto rie. Voorganger in dit week end: pater J. Mahlmann o.p. Predikant: pater C. Odijk. Vie ringen in de komende week: dinsdag en donderdag om 09.15 uur. Parochie van het H. Hart, Rijnstraat 1, Zaterdag, 19.00 uur: Eucharistieviering. Zon dag 10.00 uur: Hoogmis. H. Hartkerk, Pinasplein, Rotterdam-West, Eucharistie vieringen woensdag 9.00 en zondag 10.30 uur. St. Jacobus Kethel, zaterdag 17.00 uur: eucharistie met sa- èienzang en orgel; pastor D. Kool leidt de viering; zondag 09.45 uur: Dienst van Woord en Gebed met zang van het Jacobuskoor. Voorganger mw. A. v.d. Klink. St. Martinuskerk, Wm. An- driessenlaan, zaterdag, 18.30 uur: Dienst van Woord en Gebed Voorganger mw. A. v.d. Klink; zondag 08.30 uur: Eucharistie zonder zang; 11.00 uur: Eucharistie met zang van het Jeugdkoor. Pastor D. Kool leidt de vieringen. Oud-Katholieke Kerkdienst, Dam 30, Schiedam, zondag 18 febr. 10.00 uur: Eucharistievie ring, 7e znd. na Epifanie. 'Lokatieprobleem nekt verjaardag museum Stedelijk Museum tm w vutimm pmmrm De heren Peters (links) en Van Willigen zetten hun handtekening onder het warmteleverinqs- contract. Binnenkort start in Schiedam. Vlaardingen en Delft de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen van elk 2'/; uur. De cursus kost totaal 295,- en men kan zich nog aanmelden. Een voorop leiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 6 juni. De zeer afwisselende en beslist niet saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horecabedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horecapersoneel! De lessen worden zeer levendig gebracht met o.a dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook bezoekt men geza menlijk een Brouwerij Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit- Restaurant, Disco, Kantine, Bar, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. Erkend door do timitter vort Onderwijl Wetenschappen op grond ven de Wet op de erkende onderwijimitellingen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 3