W" 1 Het weer A Centrum in teken van edele viervoeters KOPIËREN Bewoners worden er niet veel wijzer van Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen éénbetajenj pflLnno X Goed is goedkoop bij Albert Heijn. GRATIS. T Zaterdag 24 maart RpC *3 i m Uniek in Nederland Zonneboilers Akkerpad Vesperdienst A.H. Hagastraat 1 (Gorzen) Stadsblad y Zuid-Holland Dessing 99 99 11.90 Verkiezingen in de ether f JOUR JO/nt T WOENSDAG 21 MAART 1990 42e JAARGANG, NUMMER 22 OPLAGE 40.676 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - In het ge bied in en om de Hoog straat barst zaterdag 24 maart voor de derde keer in successie de Schiedam- se Paardenmarkt los. On der het motto 'handjeklap DE NIEUWE DAGCREME VAN ROC op de Grote Markt' hoopt winkeliersvereniging Hoogstraat weer vele tien duizenden belangstellen den naar het centrum te lokken, gezien het pro gramma voor deze dag ver wacht de organisatie het aantal van vorig jaar, circa 75.000 bezoekers, mini maal te evenaren. Al om 09.00 uur staan bijna honderd paarden en ponies op de Grote Markt te trappelen. Hun eigenaren trachten door middel van het traditionele 'handjeklap' de edele viervoe ters aan een nieuwe baas of ba zin te helpen. Daarbij behoort natuurlijk een grondige inspec tie van de dieren, want tenslotte mag je alleen een gegeven paard niet in de bek kijken. De paardenhandel duurt tot 12.00 uur, waarna de Grote markt wordt vrijgemaakt voor het oud-Hollandse vermaak ringsteken. Hiervoor worden de grote, zware Zeeuwse paarden ingezet. Het ringsteken vindt plaats van 13.00 tot 16.00 uur. Vogeltjesmarkt De gehele dag worden overal in de Hoogstraat, Koemarkt, Gro te Markt, Lange Kerkstraat en op het Hemaplein allerlei akti- viteiten georganiseerd. Terwijl de Zuid-Amerikaanse band Los Amigos door het gebied rond trekt en vrolijke muzikale klan ken in het rond strooit, kan het publiek zich onder meer verma ken bij een kleine versie van de i Antwerpse vogeltjesmarkt. Op het pleintje voor het Stedelijk Museum wordt een klein- en pluimveeshow gehouden met diverse soorten vogels, kippen, konijnen en andere kleine dier soorten. De jeugd kan ponyrijden over de Appelmarkt. Een ritje kost 1,50. maar bij een aantal win keliers in de Hoogstraat - her kenbaar aan een speciaal raam biljet - kan men gratis kaartjes verkrijgen. Paardetram Aan de Koemarkt organiseert de Bondsspaarbank een speleve- nement, waarbij prijzen zijn te winnen. Hier vertrekt ook de hele dag een paardetram voor een historische tocht door Schiedam. De rit voert onder meer langs de molens. Deelna me aan de ritten is gratis. Aan de Lange Kerkstraat wordt een expositie gehouden van oude rijtuigen, terwijl hier te vens tal van hippische accessoi res worden getoond, leden van de KIWANIS serviceclub ver kopen de hele dag bloemen in een kraam bij het Museum. De opbrengst is bestemd voor de Stichting Lentefeest. Tenslotte staat het hele gebied vol met kraampjes van winke liers en organisaties, die tesa- men één grote braderie vormen. SCHIEDAM - Verzor gingshuis Francois Ha- verschmidt wordt litge- breid met een nieuwe ver pleeghuisdependance van 30 plaatsen, terwijl de ver zorgingshuizen Thurlede, Spaland en De Harg gron dig worden gerenoveerd. Beide ontwikkelingen ma ken deel uit van een twee tal vernieuwende projekten voor ouderenzorg, die in Schiedam en Vlaardingen moeten worden gereali seerd. Als het ministerie toestemming verleend, kan uiterlijkbegin volgend jaar worden begonnen met de nieuwbouw voor het Fran cois Haverschmidthuis. SCHIEDAM - Langer on der de douche? Meer ge bruik van de was- of af wasmachine? Wat het ook moge zijn: het warmwater- gebruik neemt in Schie dam flink toe. De cijfers liegen er niet om. Was het vroeger tegen de twee a driehonderd kubieke meter gas per gezin, anno 1990 loopt het al aardig tegen de vijfhonderd. De toekomstige bewoners van het Akkerpad, de eerste wonin gen op Spaland-terrein, gaan hier iets aan doen. Op het dak van ieder huis is een zonnecol lector aangebracht, die warmte afgeeft aan het koude leidingwa ter in de zonneboiler. Een be sparing van een paar honderd kuub zit er zeker in. Toch zul- SCHIEDAM - De Stuurgroep Conciliair Proces van de oecu menische Werkgroep Stad ver zorgt woensdag 21 maart om 19.00 uur een oecumenische Vesperdienst in de Johannes de Doperkerk aan de Mgr. Nolens- laan 99. De dienst wordt geleid door ds. A. J. Baan. Muzikale medewerking verleent het Groot Gemengd koor Laus Deo, onder leiding van T. Rem merswaal. len de huurders het niet merken in hun portemonnee. De bespa ring gaat simpelweg op aan de huur (150 gulden per jaar) van de apparatuur. Bijdrage „Bewoners worden er niet veel wijzer, maar ook niet armer van", zegt iemand van het toe leveringsbedrijf. Voor wethou der Chris Zijdeveld van onder geschikt belang: „Hoe vaak hoort men de mensen niet zeg gen: Ik wil ontzettend graag meedoen om het milieu weer leefbaarder te maken, maar geef ons de middelen. De zonnecol lector past precies in dit ver haal. Het kost de bewoner per saldo geen stuiver en toch levert hij een bijdrage aan het milieu". Primeur Het gebruik van zonnecollecto ren is niet nieuw. Maar toch is er sprake van een primeur in Schiedam. Het is namelijk de eerste keer dat apparatuur als deze seriematig wordt verhuurd door het Gemeentelijk Wonipg- beheer. Exploitatie en onder houd komen in handen van de T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten Openbare Nutsbedrijven Schie dam. Alle toekomstige Spalan- ders zullen een week na aan komst een uitnodiging ontvan gen. Behalve een gebruiksaan wijzing vinden de betrokkenen bij dit projekt het broodnodig een avondje te organiseren om alles nog eens goed uit de doe ken te doen. Energiebesparing Hoewel Schiedam de energiebe sparing altijd zoekt in de con structie van de woningen, zal projekt Akkerpad goed in de ga ten worden gehouden. Zijde veld: „Zonne-energie is zeker interessant voor ons". Een en ander is het gevolg van de beddenverdeling, die overal, in Nederland, dus ook in de re gio Nieuwe Waterweg Noord, plaatsvindt. Maassluis blijkt echter voldoende beddencapaci teit te hebben, waardoor zestig verpleegbedden kunnen worden verdeeld over Schiedam en Vlaardingen. Dit was voor de Stichting Ver pleeghuizen Nieuwe Waterweg Noord namens beide gemeenten aanleiding om de twee vernieu wende projekten te initiëren. Voor de voortgang is een stuur groep samengesteld, waarin na mens Schiedam de heer W. A. Hoek (bestuurslid verzorgings huis Francois Haverschmidt) en wethouder L. A. Hafkamp zit ting hebben. „De herverdeling van bedden noopte ons tot het zoeken naar nieuwe wegen", vertelt wethou der Hafkamp. „Omdat het aan tal ouderen in Schiedam sterk toeneemt, is de vraag naar ver zorgings- en verpleegplaatsen groot. Wanneer het aantal bed den echter wordt verminderd, betekent dit dat er oplossingen moeten worden gevonden. Met de combinatie verzorgings-/ver- pleeghuis denken we die te heb ben gevonden". Nieuwbouw Verzorgingshuis Francois Ha verschmidt krijgt een geheel nieuw verpleeghuis erbij. Hierin worden de dertig extra verpleeg bedden, afkomstig van Maas sluis, verwerkt. „Dit projekt heeft meerdere voordelen", zegt Hafkamp. „De combinatie werkt kostenbespa rend, mede door de samenwer king met Vlaardingen. Maar nog belangrijker is dat de grens tussen de vraag naar een ver zorgings- en een verpleeghuis vervaagt. Er is in Schiedam een groot tekort aan verpleegbed den. Wanneer je beide zorg voorzieningen in één accommo datie verenigt, heb je minder plaatsgebrek, omdat de bedden de vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen Tegen inlevering van deze bon twee complete brillen halen en maar één betalen! dan niet continu door dezelfde personen bezet hoeven te zijn. Bovendien kan de verzorgings sector direkt gebruik maken van de voorzieningen van de verpleegsector". De nieuwbouw gebeurt vlak naast de huidige bebouwing. Wanneer de nieuwbouw gereed is, verhuizen de bewoners van het Francois Haverschmidthuis en komt de oude bebouwing vrij voor de volgende fase van het projekt: de renovatie van de verzorgingstehuizen Thurlede, Spaland en De Harg. Deze re novatie richt zich voornamelijk op' uitbreiding van de kamers en met name van de sanitaire ruimten. Tijdens deze renova ties kan de oudbouw van het Francois Haverschmidthuis die nen als 'wisselwoning' voor de bewoners van de andere drie huizen. Onderzoek Voordat het vernieuwende pro jekt definitief van start kan gaan, worden eerst de uitkom sten van een onderzoek, dat de zer dagen is begonnen, afge wacht. Dit onderzoek richt zich op de vraag hoe de stijging van het aantal ouderen in Schiedam zich in de toekomst zal ontwik- Zelfgemaakt shoarmavlees 5 broodjes WAAR EEN VRIENDELIJK WOORD GEWOON IS. SCHIEDAM - De Stichting Schiedamse Theaters orga niseert vanavond, woens dag 21 maart, in samenwer king met Stadsomroep Schiedam, de ONS en de gemeente een verkiezingsa vond in het Passage Thea ter. Deze avond staat geheel in het teken van de ge meenteraadsverkiezingen. De Stadsomroep verzorgt een live-programma vanuit het theater, waarin onder meer de uitslagen bekend worden gemaakt. Boven dien wordt politici gevraagd hun reakties op de uitslagen te geven. De omroep begint haar uitzending al om 16.00 uur met impressies vanuit de stembureau's en inter views. Vanaf 18.00 uur onder steunt het geluid van de Stadsomroep de beelden van ACR-Kabelkrant op kanaal 28+ van de televisie. ACR geeft deze avond rechtstreeks uitslagen door. kelen en hoe de gemeente daar om moet inspelen. De uitkomsten hiervan worden neergelegd in een totaalplan ou derenbeleid, dat in het najaar aan de provincie zal worden ge presenteerd. Dit totaalplan be vat onder meer de nieuwbouw- en renovatieplannen, de voor stellen voor beddenreduktie en een overzicht van de extramu rale voorzieningen, die nodig zijn voordat tot beddenreduktie kan worden overgegaan. De provincie en het ministerie van WVC moeten vervolgens beslissen of de projekten door gang kunnen vinden. „Het is de eerste keer dat in Nederland een dergelijke combinatie van verzorgings- en verpleeghuizen wordt voorgesteld. De provincie heeft al positief gereageerd op de plannen en van het ministe rie verwacht ik eigenlijk ook geen grote problemen. Uiterlijk begin volgend jaar kunnen we aan de slag", voorspelt wethou der Hafkamp. Bron: KNMI VRIJDAG 23/3 half tot zw. bew. plaatselijk regen min. 4°/ midd.temp. 11° wind: W-6 ZATERDAG 24/3 opklaringen regen min. 7° midd.temp. 11° wind: W-S ZONDAG 25/3 opklaringen plaatselijk regen min. 4 midd.temp. 9° wind: NW-4 van 1 tot 1 mHjosn stuks u ihmldig: pts. S mp^kMai A.L l E OOK KMUngMHWMW MaibmgooMNninl DRUKKERIJ GR0EN00RD Westvest 36, Schwdam cl Tol. 010-4715486 Fax 0104731591 5 De effïciente bescherming overdag voor aktieve mensen zonder huidproblemen. Onze schoonheidsspecialiste is er voor een vrijblijvend advies. Drogisterij-Parfumerie Hof van Spaland 28 Schiedam Tel. 4703184 De Paardenmarkt trok vorig jaar zo'n 75.000 bezoekers naar het centrum van Schiedam. Schiedam wil combinatie van verzorgings- en verpleeghuis Projekt Akkerpad. De meningen waren verdeeld of de zonnecollector op zon klemi dakc wel esthetisch verantwoord was. Zijdeveld en Wiegman hadden er in ieder geval geen moeite mee. Wiegman: „Ik vind het best wel staan". Wij helpen direktü! Tel. 4260778-4733961 Groenelaan 95 Vurkoop Inruil Rtptnlw Vutkuur. Oot roor uw ntnwchitm m kotUMlm Wethouder Hafkamp. 23* Het Francois Haverschmidthuis speelt een belangrijke rol in een vernieuwend projekt voor ouderenzorg. Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging- en bejaardentehuizen, scholen en kantoren w Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 (Geldig t/m 14 april 1990) In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f 100.- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekie Wilt u meer (variabel, ontspiegeld. anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag Geen andere kortingen te zelfder tijd Op beide brillen 1 jaar garantie R'dam Kruiskade R'dam Termeulen R'dam Zuidplein (1 uur service) SS In de Gouden Gids vindt u de adressen Vlaardingen Schiedam Spijkenisse 040 Dit weekend kilo van 14,90 voor Bij aankoop van 1 kilo 1 - -«:< •Veelzijdige vrouw •Sport JL.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 1