Lada Carlotta een sportieve Samara Nieuwe VW Golf met G-lader Lada's perestrojka heet de Compact Mijlpaal Mercedes S GM-Opel naar rekord Auto-wegwijzer Schiedam vrijdag 30 maart 1990 - pagina Op 14 februari 1990 liep het 750.000ste S-klasse model sedert het begin van de serieproduktie in 1980 van de band. Mercedes-Benz beschikt daarmee in het segment van de luxe personenauto's over de meest succesvolle ter wereld. Met een produktie van ruim 62.000 limousines, een stijging van ca. 1000 eenheden ten opzichte van 1988, was Mercedes-Benz ook in 1989 met enorme voorsprong de grootste fabrikant van automobie len in de topklasse. In dit kader dient tevens de produktie van 6900 SEC-Coupé's te worden vermeld. De verkopen van General Motors buiten Noord-Amerika bereikten in 1989 een rekordhoogte van 2,32 miljoen auto's. Dat is een toename van 173.000 t.o.v. het jaar daar voor. Met name de verkopen in Eu ropa droegen bij aan dit resultaat. In Europa steeg het marktaandeel van General Motors tot 11,2%, met name door het sukses van de Vec- tra. Ook de Opel Kadett bereikte een verkooprekord met 633.000 eenhe den. Omdat we nu eenmaal met een flink aantal wettelijke bepalingen zitten, die het autorijden minder aantrekkelijk maken, zijn veel autobezitters gechar meerd van allerhande extra's op en aan de auto. Lada heeft natuurlijk een antwoord klaar, maar ook de recht- toe-recht-aan automobilist wordt op zijn wenken bediend. Lada biedt een ruime keuze aan auto's ook voor de autorijder met een beperkt budget. Een gunstige kilometerprijs is bijna spreekwoordelijk voor dit steeds populairder wordende Russische merk. Om aan de vraag te kunnen voldoen van de automobilist, die meer wil dan uitsluitend een standaard auto, maakt men met het Carlota-pakket een uiterst De Lada Cabrio zal leverbaar worden met de zuinige, schone en betrouwbare doortrekken van de compressormotor. Hij trekt de GTi G60 in de vijfde ver snelling in 11 seconden van 80 naar 120 km/u. Al bij lage toerentallen produ ceert de G-lader genoeg verbrandings lucht voor een keurig koppel: 200 Nm bij 2400 t/min, het maximum koppel van 225 Nm wordt al bereikt bij 36001 min. sportieve maar beslist beschaafde Sa mara-variant. Het Carlota-pakket heeft een speciale grille, voorzien van maar liefst vier halo- geen-koplampen, en een voorbumper voorzien van een spoiler met geïnte greerde breedstralers. De achterzijde wordt gekenmerkt door een verlicht achterplaat, een modieuze spoiler en een aangepaste bumper. Speciale antraciet-kleurige skirts in ABS-polyester geven de Samara met Carlota-pakket een stoer uiterlijk. Uiter aard ontbreken licht metalen velgen niet. De Samara is er met drie of met vijf deuren en met drie motorvarianten: 1100, 1300 en 1500 cc. Zonder overdrijving mag gezegd wor den dat Lada steeds meer werk maakt van de vormgeving van zijn auto's. Natuurlijk zijn de aloude Lada's nog steeds leverbaar voor de autorijders met een rationeel gevoel en een be perkt budget, de Samara-serie begint zo langzamerhand een voorbeeld te worden van een serie auto's, die steeds attractiever worden. De nieuwe Cabriolet is daarvan wel het meest opvallende voorbeeld. 1500 cc motor (met U9-katalysator) ge koppeld aan een sportieve vijfversnel lingsbak. Eveneens is de Samara Ca brio verkrijgbaar in een 1100, 1300 4/5 speed versie. De Samara Cabrio heeft een ruime kof ferbak die tot op de bumper geopend kan worden en zo goed toegankelijk is. Natuurlijk is de Cabrio gebouwd voor mooi weer, maar hij trotseert regen, sneeuw en wind dankzij een voortreffe lijk geconstrueerde kap, die zich ge makkelijk laat openen en sluiten. Met de Cabrio bewijst Lada steeds be ter een eigen identiteit aan het merk te kunnen geven en worden nieuwe markt segmenten veroverd waar niemand kort geleden nog van had durven dromen. De Samara Cabrio zal rond de 45 mille kosten. stils. Volkswagen presenteert, na bijna 900.000 Golf GTi's, een nieuw topmo del in de GTi-klasse: de Golf GTi G60. Met een vermogen van 160 pk (118 kW) wordt het superieure GTi-concept onderstreept. De elementen, waaruit de ingenieurs uit Wolfsburg de nieuwe top-GTi samen stelden, zijn niet nieuw: G-lader motor en delen van het onderstel hebben zich al in de Corrado en Passat bewezen. Nieuw onder deze GTi G60 zijn de 15- inch wielen. De grote wiefen zien er niet alleen aantrekkelijk uit, zij geven de mo gelijkheid de grote remschijven uit de Corrado te monteren, wat resulteert in een grotere remkracht. ABS is een op tie op de Golf GTi G60. De GTi G60 kost 51.100.-, ABS extra 3528.-. Het chassis van de GTi G60 werd aan het grote motorvermogen aangepast. In vergelijking met de basis-GTi ligt de G60 vóór 20 en achter 10 mm lager. Ondanks de aangepaste demping blijft het bekende comfortniveau gehand haafd. Daarvoor zorgen met teflon be klede veerpoten, die zich in de Passat reeds hebben bewezen. Indien gewenst, is een anti-blokkeersys- Als prototype mag de Lada Compact geplaatst worden in de nog wat beperk te rij van reële toekomstauto's. En dat is een knappe prestattie van de Lada- ingenieurs! EDS heeft geen negatieve aandrijfin- vioed op de besturing van de auto. De 1.8 liter motor met G60-lader levert zeer goede rijprestaties: van 0 tot 100 km/u in 8.3 seconden en een topsnel heid van 216 km/u. Boven alles uit steekt echter het stoere Ook bij Lada gaat alles vandaag de dag heel wat sneller. Vandaar ook dat een tipje van de sluier oplichten iets gemakkelijker is, want een nieuw mo del is er misschien wel eerder dan menigeen denkt. Is de Lada Compact zo'n toekomstvisie die snel komt? Dat zou best eens kunnen. De Lada Compact is gemaakt met de gedachte om een optimale binnenruim te te creëren met zo compact mogelijke buitenmaten. De ideale combinatie voor landen met veel auto's, waarbij geen enkele concessie hoeft te worden ge daan aan comfort. Vijf personen vinden een goede plaats in de Compact, die draaibare voorstoe- len heeft en een verschuifbare achter bank. De Lada Compact heeft een leng te van 3.32 m. en een breedte van 1.55 m. Het gewicht bedraagt slechts 425 ki logram. Het gemiddelde brandstofge- bruik is zo'n 1 op 20. De prestaties zijn voldoende om vlot mee te kunnen komen in het heden daagse verkeer. Van stilstand tot 100 km/uur kost ruim 14 seconden, de top is 150 km/uur. Zeker een goede presta tie voor een éénliter krachtbron van 41.2 kw, voorzien van vier cillinders. teem ABS leverbaar. ABS kan worden gecombineerd met een electronisch sper-differentieel EDS. Dit systeem maakt gebruik van ABS-componenten om de voortbeweging te optimaliseren. ■VLV fjf-. tv11 Lada Samara in Cabriolet

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 29