Volvo en Renault samen Volkswagen vecht om eerste plaats Speciale Renault 5 GT Turbo Toyota Carina met schone katalisator injectiemotor Italianen geliefd bij de Duitsers Porsche tevreden RENAULT Auto-wegwijzer Schiedam vrijdag 30 maart 1990 - pagina 9 De succesvolle marktintroductie van de nieuwe Porsche-modellen 911 Carrera 4, 911 Speedster, 944 S2 Coupé en Cabriolet in het boek jaar 1989 leidde tot een duidelijke toename van orders en een lichte verhoging van de totale omzet in vergelijking met 1988. Omzet De omzet in auto's steeg van 2.085 miljoen DM tot 2.143 miljoen DM. Omzetverhogingen van 18% in het binnenland en 25% op andere ex portmarkten staan tegenover een omzetverlies in de Verenigde Sta ten van 21%. Omzet uit verkoop van onderdelen, research en ande re activiteiten bedroeg 383 miljoen DM (vorig jaar 397 miljoen DM). Afzet In het boekjaar 1989 heeft Porsche AG 29.017 sportwagens verkocht (vorig jaar 31.362). Het exportquo tum daalde van 79% naar 74%. Terwijl ongeveer 1.500 auto's van de 911- en de 928-serie méér ver kocht konden worden, liep de tota le afzet terug, vooral door de trage start van de 944 S2 Cabriolet. Volvo en Renault hebben besloten hun activiteiten op het gebied van perso nenauto-, bedrijfswagen- en busproduktie te bundelen. AB Volvo heeft de intentie uitgesproken 20% te verwerven in aandelen en stemrecht van de Franse Renault-organisatie, plus een optie op nog eens 5%. Renault heeft de intentie uitgesproken 10% van de aandelen AB Volvo te verwerven plus 25% van de aandelen in Volvo Car Corporation. Voorts hebben beide ondernemingen het voornemen bekendgemaakt om wederzijds een aandeel van 45% uit te wisselen in de bedrijfswagen- en bus- sensector In 1989 produceerde het Renault-concern 1.970.000 personenauto's en 83.000 bedrijfswagens en bussen. Volvo produceerde in 1989 405.000 perso nenauto's en 68.000 bedrijfsauto's en bussen. Tezamen zullen de trucksecto ren van beide ondernemingen tot de grootste in hun soort kunnen worden gerekend. De totale omzet in de transportmiddelensector van beide ondernemingen sa men zal naar verwachting NLG 85 tot 100 miljard gaan bedragen. Het Volkswagen concern heeft zijn beste zakelijke jaar afgesloten. Alle belangrijke cijfers, geven een stijging te zien in vergelijking met het voor gaande jaar. Tegelijkertijd zijn de maatregelen ter versterking van de in terne- en externe structuren van de onderneming consequent voortgezet. Dit gebeurt met het oog op de concur rentiepositie in de jaren '90. Zoals de directie in een eerste over zicht, gebaseerd op voorlopig geschatte cijfers, meedeelt, zijn de wereldwijde af leveringen van Volkswagen, Audi, en Seat-modellen 1989, in vergelijking met 1988, met ca. 3% toegenomen tot een nieuw record van bijna drie miljoen au to's. De positieve vraag, in combinatie met de aanhoudende trend naar hoogwaar dige auto's, zal leiden tot een omzetstij ging in het Volkswagen-concern van 6 miljard DM, ofwel 10%, naar 65 miljard DM. Voor Volkswagen AG kan worden uitgegaan van een omzetstijging van ongeveer 4 miljard DM (+9 procent), naar meer dan 48 miljard. Door de toepassing van het geavan ceerde multi-point elektronische brand- stofinjectiesysteem werden prestaties van de 1.6 liter 16-kleppenmotor nog imposanter. Het vermogen steeg van 66 kW/90 DIN-pk bij de carburateurmotor naar 77 kW/105 DIN-pk en ook het mo torkoppel werd groter, dit bedraagt nu 142 Nm bij 3.200 t/min. Natuurlijk heeft de stijging van het mo torvermogen ook een positieve invloed op de prestaties van de Toyota Carina II 1.61. De topsnelheid van de versies met 5- bak en met 4-traps automatische trans missie steeg met 5 km/u naar 185 res pectievelijk 175 km/u. Het brandstof verbruik veranderde niet, de uitlaatgas sen zijn vanzelfsprekend nog schoner dan voorheen. Mooier van binnen en nieuwe kleuren Niet alleen dus nieuws onder de motor kap, maar ook in het interieur. Alle Cari na ll-modellen kregen een extra fraaie bekledingsstof. Het stuurwiel werd iets gewijzigd, de schaalaanduiding op de snelheidsmeter is enigszins veranderd en voor verlichting en ruitewissers kwa men er vernieuwde bedieningshandels. Voor het nieuwe modeljaar werden ook fraaie nieuwe kleuren geïntroduceerd. Maar mooier dan dit alles is naturlijk dat de prijzen van de Carina II 1.6 CU en de 1.6 GLI in sedanuitvoering, de 1.6 XLi in liftback-uitvoeringen en de 1.6 XLi stationwagen niet veranderden. Geen prijsverhoging dus, zoals vaak voorkomt bij de introductie van verbe terde modellen, maar nog meer value for money bij de Toyota Carina II. De nieuwe Carina II modellen met hun multi-point injectiemotor staan nu bij de Toyotadealers. „Met de behaalde overwinningen door deze 3 Italiaanse automobielen schrijft het Duitse magazine blijkt dat Italië het meest geliefde autoland is." De 164 heeft deze erkenning verworven door in de hoge klasse de Saab 9000, de Peugeot 605 en de Volvo 760 voor te gaan. Vanaf het moment van de lancering (in Italië was deze wagen vanaf september 1987 te koop en in het buitenland vanaf oktober 1988) zijn er meer dan 105.000 eenheden geproduceerd in 4 versies: 2.0 Twin Spark, 2.0 Turbo, Turbo Diesel en de 3.0 V 6. Europa In Europa kon het Volkswagenconcern de verkopen in 1989 voor de vijfde ach tereenvolgende keer naar een nieuw re cord brengen. Er zullen in Europa zo'n 2,14 miljoen Volkswagen-, Audi- en Se- atmodellen zijn geleverd. Daarmee komt de omzet, in vergelijking met 1988, zo'n 5% hoger uit. De Volkswagen Golf blijft de meest verkochte auto zonder onderbreking voor de 7e keer in Europa en voor de 15e keer in de Duit se Bondsrepubliek. Het marktleiderschap in Europa zal ook voor 1989 in een nek-aan-nek-race met de naaste concurrent (vnl. Fiat) die een marktaandeel van 15 procent hebben, worden beslist. Het Volkswagen con cern heeft sinds 1985 de eerste plaats vier keer achter elkaar in de wacht ge sleept. de kleur van de carrosserie. Verder werden de stoelen en de achter bank aangepast door blauwe in plaats van rode driehoekjes in de bekleding te verwerken en werd de vloer bekleed met chique donkergrijze vloerbedek king. Tot slot werd de radiovoorberei ding uitgebreid met vier luidsprekers: twee speakers in de portieren en twee achterin naast de hoedenplank. De prijs voor deze speciale Renault 5 GT Turbo ging ten opzichte van de hui dige uitvoering niet omhoog. De spor tief, maar ook gedistingeerd ogende speciale 5 kost inclusief BTW 35.320 gulden. Het lag natuurlijk in de lijn der ver wachtingen: na de introductie van schone en krachtige multipoint-injec- tie benzinemotoren in de Toyota Co rolla 1.3i en 1.6i is nu ook de populaire Toyota Carina II met 1.6-motor voort aan uitgerust met elektronisch gere gelde brandstof-injectie. Hierdoor kan de gemonteerde geregelde drieweg - katalysator beter functioneren, zodat de Carina I11.6 die al voldeed aan de allerstrengste uitlaatgaseisen, nog mi lieuvriendelijker wordt. Tegelijk met de technische vernieuwing werd de Carina II op details verfraaid en zijn er nieuwe lakkleuren beschikbaar geko men. Extra mooi nieuws bij dit alles is dat de prijzen gelijk bleven. Renault heeft onlangs een speciale versie van de Renault 5 GT Turbo op de markt gebracht. Deze auto, die ge spoten wordt in een fraaie donker blauwe metaalkleur, vervangt de hui dige Renault 5 GT Turbo. De speciale versie van de snelle 5 blijft tot het ein de van dit jaar in produktie. De jongste uitvoering van de 5 GT Tur bo onderscheidt zich op diverse punten van de huidige versie. Allereerst door bovengenoemde metaallak „Bleu Sport", die standaard is. Daarnaast lo pen het meest de lichtmetalen wielen in het oog, die net als het GT Turbo-logo op de achterklep, meegespoten zijn in De Alfa Romeo 164, de Fiat Tipo en de Ferrari F 40 zijn de meest geliefde bui tenlandse automerken bij de Duitsers. Dit is gebleken uit een onderzoek, ge houden door het vooraanstaande au tomagazine 'Auto Motor und Sport' in West-Duitsland, waaraan ongeveer 115.000 lezers hebben meegedaan. In het buitenland staat de verkoop van totaal met een duidelijk overwicht voor de 164 gelijk aan ongeveer 50% van het de 3.0-versie met 6 cilinders.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 31