Autobus-RAI in september Nieuwe topman Fiat Milde facelift voor Prelude Techniekvan de Ford Scorpio i\W' Ford presenteert een geheel herziene Scorpio-serie voor 1990, die onder meer is uitgebreid met nieuwe vier- deurs sedan-versies. Het nieuwe gam ma komt tegemoet aan de aanhouden de vraag naar een sedanuitvoering, die in Europa ongeveer 70 procent van de verkopen in het hogere marktseg ment voor zijn rekening neemt. De elegante, aërodynamische lijnen van de nieuwe sedan-carrosserie zijn ver kregen door de totale lengte met slechts 75 mm te vergroten. Met volle dig behoud van de bijzonder royale in terieurruimte van de huidige Scorpio zijn de Ford- ontwerpers erin geslaagd de bagageruimte tot 490 liter te vergro ten. De bagageruimte is niet alleen groot maar ook uitermate praktisch. Door z'n gelijkmatige vorm biedt hij plaats aan maar liefst vijf grootformaat koffers. Gemakkelijke toegankelijkheid Door bij de sedan-versie de achterlich ten 50 mm verder uit elkaar te plaatsen en het kofferdeksel tot-aan de bumper te laten doorlopen, is de ruimbemeten bagageruimte bovendien bijzonder ge makkelijk toegankelijk. Net ais in de hatchback is de rugleuning van de ach terbank in 60/40-delen neerklapbaar om extra ruimte te creëren voor het vervoer van lange of volumineuze voor werpen. Het ontgrendelen van de ru- gleuningdelen gebeurt vanuit de baga geruimte, zodat de bagage veilig in kof fer kan worden opgeborgen wanneer de achterbank zich in de normale positie bevindt. Standaard met ABS Bij de introductie in 1985 ontving de Scorpio de felbegeerde „Auto van het Jaar"- trofee. De Scorpio was de eerste auto met een anti-blokkeerremsysteem op iedere uitvoering en deze waardevol le veiligheidsvoorziening is uiteraard ge handhaafd op de nieuwe modellen. Sinds zijn debuut heeft de technisch hoogontwikkelde Scorpio een voortdu rende stroom verbeteringen gekend, zoals recentelijk de introductie van de nieuwe 2,0 liter DOHC-motor en de nieuwe MT75 versnellingsbak. Ook thans bij het debuut van de nieuwe se dan-versie worden enkele verbeteringen op de Scorpio- serie geïntroduceerd. Hiertoe behoren bumpers die in de kleur van de carrosserie zijn uitgevoerd, een nieuwe radiateurgrille en een ver- De motoren: 2.0 Carb: 1998 cc, 77 kW-105 PK, 170 Nm, top 183 km/u., acc. 0-100 km/u. in 12.2 sec. 2.0 EFi: 1998 cc, 88 kW/120 PK, 171 Nm, top 192 km/u., acc. in 11.2 sec. 2.4i V6: 2394 cc, 92 kW-125 PK, 182 Nm, top 190 km/u., acc. in 11 sec. 2.9i V6: 2933 cc, 107 kW-145 PK, 228 Nm, top 204 km/u., acc. in 9.2 sec. 2.5 D: 2498 cc, 51 kW/69 PK, 148 Nm, top 158 km/u., acc. in 19.4 2.5 TD: 2498 cc, 68 kW/92 PK, 201 Nm, top 173 km/u., acc. in 14 sec. Overigen Transmissie 5-bak of 4-automaat. Aandrijving achterwielen of 4x4. Wielophanging onafhankelijk, McPherson vóór, schroefveren achter. Stuurinrichting tandheugel. Draaicirkel 10.4 meter. Remmen schijven rondom met ABS. Brandstof Euro of Diesel. Tankinhoud 70 liter. Verbruiken Benzine 4-cilinders bij 90 1:16.5, gemiddeld 1:11; de 6-ci- linders bij 90 1:13.2, gem. 1:8.5. De Diesel bij 90 1:17.5, gem. 1:13 en de Turbo-diesel bij 90 1:16.6 en gem. 1:12. eenvoudigde type-aanduiding buitenop de auto's. Verder is de wielophanging herzien waardoor de handelbaarheid en de onderdrukking van rijgeluiden is ver beterd. Uitgebreid modellenprogramma Alle bestaande motor/transmissiecom binaties en uitrustingsniveaus zijn ook op de nieuwe sedan-versie leverbaar, waardoor de klant een ongekend grote keuze wordt geboden. Het motorenpro gramma omvat vier- en zescilinder ben zinemotoren evenals een economische 2,5-liter dieselmotor (die zowel met als zonder turbocompressor leverbaar is). Op transmissiegebied is er keus uit een handgeschakelde vijfbak en een viert- raps automaat, terwijl als optie een gea vanceerd, permanent werkend vijfwie- laandrijfsysteem leverbaar is. Prijzen In de meeste Europese landen zal door een gelijk prijsniveau een directe keuze tussen de sedan- en hatchback-model- len mogelijk zijn. De basisprijs van de nieuwe Scorpio sedan is 43.610,- (incl. BTW) en dat is exact gelijk aan de prijs van de vergelijkbare Scorpio in 5-deurs uitvoering. De prijs van het voordeligste Scorpio sedan-model met V6-motor be draagt 46.730,- (incl. BTW), waarbij een automatische transmissie verkrijg baar is tegen een meerprijs van slechts 1.700,- (incl. BTW). Een sedan CL 2.5 Diesel kost 50.960.- en hetzelfde mo del met 2.5 Turbo Diesel motor komt op 55.090,- (beide prijzen incl. BTW). Het topmodel - de Scorpio sedan Ghia 4x4 - heeft een catalogusprijs van 75.570,- (incl. BTW). Van 20 tot en met 24 september 1990 wordt in het RAI Tentoonstellings- en Congrescentrum te Amsterdam de Autobus RAI 90 gehouden. Tijdens deze toonaangevende tentoonstelling laat de internationale autobusindus trie de meest recente ontwikkelingen zien. De Autobus RAI 90 zal een op pervlakte beslaan van ongeveer 20.000 m2. Op de Autobus RAI 88 waren exposanten aanwezig uit onder andere West- Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, België, Joegoslavië, Spanje, Portugal, Hongarije en uiteraard ook Nederland. De verwachting is dat de internationa- liteit van de Autobus RAI verder zal toenemen. Naast autobussen en touringcars zijn op de Autobus RAI ook leveranciers van chassis, carrosserieën, componenten, onderdelen en toebehoren en voorlichtingsstands van organisaties op het gebied van het personenvervoer aanwezig. De Autobus RAI 90 wordt georganiseerd door de RAI-vereniging. De ten toonstelling is in de periode 20-24 september 1990 dagelijks open van 10-18 uur. De Autobus RAI is afgesplitst van de Bedrijfswagen RAI, die er van 8-18 februari is. De heer R. Cardinali is benoemd tot nieuwe directeur Service Organisatie van Fiat Auto Nederland. In deze func tie volgt hij de heer F. Novelli op, die thans dezelfde positie bekleedt bij Fiat Auto UK in Londen. De heer Cardinali heeft na de middelba re school een technische universitaire opleiding gevolgd in Turijn, waarna Fiat Auto S.p.A. zijn eerste en enige werkge ver werd. Zijn eerste functie was gedu rende een aantal jaren technisch in structeur, waarna Cardinali in 1971 werd benoemd tot technisch adviseur van Fiat Auto voor het Midden-Oosten, met als standplaats Bagdad. In 1973 werd Cardinali overgeplaatst naar Zuid-Afrika, waar hij in Johannes burg assistent was van de technisch manager. Daarna volgden functies in Turijn (verantwoordelijk voor service planning in geheel Europa), Dublin (di recteur Service Organisatie van Fiat Auto Ireland) en opnieuw Turijn. Sinds eind 1985 heeft Cardinali vanuit Turijn de serviceverlening van Fiat buiten Eu ropa gecoördineerd: met name Midden- Amerika, het Verre Oosten, Australië en de Pacific vormden zijn werkterrein. De vijftigjarige uit Toscane afkomstige Roberto Cardinali, die getrouwd is en één dochter heeft, zal zich in Nederland inzetten voor een verdere kwaliteitsver betering van de serviceverlening aan de Fiatrijder. Eén van de eerste uitingen daarvan was de uitreiking van de Gou den Sleutel aan de vijfentwintig Fiatdea lers die in de ogen van de consument bijzonder goede service hebben ver leend. Auto-wegwijzer Schiedam - pagina 11 vrijdag 30 maart 1990 worden detailwijzigingen aan interieur en exterieur doorgevoerd. De vernieuw de versies onderscheiden zich uiterlijk onder meer door vernieuwde bumpers voor en achter, nieuwe verlichtingsunits geïntegreerd in de voorbumper, nieuwe achterlichtunits in een ronder gevormd achtersteven en nieuw gestyleerde wiel- covers. Voor de 2.0i-16V zijn daaraan nog nieuw gevormde buitenspiegelhui zen in carrosseriekleur toegevoegd. In het interieur zijn nieuwe bekledingsma terialen toegepast. In de 2.0i-16V zijn het instrumentarium en het driespaaks stuurwiel nieuw vormgegeven. De techniek van de Prelude is voor wat betreft de 2.0-litermotor met drie klep pen per cilinder, een geregelde drie wegkatalysator en twee elektronisch ge stuurde carburateurs, ongewijzigd. Aan de 2.0-liter injectiemotor met vier klep pen per cilinder van de 2.0i-16V zijn wel enkele modificaties uitgevoerd. Deze motor wordt ook voorzien van een gere gelde driewegkatalysator. Enkele modi ficaties compenseren het daardoor ont stane vermogensverlies. Het Honda coupémodel Prelude is in zijn huidige vorm ruim twee jaar op de markt. Om tegemoet te komen aan ge leidelijke veranderingen in de wensen en eisen van het zeer specifieke ko- perspubliek van de Prelude, onder gaat het model een milde facelift, waarin tal van details zijn verfijnd en veranderd. Het leveringsprogramma van de Prelude was in het afgelopen jaar reeds aangepast. Honda's unieke, geheel mechanische vierwielbesturingssysteem is niet alleen op de topversie, de 2.0i-16V leverbaar, maar ook op de Prelude 2.0 EX. Daar door is dit unieke systeem, dat zowel de actieve veiligheid als de wendbaarheid van een auto aanzienlijk verhoogt, voor een groot publiek bereikbaar. De Prelu de 2.0 EX is ook leverbaar met een viertraps automatische transmissie. De Prelude 2.0i-16 is standaard voorzien van Honda's eigen anti-blokkeer rem- systeem, ALB II. Voor de Prelude 2.0 EX is dit tegen meerprijs eveneens be schikbaar. Op alle uitvoeringen van de Prelude comfortabele Sedan S6C 'Tin Ford Scorpio als

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 33