Vliegende kruideniers wacht gastvrij onthaal Het verhaal van een Poolse voedseldropper Vluchten Voedsel en Vrijheid Wat data, feiten en cijfers Al 45 jaar marnm HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 30 MAART 1990 PAGINA 13 Van 28 april tot en met 6 mei a.s. zal een groep ex-piloten uit Engeland, Australië, de Vere nigde Staten, Canada en Polen een bezoek aan ons land bren gen. De bemanningsladen maakten aan het eind van de hongerwinter van 1944/45 deel uit van de grootste en spectacu laire voedseldroppingsoperatie die ons land kent; Operatie 'Manna'. In totaal werden meer dan 5.500 vluchten met viermotori ge Lancaster bommenwerpers en Vliegende Forten uitgevoerd, waarmee van 29 april tot en met 8 mei 1945 zo'n elf miljoen kilo voedsel door de lucht werd aangevoerd. Daarmee werden ongetwijfeld de levens van vele Nederlanders gered. In de we ken vóór de voedseldroppings stierven dagelijks zo'n duizend landgenoten door dé honger... Programma De ex-voedseldroppers volgen een door de Stichting 'Voedsel en Vrijheid' te Den Haag opge steld programma, waarbij zij o.a. de droppingsgebieden van destijds zullen bezoeken (Ypen- burg, Valkenburg en Vogelen zang) en voorts te gast zullen zijn in Rotterdam, Vlaardingen, Rijswijk, Valkenburg, Katwijk, Amsterdam, Zoeterwoude en Laren. Z.K.H. Prins Bernhard, die des tijds de stoot gaf tot deze le vensreddende aktie en die thans President is van de Manna As sociation, zal zijn uitvoerders van toen eveneens weer ont moeten. Op Koninginnedag, maandag 30 april, zal ter herdenking een aantal propellervliegtuigen van de Britse, Amerikaanse, Cana dese, Nederlandse en wellicht ook de Poolse luchtmachten in een langgerekte formatie over de droppingsgebieden in die pe riode vliegen, waarbij ook vele dorpen en steden in Noord- en Zuid-Holland zullen worden 'aangedaan'. De 'Vliegende Kruideniers', nu allen in leeftijden tussen de 65 en 85 jaar, zullen ook deelne men aan de herdenkingen op 4 en 5 mei in ons land. Op 4 mei zijn zij bij de herdenking in Dronten, waar een vliegermo nument staat. Op 5 mei nemen zij deel aan het bevrijdingsdéfi- le dat dan in Wageningen wordt gehouden. Toen we Nederland bij de kust binnenvlogen, konden we duidelijk zien dat het Duitse luchtafweergeschut op ons was gericht. De bommenrichter in de neus van mijn Lancaster zei: 'Pas op Viktor, straks gaan ze schieten...' Maar gelukkig deden die Moffen niets. In Rotterdam zagen we een grote brug over de rivier. Toen ik langs die brug vloog zag ik op één van de twee torens mannen zitten met een oranje doek. Ze zwaaiden als gekken. Ik denk, dat we niet hoger dan vijftig meter boven hen over die brug vlogen..." Aan het woord is één van de Poolse piloten die in april en mei 1945 aan de voedseldrop pings boven hongerend west Ne derland deelnam, Viktor Sam borski. Hij begint zijn verhaal met de voorbereidingen voor operatie 'Manna'. Geruchten „Op de vliegbasis Faldingworth van ons Pqolse 300e Squadron gingen al een paar dagen ge ruchten, dat we misschien naar het nog door de Duitsers bezet te Nederland moesten vliegen om daar voedsel te droppen voor de bevolking. Daar was namelijk na de strenge winter een groot gebrek aan voedsel ontstaan en de Duitsers gaven de Hollanders geen eten meer. In het begin was er nogal wat weerstand tegen deze operatie onder onze bemanningen. Ons squadron, het Poolse Masovia squadron, had immers heel zware verliezen geleden bij de nachtelijke vluchten naar onze doelen in Duitsland. En deze klus kon ook wel eens heel ge vaarlijk worden met al dat Duitse afweergeschut in Hol land. We wilden eigenlijk nu wel graag snel terug naar Polen om daar als lid van een nieuwe Poolse luchtmacht na zes jaar bezetting te helpen bij de op bouw van ons zo zwaar getrof fen land. Berchtesgaden Op 25 april hadden we voor de laatste maal een bombarde mentsvlucht uitgevoerd. Doel was toen Berchtesgaden, waar Hitier en zijn 'bonzen' hun luxe villa's schenen te hebben. Een beter doelwit leek voor ons, Po len, nauwelijks denkbaar. We herinneren ons nog heel goed, dat twee dagen daarna, op 27 april 1945, ineens een lange kolonne vrachtwagens ons vliegveld Faldingworth opreed. Er werden duizenden zakken met allerlei voedsel uitgeladen, die vervolgens naar onze Lan casters werden gebracht. De bomluiken van de machines werden een beetje opengezet en één voor één werden de zakken op de luiken gelegd. We lieten dat door de kleinste soldaten doen om zoveel mogelijk zak ken in het bommenruim te krij- Aan de voedseldroppings na men vele honderden Britse en Amerikaanse toestellen deel. Aan de operatie 'Manna' van de R.A.F. namen 35 squadrons deel, aan operatie 'Chowhound' van de U.S.A.F. zelfs 36. Het aantal bij de akties ingezette vliegtuigen was op: 29 april 1945 260 30 april 504 1 mei 906 2 mei 909 3 mei 804 4 mei 227 5 mei 623 6 mei 380 7 mei 797 8 mei 158 Totaal zo'n 5568 vluchten, waaronder 3610 vluchten op dagen dat de Duitse bezetters nog heer en meester waren in West-Nederland... gen. De volgende dag zouden we naar Nederland vliegen, maar het weer bleek te slecht te zijn, de operatie werd afgelast. Bovendien waren er kennelijk nog problemen met de Duitsers in dat gebied... Rotterdam Maar toen brak de dag aan, waarop we de opdracht kregen naar Rotterdam te vliegen en daar voedsel af te werpen. Heel laag vlogen we over de Noordzee en zo bereikten we de Zuidhollandse eilanden. Nog nooit hadden we Nederland van zo'n geringe hoogte kunnen be kijken. Vanwege het vijandelij ke luchtafweergeschut vlogen we altijd zo hoog mogelijk. In het westen was veel land on der water gezet. Hier en daar zag je een boerderij. Sommige mensen leken nog bang voor ons te zijn; toen we over een dijk vlogen zag ik een man die zich plat op de grond gooide... In de verte, in het noorden, konden we Rotterdam al zien liggen. Duidelijk zagen we de havens en de vele kale plekken midden in de stad. De wonden van het Duitse bombardement in 1940. Aan de noordkant van de stad, bij een ongeveer vier kant meer, moesten we onze voedselpaketten afwerpen. Ontroerend Overal zagen we nu vlaggen, zelfs ook Engelse en Ameri kaanse. De mensen zaten op de daken en stonden in de straten wild naar ons te zwaaien. Ze Binnenkort is het 45 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Weer vrij en weer voedsel... Na vijf jaar van bezetting en honger, dat laatste vooral in die winter van '44-'45. Totdat op 29 april 1945 plotseling de lucht zwart zag van de grote, laagvliegende bommenwerpers, die op allerlei plaatsen tienduizenden balen met voedsel afwierpen: Operatie 'Manna'! Ook de dagen erna bleven zij komen. Weer met honderden tegelijk. Toen was de bevrijding al voelbaar. Een golf van geluk en uitzinnige vreugde spoelde over ons land. Nu, 45 jaar later, staan we daar nog één keer bij stil. Mét de vliegers die het voedsel dropten en nu zijn uitgenodigd door de Stichting 'Voedsel en Vrijheid'. Veel Nederlanders die zich de voedseldroppings herinneren, zullen nog wel hun dank willen laten blijken. Dat kan; door een bijdrage over te maken op giro 6768 van de Stichting 'Voedsel en Vrijheid' in Den Haag. Op die manier kunt u daadwerkelijk helpen een aantal Manna-veteranen een grandi oos bezoek aan ons land te bieden. Vindt u ook dat we een flink aantal geallieeerde vrienden van toen nog éénmaal naar Nederland moeten halen? En vooral de Polen, die ons tóen voedsel brachten, nu terug te betalen met dankbaarheid en voedsel? Stort dan ook een bijdrage op het genoemde gironummer van de Stichting, daarmee kunnen dan de reiskosten worden betaald en voedselpakketten worden ge kocht zodat wij nu 'manna' over Polen kunnen laten regenen... trokken zich niets meer van de Duitse bezetters aan. Wat een ontroerend gezicht..! Op een weiland achter het vier kante meer (zal één van de Kra- lingse Plassen zijn geweest) wa ren veel sloten. Langs de ran den daarvan stond het vol met mensen. En weer al die vlaggen. Toen kwam het moment dat we ons voedsel neerlieten op de landerijen achter het meer. Daarna vlogen we eerst nog een stukje naar het noorden en toen zijn we weer naar het westen af gedraaid. We vlogen nog steeds boven land toen onze flight-engineer (boordwerktuigkundige) meld de, dat we een 'hang-up' had den, in het bommenruim zaten nog twee zakken. Ik schudde ons toestel flink heen en weer, en in de buurt van een dorp dicht bij de zee zag ik dat één van de zakken in derdaad was losgekomen. Hij viel vlak achter een fabriek of een grote loods met een schoor steen. oor onze volgende voedsel- vlucht hebben we eerst in de mess zoveel mogelijk sigaretten en snoep ingezameld. Mijn staartschutter heeft dat boven Rotterdam-Zuid uit zijn koepel gegooid, vlak nadat we bij de stad waren aangekomen. De eerste dag had ik dat nog niet durven doen omdat we wisten dat de Duitsers nog heer en meester waren in dat gebied. Daarom waren we bang dat al les in hun handen zou vallen. En dat was niet echt de bedoe ling... Mooier Wat een fantastische vluchten waren dat voor ons, Polen, we gullen het nooit vergeten. Ik vond operatie 'Manna' nog veel mooier dan de aanval op Hit ler's Berchtesgaden. Het was voor ons een prachtige gelegen heid eens echt laag te vliegen met de Lancaster. En als je zag hoe blij al die mensen waren! Nog nooit heb ik zoveel mensen zien zwaaien. Ze zaten op de daken en soms zelfs hoog in de bomen. Op een gegeven mo ment vlogen we over een stadje waar op het dak van een huis met witte verf het woord 'tabac- co' was geschilderd. Het is dat we daar niet meer terug zijn ge weest, anders hadden we daar zeker onze voorraad sigaretten gedropt. Vroeger, toen het in Polen voor de oorlog slecht ging, hebben jullie, Hollanders, ons geholpen. Ik denk dat we na Manna wel weer ongeveer quitte zijn... Viktor 25 september 1944 Duitse bezetters verbieden voedseltransporten naar West •Nederland 5 oktober 1944 Premier Gerbrandy (Nederland se regering in Londen) vraagt Churchill zich in te zetten voor voedselhulp aan Nederland. 30 oktober 1944 Eerste (bekende) sterfgevallen van hongerslachtoffers in Ne derland. 4 december 1944 Het broodrantsoen wordt terug gebracht naar 1000 gram per persoon per week. 24 december 1944 Begin van de hongertochten naar het noord-oosten van Ne derland om voedsel te halen, dat overigens vaak bij terug komst door de Duitsers in be slag werd genomen. 14 januari 1945 Wegens verergerde voedsel schaarste roept H.M. Koningin Wilhelmina hulp in van Koning George van Engeland en Presi dent Roosevelt van de Verenig de Staten om door voedselhulp massale sterfte in Nederland door honger te voorkomen. 22 april 1945 De Nederlandse regering in Londen stelt met klem het af werpen van voedsel door vlieg- tuign boven bezet gebied voor. 23 april 1945 Opperbevelhebber Eisenhower krijgt toestemming om met de bezetters te gaan onderhandelen over voedseltransporten. 24 april 1945 De BBC deelt me, dat het Geal lieerd Opperbevel heeft besloten dat vliegtuigen dag en nacht voedsel gaan afwerpen boven bezet West Nederland. 25 april 1945 De Duitse autoriteiten (Rijks commissaris Seyss-Inquart) ver bieden de voedseldroppings. 26 april 1945 De Duitsers binden in en zijn nu bereid over voedseldrop- pingsvoorwaarden te onderhan delen. 27 april 1945 Slecht weer verhindert operatie 'Manna'. 28 april 1945 Wederom te slecht weer om veilig voedsel te droppen. 29 april 1945 Uitzinnige reakties van het Ne derlandse volk op de eerste voedseldropping door 242 zeer laag vliegende Lancasters met achttien Mosquito's voor doel- markering. V 3 r> Poolse piloot Viktor Samborski 0 herinnert het zich als de dag van gisteren 1 w'

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 9