Hypotheekgids maakt oriënteren makkelijker Praktijktest over advies spaarhypotheek astfiwvr S7«s«s kwusss TE KOOP: (IVI ra enkele bezorgers/sters TE KOOP 0 TE KOOP TUINAANLEG EN ONDER HOUD r-*rr*«iis WIJ KOPEN ONROEREND GOED! SNELLE BESLISSING! Open haard? De Witte De Witte De Witte HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 20 APRIL 1990 PAGIIA 6 Uit hot jaarlijkse hypotheke- noverzicht van de Vereniging Eigen Huis blijkt telkens weer dat de verschillen in renteta rieven groot zijn. Uit dat over zicht blijkt ook dat ongunstige voorwaarden nog altijd vaak voorkomen. Zo berekenen een aantal hypotheekbanken nog steeds boetes als door ver koop van een huis aflossing ineens van de hypotheek no dig is. Ongunstige voorwaarden kun nen een eventueel voordeel van schijnbaar lage rente meer dan teniet doen. Daarom zou het goed zijn als huizenkopers en huiseigenaren in de eerste plaats hun eisen wat betreft die voowaarden, op een rij zouden zetten. Aan de hand daarvan zou een eerste selectie moeten worden gemaakt van in aan merking komende hypotheken. Daarna zou bekeken moeten worden welke hypotheek het goedkoopst is. Wie dat samen met een onafhankelijke bemid delaar doet, heeft de beste kans de goedkoopste 'hypo theek op maat' aangepast te krijgen. Checklist bij keuze resp. beoordeling hypotheken Doel: attentiepunten ter be spreking met bemiddelaar c.q. ter beoordeling voor doe-het- zelvers 1) Hypotheekvorm: - annuïteit (gelijkblijvende ter mijnen, waarin de eerste ja ren het rentebestanddeel overheerst); - lineair systeem (vast percen tage aflossing, rentebetaling over restant hoofdsom); - combinatie met een gemeng de verzekering (levenhypo theek); - uitgestelde aflossing (aflos sing bij verkoop woning o.d.); - krediethypotheek (het afge loste deel van de hypotheek kan weer opnieuw worden opgenomen); - gewenste looptijd. In samenhang met de te kiezen hypotheekvorm: wat zijn de kortst mogelijke en langst mo gelijke looptijden. 2) Boetevrije vervroegde aflos sing bij: - verkoop; - datum renteherziening; - overlijden; - tenietgaan onderpand (brand e.d.); - executie. 3) Meeneem- of doorgeefmoge- lijkheid hypotheek bij verhui zing. 4) Mogelijkheid naderhand de hypotheek te verhogen, bij voorbeeld na aflossing van een deel van de hoofdsom of als het huis meer waard is gewor den. 5) Maximale hoogte te verkrij- gen hypotheek met en zonder gemeentegarantie. 6) Termijn van vaste rente. In de praktijk variëren die termij nen van variabel tot 30 jaar, met als meest voorkomende termijnen: 1, 2,5,10,15 en 30 jaar. Soms is daar nog een pe riode (van 1 of 2 jaar) bedenk tijd aan gekoppeld. Kostenaspect De rente is de belangrijkste kostenpost en de hoogte daar van bepaalt dus in belangrijke mate de lopende kosten. Maar wat de kosten betreft zijn nog andere punten van belang, in casu: - hoogte afsluitprovisie c.q. ad ministratiekosten (daar zit een flinke variatie in); - bij nieuwbouw: is (depot) ren te verschuldigd over nog niet opgenomen bedragen; - bij bestaande bouw: voor wiens rekening zijn taxatiekos ten; - bij verhuisfaciliteit: wat kost het meenemen of doorgeven van de hypotheek; - bij latere verhoging van het hypotheekbedrag: welke forma liteiten en kosten zijn daaraan verbonden; - bij aanvraag: hoe lang is de aangeboden rente in een offer te geldig en wat gebeurt er als de rente intussen daalt; - bij aflossingen die niet boete- vrij kunen worden verricht: hoe hoog is de boete. Basisgegevens De Hypothekengids van de Ver eniging Eigen Huis biedt ruime informatie over al dit soort za ken. Als hulpmiddel voor hui zenkopers (en voor degenen die overwegen hun hypotheek te veranderen) is de gids zeer bruikbaar. De gids kan een goede hypotheekadviseur niet vervangen. Maar gewapend met de gegevens uit de gids kan wel beter beoordeeld wor den of een hypotheekadviseur goed is. Overigens: niets is vol maakt. Zo is in de gids nog al tijd onvoldoende te vinden over de nadelen van de spaarhypo theek. De Vereniging Eigen Huis kan er maar moeilijk af stand van nemen dat ze deze hypotheekvorm in het verleden wat al te drammerig heeft be pleit. De gids kost f 12,50 voor leden en f 14,75 voor niet-leden. In de meeste tijdschriftenwinkels is de gids los te koop. Steeds vaker komt het voor dat hoe lager het maximaal haalba- de annuïteitenhypotheek, mensen die een (andere) hypo- re bedrag. Denkbaar is dat dan het ver- theek willen, zich terdege ori- Tntalo lact schil met de spaarhypotheek ënteren. De Vereniging Eigen Oiaie lasten v00r hem een stuk kleiner Huis heeft onlangs echter ge- Bij de berekening van de totale wordt, steld dat vele hypotheekadvie- lasten is, voor wat betreft de In de vergelijking is verder zen te wensen overlaten. Of dat annuïteitenhypotheek, tevens geen rekening gehouden met waar is, hebben we ook zelf uitgegaan van een zgn. rest- het effect van de inflatie. Infla- eens getest door adviezen te schuldverzekering. Dat wil zeg- tie is relatief gunstig voor het vragen bij een organisatie die gen: als de verzekerde voor het eindresultaat van de annuïtei- zich naar buiten toe nadrukke- einde van de looptijd overlijdt, tenhypotheek. Dit hangt samen lijk, als onafhankelijk en des- wordt het nog uistaande hypo- met het feit dat voor aflossing kundig, presenteert. Belangrijk- theekbedrag ineens afgelost. niet vooraf gespaard wordt en ste vraag: is een spaarhypo- Voor mijnheer A. is de premie dat het grootste deel van de theek voordeliger dan een ge- daarvan 278,- per jaar en hypotheek in de laatste 15 jaar wone annuïteitenhypotheek? voor mijnheer B. 885,- bij een wordt afgelost. Rekening hou- v verzekerd bedrag van dend met inflatie zou het wei- Er zijn twee situaties gepresen- 125.OOO,-. eens kunnen zijn dat de annuï- dient bruto per jaar 50.000,-. |asten Qver 3Q jaar mijn_ (ook wat be,reft de nett0 )as. 2. Mijnheer B. is 40 jaar en ver- heer A. op het volgende niveau: 'en)- Over dit gegeven wordt in dient eveneens bruto 50.000,- annuïteitenhypotheek: het advies echter niet gerept. per jaar. bruto369.029,- De inflatie is ook evenmin op- netto278.303,-; genomen als variabele in het Naast verschillen in kosten tus- spaarhypotheek: computerprogramma. sen de diverse hypotheekvor- brutoƒ377.723,- MJpt vpi-itipIH men, zijn er ook verschillen wat nettoƒ246.174,- betreft de maximaal haalbare De algemene nadelen van hypotheek. Uitgegaan is van Voor mijnheer B. liggen die cij- spaarhypotheken, waarover in een renteniveau van 9% voor fers als volgt: deze rubriek al eerder is ge- de annuïteiten en lineaire hypo- - annuïteitenhypotheek: schreven, worden al helemaal theek en 9,2% voor de spaarhy- bruto384.203,- niet vermeld. Deze nadelen potheek. In alle gevallen is de netto295.535,-; hangen vooral samen met het looptijd 30 jaar. - spaarhypotheek: feit dat een spaarhypotheek bruto393.653,- minstens 12 jaar moet lopen Voor mijnheer A. ligt de maxi- nett0 274.445,-. voordat de groei van het spaar- SetSSS,"®' te spaarhypotheek is in dese S k«n «oorbeelden dus voordeliger. (b'l 'Mndiginp »or* die lijd - annuïteit. 128.585,- hoHroo/rt hQt moet alsnog afgerekend wor- -lineair: 100.923,- /JiKPïL den met de fiscus). Wie een - spaar: 125.204,-. R d t 9'0 onn spaarhypotheek wil, moet dus Voor mijnheer B. gelden de vol- fzef we,a" dat de gende bedragen ten aanzien Geen details zo lang zal lopen (en niet voor van de maximaal haalbare hy- Een advies van een hypotheek- '''d'9. beeind|9b wordt d°orj'" potheek: adviseur wordt meestal verge- oanciel® problemen, echtschei- - annuïteit: 128.585,- zeld van een dik pak papier. De din9 0 d -iineair: M3,- computerprogramma's draaien Dit zijn allemaal factoren waar - spaar: 121.039,-. lange lijsten uit met standaar- de gemidde/de hypotheekadvi- De aewone annuïteitenhvDO- ^informatie en hypotheeklasten sm geen md mee weet Het ue gewone annuiienennypo yan aar t0, )aar opvallend is 7if nL in 7iin comDutpmm. theek biedt, op basis van de hpt nébrek aan detailin- zijncompuierpro huidige norrrwn gemeentega- SSMSkïïn STttttT «»im hol «aalb^ld drastisch Uit deze voorbeelden blijkt te- beinvloaden' seur kan natuurlijk wei alle van vens dat de hooqte van de IS alleen a'de keuze van de belang zijnde elementen in zijn maximaal haalbare hypotheek restschuldverzekering mede advies betrekken. Wat dat de- bij de spaarhypotheek mede bePalend voor de einduitslag, treft is het niet zo gek dat de bepaald wordt door de leeftijd En er bestaan wat dit be,ref1 Vereniging Eigen Huis bepleit van de aanvraqer hoe ouder allerlei varia,ies' waardoor bij- dat er een wettelijk geregelde voorbeeld ook mijnheer B. opleiding voor hypotheekadvi- 16/90 goedkoper uit kan komen met seurs moet komen. van de Week Een open haard wordt door steeds meer mensen niet alleen als gezellig er varen, maar ook als aan gename bijverwarming op koude avonden in het zo merhalfjaar. Velen zullen zo'n open haard uit koste noverwegingen zelf willen aanleggen. Of dat voor de gemiddelde doe-het-zel- ver haalbaar is, hangt met name af van het (al dan niet aanwezig zijn van een) rookkanaal. In oudere woningen is vaak een rookkanaal an- wezig, al is de toegang vaak weggewerkt door wandbekleding o.d. De plaats ervan is meestal niet moeilijk te achterha len. Of het rookkanaal ge schikt is, hangt af van de diameter en van de vroe gere stookmethode van de erop aangesloten ka chel. Als vroeger met olie en gas gestookt werd, zal vaak een nieuwe binnen- mantel voor het rookka naal nodig zijn. In nieuwere huizen is soms een compleet rook kanaal aanwezig vanaf het woonkamerplafond. Vaker echter komt het voor dat in de betonnen verdie- pingsvloer(en) weliswaar gaten voorbereid zijn, maar dat die gevuld zijn met een lichte materiaal soort die eenvoudig is weg te breken. Waar de gaten zich bevinden staat op de bouwtekening van de woning (die zijn even tueel bij de gemeentelijke dienst Bouw- en Woning- toeicht op te vragen). Als er in het geheel niets is voorbereid om een rook gasafvoer doorheen te la ten gaan, zullen gaten ge boord moeten worden door een gespecialiseerd bedrijf. TE KOOP IN VLAARDINGEN: TE KOOP IN SCHIEDAM: De ochtendbladen De Volkskrant en Trouw IN VLAARDINGEN: makelaardij }>n makelaardij TE HUUR IN SCHIEDAM: IN VLAARDINGEN: De Witte heeft in J VLIETLANDEN MAKELAARDIJ Waalstraat 63 (to. V&D), 3131 CS Vlaardingen, Telefoon 010 - 46019 00. NW VASTGOED BV E •UW Tffif2M0HV Poslbus 58Z3, Anth. Heinsiusstraat Goed onderhouden eengezinswoning; lage eeu wigdurende erfpacht; nieuwe bedrading. Bevat o.a.: hal, plavuizen; toilet; woonkamer 24m2, steenstripwand, grenen plafond; vernieuwde keuken met div. app. Op verd.: 3 slaapkamers; overloop; douchecel; kruipvliering. Voortuin, ach tertuin op zuid-westen 10m., houten schuur. f. 139.000,- K.K. Emmastraat 4 onder kap eengezinswoning in centrum gele gen; diepe tuin achter ca. 16m. diep; alle muren geïsoleerd; dak geïsoleerd; hardhouten kozijnen begane grond ged. 1e verd.; voorzien van c.v. Indeling: entree, woonkamer 4.25/5.35x8.15m., open haard; hoekkeuken met div. app.; tuin met 2 terrassen, schuur; 1e verd.: badkamer, 2e toilet, wastafel; 4 slaapkamers; vliering. f. 145.000,- K.K. Chrysantstraat In (Vlaardingen) Ambacht gelegen eengezins woning met voortuin, vrij uitzicht en beschutte achtertuin op zuiden. Indeling: entree; kelder; toilet; keuken vernieuwd met div. inbouwapp.; kamer en suite; voorkamer met open haard en voorzetramen; achterkamer met convector put, openslaande tuindeuren met thermopane begla zing. 1e verd.: 1 grote slaapk. achter met vaste wastafel; grote voorslaapk. (v/h 2) met grote in gebouwde kast; badkamer met ligbad, wastafel op zuil en 2e toilet; balkon achter; vaste trap naar zolder met mogelijkheid voor kamer. Be drading geheel vernieuwd en ingebouwd.; c.v. en 115 Itr. boiler; alle vernieuwingen in stjl van de woning; erfpacht 56,- eeuwigdurend. f. 179.000,-K.K. Röntgenstraat 4-Kamer bovenwoning, gelegen aan pleintje. Bevat o.a.: entree, overloop; woonkamer met vaste kast; keuken, geyser; eetkamer; douche/ toilet; op verd. 2 slaapkamers. f. 39.500,-K.K. Frederik Hendriklaan Prima onderhouden halfvrijstaand herenhuis; recent binnen en buiten geschilderd; achtertuin 120m2 op zuiden; erfpacht; eventueel garatge te koop. Bevat o.a.: entree; toilet; Z-woonkamer met zitgedeelte, eetkamergedeelte en tussenge- deelte totaal 38m2, open haard, Solnhofer plavuizenvloer; keuken 10m2, witte kunststof uit voering; bijkeuken. 1e verd.: grote slaapk. 3.50x6.50 (v/h 2); badkamer met wastafel, douche, 2e toilet; 2 slaapk.; balkon op zuiden; 1e verd.: grote zolder (mogelijkheid 1 2 slaapk.). f. 289.000,-K.K. MAKELAARDIJ Einthovenstraat Ideale woning voor starters; geheel electronisch beveiligd. Netjes bewoonde 4 kamermaisonnet- te op 3e en 4e woonlaag; voorzien van c.v. in stallatie. Bevat o.a.: woonkamer ged. steen strips; halfopen keuken met plavuizen vloer en gemetselde eetbar, div. app.; toilet; bergkasten. Slaapverd.: 3 slaapkamers; balkon; badkamer met douche en vaste wastafel. Deze woning moet u gezien hebben. f. 66.500,- K.K. Oosthavenplaats 2-Kamer-appartement in het centrum, voorzien van c.v. Woonkamer 30m2 incl. lamellen en semi open keuken 7m2 incl. afzuigkap en luxa flex. Op verdieping veel bergruimte, slaapkamer 12m2 met balkon op het zuiden en badkamer 5m2 met douche, vaste wastafel, boiler en ruimte voor wasmachine. Berging in onderbouw. f. 87.500,-K.K. 0. Buis Eengezinswoning in Botenbuurt; gezellige lig ging; voorzien van c.v.; geheel dubbel glas en hardhouten kozijnen. Indeling: entree, woonka mer 31 m2 met open haard/allesbrander; open keuken met div. app.; halletje; toilet met nieuwe betegeling. 1e verd.: 3 slaapkamers; badkamer met wastafel, 2e toilet, douche. 2e verd.: grote zolderkamer met wastafel; bergruimten. Tuin op zuid-zuidoost, aangebouwde berging. f. 159.000,- K.K. Op zaterdag geopend van 10.00-13.00 uur Schiedamseweg 26 3134 BL Vlaardingen 010 - 434 38 44 NVM Ook voor aankoopbemiddeling TAXATIES/ HYPOTHEKEN/ VERZEKERINGEN zoeken in Schiedam min. leeftijd 15 jaar. Aanmelden/inlichtingen tijdens kantooruren: tel. 010-4135080. Binnensingel 100 heeft 275m2 woonruimte in een klassiek heren huis dat modern wooncomfort biedt. Hieronder - om u een idee te geven - is de be gane grondsituatie afgedrukt, met maar liefst 70m2 woonkamer incl. keuken. Er zijn verder 7 slaapkamers en 2 badkamers. Ideaal voor groter gezin, woongemeenschap of woon/werkruimte. f 295.000,-K.K. achterpad berging bijkeuken eet kamer keuken zitkamer voor documentatie en verdere Informatie: Zaterdag geopend: 10.00 tot 13.00 uur Schiedamseweg 26 NVM 3134 BL Vlaardingen 010 - 434 38 44 Ook voor aankoopbemiddeling TAXATIES/ HYPOTHEKEN/ VERZEKERINGEN Stadhouderslaan Nabij Willemskade gelegen ruim pand, geschikt voor vrij beroep, medisch/paramedisch beroep, vergaderzaal, kerkgenootschap e.d. Totaal bijna 200m2 b.g.g., waaronder een ruime zaal met podium 130m2. f. 1.750,-p/m. Zaterdag geopend: 10.00 tot 13.00 uur Schiedamseweg 26 NVM 3134 BL Vlaardingen 010 - 434 38 44 Ook voor aankoopbemiddeling TAXATIES/ HYPOTHEKEN/ VERZBCERINGEN MAKELAARDIJ Mendelssohnplein Benedenwoning met tuin op zuid-westen; voor gevel kunststof kozijnen met dubbel glas; (ach- tertrappenhuis gereinigde gevel); achterpui ged. hardhout dubbel glas. Indeling: entree, hal; badkamer met zitbad; 2 slaapkamers resp. 3.80x2.50m. en 4.35x2.90m.; woonkamer 9.60x 4.1 Om., open haard (gas), landstijl eiken keuken met inbouwapp., geyser; tuin door architekt aan gelegd; chalet houten schuur. Berging en fiet senberging. f. 99.000,-K.K. Zaterdag geopend: 10.00 tot 13.00 uur Schiedamseweg 26 NVM 3134 BL Vlaardingen 010 - 434 38 44 Ook voor aankoopbemiddeling TAXATIES/ HYPOTHEKEN/ VERZEKERINGEN van Berckenrodestraat 6, 3113 AM Schiedam, Telefoon 010-4260455, Fax 010-4736163 VLIETLANDEN MAKELAARDB BV VLAARDINGEN Spoorsingel Op 3e verdieping gelegen 4-kamerappartement met vrij uitzicht. Eigen grond. Indeling: entree, hal met granol wanden. Toilet, granol. Keuken met redelijk keukenblok, douche met vaste was tafel. Slaapkamer 3.35x2.35m. met balkon. Slaapkamer 4.50x2.75m. Slaapkamer 4.00x 2.40m. Woonkamer 5.70x3.50m. Balkon bij keuken. Berging in onderbouw. Bijdrage V.v.E. 5 ,- per maand. f. 42.500,-KX. VLAARDINGEN Elzendreef Prima onderhouden tussenwoning met (arage, gesitueerd aan singel. Indeling: begane grond: entree, tochtportaal met parket, toilet net fon teintje, woonkamer 8.30x5.20m. met erlaagd plafond, open trap en gedeeltelijk parket, keuken met modern keukenblok voorien van enige inbouwapparatuur. Eetbar. 1e vedieping: overloop, badkamer met 2e toilet, liibad en vaste wastafel, 3 slaapkamers. 2e vedieping: overloop met wasmachineaansluitingen c.v.- opstelling. Slaapkamer 5.50x3.30m. ei dakter ras. Garage met elektra. Tuin op he zuiden. C.v.-ketel (1086). Nieuwe dakbedekking Geheel voorzien van isolatieglas. f. 198.00,-K.K. VLAARDINGEN Roemer Visscherstrat Goed onderhouden tussen eengezinwoning met c.v. gelegen in <je Westwijk. ideling: begane grond: entree, gang, meterkat, toilet met fonteintje. Keuken met standaard kukenin- richting. Inpandige berging. Woonkamr 6.25x 4.1 Om. met fraai plafond. 1e verdiepinj: over loop, 3 slaapkamers, douche en vaste vastafel. Achtergevel voorzien van hardhouten hzijnen. Gedeeltelijk isolatieglas. Zonnige goedaange- legde achtertuin. Erfpacht ƒ195,- pr jaar. Tevens is een garage te koop vast prijs: ƒ20.000,-. f. 129.000- K.K. VLAARDINGEN Oosterstraat In Vlaardingen Oost gelegen afzorlerlijke begane grond- en bovenwoning welk kan worden samengevoegd. Bouwjaar 1935 Inde ling: begane grond woning: gang, vooramer, achterkamer, keuken, douche en toilet, oven- woning: 1e verdieping: woonkamer 4.50xr50m., woonkeuken 6.00x2.00m. met keukenblk, bij keuken 3.00x1.30m., toilet. 2e verdieping over loop, 2 slaapkamers, badkamer met duche, vaste wastafel en aansluiting wasautomaa Vlie ring. Tuin. f. 59.500,-K.K. VLAARDINGEN Dr.Abr. Kuyperstraat Ruime 2 v/h 3-kamerwoning gesitueerd p de 2e verdieping met eigen entree. Indeling: etree, trapopgang. Betegelde douche met vastewas- tafel, bergruimte, toilet, keuken met eenvudig keukenblok. Balkon. Woonkamer 10.20)?.95/ 4 1 Om. Slaapkamer 4.60x2.35m. met system- plafond. Modern strak en wit afgewerkte woing. f. 46.000,- :.K. VLAARDINGEN Prins Hendriklaan Goed onderhouden eengezinswoning 'in Vlaa- dingen-Ambacht met tuin op het zuiden op eiga grond voorzien van c.v.. Indeling: entree, gan met plavuizen, meterkast, gangkast. Toilet me fonteintje. Grenen keuken en schrootjesplafonc Woonkamer 3.35x9.30m. met parket en wandel gedeeltelijk afgewerkt met steenstrips en granol 1e verdieping: overloop, badkamer met 2e toilet douche en wasmachineaansluiting, slaapkame 3.40x3.30m. met ingebouwde kasten en balkon en slaapkamer 3.30x3.40m. 1,80x2.15m. (v/h 2 slaapkamers). 2e verdieping: zolderkamer. Stenen berging in tuin. f. 165.000,-K.K. VLAARDINGEN Chopinstraat Groot appartement met centrale verwarming op eigen grond, bopuwjaar 1954. Indeling: 2e ver- dieping: gang, slaapkamer 2.20x2.00m., eetka mer 3.50x3.50m. met balkon. Woonkamer 4.50x4.00m., slaapkamer 4.00x3.00m. Toilet. Keuken met balkon. 3e verdieping: vaste trap naar zolderverdieping: 2e woonkamer met parket 5.00x4.OOm. Slaapkamer 3.00x3.OOm Betegelde douche en vaste wastafel. Nieuwe schoorsteen en goten. Geïsoleerde kap. f. 55.000,-K.K. MAKE LAAI I Bel voor vrijblijvende afspraak 01899-15458 (ook 's avonds).

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 6