Harmonieorkesten bedenkelijk niveau ontstegen 'Orkestrale 90' in teken van bevrijding mm De druiven zijn zuur Wellicht de terugkeer van een traditie Zesde Aleidafeesten worden uitgebreid met wielerkoers Feest ter ere van H. Liduina Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat Koninginnedagprogramma in m Raadslid Engin zorgt voor enige verwarring Rommelmarkt bij Succes BELOOFD: TENTOONSTELLING SCHIEDAM 1939-1945 RENT T S Toegang gratis. TtNWl 010-4270956 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 27 APRIL 1990 PAGINA 3 SCHIEDAM - Op wat voor niveau zou de Orke strale zijn als muziek via de televisie en de radio niet tot de huiskamers zou zijn doorgedrongen en 'ido len' als saxofoniste Candy Dulfer en dwarsfluitiste Berdien Stenberg in de anonimiteit waren geble ven. Want roepen zij de wens niet op om een in strument te gaan bespelen! Misschien ver gezocht. Maar de organisatoren van het jaarlijkse muziekfestival 'Orkestrale '90' redeneren graag op een dergelij ke wijze. De orkesten zitten niet voor niets stevig in de lift. En het traditionele marsje en de hoem-pa-pa-muziek wordt zel den of nooit meer gespeeld. Het woord amateurisme hebben de meeste blaasorkesten van zich afgeschud, meent Hans Loen dersloot, voorzitter van de com missie harmonie-orkesten van het Algemeen Muziek Overleg Schiedam (A.M.O.S.). Een tweede 'bewijs' dat muziek onder de Schiedammers leeft, is het aantal bezoekers dat een kaartje koopt voor de Orkestra le. Dit jaar rekent de organisatie weer op zo'n 500 betalende be zoekers in Sporthal Margriet. Aan de 'Orkestrale 90' werken vier plaatselijke harmonie or kesten mee. Dat zijn: Harpe Davids, Wilton Fijenoord, St. Radboud en Ambrosius. Daar naast verzorgt ook het Schie dams Mandolineorkest een op treden. Bevrijding Toch is de zesde editie van dit muziekfestijn op zaterdag 5 mei geen blauwdruk van de vorige vijf. Deze keer staat alles in het teken van de bevrijding van Nederland, die op de kop af 45 jaar geleden plaats vond. „De muziek wordt aan deze grote gebeurtenis aangepast", meldt Loendersloot. De Stichting tot Viering van Nationale Feest- en Gedenkdagen (VNFG) juicht het initiatief toe en zal 'Orke strale 90' financieel steunen en die bewuste avond geen andere aktiviteiten organiseren. Hoogtepunt Het absolute hoogtepunt van de avond wordt het mammoetor kest. Bijna alle deelnemers (ruim 200 muzikanten) zullen een orkest vormen en, bij wijze van spreken, het dak van de Margriethal met hun hoornge schal oplichten. Klassiekers staan op het programma, zoals Glenn Miller en Soldaat van Oranje van Rogier van Otter- loo. Loendersloot: „Dit is een hele indrukwekkende gebeurtenis. Zoveel mensen die tegelijk spe len. Dat komt zelden voor. Ik vind dat iemand die zoiets nog nooit gezien heeft écht iets mist. Er wordt nu druk gerepeteerd in kleinere groepen. Voor de grote finale komen we met z'n allen nog drie keer bij elkaar. Da's echt genoeg, is onze ervaring". Sporthal Margriet Orkestrale 90 wordt gehouden in de enige ruimte in Schiedam die daarvoor geschikt is: Sport hal Margriet. Een buitenoptre den durft de commissie niet aan. „Stel je voor dat het gaat regenen. Da's ook bijzonder slecht voor de instrumenten". De avond op zaterdag 5 mei be gint om acht uur. De toegangs prijs is vijf gulden, kaarten zijn verkrijgbaar bij de afdeling CSJ van de gemeente Schiedam (ze vende etage), bij de VVV en bij de deelnemende orkesten. Te vens zijn toegangsbewijzen bij de kassa van de sporthal te koop op de avond van het con cert. De commissie Harmonieorkesten van het AMOS: Aad Heijdra (harmonie St. Radboud), Ma rijke van der Haak (harmonie Wilton Fijenoord), Catrien Soeters (mandolineorkest ONI), Jan van Broekhoven (harmonieorkest OBK), Hans Loendersloot (Harpe Davids) en Corine Sey van de afdeling CSJ. SCHIEDAM - „Nu er eindelijk eens een meer democratisch in gesteld B& W-college zal komen, met meer ook voor de belangen van de inwoners van Schiedam zelf, wordt er al bij voorbaat door CDA-er Rosman een po ging gedaan dit te torpederen. Door in de afgelopen periode vaak als meeloper te functione ren - waar de VVD ook heel sterk in is - en een ietwat pas sieve instelling, is de positie van wethouder aan z'n neus voorbij gegaan. En het was zo mooi geweest, een baan met mogelijk een redelijk aantal pensioenjaren opzeggen voor een wethouderszetel (en zich zeker weer vooral niet bran den aan koud water). Geef mij maar een college waar actie en pit it zin. En dat kan er zeker komen, juist door - in eer ste instantie - verschil van in zicht. Daar kunnen mooie dingen uit gedestilleerd worden. Proost! Jaap Verweij sr. (partijloos) Hans Peter Meyer is de grote favoriet om de eerste Schie damse dernykoers te winnen. GRATIS PC-CURSUS Philips Computer Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - „We dach ten vorig jaar echt de grens van onze mogelijk heden te hebben bereikt, maar het houdt niet op. Nu komt er weer een wie lerronde met dernyrijders bij". Aad Ouweneel heeft het uiteraard over de zesde editie van de Gravin Alei- da Feesten, die zaterdag 12 mei weer losbartsen. De voorzitter van de ge lijknamige stichting heeft samen met zijn bestuursle den en medewerkers weer een bijzonder gevarieerd programma weten samen te stellen. „Vorig jaar trokken de feesten bijna een kwart miljoen men sen. Dat is toch geweldig. We bieden ieder jaar dan ook een groter en ander programma dan het jaar ervoor. Dit jaar kunnen de helikoptervluchten door om standigheden helaas geen door gang vinden, maar daarvoor in de plaats keert de wielerronde weer terug in Schiedam". Daarmee hoopt de Stichting Gravin Aleida Feesten een tra ditie in ere herstellen. Voor de organisatie heeft men Ton Steens aangetrokken, die inmid dels ook als bestuurslid tot de stichting is toegetreden. „In 1984 werd de laatste wieler ronde in Schiedam georgani seerd", herinnert Ton zich. Bij die organisatie was hij overi gens ook betrokken. Maar he laas ging dit sportieve evene ment daarna ter ziele. „Ik ben blij dat de Gravin Alei da Feesten de mogelijkheid bie den om de draad weer op te pakken. Wie weet, slaat het goed aan bij het publiek en kun nen we er een jaarlijkse gebeur tenis van maken". Derny's De wielerronde wordt gereden met derny's, gangmakers. In twee series vin ieder tien ren ners wordt een parcours op de Burg. Knappertlaan afgelegd. Er wordt 50 min. plus één ronde gereden. „De renners zijn amateurs, maar op de dernymotoren rijdt een aantal bekende mensen uit dit metier, zoals Noppie Koch, Joop Zijlaart, Cees Stam en Bruno Walraven. Allemaal gangmakers, die hun sporen ruimschoots hebben verdiend", weet Ton Steens. Aan de koers nemen ook vier Schiedamse renners deel: Dirk Hansier, Carl Verspeek, Gerd Baas en Henny de Rooij. Uiter aard behoren zij tot de kansheb bers voor de overwinning, maar de grootste favoriet is Hans Pe ter Meyer uit Vlaardingen. De dernykoers wordt voorafge gaan door een prestatieloop voor leerlingen uit het basison derwijs (3 kilometer), terwijl in de pauze een wedstrijd tussen wheelers (rolstoelrijders) wordt gehouden. De dernykoers start om 12.45 uur en om 13.45 uur. De finale, warvoor (dan ex-)wethouder Hafkamp is uitgenodigd om het startschot te lossen, begint om 15.30 uur. SCHIEDAM - In de Parochie H. Liduina van O.L.Vr. Rozen krans wordt zondag 29 april het jaarlijkse feest ter ere van de Heilige Liduina gevierd. Bis schop Mgr. Bar is de hoofdcele brant tijdens de eucharisatievie- ring, die om 10.30 uur begint. Om 16.00 uur zingt de paro chiële schola St. Laurentius uit Rotterdam de Gregoriaanse Vespers. De pauselijke pronun tius, Mgr. Backis, is de liturg. Aansluitend wordt een omgang gehouden langs de plaatsen die belangrijk waren in het leven van Liduina. Daarna wordt het w w *wr 1 :'f.- Allerheiligste uitgesteld en de Rozenkrans gebeden. Om 18.00 uur is het Plechtig Sluitingslof in aanwezigheid van Kardinaal Simonis, die te vens de predikatie verzorgt. De plechtigheden vinden plaats in de parochie kérk aan de Singel 106. SCHIEDAM - De Stich ting tot Viering en herden king van Nationale Feest en Gedenkdagen (V.N.F.G.) heeft voor de Koninginnedagviering weer een uitgebreid programma in petto. Van vroeg in de ochtend tot laat in de avond is er op diverse lo- katies in de Brandersstad iets te doen. Om 8.00 uur worden alle kerk klokken vijf minuten geluid en alle vlaggen uitgestoken, met een aubade zorgen leerlingen van scholen in Kethel en Schie- dam-Noord o phet Kerkplein voor de traditionele opening van de festiviteiten. De zang wordt geleid door koordirigent Frans van Rhijn en muzikaal begeleid door pianist Kees van der Meer en Harmonie-orkest Sint Radboud. Om 10.00 uur start in het oude dorpscentrum De Kethelse Feestmarkt met onder meer een optreden van zanger Arne Jan- sen. Deze feestmarkt duurt tot 17.00 uur. Om 10.00 uur beginnen ook de schietwedstrijden in het clubge bouw van de Schietsportvereni ging 'Schiedam', aan de Lange haven 57a. De wedstrijden wor den gehouden met luchtgeweren ^n duren tot 22.00 uur. Er zijn jeugdwedstrijden voor jongens en meisjes van 12 tot en met 18 jaar (kaarten a 1,50), vrije baan wedstrijden voor dames en heren (kaarten a 2,-), de Geluksbaan (kaarten a 1,50) i De viering heeft dit jaar een ex tra feestelijk karakter, omdat het exact honderd jaar geleden is dat Paus Leo XVII de heilig- verering van Liduina heeft be krachtigd. Ter gelegenheid hie- van is onlangs een nieuwe Li- duina-devotieruimte in gebruik genomen. Algemene diensten Weekenddiensten huis artsen: Voor spoedgeval len telefoon 4206611. Ambulance nodig? Bel direkt 4333300. Apotheekhulp - voor spoedrecepten: Telefoon 4264018 of 4737674. Tandartsdienst: Voor spoedgevallen, tel. 4748959. Het spreekuur zaterdag en zondag is van 17.00-18.00 uur. Schieland ziekenhuis: Gebouw Burg. Knappert laan 25 en gebouw Stad houderslaan 98, Schie dam, telefoon 4733733, (ook voor afspraken po liklinieken). Bezoektij den Algemene verpleeg- afdelingen alsmede hart- bewaking: 16.30-20.00 uur. Kraamafdeling/Gy naecologie: 16.30-20.00 uur. Kinderafdeling: 10.00-12.00 uur; 14.30- 17.00 uur. Huisartsengroep „De Gorzen en Nieuwland": spoedgevallen voor eigen patiënten, tel. 4267831. Nederlandse Rode Kruis: Afd. Schiedam, Van Beverenstraat 40, te lefoon 4268013, inl. tij dens kantooruren: maan dag, dinsdag en woens dag van 09.00-12.00 uur. Vervoer invaliden en be jaarden: telefoon 4269351 dagelijks van 12.00-13.00 uur en van 17.00-19.00 uur. Bij geen gehoor zie kantooruren. Kruiswerk Nieuwe Wa terweg-Noord: Kantoor: van Swindensingel 40, tel. 4739900. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 9.00 17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn v. Swindensingel 40, maandag t/m vrijdag van 15.00-18.00 uur; magazijn Bachplein 588, tel. 4706177, maandag t/m vrijdag, van 9.00-13.00 uur. Verpleegkundig te lefonisch spreekuur van maandag t/m vrijdag van 12.00-13.00 uur: Schiedam-Noord: tel. 4706177; Schiedam-Oost, Cen trum en Nieuwland: te{. 4739900; Schiedam-Zuid: tej. 4263129; Schiedam-West: tel. 4261915. Weekenddienst informa tie: tel. 4602611. Dierenbescherming: Dierentehuis Hargahoe- ve, Sportlaan 2, Schie dam, telefoon 4714151. Vogelasiel KNNV Bab- bersmolen. Volkstuinen - complex „Vijfsluizen", telefoon 4713362. i Ook dit jaar is er weer een lampionoptocht. en tenslotte het Open Kampi oenschap van Schiedam, waar voor per serie 1 proefkaart en 3 wedstrijdkaarten) 4,50 moet worden betaald. Er wordt ge streden om de kampioensprijs plus De Kuyper Wisseltrofee en de vaste prijs van de gemeente Schiedam. Om 10.30 uur starten de Muzi kale Rondwandelingen in Oost, Zuid en West door Juliana, Gusto en O.B.K. SCHIEDAM - Een interview met PvdA-raadslid Mahir En gin over de komst van een isla mitische begraafplaats en basis school, dat begin vorige maand in Het Nieuwe Stadsblad werd gepubliceerd, heeft binnen de partij voor enige verwarring ge zorgd, zo blijkt uit de PvdA-le- denkrant 'Voorwaarts'. Mahir Engin Partijgenoot Johan Smit schrijft, dat hij vreemd opkeek toen hij in Het Nieuwe Stads blad Mahir Engin ontwaardde, die vol trots de eerste Islamiti sche basisschool in Schiedam aankondigde. „Gescheiden zwemmen van jongens en meisjes en misschien wordt het dragen van hoofd doekjes voor de oudere meisjes wel verplicht, zo begreep ik uit het artikel. Een gemeenteraads lid van een progressieve partij, die de terugkeer van Staphor- ster tendenzen in Schiedam promoot: dat is op z'n minst opmerkelijk". „Mahir Engin is klaarblijkelijk op dit voor zeer veel sociaal-de mocraten principiële punt een andere mening toegedaan en dat is natuurlijk zijn goed recht. Maar hij wekt daarmee wel de nodige twijfels over het progres sieve gehalte van zijn maat schappelijke visie". „De Partij van de Arbeid staat voor een (ik citeer het gemeen teraadsprogramma) 'maatschap pij van morgen, die multi-cultu- reel en internationaal georiën teerd is'. En die, zo zou ik er aan willen toevoegen, mensen vrij laat gemengd te zwemmen, al dan niet met een hoofddoek je", zo schrijft Johan Smit in 'Voorwaarts'. Verbaasd In hetzelfde blad reageert Mahir Engin verbaasd over de kritiek. „Ik betreur dat een artikel in de krant een partijgenoot zo be zorgd heeft gemaakt. Denkt de heer Johan Smit werkelijk dat ik de terugkeer van Staphorster tendenzen zou willen promoten, meisjes wil verplichten hoofd doekjes te dragen, geen voor stander ben van emancipatie en vooral van tolerantie?" „Ik denk dat het voor de heer Smit belangrijk is te weten dat ook ik voorstander ben van een multi-cultureel georiënteerde sa menleving en nooit, noch in de Raad noch in de commissie heb gepleit voor iets dat haaks staat op de progressieve beginselen", zo verdedigt het raadslid zich. J eugde venementen Vanaf 10.00 uur kan de jeugd straattekenen, koekhappen, schminken en aan de zeskamp deelnemen in Trefcentrum Oost, aan de Celsuisstraat. Vanaf 10.30 uur is er straatteke nen, vossenjacht en tienerdisco in Buurthuis Nieuwland, aan de Albardastraat/Kerkplein en straattekenen in Buruthuis Zuid aan de Dwarsstraat. Vanaf 11.00 uur is er straateke nen, ballonwedstrijd, kinder- en rommelmarkt in De Erker aan de Jan van Avennesstraat en straattekenen bij de Kon. Julia- naschool aan de Vlaardingseweg 32. Hondendressuur Om 11.00 uur start de vereni ging 'de Brandersstad' demon straties van gehoorzaamheid soefeningen en behendigheids wedstrijden aan de Jan van Avennesstraat. Om 14.30 uur is de prijsuitreiking. Om 15.00 uur graat een 'Street- parade' van start aan de Grote Markt. De stoet loopt over de Hogostrat, Broersvest en Kreu- pelstraat naar het parkeerterrein aachter de HEMA. Om 15.15 uur is hier een gezamenlijk op treden van de drumbands Am brosius, O.B.K., Gusto, Juliana en Harpe Davids (De laatste vier met majoretten). Om 15.50 uur keert men weer terug door de Kreupelstraat en Lange Kerkstraat naar de Grote Markt. Van 20.00 tot 24.00 uur wordt Koniginnedag in Kethel afgeslo ten met een groot Oranjebal, terwijl aan de,jan van Avennes straat om 21.00 uur een lampio noptocht van start gaat. Harpe Davids zorgt voor de muzikale ondersteuning. Het Eerste Schiedamse Mando line Gezelschap O.N.I. tenslotte verzorgt deze dag optredens in drie verzorgingstehuizen. Van 27 april t/m 12 mei 1990 is er in de Grote Kerk een Openingstijden 10.00-17.00 uur. SCHIEDAM - Korfbalvereni ging Succes organiseert op Ko ninginnedag, 30 april, voor de negende maal op haar complex aan de Mgr. Nolenslaan (tegen over nummer 1) een rommel markt. De rommelmarkt wordt jaarlijks groter en ditmaal heeft Succes al de beschikking over twintig kramen en een grote stand met tweedehands kleding. Verder zullen alle mogelijke ge bruikte goederen aangeboden worden. Voor de kinderen wor den speciale aktiviteiten georga niseerd zoals schminken en kin derspelen. Als klap op de vuur pijl landen rond 13.30 uur vier parachutisten met daaraan ver bonden een spel voor kinderen. Om 14.30 uur spelen de jongste korfballers een demonstratie wedstrijd, en alle kinderen kun nen daaraan meedoen. De rom melmarkt gaat om 09.30 uur open. Over 5 minuten staat uw huurauto klaar Singel 41-45 3112 GJ Schiedam telefoon 010-4262428 <3^ v bij aankoop of huur van een tijdelijk een gratis cursus 'Basis PC-gebruik* in groepje van drie tot vijf personen AUTOMATISERING Financiering mogelijk v.a. f. 49,- p/mnd. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPII: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-90

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 3