Sponsoring verhoogt de sportprestaties Rob ter Braak is terug Gouka manager Lee Towers lid van TSN Schiedamse clubs geen reden tot klagen Het WK cricket bij Hermes DVS Oprichting Excelsior'20 Drie spelers in Oranje Geslaagde stage Oranje MEI 1990 m» Zie pagina 3 I Zie pagina 5 Zie pagina 15 Sportsponsoring is in velerlei opzicht nog een onbekend fe nomeen. De angst er niets voor te zullen terugkrijgen over heerst, maar ookis het een vorm van reclame maken die nog niet door iedereen wordt begrepen. Intussen komen steeds meer bedrijven er achter dat sportsponsoring wel degelijk een functie heeft en vooral de naamsbekendheid ten goede kan komen. Het mooiste voorbeeld van een doel treffend sponsoringbeleid is Merce des-dealer John van Dijk, die ander halfjaar geleden SVV uit het slop haalde en met deze club zelfs de eredi visie bereikte. De televisie besteedde dit seizoen ruim drie uur aandacht aan de wederopstanding van SVV. Of Gunco dat sponsor is van SVV, een basketbal- en een tennisclub onder zijn hoede heeft en dit jaar ook de ijs- hockeyclub Gunco Panda's onder steuning geeft. Ook hier zat de televi sie boven op het nieuws om het kam pioenschap van Nederland te registre ren. Wat dat betreft hebben de Schiedamse zomersportclubs geen reden tot kla gen. Zij hebben hun uiterste best ge daan om te trachten door middel van sponsoring uit de grauwheid van de competitie te komen. De softbalda- mes van Schiedam kwamen zelfs een driejarig contract overeen met Wilton Fijenoord. Garfield Aluminium BV, een ander Schiedams bedrijf, werd voor het derde seizoen shirtsponsor van de cricketers van Excelsior'20. Bovendien kreeg Excelsior'20 ook de beschikking over twee subsponsors: Autohuis Schiedam (Mitsubishi) en Nefkens Eurodam BV (Peugeot). De bondsspaarbank bond zich weer voor een jaar aan de cricketers van Hermes DVS. Verder sloot de club kledings- ponsor Hertel (isolatie-overbouw, af- dichtings- en rubbertechniek) op nieuw in de armen. Hermes DVS is één van de clubs waar van 4 tot en met 24 juni het officieuze wereldkampioenschap cricket (ICC- Trophy) voor B-landen wordt ge speeld. De achttien landen zijn onder verdeeld in vier poules. Groep A: Zimbabwe, Canada, Singapore, West- Afrika. Groep B: Bermuda, Kenya, Bangladesh, Fiji-eilanden. Groep C: Denemarken, USA, Oost en Centraal Afrika, Maleisiè, Gibraltar. Groep D: Nederland, Papoea Nieuw Guinea, Hong Kong, Israël, Argentinië. Na afloop van de voorronden wordt een splitsing gemaakt naar sterkte en gaat men opnieuw verder met vier poules. De nummers één en twee van de twee sterkste poules moeten zich via kruisfinales plaatsen voor de eind strijd. Programma op het veld van Hermes DVS: maandag 4 juni: Berm uda-Fiij- eilanden; woensdag 6 juni: Denemar- ken-Oost en Centraal Afrika; zondag 10 juni: Papoea Nieuw Guinea-Israèl; donderdag 14 juni, vrijdag 15 juni, za terdag 16 juni en zondag 17 juni wordt bij Hermes DVS een wedstrijd uit de eindronde gespeeld. Zie pagina 7 Het zeventigjarig bestaan is voor Ex celsior'20 geen aanleiding om tot vreugdevolle taferelen te komen. Het enige dat de grootste sportclub van Schiedam zal doen herinneren aan het veertiende lustrum is een feestelijke bijeenkomst op 16 juni 1990. Zeventig jaar geleden werd Excel sior'20 opgericht door de heer E. A. Leenderts. Begin 1920 kreeg pater Micklinghof contact met de op komst zijnde RK voetbalbeweging, waarbij hem werd verzocht iemand aan te wij zen die zitting wilde nemen in de pers en propagandacommissie. Leenderts werd hiervoor aangezocht, met als resultaat dat hij met N. van Baarle en H. Dries plannen beraamde tot oprichting van een voetbalclub. Het eerste bestuur van Excelsior'20 bestond uit: E.A. Leenderts (voorzit ter), N. van Baarle (secretaris), A. van Geloven (penningmeester), A. van Slobbe, H. Dries, J, Marrevee en Th. Kreuger. In de Schiedamse cricketwereld doet zich de unieke situatie voor dat drie spelers van Excelsior'20 zijn geselec teerd voor het Nederlands elftal. Dat zijn Erik Duffer, de captain van de Schiedamse club, Erik Gouka en An- dré van Troost. Erik Duffer, met zijn 29 jaar de oud ste, is leraar wiskunde. Hij speelt acht jaar in Excelsior'20 als offspin-bowler. Vorig jaar raakte hij een tijd gebles seerd aan zijn knie. André van Troost is 17 jaar en debu teert dit jaar op de ICC Trophy in Ne derland. Hij is leerling van het Spie- ringshoeklyceum en tekent volgend jaar een contract bij de Engelse prof club Somerset. Erik Gouka is 20 jaar en tweedejaars student economie aan de Erasmus universiteit. Hij verzorgt het ope ningsbat bij Excelsior'20. Alle drie de spelers zijn in de voorron de van de ICC Trophy (oftewel offi cieus wereldkampioenschap) in juni te zien op het terrein van VOC. Het Nederlands cricketelftal kan te rugzien op een geslaagde trainigstrip in Namibiè. De stage diende ter voor bereiding op het wereldkampioen schap cricket dat van 4 tot en met 23 juni onder andere in Schiedam (Her mes DVS) en Rotterdam (VOC) wordt gehouden. In de laatste wedstrijd scoorde Oranje in 45 overs het hoge totaal van 243 runs voor het verlies van slechts vijf wickets. Namibië bleef staan op een totaal van 224 runs voor zes wickets. De overstap van Rob ter Braak van Excelsior'20 naar Hermes DVS was de grote verrassing in de Schiedamse cricketwereld. Aan deze verandering van club ligt een aantal teleurstellin gen ten grondslag. De 27-jarige bowler begon zijn carriè re als voetballer en cricketer bij Ex celsior'20. Koos Gouka speelde 29 jaar in Excel sior'20 en de laatste jaren was hij ma nager. Daar is voor de 47-jarige Schiedammer dit seizoen een einde aan gekomen. Enerzijds door werk zaamheden. maar ook is het zo dat hij niet meer zo intensief zijn stempel wil drukken op de club van Thurlede. TSN is niet de hoogst spelende ten nisvereniging in Schiedam, maar wel de grootste. De club van voorzitter Ton Groeneveld telt 800 leden en kan tot 850 gaan om een ieder naar beho ren te laten spelen in Kethelhage. Bij TSN, dat 15 jaar bestaat, heeft zich kortgeleden ook Lee Towers aange meld. De gevierde zanger is regelma tig in Schiedam-Noord te vinden om er een partij te spelen. i Erik Gouka André van Troost Erik Dulfer Emerson Trotman met de nieuwe Peugeot 405 van Nefkens bv.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 17