'We hebben nog nooit de burgemeester gezien Cricket loopt als een dunne draad door Excelsior heen De prominenten van twintig jaar geleden Koos Gouka: „De problemen worden elk jaar groter" Per traditie treffen de cricketteams van Hermes DVS en Excelsior'20 el kaar voor aanvang van de competitie. De laatste jaren zijn dat wedstrijden om de wisselbeker van de Bonds spaarbank. Er is ook een tijd geweest dat de beide Schiedamse clubs streden om de Amstelbokaal. Twintigjaar geleden bijvoorbeeld was dat ook het geval, zoals onderstaande foto laat zien. De prominente cricke ters van toen waren: staand vanaf links: Jan Wils, Willem Bruning, Wim van der Sloot, Koos Gouka, Sjaak Ge- rards, Aad Stouthandel, Wil van Gel deren, Rob Stouthandel, Wil van Wijk, Wim Putter, John Beyer, Wim Schewe, Van Kooten, Theo Jansen. Zittend: Aad Broeren, Rico Borrani, Aad van Diest, Hennie van Wijk, Joop van der Lee, Koos Willems, Nico Elshof, Hans Gouka, René Sche we. Volgens Koos Gouka heeft een herindeling van sport park Thurlede de hoogste prioriteit om cricketers en voetballers van Excelsior'20 een normaal bestaan te laten leiden. Om dat te bereiken heeft Excelsior'20 de hulp nodig van de gemeente, maar daar heeft de oud-cricketin ternational geen hoge hoed van op. „Al jaren brengen wij bij de gemeente ter sprake dat een oplossing moet wor den gevonden voor de accommoda tieproblemen op Thurlede, maar er gebeurt niets. In eerste instantie had ik de indruk dat de gemeente Schiedam het niet zo op cricket had begrepen, maar het blijkt dat ook andere sporten de dupe worden van het falend sport beleid. Schiedam telt zo'n negentien voetbalclubs en volgens de normen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mogen het er maar tien zijn. De plaatselijke ovèrheid is al ja ren bezig daar iets aan te doen, maar niemand durft de herstructurering aan te pakken". „Schiedam is nog steeds cricketstad nummer één. In verhouding trekken de Schiedamse clubs Excelsior'20 en Hermes DVS meer publiek dan de clubs in Den Haag, waar de gemeente veel voor de clubs doet. Ik kan me niet herinneren dat ik op Thurlede ooit een burgemeester of een wethouder heb gezien. De stad Schiedam scoort niet alleen met SVV, maar ook met cricket. Daar zou men trots op moeten zijn. Maar als je met de problemen op het Stadskantoor komt, wordt alleen maar geluisterd en alles genoteerd. Maar je hoort er nooit iets van". Teams „Naar mijn smaak zouden het college van burgemeester en wethouders en de hoofdambtenaren zich veel meer als managers moeten gedragen. Een overheid die door de sport de stad ver koopt, zoals burgemeester Bram Pe per in Rotterdam. Hier kijkt men toe en zegt niks. Voor Excelsior cricket heeft dat er intussen al toe geleid dat we dit seizoen twee teams niet hebben kunnen inschrijven omdat er geen ruimte is. Dat is toch wel iets om trots op te zijn...". Er is een tijd geweest dat Excelsior-cricket meer toeschou wers trok dan SW. Vandaag de dag gaat de profvoetbalclub als dé Ambassadeur van Schiedam door het leven en is men er op Thurlede van doordrongen dat voor topsport nog een lange weg is te gaan. De man die dat het meest aan zijn hart gaat, is Koos Gouka. Hij is 47 jaar en ziet zich, in navolging van John van Dijk van SVV, zo'n beetje als de 'sui keroom' van Excelsior'20. „Maar al leen in die zin", voegt hij snel eraan toe, „dat ik vooreen bescheiden be drag hoofdsponsor ben van de cricke ters. Het bedrijfGarfield Aluminium BV, waarvan ik directeur ben, heeft zich ook voor dit jaar garant gesteld voor de kosten die aan shirtreclame voor het eerste elftal van Excelsior'20 zijn verbonden. Wel is het zo dat ik, evenals John van Dijk, ook midden in de club sta. En het gaat mij eveneens aan het hart als het fout gaat". Als oud-cricketer niet zo vreemd! „Nee, inderdaad", zegt hij. „Ik heb 29 jaar in Excelsior'20 gespeeld, vier keer in het Nederlands elftal en toen m'n zoons doordrongen tot het eerste elf tal, ben ik er mee gestopt. Ik was nog lang niet verzadigd, want cricket is m'n leven, maar ik vond het niet goed voor de ontwikkeling van m'n kinde ren als ik er nog actief bij betrokken was. Ik zou best in een lager team nog aan de competitie willen meedoen, maar ik beperk me tot het spelen van wedstrijdjes tegen de Flamingo's en SGS". Manager „Ik heb", zegt Koos Gouka oprecht, „zowat m'n hele leven uitgesloofd voor Excelsior'20. Zowel voor voetbal als voor cricket. Vorig seizoen nog was ik manager van het eerste elftal, maar thans is het zo dat ik er wat meer af stand van neem. Enerzijds komt dat door m'n werk, maar ook heb ik het gevoel dat ik niet meer m'n stempel moet drukken op de club. Misschien ben ik er wel te intensief mee bezig ge weest, vraag ik me af. Omdat ik er ja ren bij betrokken was, kwam ook alles op me af. Je kan het niet opnoemen, of ik regelde het. Aan de andere kant be schikt Excelsior-cricket niet over veel kader. Excelsior'20 is verreweg de grootste club van Schiedam, dat wel, maar het cricketgebeuren gaat aan veel leden voorbij". Topsport en cricket zouden bij Excel sior één moeten zijn. „Maar de werke lijkheid is anders", vervolgt Koos Gouka. „Ik heb zelf ook wel het ideale beeld voor ogen, maar ik denk dat het niet kan in Schiedam. Er zijn teveel problemen die topcricket op Thurlede in de weg staan. De velden, die we moeten delen met de voetballers van Excelsior'20, zijn een doorn in m'n oog. De rustperiode die de velden krij gen voor het cricket begint, is veel te kort. Het is een probleem dat eik jaar groter wordt. Eén van de oorzaken dit jaar is dat de winterstop zo lang heeft geduurd. Met de afgelastingen erbij zijn de cricketers weer het kind van de rekening geworden. Regelmatig zijn het onderwerpen van gesprek met het voetbalbestuur van Excelsior'20, maar er is vrijwel niet meer uit te ko men. De enige die ons de helpende hand kan toesteken is de gemeente. Maar daar verwacht ik weinig goeds van". Vliesdun Desondanks timmert Excelsior'20 met de hoofdklasser (vorig jaar derde plaats) nog steeds aan de weg. Carl Schewe, Erik Gouka en André van Troost maken deel uit van vertegen woordigde elftallen en de jeugdoplei ding kan er zich op beroepen dat het eik jaar nog talenten aflevert. „Daar ligt het ook niet aan", aldus de direc teur van Garfield Aluminium BV. „Maar ik vraag me af hoe het dit jaar weer zal gaan. Ik constateer dat de problemen elk jaar groter worden. Cricket loopt als een vliesdunne draad door de vereniging heen. Voetbal en cricket gedogen elkaar, maar ik neem zonder meer aan dat er leden zijn die de cricketafdeling van Excelsior'20 het liefst op zichzelf zien staan". „Om te kunnen cricketen hebben we drie velden nodig. We hebben vier seniorenteams, een Zami (zaterdagteam) en een vetera- nenteam. Verder een dameselftal dat in de hoogste klasse speelt en vier jeugdteams. Excelsior voetbal heeft al zo 16 seniorelftallen. Het is niet zo vreemd dat regelmatig klachten ko men van clubs dat ze in Thurlede op zo'n slecht veld moeten spelen. Ook de cricketbond heeft er zich mee be moeid, maar er verandert niets. Van alle hoofdklassers hebben wij gewoon het slechtste veld en dat is bepaald niet best voor het imago". 'rt"' Koos Gouka tot slot: „Het enige wat me nog op de been houdt, is dat de prestaties van Excelsior'20 nog zo goed zijn. Drie jaar geleden verloren we de finale om de nationale titel van HCC, een jaar later bereikten we de play-offs en vorig jaar eindigden we als derde. Als je dat zo ziet, denk je dat het nog niet zo slecht gaat met de cric keters van Excelsior. Maar alles heeft zijn keerzijde. Ik vraag me af hoe lang dit nog zo kan doorgaan. Als er niets verandert op accommodatiegebied is eropdenduur geen cricket bij Excel sior meer mogelijk. Volgens mij ligt de toekomst van Excelsior-cricket in handen van de gemeente Schie dam...". ZOMERSPORTMAGAZINE Koos Gouka P A G I N A 5 JJ .-Ir*

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 21