Wiebe Pannekoek omringd door 170 zomersporters Wilton Fijenoord de sponsor van Schiedam Softbalteam versterkt Dames Schiedam in het nieuw SVen HVSchiedam laat oog vallen op Spaland I Het dames softbalteam van Wilton Fijenoord Schiedam. Staande vanaf links: Mary Ostiana (scorester), Aad de Groot (ass. coach), Sanne 't Hart, Andrea Moree, Mereille Hammink, Nicole Posno, Debby de Gids, Maijo- lijn Berkhout, Liesbeth van den Heu vel, Kees Bol (coach), Nel Geistdörfer (verzorgster). Zittend: Ludy Salomons, Simone 't Hart, Gyselle Korpel, Monique Zag- wijn, Linda Bol, Mireille Gill'ard, Conny Jonkman, Sandra Bol. Jolanda Droog ontbreekt. Naast Hermes DVS en Excelsior'20 is er geen club in Schie dam die zich zo intensief met zomersport bezighoudt als de SV en HV Schiedam zelf. Het is al jarenlang een florerende vereniging aan de rand van sportpark Harga, alleen vraagt men zich af voor hoe lang. Sinds de overheid schermt met de gedachte een tweede Beneluxtunnel te laten aanleggen is de kans groot dat er velden in Harga moeten worden opgeofferd voor de aanleg- en toevoerwegen. In dat geval zou Schiedam zijn heil moeten gaan zoeken in een ander deel van Schiedam en daarvoor heeft men het oog laten vallen op Spaland. „Op de grens tussen Kethel en Schie dam", zegt secretaris Wiebe Panne- koek van de zomersporters van Schie dam, „is nog genoeg ruimte. Als zo'n plek ons zou worden aangeboden, zeg gen we beslist geen nee. In dat gebied start men met woningbouw en dat komt ons goed van pas. Want we wil len met de SV en H V Schiedam nog verder groeien. Het hele beleid is er op af gestemd, alleen kan dat niet in sportpark Harga. De dichtstbijzijnde wijk is Nieuwland en die is al aardig vergrijsd. We hebben zo'n 170 zomer sporters, een aantal dat nauwelijks meer omhoog gaat. Maar het is ook het maximum om alle zomersporters op onze velden te laten sporten: honk bal en softbal dus". Ambassadeur Enige voorrang geniet het softbal om dat Schiedam op dat gebied de ambas sadeur is van Schiedam. Het dames team, dat dit seizoen aardig is ver sterkt, is op vijf na de beste club van Nederland. Het juniorenteam werd vorig seizoen kampioen van Neder land en maakt deze competitie haar debuut als tweede team. „Maar het vreemde daarvan is", vervolgt de 42- jarige politieman, „dat volgens de re glementen het tweede team niet meer kan promoveren. Ik verwacht dat we veel te sterk zijn voor de rayon reser veklasse, maar de reglementen schrij ven voor dat standaardteams niet te gen tweede teams mogen spelen". „In dat geval is het verstandig om het tweede team van Schiedam onder een andere naam aan de competitie te la ten meedoen. Maar aan de andere kant heb ik begrepen dat er een plan zal worden uitgewerkt om dat pro bleem de wereld uit te helpen, net zo als men bij cricket en andere sporten heeft gedaan. Dat kan het softbal al leen maar ten goede komen. Datzelfde geldt uiteraard ook voor het honkbal, alleen spelen wij daarin maar een klei ne rol. Vroeger, toen Schiedam nog landelijk speelde, was honkbal zomer sport nummer een. Maar de tijden zijn veranderd. De honkballers van Schiedam spelen al weer enkele jaren in het rayon en als zij talentvolle spe lers hebben, worden die weggezogen door Neptunus en Sparta. Zo blijven er voor ons maar weinig talenten over. We hebben echter geen reden om daar wat van te zeggen, want wij doen het zelfde met het softbal". De jeugd van SV en HV Schiedam is in veel categorieën ingedeeld. Dat zijn onder andere peanuts van 6 tot 10 jaar die softbal met een zachte bal spelen, de pupillen, de aspiranten, de B-selec- tie, de honkbal aspiranten, de regiona le jeugd van 12 tot 15 jaar en de senio ren. Er is bij Schiedam ook nog een dames recreatieteam softbal voor huismoeders. Verder speelt een heren team van Schiedam softbal. Sponsor Wiebe Pannekoek is vrijwel niet meer weg te denken bij Schiedam. In het da gelijks leven verzorgt hij cursussen voor politiemensen, maar zodra zijn werk erop zit is hij op Harga te vinden. „Ik heb zoveel om handen dat het voorkomt dat ik soms maar een keer per week thuis eet. Ik ben trainer- /coach van de softbal jeugdselectie en hou me ook nog met honkbal bezig. In Wilton Fyenoord hebben we dit jaar onze shirtsponsor. Het mooiste is dat we niet wisten op welke manier Feye- noord moest worden geschreven. De voetbalclub schrijf je met ey, het sta dion Feyenoord weer met eij en Wil ton Fyenoord zondereen e. De trai ningspakken waren echter al gemaakt toen we het in de gaten kregen". Met ingang van dit seizoen is Wilton Fijenoord shirtspon sor van de honk- en softbal- lers van Schiedam gewor den. De dok- en werfmaat- schappij is hoopvol gestemd dat deze sponsoring ertoe zal bijdragen dat het imago van de scheepsreparatie (en dus Wilton Fijenoord) zal wor den verbeterd. Jonge mensen moeten weer ver trouwd raken met het idee dat de me taal ijzersterke kanten biedt en dat een gedegen bedrijfsschoolopleiding de deur opent voor een kansrijke toe komst. De metaalsector in het algemeen en de scheepsbouw reparatie in het bijzon der hebben een moeilijke tijd achter de rug. Bedrijfssluitingen en afslan kingen, met daarmee gepaard gaande ontslagen, waren er het bewijs van. Het tij is echter gekeerd. De economi sche groei in Nederland heeft ook zijn positieve effect gehad op de scheepsre paratie. Er klinkt weer een optimis tisch geluid. Echter, de Nederlandse industrie kampt met een tekort aan voldoende geschoold jong personeel. Gebleken is dat tijdens pieken in de bezetting de werkdruk van het personeel vaak te groot was. De Nederlandse bevolking vergrijst. Ook dit probleem kent Wil ton Fijenoord. Oudere werknemers maken gebruik van de regeling tot ver vroegd uittreden. Instroom van jonge mensen is daarom een 'must' voor de industrie. Wilton Fijenoord ziet in sponsoring niet alleen een bijdrage aan het sociale leven, doch ook een van de middelen om te laten zien dat het weer beter gaat en poogt daarmee haar aantrekkings kracht op jonge mensen te vergroten door ze ertoe te bewegen een opleiding in de metaal te gaan volgen onder het motto: 'vakmanschap heeft toekomst, kom naardebedrijfsschooP. Wilton Fijenoord is een Schiedams bedrijf, sponsoring van een Schiedam- se vereniging lag uiteraard voor de hand. Met de honk- en softbalvereni- ging Schiedam is een sponsorcontract afgesloten van driejaar. Schiedam speelt de competitie onder de naam Wilton Fijenoord Schiedam. Het heeft er veel van weg dat het deze competitie een ge noegen is naar de softbal- sters van Schiedam te kij ken. De ploeg van coach Kees Bol is nogal versterkt en bovendien konden Schie- damse dames in de hoofd klasse vorig seizoen al bogen op een vijfde plaats. Alle ogen zijn dan ook gericht op Kees Bol die in het verleden nogal eens de gulden middenweg bewandelde, maar dit seizoen zal worden geconfronteerd met topwedstrijden. Kees Bol erkent ook dat hij er niet om heen kan en zelf ook de indruk heeft dat de aanval en de verdediging sterker zijn geworden. „Niet in de laatste plaats komt dat door de nieuwelingen Jolanda Droog, werpster Nicole Posno en de Maas- sluise zusjes Sanne en Simone 't Hart. Toch is dat alleen niet voldoende, om dat softbal een sport is die veel condi tie vraagt. Daar hebben wij de afgelo pen maanden hard aan gewerkt. We hebben zelfs een looptrainer ingescha keld en ik moet zeggen dat het zijn vruchten afwerpt. Vroeger was softbal een echte zomersport. Maar hoe dich ter je de vaderlandse top nadert, des te langer duurt de voorbereiding. We hebben de hele winter gewoon dooige- traind in de sporthallen Oost en Zuid en weten nu zo'n beetje waar we staan". In het verleden oogde het spelletje van Schiedam een beetje simpel. Zodra een slagvrouwe op welke manier ook het eerst honk had bereikt, moest de volgende speelster haar via een stoot- slag op 'twee' brengen. Daarna was het wachten op de honkslag, maar gezien de chronische improduktiviteit op dat gebied, was die aanpak op de duur al op voorhand tot mislukken gedoemd. Met de introductie van het slap hitten denkt Kees Bol nu de ideale oplossing voor zijn team te hebben gevonden. „Maar of we het ook zullen volhouden is voor mij ook nog een grote vraag", aldus de coach. Voor het eerst zijn aan de competitie de play-offs gekoppeld. In het eerste deel worden 27 wedstrijden gespeeld. E>e beste zes ploegen plaatsen zich voor de kampioenspoule, waarin nog eens 25 wedstrijden op het program ma staan. j ZOMERSPORTMAGAZINE De selectie van Schiedam in de nieuwe outfit. Wiebe Pannekoek

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 29