Het weer a 7u 'n Brandende Kwestie Doorrijden na aanrijding Alleen 'De Tweelinghdoet mee Distillateurs haken af bij zesde Schiedams Molenfeest Tweemaal brand op Faassenplein Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 Schiedamse molens op de Oostenrijkse buis Vrienden gezocht voor de 'malle' molens HR Slaapkamer uitgebrand Meer inwoners Stadsblad m Zuid-Holland Amnesty op Aleidafeesten Huisvrouwen P'Het Nieuwe Stadsblad' niet ontvangen? Jongeren Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 WOENSDAG 9 MEI 1990 42e JAARGANG, NUMMER 36 OPLAGE 40.676 SCHIEDAM - Morgen, donderdag, barst de gigantische openluchttheaterproduktie "'n Bran dende Kwestie" los aan de Lange Haven, nabij de Vismarkt. Vier achtereenvolgende dagen wordt dit spectaculaire toneelstuk opgevoerd. De acteurs, actrices, musici en technici zijn al maanden in de weer met de repetities en voorbereidingen, terwijl afgelopen maandag werd gestart met de opbouw van het immense decor. De foto biedt hiervan een doorkijkje. Wat er allemaal kwam kijken bij de realisatie van dit huzarenstukje, kan men deze week lezen in UW THUISKRANT Het Nieuwe Stadsblad. Tal van betrokkenen doen hun zegje over deze mon- sterproduktie. SCHIEDAM - De politie is af gelopen weekeinde drie keer ge confronteerd met automobilis ten, die doorreden na een aanrij ding te hebben veroorzaakt. In alle gevallen kon de gevluchte automobilist echter worden ach terhaald en aangehouden. Vrijdagavond reed een 25-jarige Schiedammer op de Lorent- zlaan tegen een geparkeerde auto aan. Via het kenteken, dat door getuigen was genoteerd, kon de automobilist even later op het Faassenplein worden aangehouden. Hij bleek te diep in het glaasje te hebben geke ken. Een 23-jarige Rotterdammer vluchtte zaterdagavond, nadat hij op de A20 richting Rotter dam een flinke aanrijding had veroorzaakt. Hierbij raakten twee auto's total loss. Het onge luk gebeurde toen de Rotter dammer probeerde op de mid delste rijstrook auto's zowel links als rechts in te halen. Hierbij kwam hij in aanraking met een andere auto, die op zijn beurt weer een derde auto raak te. Ook de Rotterdammer kon worden achterhaald via het ken teken van zijn auto. In de Grevelingenstraat knalde een 22-jarige inwoner van Ber- kel en Rodenrijs afgelopen zon dag tegen twee geparkeerde au to's aan, waarna hij vlug door reed. Enkele uren later kreeg de politie een melding binnen, dat bij de afrit Schiedam-Noord van de A20 een auto in de bos- sages stond, die eerst een licht mast en enige verkeersborden had platgereden. Volgens getuigen was de be stuurder gevlucht in de richting van de Nieuwe Damlaan. Daar trof de politie de man aan, die zich had verstopt achter een container. De man, die door overvloedig alcoholgebruik nau welijks op zijn benen kon staan, trachtte nog weg te rennen, maar kon na een korte achter volging worden gepakt. SCHIEDAM - De maandelijkse Amnesty International stand van de Schiedamse groep zal za terdag 12 mei aanwezig zijn op de Aleidafeesten. De stand zal als hoofdthema het werven van 'aktieve' leden hebben. De mensen van de groep zullen zaterdag het publiek dat interes se heeft voor het werk van Am nesty graag hierover informeren. Tevens zullen er tuinplantjes worden verkocht ten bate van Amnesty International. SCHIEDAM - De Nederl. Verg. van Huisvrouwen houdt op donderdag 10 mei in de Magna- lia Deikerk aan de Albarda- straat, haar sluitings-middag. Deze keer met de caberetvoor- stelling 'Van begin tot eind' door Edna Kalb en Fred Meyer. De middag begint om 14.00 u. SCHIEDAM - Bij een binnen brand aan de Buys Ballotlaan is afgelopen zaterdag een slaapka mer gedeeltelijk in vlammen opgegaan. Voorts ontstond veel rook- en waterschade. De oor zaak van de brand was een de- fekte ventilator, die verhit raak te en toen de gordijnen in vlam zette. SCHIEDAM - Op één na laten alle distillateurs het afweten tijdens de zesde editie van het Schiedamse Molensfeest dat zaterdag 12 mei (tevens Nationale Molendag) wordt gehou den. De deuren van Nolet, Dirkzwager en De Kuyper zitten potdicht. Een sfeer vol onderdeel van het pro gramma - het vervoer van geïnteresseerden over het water van 'borrel naar bor rel' komt dan ook te ver vallen. Jos Gunneweg, mede-organisa tor van het Schiedamse Molen- feest en tevens direkteur van de Stichting Schiedamse Molens kreeg van de heren distillateurs te horen dat ze ieder jaar dezelf de gezichten zien. Geen nieuw bloed dus. Heeft het dan nog wel zin hiervoor een vrije dag op te offeren en de produktie- lijn op 'aan' te zetten?, vroegen de heren zich af. Gunneweg en de zijnen kunnen zich bij een dergelijke beslissing alleen maar neerleggen, maar een gat in de lucht springen ze geenszins. De authentieke Hol landse Branderij 'De Tweelingh' aan de Noordvest, waar het be faamde moutwijn distillaat 'No taris' vandaan komt, volgt ech ter niet het spoor van de colle ga's. De eigenaren Vlek en Jan sen heten iedereen welkom en redden in zekere zin dit zo be langrijke onderdeel van het Schiedamse molenfeest. Klassieke muziek Traditiegetrouw is er aanstaan de zaterdag in bijna elke molen iets te doen. In De Walvisch vertolkt Albert de Bruin de Schiedamse Pavarotti, 'Die schóne Mullerin' van Schubert. Dit gebeurt tweemaal. Om elf uur en om half drie. Passanten, die niet geïnteresseerd zijn in klassieke muziek, kunnen de windkorenmolens gewoon be zoeken en vader en zoon Van Driel Kluit aan het werk zien. In De Vrijheid hebben de bak kers van het Echte Bakkersgilde uit het waterweggebied het heft in eigen handen genomen. Om echt een kijkje in de keuken te geven heeft het gilde een com pleet werkende bakkerij binnen in de molen ingericht. Deze keer gaat het erom het aller beste te maken wat er van een molenprodukt gemaakt kan worden. Zoals de gezondheid staart. Spreekbuis bakker Hol lander denkt veel 'geharnaste thuisbakkers' over de vloer te krijgen. „Alle vragen worden beantwoord", zeg,t hij toe. Ook De Vrijheid is uiteraard te be zichtigen. Foto-expositie In molen De Noord is het behal ve het gebruiken van de lunch, ook mogelijk de foto-expositie van Francois Paul de Jongh te bezichtigen. De man heeft met zijn stillevens van Schiedamse moleninterieurs een eerste prijs gewonnen bij een fotowedstrijd. Buiten heeft de eigenaar van de Noordmolen stoeltjes en tafel tjes neergezet en zorgen De Stoopkes, de troebadoers uit het Belgische Hasselt, vanaf twaalf uur voor muzikaal vertier. In De Nieuwe Palmboom, voor driekwart gereed, ontvangt bur gemeester Scheeres in zijn hoe danigheid als voorzitter van de Stichting Schiedamse Molens om tien uur de nieuwe aanwas van sponsors en maakt boven dien via de 'sponsormeter' de Uiteraard nemen deze drie windreuzen een centrale plaats in tijdens de zesde editie van het Schiedamse Molenfeest. Op de voorgrond de molen De Noord, daarnaast molen De Vrij heid. Tussen de twee windkorenmolens ligt Branderij de Tweelingh aan de Noordvest, waar de ambachtelijke 'Notaris' wordt gemaakt. Op de achtergrond is ook De Drie Koorn- bloemen nog goed te zien. stand van de campagne bekend. Voor de echte molenliefhebbers is er verder de première van een videofilm van de hand van Dick Groenendal en is er een doorlopende dia-reportage van de fotografen Roel en Han Dijkstra. Voor commentaar zorgt Jos Gunneweg. Gezien de minder publieks vriendelijke inrichting van De Drie Koornbloemen, is deze mo len voor het publiek niet toe gankelijk. Smakken In de Noordvestgracht zullen ter verhoging van de nostalgi sche sfeer oud-Hollandse sche- i Het Antonisgilde is wederom van de partij op de Nationale Molendag. SCHIEDAM plein van Woudhoek aan Op het school- basisschool De het Faassen- Donderdag van 9.00-17.00 uur plein is het afgelopen weekeinde tweemaal brand gesticht. Vrij dag hadden onbekenden de houten speelattributen aange stoken, maar deze brand kon snel worden geblust met een schep zand. Een dag later was het weer raak, toen op het schoolplein enkele boomstammen en een marke ringsbord van de gemeente in brand werden gestoken. De brandweer wist ook dit vuur snel te bedwingen. Hoewel bij het brandje een groepje jeugd stond te kijken, kon de politie geen dader achterhalen. SCHIEDAM - Volgens ge gevens van de gemeentese cretarie, afdeling burgerza ken, is het inwoneraantal van Schiedam in de eerste drie maanden van dit jaar iets toegenomen. Tegenover het aantal ge boorten van 219 staat wel iswaar een sterftecijfer van 231, maar er zijn 710 men sen vertrokken, terwijl 876 personen zich nieuw in Schiedam hebben gevestigd. Kortom, het inwoneraantal is gestegen van 69.416 tot 69.570, een toename van 154 nieuwe Schiedammers. pen afgemeerd liggen. De Zak kendragers laten op traditionele wijze het Antonisgilde herleven. Dat begint met het 'smakken' (dobbelen om te bepalen wie er mag sjouwen) bij het Zakken dragershuisje aan de Oude Sluis om half elf. Ook zullen zij twee maal een demonstratie geven door het dragen van 50 kilo zakken van molen De Vrijheid naar Branderij 'De Tweelingh'. Dit gebeurt om twaalf en om twee uur. Bijna alle aktiviteiten starten om elf uur en duren tot vier uur. Programmafolders lig gen op elke strategische plek in Schiedam. SCHIEDAM - De Oostenrijkse televisie gaat aandacht besteden aan de Nationale Molendag. Aan Jos Gunneweg, direkteur van de Stichting Schiedamse Molens, is toegezegd om 's morgens ook in de oude Brandersstad te komen filmen. „Vrij logisch", reageert Gunneweg op de aankondiging van de Oostenrijkers. We hebben hier per slot van rekening de vijf hoogste molens ter wereld". -> SCHIEDAM - Vergeleken met een kleine twintig jaar geleden staan de molens er piekfijn bij. De verpaupering had flink toege slagen. Met man en macht kon den de vier hoogste molens ter wereld weer nieuw leven worden ingeblazen. Dat het zo slecht gesteld was met het Schiedamse culturele erfgoed kan worden afgeleid uit de naam, die de uitbaters Piet en Leo aan hun lokaliteit aan de Vlaardingerstraat gaven: 'De Malle Molen'. Dat kwam omdat de molen De Drie Koornbloe men bij hun op de hoek twee in plaats van vier wieken had. Toch heeft de Stichting Schie damse Molens, die de (bijna) molens beheert, restaureert en onderhoudt, geld nodig. Daarom is de posteraktie 'Vrienden ge zocht - Schiedamse molenaars zoeken vrienden voor de vijf grootste molens ter wereld' in het leven geroepen. Jos Gunneweg: „De overheids subsidies blijven gelijk of verval len. Terwijl de kosten steeds ho ger komen te liggen. De Drie Koornbloemen heeft bijvoor beeld dertigduizend gulden no dig. Je kan wel de grootste mo lens hebben, maar ze zijn ook het duurst in onderhoud". de vakman in huis Een zaak van vertrouwen SCHIEDAM - Een loslopende Dobermann Pincher heeft afge lopen zaterdag een 16-jarige kat doodgebeten in de Pastorietuin. Omwonenden wisten de hond te vangen en droegen het dier over aan de Dierenambulance, die zich ook ontfermde over het lijk. Het is nog onbekend wie de eigenaar van de hond is. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten •Rustige viering Bevrijdingsdag •Theater programma •Excelsior '20 verricht wonder Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging- en bejaardentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 Wij helpen direktll! Tel. 4260778-4733961 Groenelaan 95 Yftoofi Inrwl fUpvtht Ytrtwur. Oot nor uw vt$m*cturm tn koUkmtm J*" Bron: KNMI VRIJDAG 11/5 ZATERDAG 12/5 ZONDAG 13/5 af an too zon zonnige perioden zonnige perloden pi. regen pi. regen droog min. 10°/ midd.temp. 17° min. 10° midd.temp. 19° min. 11 midd.temp. 20° wind: NW-3 wind: NO-4 wind: NO-3 Faculteit Welzijn Arbeidsverhoudingen! w Gezondheidszorg (WAG) zijn de studie waard HBO Jeugdwelzijnswerk, Graaf Florisstraat 45, 3021 cc Rotterdam, tel. oio - 4771166.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 1