MEDEDELING Het weer Tijdens het tienjarig bestaan f A Leger des Heils al eeuw aktiefin Schiedam 2 brillen halen, 1 betalen 26 mei WK-spektakel! unieke leren WK-voetbal. J ubileumprogramma X iMM» Stadsblad ■vjJ^ m Zuid-Holland I I uitzendbureau WOENSDAG 16 MEI 1990 42e JAARGANG, NUMMER 38 OPLAGE 40.676 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 0KM732877, fax 4735818 Burgemeester Scheeres bracht het jubilerende echtpaar Van der Kruit-De Grijp een felicita- tebezoek SCHIEDAM - Burgemeester Reinier Scheeres kwam afgelo pen dinsdag naar de Francois Haverschmidtlaan om het echt paar Van der Kruit-de Grijp na mens de gemeente te feliciteren met hun 60-jarig huwelijksfeest. Pieter van der Kruis (83) en Janna de Grijp (86) gaven el kaar op 15 mei 1930 het ia- HET NIEUWE STADS BLAD Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Tel. 4732877 l.v.m. HEMELVAARTSDAG zal onze krant op DINSDAG 22 MEI verschijnen Inzender! van advertenties tot maandag 21 mei 17.00 uur. (Rubrieksadvertenties tot 16.00 uur). Redactiecopy maandag 1e post. Onze krant van VRIJDAG 25 MEI verschijnt normaal Inzenden van advertenties tot woensdag 23 mei 17.00 uur. (Rubrieksadvertenties tot 16.00 uur) Redactiecopy woensdag 1e post. SCHIEDAM - De speel- o-theek „Ikkie" bestaat in september tien jaar. Maar van feestvreugde bij be stuur en medewerkers is vooralsnog geen enkele sprake. De huisvesting in de Woudhoekschool, aan het Faassenplein 201, moet op last van de ge meente worden verlaten en er is nog geen vervangende ruimte gevonden. Men vreest voor het voortbe staan van de activiteiten. „Het is de gemeente in de afge lopen tien jaar nog steeds niet gelukt om een uitstekend draai ende vrijwilligersorganisatie door het bieden van vaste huis vesting bestaanszekerheid te ge ven", zo zegt een woordvoer ster. „Twee jaar geleden, we werkten toen al acht jaar, werd voor het eerst een eigen ruimte aangeboden in de Woudhoek school. We kregen de toezegging dat zowel een behoorlijke op zegtermijn als een vervangende ruimte zou worden geboden wanneer onverhoopt het lokaal weer voor onderwijs nodig zou zijn". De medewerksters ontvingen in maart een brief met het verzoek het pand per 1 augustus te ont ruimen. „De situatie is nu aan merkelijk minder rooskleurig Zie onze advertenties elders in dit blad. dan destijds namens de ge meente is medegedeeld. Op 17 april kreeg het Speel-o-theek be stuur van de gemeente te horen dat „de druk even van de ketel is", omdat de Speel-o-theek er niet per 1 augustus al uit hoeft. Er is dus meer tijd om wat an ders te vinden. Maar hoeveel tijd is niet duidelijk, integen deel, een opzegtermijn ont breekt geheel. Men zei dat het bij wijze van spreken ook 2 au gustus kon worden". Dwars Het bestuur kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de ge meente niet doet wat van hen mag worden verwacht. „Een paar dingen zitten ons dwars. Alle leden van de com missie Welzijn beloofden steun in het tijdig vinden van een nieuwe ruimte, met name in de voormalige kleuterschool aan het Bachplein: Wethouder Haf kamp zegde deze kleuterschool toe, mits de noodzakelijke op knapbeurt niet te duur zou wor den. Er werd uitgegaan van on geveer een ton. Hoewel volgens de afdeling Cultuur, Sport- en Jeugdzaken die kosten inder daad rond de ton liggen, is ons medegedeeld dat een huisves ting aan het Bachplein niet door zal gaan". „De oplossing, die CSJ heeft be dacht, is om ons als een soort Speel-o-theek „Ikkie" heeft in haar tweede lustrumjaar geen zekerheid over de huisvesting. koekoeksei in het nest van de Bewonersvereniging te dumpen. Een nest, dat" echter veel te klein is voor beide organisaties. Het zou beiden sterk in de toe loop en uitbreiding van hun ac tiviteiten beknotten. Graag za gen we een spoedig einde aan deze onzekere situatie komen. Onzekerheid over het waar en wanneer een nieuwe, geschikte huisvesting wordt verkregen, is slecht voor de motivatie van de ruim twintig vrijwilligsters en onverantwoord ten aanzien van de 200 deelnemers", aldus de woordvoerster. woord. Uit hun huwelijk wer den drie zonen en een dochter geboren. De heer Van der Kruit was in het dagelijks leven werkzaam als brugwater bij de Schiedamse havendienst, terwijl zijn echtge note immer een zorgzame huis vrouw is geweest. Tuinieren is de grote hobby van het echtpaar Van der Kruit-De Grijp. Het diamanten huwelijksfeest is maandag in familiekring ge vierd. SCHIEDAM - Het Schie damse Korps van het Le ger des Heils bestaat woensdag 23 mei exact honderd jaar. Hiermee be hoort het korps tot de oud ste in Nederland. Ter gele genheid van het eeuwfeest wordt aanstaande zaterdag en zondag een aantal jubi- leumaktiviteiten georgani seerd. Het Leger des Heils kwam in 1887 voor het eerst in Neder land. De organisatie, die in 1878 als 'Salvation Army' op initiatief van William Booth in Engeland werd opgericht, is in middels een wijdvertakt legioen met vertegenwoordigingen in alle delen van de wereld. Broeder J. J. Stuivenberg trad in 1927 op tienjarige leeftijd toe tot het Schiedamse Korps. Tot voor kort was hij de oudste Heilsoldaat in de Brandersstad, maar tegenwoordig verricht hij als 73-jarige nog veel werk ach ter de schermen. Broeder Stui venberg heeft zich verdiept in de historie van het korps. «f Op donderdag 17 mei a.s. opent bakkerij v.d. Breggen haar 5e filiaal aan de Broersvest 46 (v/h Alex Kreuger) in het centrum van Schiedam. Tegen inlevering van deze bon L R'dam Kruiskade R'dam Termeulen R'dam Zuidplein (1 uur service) Vlaardingen Schiedam Spijkenisse zorgen SVV en de winkeliers van de Groenelëan alvast voor een Let op de adv. van 25 mei hoe u o.a. in het bezit kunt komen van een „Schiedam was in de vorige eeuw natuurlijk een echte Jene- verstad, waar Hittere armoede en grote rijkdom een sterk con trast vormden. Het drankge bruik was enorm. Het Leger des Heils kwam hier dan ook pre cies op tijd, maar kreeg in de eerste jaren veel tegenwerking van kerkelijke instanties en kroegbazen. De laatsten waren niet blij met ons, want ons evangeliewerk - waarin voor al coholgebruik geen plaats is - ging ze omzet kosten". „Onze bijeenkomsten werden regelmatig verstoord en de poli tie moest er vaak aan te pas ko men. Tot ene Piet Brouwer werd bekeerd. Een grote, sterke man, voor wie iedereen bang was. Vanaf zijn bekering keek men wel uit om onze bijeen komsten te verstoren", weet Broeder Stuivenberg. Emigratiegolven Het Leger des Heils groeide hier gestaag. Velen werden door de Heilsoldaten bekeerd en traden toe tot het Korps. Tot rond de eeuwwisseling veel mensen naar Amerika emigreerden. Onder hen ook veel Heilsoldaten. „Het korps slonk toen flink", vertelt Stuivenberg. „Maar rond 1925 was de schade weer ingelopen en telde ons korps zo'n 200 le den, terwijl ruim 300 kinderen wekelijks de zondagsschool en jeugdbijeenkomsten bezoch ten". De Tweede Wereldoorlog zorg de weer voor een inzinking, ge volgd door een tweede emigra- tiegolf in de jaren vijftig. Het Korps daalde tot een kleine 150 leden. „Dat kwam ook door de komst van Kapitein Segaar als korpsofficier van Schiedam. Hij wilde grote veranderingen te weeg brengen, maar die werden niet geaccepteerd. Hij is toen een eigen kerk begonnen en nam veel mensen uit het korps mee", aldus Broeder Stuiven berg. Aktiviteiten In de jaren zestig bleef het Korps qua ledental stabiel, maar daarna ging het bergaf waarts. Nu telt het Schiedamse Korps rond de honderd Heilsol daten, maar de belangstelling van de jongeren is weer stijgen de. De huidige Korpsofficier, Kapi- teine mevrouw J. J. de Heer, is hiermee uiteraard verguld. „Ons Korps is dan ook enorm aktief. De zangbrigade en het muziekkorps, die werden opge richt in respectievelijk 1895 en Korpsofficier Kapiteine mevrouw J. J. de Heer en Broeder J.J. Stuivenberg tonen het pro grammaoverzicht van het jubileumfeest van het honderdjarige Korps Schiedam. 1898, zijn weliswaar veel klei ner geworden, maar de andere afdelingen bloeien als nooit te voren". „De bejaardensoos en de vrou wenbond draaien goed en voor al het jeugdwerk neemt sterk toe. Bovendien wordt steeds va ker een beroep gedaan op ons maatschappelijk werk. Zo werd onlangs een Colombiaanse zee man in het Schieland Zieken huis opgenomen. De man had geen schone kleren bij zich en toen kregen wij van het zieken huis het verzoek hiervoor te zorgen". Ook de verspreiding van de be kende 'Strijdkreet', het blad van het Leger des Heils, in de café's gebeurt nog altijd. „Als we een week niet komen, worden we gemist", weet mevrouw De Heer. Maar de bekendste aktiviteit van het Leger des Heils is uiter aard de Kerstpot. Ieder jaar wordt op deze wijze op straat gecollecteerd om ouderen en zieken een kerstpresentje te kunnen aanbieden. „De grote opbrengst van deze collectes bewijst ieder jaar weer dat het Leger des Heils een goe de naam heeft. We zijn telkens in staat om voor de Schiedamse bejaarden een gezellig kerstfeest te organiseren en jaarlijks ruim duizend kerstpakketjes te bezor gen in ziekenhuizen, bejaarden- SCHIEDAM - Het honderdjarig bestaan van het Leger des Heils Korps Schiedam wordt zaterdag 19 en zondag 20 mei muzikaal gevierd. Zaterdag verzamelen de Heilsoldaten en muzikanten zich om 14.00 uur bij het stadhuis aan de Grote Markt voor een mars naar de Koemarkt. Hier vindt om 14.30 uur een openluchtsa menkomst plaats. 's Avonds begint in de Opstandingskerk aan de Burg. Hönner- lage Gretelaan een muziekfestival. Vanaf 19.30 uur treden hier op: de Chr. Koorzangvereniging 'Progeza', Muziekkorps Rot terdam C.Z., Zangbrigade Schiedam, Muziekkorps Schiedam en de Tambourijngroep. De algehele leiding is in handen van Brigadier C. Nieuwland. Zondag worden van 10.00 tot 17.00 uur jubileumsamenkom sten gehouden in het Korpsgebouw aan de Lange Haven 27. Ook hier wordt een muziekprogramma voorgeschoteld met medewerking van een samengesteld muziekkorps en zangbriga de, een bejaardenkoor, een kinderkoor en de tambourijn groep. Tijdens deze bijeenkomst is ook de landelijk commandant van het Leger des Heils, Commissioner mevrouw R. J. Schmink, aanwezig. Zij onthult een glas-in-lood gedenkraam in het korpsgebouw. GEMEENTEKANTOREN GESLOTEN tehuizen en bij armlastige gezin nen. Ook de mensen, die op Kerstnacht moeten werken, krijgen van ons altijd een aar digheidje", aldus de Korpsoffi cier. „Of het korpswerk in de loop der jaren veel is veranderd? Ach, het werk is vrijwel hetzelf de gebleven, maar het is wel moeilijker om mensen te beke ren. Er heerst veel minder ar moede dan vroeger. Toen was er veel meer behoefte aan onze steun". T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten •Feesten verregend •PPSC heeft het niet gered Diamanten bruidspaar Bron: KNMI VRIJDAG 18/5 zonnig droog min. 6°/ midd.temp. 18° wind: NO-3 ZATERDAG 19/5 zonnig droog min. 6° midd.temp. 17' wind: 0-4 ZONDAG 20/5 zonnig droog min. 7 midd.temp. 18° wind: 0-4 Speel-o-theek Ikkie vreest in de kou te worden gezet „Er is door de welvaart minder behoefte om te worden bekeerd" Broersvest 46, Schiedam Herenstraat 20, Berkel en Rodenrijs Duyvesteinstraat 9, Rotterdam-Overschie 's-Gravelandseweg 563, Schiedam Kleiweg 105a, Rotterdam telefoon 010-4269876 telefoon 01891-12366 telefoon 010-4152434 telefoon 010-4732292 telefoon 010-4222178 Zie verder de achterpagina van deze krant! (Geldig t/m 23 juni 1990) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje 1 In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. In de Gouden Gids vindt u de adressen 040 1 l, fSVfi Vrijdag 25 mei, de dag na Hemelvaartsdag, zijn veel gemeentelij ke kantoren gesloten. Uitzonderingen zijn de Openbare Nutsbedrijven, de Gemeentelij ke Openbare Bibliotheek en het bureau Burgerlijke Stand. Dat laatste bureau is slechts geopend van 13.30-15.30 uur en ook dan uitsluitend voor het doen van aangifte van geboorte en over lijden. Wij helpen direktll! Tel. 4260778-4733961 Groenelaan 95 inkoop Inruil - Ropnrtlm - Vtrhuur Ook nor uw wtmochtnm on kooikntto

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 1