Parijse markt St. Jan de Doperparochie dateert al van eeuwen terug Mooi weer, maar I 1/ulQR _r Orgelconcert in Grote Kerk Fotograaf L. de Waard wint prijs Schiedamse wilgen vallen in de smaak bij provincie Kerk viert 25-jarig bestaan, maar: PARIJSE MARKT SCHIEDAM EMMAPLEIN Thé-dansant en dansavond Raaf Mei-bock bij Alambic Veel kantoren zijn gesloten Verschuiving huisvuildienst HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 18 MEI 1990 PAGINA 3 i Het Kamerkoor 'Magister Cantat', onder leiding van Arie Ei kelboom SCHIEDAM - André Verwoerd, organist van de Grote Kerk, geeft dinsdag 22 mei het tweede concert in de serie 1990. Aan het concert wordt medewerking verleend door het kamerkoor 'Magister Cantat' onder leiding van. Arie Eikelboom. Op het programma staat het motet 'Singet den Herrn ein Neues Lied', dat van drie ver schillende componisten wordt uitgevoerd, namelijk Heinrich Schütz, Johann Sebastian Bach en Hugo Distier. Voorts worden werken gespeeld van Sweelinck, Scheidemann, Pachelbel, Bach en Hendrik Andriessen (Tocca ta). De Grote Kerk staat aan de Lange Kerkstraat en het concert begint om 20.15 uur. De toe gangsprijzen bedragen 6,50/CJP en Pas 65 4,50. SCHIEDAM - Het Emmaplein wordt zondag 20 mei omgeto verd in een Parijse markt. De zogenaamde 'marche aux puces' is een vlooienmarkt, omlijst met oude ambachten en amuse ment. Zo is fakir Ali Ben Sali van de partij met enkele gevaar lijke stunts met slangen, messen en glas, speelt een troubadour Franstalige muziek en zijn er tal van kinderaktiviteiten als een zweefmolen, een luchtkussen en een kinderboerderij. Op de vlooienmarkt proberen, circa 175 particulieren hun spullen aan de man te brengen. Het assortiment is bijzonder ge varieerd: van een oud militair uniform en een porceleinen hondje tot televisietoestellen. Een houtsnijder, een steenslij per, een draadschrijver, een zij- Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - De St. Jan de Doperkerk aan de Mgr. Nolenslaan viert zondag 20 mei haar zilveren jubi leum. Een jaar lang heeft de parochie allerlei jubi- leumaktiviteiten georgani seerd met als rode draad een maandelijkse eucharis tieviering met een oud-pas tor. Deze reeks wordt zon dag afgesloten met een feestelijke viering, waarin de eigen pastores vooraf gaan en waaraan door alle eigen zangkoren wordt meegewerkt. Hoewel de kerk pas 25 jaar be deschilderes en tal van anderen tonen oude ambachten. De Parijse markt is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt 3,50 voor volwassenen, kinderen tot en met 12 jaar onder geleide kun nen gratis naar binnen. SCHIEDAM - In het diensten centrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766 wordt zondag 20 mei de laatste thé- dansant van het seizoen gehou den. Aanvang 13.30 uur en de toegang is vrij. Woensdag 23 mei kunnen men sen vanaf 35 jaar weer vrij dan sen in de grote zaal van het dienstencentrum. Aanvang 19.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 1,25. Donderdag 24 mei (Hemel vaartsdag) is het dienstencen trum gesloten. ue ot. jan ae uoperxerK, aan ae Mgr. Nolenslaan Wie Portugal op z'n mooist wil zien zorgt dat hij de massatoerist vóór blijft. Weldadige rust, volop zon en een uiterst voordelige prijs vormen de beloning. Vertrek 26 mei en 2,9,16 en 23 juni. 8 of 15 dagen vanaf Rotterdam-Zestienhoven. Noord-Portugal - via Oporto Diverse appartementen, v.a. 465,- ""Hotel Ofir en '"Hotel Barra L.0. v.a. 565,- Midden-Portugal - via Lissabon Apt. in Nazaré - Sao Martinho v.a 465,- Pension L.0. in Nazaré - Sao Martinho v.a. 525,- Zuid-Portugal - via Faro Apt. in Vilamoura - Praia da Oura en Milfontes v.a. 475,- Camping vluchten Fly Drive, alle bestemmingen v.a. 395,- w VONK REIZEN:GRENZELOOS GOED. Vonk Reizen, lid ANVR/SGR. Tel. 05178-16555 of 010-4144100. Schiedam - Het was zondag 6 mei, de temperatuur was uit stekend. Velen zijn dan ook die dag naar het Beatrixpark ge gaan. Nu is daar natuurlijk niets verkeerd aan. Maar wat wel verkeerd is, is dat je daar door de oprukkende au tomobilist op wandelpaden - dus verboden voor auto's - als je niet goed oplet, voor je voeten wordt gereden. Het gaat om het stuk dat leidt richting de voetbalvel den van SFC Martinit. Nu is het wel zo dat de parkeergelegen heid wat krap is, maar er is nog altijd openbaar vervoer. Nadat ik in mezelf wat had lo pen mopperen, heb ik de politie hierover opgebeld. Daar stond één van hen mij keurig te woord, maar zelfs daar kwam het afschuifsysteem om de hoek kijken. Het kwam er op neer dat ik niet bij de politie moest zijn, die naar ik dacht ervoor moet zorgen dat regels en wetten wor den nageleefd, maar bij B W. Nu weet ik dat dit betekent dat men je van het kastje naar er gens gaat sturen. Het blijkt dat net ambtelijk apparaat nog steeds traag werkt, omdat de po litie zelf ook al een hele tijd be zig is over dit onderwerp. Het lijkt wel onwil van B W. Want de oplossing is, zoals zo vaak, goed en bijna goedkoop. De ambtenaar denkt dan "dat kan een doodgewone burger toch niet verzinnen?" Toch wel, je plaatst knikpaaltjes, zodat de automobilist niet verder kan dan tot waar hij mag. Dus tot op de parkeerplaats. Wie nu een overtreding maakt, kan op de bon. Ook het parkeerprobleem van auto's op de grasvelden moet worden aangepakt, bijvoorbeeld door het plaatsen van laag hek werk of betonblokjes, zoals in Rotterdam. Nog even terug naar de paaltjes. Voetgangers en fietsers kunnen hier makkelijk passeren, men sen van de tuintjes geef je een ontheffing en een sleutel. Na tuurlijk moet er toezicht worden gehouden door parkeerwachters of door de politie op hun ronde. Ik en velen met mij hopen dat hieraan gauw iets wordt gedaan, zodat iedereen van zijn zonnige dag kan genieten. H. P. R. Henrichs Burg. Van Haarenlaan 4841 Schiedam staat, heeft de parochie van St. Jan de Doper al een eeuwenlan ge geschiedenis achter de rug, die eigenlijk begonnen is met de bouw van de St. Janskerk op de Grote Markt. Deze werd na de beeldenstorm in 1572 door de bestuurders van Schiedam aan de Protestanten overgedragen. Na deze reformatie heeft het pa rochieleven een ondergronds bestaan gekend, waarbij de be diening plaatsvond door rond trekkende priesters. Dominicanen In 1612 vestigde zich op aan drang van de Schiedamse wedu we Antje van der Burgh-van Smalevelt weer een RK priester in een schuilkerk op de Dam, op de plaats waar nu de Oud Katholieke Kerk staat. Deze priester, Govert van Vliet, be diende vanuit zijn standplaats ook de katholieken in de omlig gende plaatsen, tot verdriet van de weduwe Van der Burgh, die een priester alleen voor haarzelf en de stad Schiedam wenste. Zij kreeg het voor elkaar dat te genover het "Huis te Poort" een Dominicaner Pater zich vestig de, Gaspar Luypaert genaamd, waarmee de eerste Dominicaner parochie in Holland een feit werd. Zijn schuilkerk, gelegen tussen de Dam en de Korte Ha ven, heeft dienst gedaan tot 1824, in welk jaar het vervan gen werd door de grotere Ha- venkerk aan de Lange Haven. In de jaren zestig werd in de nieuwbouwwijk Nieuwland aan de Mgr. Nolenslaan een nood gebouw geplaatst als bijkerk van de Havenparochie. Met het vooruitzicht dat de Havenkerk SCHIEDAM - De dag na Hemelvaartsdag, vrijdag 25 mei, zijn veel gemeentelijke kantoren gesloten. Uitzon deringen zijn de Openbare Nutsbedrijven, de Gemeen telijke Openbare Biblio theek en het bureau Burge- lijke Stand. Dit laatste bu reau is slechts geopend van 13.30 tot 15.30 uur, uitslui tend voor het doen - van aangifte van geboorte en overlijden. WATERWEG NOORD - „Kenners meenden dat er iets niet klopte met de vor men op deze foto. Het had iets aparts. Dat was voor mij de reden om deze foto in te zenden voor de foto wedstrijd van de provincie. En nu heb ik nog een prijs gekregen ook". Schiedam mer L. de Waard is op recht verbaasd. Afgelopen maandag was hij - samen met twaalf andere fotogra fen - te gast in het Provin ciehuis in Den Haag. Ge deputeerde Peter van Heemst reikte daar de prijzen uit van de provinci ale fotowedstrijd 'Zuid- Holland... groot in groen'. De heer De Waard is gepensio neerd architect en stedebouw- kundige. Toen hij tien jaar gele den zijn professionele werk zaamheden staakte, ging hij zich toeleggen op de fotografie. „Eigenlijk als verlengstuk van mijn beroep", meent De De heer L. de Waard Waard. „Als architect heb je een creatief beroep. Wanneer je dan gepensioneerd bent, val je in een gat. Je zoekt een andere creatieve bezigheid en bij mij werd dat fotografie. En om niet weer terug te vallen op de archi tectuur, richtte ik me op de na tuur". Die hobby bleef niet lang onop gemerkt. Toen de heer De Waard voor zijn plezier in de Heemtuin aan het fotograferen was,'werd hij benaderd door ie mand, die hem vroeg of hij voor de gemeente al het groen in de stad wilde fotograferen. Dat aanbod nam hij aan. „Er begon voor mij een nieuw leven. Ik had nauwelijks enige plantenkennis, maar die groeit nu behoorlijk. Mijn foto's wor den gebruikt voor lezingen en dergelijke en ik heb zelfs al ex posities gehad in het Stedelijk Museum en bij de gemeente". SCHIEDAM - In verband met Hemelvaartsdag ver schuiven de vuilnisophaal diensten van donderdag 24 mei naar maandag 28 mei. De huisvuildiensten van maandag 4 juni (Tweede Pinksterdag) verschuiven naar donderdag 7 juni. Het is verboden om op deze feestdagen huisvuil buiten te zetten. De ONS blijft tijdens He melvaartsdag en de Pink sterdagen wel bereikbaar voor storingen in de leve ring van energie, drinkwa ter en radio- en tv-signalen. Met deze foto viel de Schiedammer in de provinciale prijzen. zou moeten worden afgestoten, werd naast deze noodkerk een nieuwe St. Jan de Doperkerk gebouwd, die 25 jaar geleden door de bisschop van Rotter dam, Mgr. Jansen werd inge wijd. De start van deze nieuwe paro chiekerk ging samen met het be gin van de vele veranderingen en aanpassingen als konsekwen- tie van het tweede Vaticaanse Concilie, waarin aan de leek in de kerk een belangrijker rol werd toebedeeld. Bezield door de Dominicaanse spiritualiteit hebben de paters van de St. Janskerk gestreefd naar een aktieve medewerking door de parochianen, welke vorm kreeg in een groot aantal werkgroepen. Koren Dit alles heeft er toe geleid dat ondanks de vergrijzing van de wijk er toch een levende paro chiegemeenschap is blijven be staan, waarvan de leden niet tot de wijk Nieuwland beperkt blij ven. Naast een jongerenkoor en een kinderkoor beschikt de pa rochie over een uitstekend ge mengd koor onder leiding van Ted Remmerswaal. Het nu bijna afgelopen jubi leumjaar heeft zich niet zo zeer gemanifesteerd in feestelijkhe den of terugblikken, maar heeft eerder een beschouwend karak ter gehad. Bewust van de pro blemen in de wereld en de kerk van nu heeft men als jubileum thema gekozen: "Om toekomst bewogen". Aanstaande zondag vindt om 11.00 uur de laatste jubileum viering plaats, waarbij de eigen pastores, pater Louis Klinken berg O.P. en pater Jacques Mahlmann O.P. zullen voor gaan. Vooraf worden symbo lisch twee nieuwe wandkleden overgedragen, die een groep da mes naar ontwerp van Jacqueli ne Hendrickx-Vrijmoed heeft vervaardigd. Na deze viering is er vanaf ca. 12.30 uur voor alle parochianen en genodigden een gezellig samenzijn in de kantine van de Scholengemeenschap Brandersstad, achter de St. Janskerk. SCHIEDAM - Alambic krijgt zaterdag 19 mei bezoek van Brouwerij Raaf. Deze ambach telijke brouwerij presenteert dan het Raaf Mei-Bockbier. Brouwerij Raaf onderscheidt zich van andere brouwerijen door het maken van traditione le bieren op ambachtelijke wij ze. De bieren worden gebrou wen zonder overbodige bewer kingen en toevoegingen. Alambic is gevestigd aan de Hoogstraat 139. De toto toont een rij kromme wilgen boven een met een dun laagje ijs bedekte sloot. Op de achtergrond doemt een grijze nevel op. „De foto is gemaakt langs de Groeneweg in Kethel- Noord. Puur toeval, ik stapte van mijn fiets om even langs de slootkant te kijken en toen zag ik dit beeld. Voor hetzelfde geld rijd ik gewoon door..." Romanticus De Waard, die ook beeldende kunst maakt, noemt zich liever designer dan kunstenaar. „Ik ben een constructivist en een romanticus. Ik houd van exacte vormgevingen en veel kleur. Maar ik maak ook abstracte fo to's en kunst". De prijs, die hem nu ten deel is gevallen, heeft hem verbaasd. „Ik had die foto al in december ingezonden en was het eigenlijk alweer vergeten. Ik ben ook niet zo verzot op prijsvragen en competities. Als docent ben ik tien jaar verbonden geweest aan de Academie voor Beeldende Kunsten en zat ik regelmatig in jury's. Ik vind het heel moeilijk om creatief werk te jureren. Er spelen zoveel persoonlijke as pecten van de kunstenaar in mee, waar je vaak geen weet van hebt. Dat kun je als buiten staander niet zomaar beoorde len". Het weerhield hem er echter niet van aan deze fotowedstrijd deel te nemen. „Omdat ik, na alle opmerkingen over deze ene foto, weieens wilde weten hoe anderen erover dachten. Zelf vind ik het namelijk een heel mooie foto". Zondag 20 Mei van 10-17 uur 200 kramen 2e-hands spullen. Live muziek en Kindertheater, Fakirshow en oude ambachten. Org. v. Aerie 04920-25483. HERVORMDE GEMEENTE KE THEL UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Ame v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-90 Alle diensten en bijeenkomsten, voor zover niet anders dan vermeld, zon dag 20 mei. Wij maken de inzenders er op attent dat deze rubriek alleen bestemd is voor de wekelijkse zon dagse (of door-de-weekse) kerkdien sten. Alle andere kerkelijke aktivi- teiten kunnen daar in verband met plaatsruimte niet meer worden opge nomen. GEREFORMEERDE KERK SCHIEDAM De Ark, 10.00 uur: ds. A. Prins. Magnalia Deikerk, 10.00 uur: ds. R. A. Bosch; 17.00 uur: ds. R. A. Bosch, traditionele dienst. Bethelkapel, 10.00 uur: ds. A. J. Lamping, Rotterdam. Hemelvaartsdag Dorpskerk, 10.00 uur: ds. A. Prins. Magnalia Deikerk, 10.00 ur: ds. R. A. Bosch. Christelijk Gereformeerde Kerk, „Hoeksteenkerk", Warande, hoek B.K.-laan, 09.30 en 16.30 uur: ds. J. P Boiten. Hemelvaartsdag 24 mei, 9.30 uur: ds. J. P. Boiten. Ned. Geref. Kerk, kerkgebouw Westvest 30, 09.30 en 16.30 uur: ds. C. A. A. Struik; Hemelvaartsdag, 9.30 uur: ds. C. A. A. Struik. Evangelische Lutherse Gemeente, Oranjestraat, 10.00 uur: ds. R. E. van den Berg gezamenlijke Bloemen- dienst met de gemeente Dienst. Vie ring Heilig Avondmaal. HERVORMDE GEMEENTE SCHIEDAM Grote Kerk, Lange Kerkstraat, Schiedam, 10.00 uur: ds. J. D. Wuis- ter, Heilig Avondmaal; 17.00 uur: ds. A. Muilwijk, Monster, Heilig Avond maal. Opstandingskerk, Burg. Honnerla- ge Gretelaan, Schiedam, 10.00 uur: ds. H. W. Hemmes, Oegstgeest. Bethel-Kapel, Nieuwe Maasstraat 68d, Schiedam, 10.00 uur: dr. A. J. Lamping, Rotterdam, Heilig avond maal, S O W. dienst. Huize „Thomas", Grieksestraat 18, Rotterdam, 10.00 uur: ds. G. de Lang. Dorpskerk, 10.00 uur: ds. N. K. Mos, doopdienst. St. Martinuskerk, 09.30 uur: ds. J. Sosef. Ark (Ger.), 10.00 uur: ds. A. Prins, collecten 1. Kinderbescherming, 2. Kerkvoogdij. Hemelvaartsdag, Dorpskerk, 9.30 uur: ds. A. Prins. Nederlandse Protestanten Bond, kerkgebouw Westvest 92, geen dienst. Leger des Heils, Lange Haven 27, Jubileumsamenkomsten 10.00 en 17.00 uur o.l.v. Commissioner en mevr. R. J. Schurink m.m.v. Muziek korps, zangbrigade, kinderkoor, tam- bourijnbrigade. Jehovah's Getuigen, Nieuwe Ha ven 155a. Jehovah's getuigen. Open bare lezingen. Nieuwe Haven 155a. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur: Thema: Iw uw hoop gevestigd op de wetenschap of op de bijbel? Ge meente Oud Mathenesse, zondag 17.00 uur. Pinkstergemeente „Morgenstond", 10.00 uur: samenkomst Nieuwe Dam laan 766. Herv. Gem. op Ger. Grondslag, in de Rank, Schiedam, dhr. Bakker, Slied recht. Herv. Evang. op Ger. Grondslag, aula Scholengem. De Burcht, 10.00 uur: ds. M. v. Campen, Woerden. He melvaartsdag in Opstandingskerk, 10.00 ur: ds. H. J. Stoutjesdijk, Dor drecht. R.K. Parochie St. Jan de Doper kerk, Mgr. Nolenslaan 99, Nieuw land, zaterdag 17.00 uur: Eucharistie vieringen met muzikale omlijsting. Zondag 11.00 uur: Jubileumviering b.g.v. 25 jaar Sint Jan de Doper. Mu zikale medewerking wordt verleend door Groot gemengd koor 'Laus Deo' Otl.v. T. Remmerswaal en het Jonge renkoor o.l.v. Dick Nels. Voorgan gers dit weekend: pater L. Klinken berg o.p. pater J. Mahlmann o.p. Kapel Huize Frankeland, St. Li- duinastraat 10. Celebrant: pastor P. M. Vismans. Predikant: diaken P. M. Martens. Zaterdag 17.15 uur: Eucha ristieviering (muzikaal verzorgd door het Valeriuskoor). Op Hemelvaarts dag wordt door de parochie geen vie ring verzorgd. R.K. Visitatiekerk, Dr. Schaep- mansingel 3, Schiedam-West, Za terdag 18.30 uur: Viering met orgel spel en samenzang. Zondag 09.30 uur: gezongen viering speciaal voor de ge zinnen met jonge kinderen, m.m.v. het kinderkoor De Zingende Noten krakers. Tijdens deze viering is er kindercrèche in de pastorie. Voor ganger dit weekend: pater J. Mahl mann o.p. Vieringen in de komende week: dinsdag 9.15 uur, donderdag, Hemelvaartsdag, 9.30 uur: Gezongen viering m.m.v. het gemengd koor Po lyhymnia. Parochie van het H. Hart, Rijn straat 1, Zaterdag 19.00 uur: Eucha ristieviering met orgel en samenzang. Zondag 10.30 uur: Hoogmis. H. Hartkerk, Pinasplein, Rotter dam-West, Eucharistievieringen woensdag 9.00 en zondag 10.30 uur. St. Jacobus Kethel, Zaterdag 17.00 uur: Eucharistie met samenzang en orgel. Zondag 09.45 uur: Dienst van Woord en Gebed, met zang van het Jacobuskoor. Voorganger de heer J. Ruys. Donderdag 24 mei. Hemel vaartsdag, 9.45 uur: Eucharistie met zang van het Jacobuskoor., Pastor K. Veltman leidt de viering. St. Martinuskerk, Wm. Andries- senlaan, Zaterdag 18.30 uur: Dienst van Woord en Gebed met Samen zang. Voorganger de heer J. Ruys. Zondag 8.30 uur: Eucharistie zonder zang. Pastor Th. Kool leidt de vie ring; 11.00 uur: Eucharistie met zang van het Jeugdkoor. Tijdens deze vie ring zullen de kinderen die daartoe zijn voorbereid, hun Eerste H. Com munie doen. Pastor K. Veltman leidt de viering. Woensdag 23 mei, voora vond van Hemelvaartsdag; 19.30 uur: Eucharistie met Samenzang. Donder dag, Hemelvaartsdag, 11.00 uur: Eu charistie met samenzang en orgel, pastor Th. Kool leidt de vieringen. Oud-Katholieke Kerkdienst, Dam 30, Schiedam, 10.15 uur: Eucharistie viering 6e zondag v. pasen. Gemeente van Christus, Swam- merdamsingel 27a. Zondag 11.30 uur: samenkomst; 11.30 uur: Bijbel studie, ook kinderbijbelklassen, voor alle leeftijden. Schieland Ziekenhuis, Aula/kapel, Juliana van Stolbergstraat, geen opgave. *r

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 3