EIGENTIJDSE VOORZIENINGEN IN TWEEHONDERDJARIG MUSEUMGEBOUW OPENBARE VERGADEI WAGENPARK STADSTIMMERWERF UITGEBREID UITGEKIEND PLAVUIZEN OUDSTE VERFLAGEN Hoe breng ik moderne, eigentijdse voorzieningen aan in een gebouw uit 1787? En wei zodanig dat geen afbreuk wordt gedaan aan het historische karakter van dit gebouw. Voor deze opgave stonden medewerkers van het Stedelijk Museum en de Dienst Gemeentewerken een klein half jaar geleden bij het uitvoeren van een pakket van werkzaamheden in het monument aan de Hoogstraat. De afdeling onderhoud gebouwen van de Dienst Gemeentewerken heeft sinds kort de beschikking over een gloednieuwe wagen, die ais een complete werk plaats en magazijn is uitgerust. Deze (service)wagen gaat een vaste route langs de gemeentelijke gebouwen en objecten volgen. De bemanning wordt gevormd door allrounders, die de meest uiteenlopende klusjes kunnen klaren. PAGINA 2 'T STADSERF VRIJDAG 25 MEI 1990 Eén van de drie trapliften in het Stedelijk Museum. Het werk zit er inmiddels op en het meest opvallende is misschien nog wel dat het nauwelijks opvalt dat er in het museum ingrijpende werkzaamheden zijn uitge voerd. Dit geeft aan dat met de grootste zorg te werk is gegaan. De aula is geheel opgeknapt, het aanbrengen van een brandmeldinstallatie en noodverlichting en het vervangen van c.v.-leidingen heb ben bijna geen sporen achtergelaten. Al leen de drie liften voor mindervaliden zijn constructies die meer in het oog springen. Maar dit zijn dan ook voorzieningen die nodig zijn om het museum voor iedereen toegankelijk te maken, een belang waar aan beslist een stukje autenticiteit kan worden opgeofferd. De heer Treffers, coördinator van de werkzaamheden, spreekt van een am bachtelijke aanpak van de werkzaamhe den: „Jan Guidici heeft het gebouw twee honderd jaar geleden niet ontworpen voor het aanbrengen van allerlei high-tech voorzieningen. Wil je die er toch inkrijgen dan moet je zeer uitgekiend te werk gaan. Je kunt natuurlijk niet alle electriciteitska- bels en c.v.-leidingen zichtbaar houden, dat levert geen fraai beeld op. Het is mooier als je alles netjes wegwerkt". Dat laatste is goed gelukt. Zo is er weinig te zien van de nieuwe brandmeldinstalla tie. Deze is van groot belang voor de vei ligheid van mensen, het gebouw en de kunstschatten die zich erin bevinden. In iedere ruimte zijn rook- of thermische melders ingebouwd. Bij brandalarm wor den 22 deuren nu geheel automatisch ge sloten (ze kunnen natuurlijk nog wel met de hand worden geopend), zodat vuur en rook zich minder snel kunnen versprei den. De brandweer krijgt een automati sche doormelding en kan snel ter plaatse zijn. Op een tableau bij de balie is in één oogopslag te zien waar er brand is. Dank zij de eveneens aangebrachte noodver lichting kunnen bezoekers en personeel bij dit soort calamiteiten altijd de uitgang vinden. Een moeilijke klus was onder andere het vervangen van de c.v.-leidingen. In de aula en de kelder, waarin zich het Gedis tilleerd Museum bevindt, moesten hier voor vele marmeren tegels en plavuizen uitgehakt worden. Uiteraard met de nodi ge voorzichtigheid want alles moest weer in oorspronkelijke staat worden terugge bracht. Onder de vloer van de kelder kwam bij dit werk tot ieders verrassing een soort onderaardse 'rivier' tevoor schijn. Door een defect in een oude riole ring stroomde het regenwater hierlangs weg. Ook dit defect is verholpen. In de aula is getracht om de oorspronke lijke verfkleuren weer terug te 'brengen. Via microscopisch onderzoek zijn de kleu ren van de oudste verflagen vastgesteld. Dat bleken verschillende crèmekleurige tinten te zijn. Het plafond, vóór de op knapbeurt geheel wit geschilderd, is er aanmerkelijk door verfraaid. Ook de nieu we indirecte verlichting, die het herstelde verguldsel op de plafondornamenten be schijnt draagt bij aan een sfeervol geheel. De houten pilaren in de aula zijn geres taureerd en zien er weer uit alsof ze uit echt marmer zijn gemaakt. Ook de gordij nen in de aula zijn vernieuwd. Bezoekers die moeilijk ter been zijn of in een rolstoel zitten kunnen nu ook de bovenetage van het museum bezoeken. Drie speciale trapliften zijn hiervoor geïnstalleerd. Via een signaleringssysteem kan aan de balie worden doorgegeven dat men de lift wenst te gebruiken. Er is ook een toilet voor mindervaliden in het museum aange bracht. In de maand juni worden de volgende openbare vergaderingen gehouden. Voor plaats, tijd en inhoud van de agenda kan een week voor de betreffende vergade ring informatie worden gevraagd bij Bu reau Voorlichting, telefoon 4260500, toe stel 250. Dinsdag 5 juni: Commissie voor Perso neelszaken. Maandag 11 juni: Commissie voor Sociale Zaken. Dinsdag 19 juni: Commissie voor Stads vernieuwing en Volkshuisvesting. Woensdag 20 juni: Commissie Onderwijs en de Commissie Stadsontwikkeling en Milieuzaken. Maandag 25 juni: Commissie voor Econo mische Aangelegenheden. Dinsdag 26 juni: Commissie Volksge zondheid en de Commissie Welzijn en Cultuur. Woensdag 27 juni: Commissie Financiën. Burgemeester en wethouders hebben on derstaande bouwvergunningen verleend. Belanghebbenden kunnen hierover nade re informatie verkrijgen bij Bouw- en Wo ningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur, telefoon 010-4260500 toestel 188, 189 en 398. Multi Action B.V., voor het verbouwen tot restaurant van het pand Boterstraat 6. Nederlandse Coca-Cola Bottelmij. B.V., voor het verbouwen van het bedrijfspand aan de Scholtenstraat 1. J. Klarenbeek, voor het bouwen van een bedrijfpand aan de Van Vlissingenstraat. J. W. van Dijk, voor het samenvoegen en verbouwen van de woningen Paulus Pot terstraat 13a en 13b. Th. H. de Keyzer, voor het verbouwen van het pand Vismarkt 9 tot 3 woningen. Gemeente Schiedam (directeur gemeen tewerken), voor het bouwen van een riool gemaal aan de Buitenhavenweg. J. Knoop, voor het verbouwen van de wo ning aan de Villastraat 7. Chr. Jongman, voor het maken van een kanteldeur in de opslagloods aan de Hoofdstraat 189. L. Beukers, voor het slopen en herbou wen van het bedrijfspand aan de Zalm straat 12. M.T.C. Poedercoating, voor het oprichten van een bedrijfspand met kantoor aan de Buitenhavenweg. B. de Regt, voor het plaatsen van een dakkapel aan de voorzijde van de woning Leliestraat 15. W. Mak, voor het vergroten van de wo ning en het plaatsen van een schuur aan de Jan van Zutphenstraat 18. Van Velzen La Feber Architecten, voor het verbouwen van het bedrijfspand aan de Van Heekstraat 39. leder jaar verrichten de medewerkers van de afdeling enkele duizenden grote en kleine werkzaamheden aan openbare ge bouwen, scholen, bruggen, gemalen en zovoort. De afdeling beschikt nu over het materiaal om dit werk nog efficiënter te kunnen uitvoeren. De nieuwe wagen kan de storingen of klachten verhelpen zonder steeds naar de Stadstimmerwerf aan de Korte Haven te hoeven terugkeren om bij voorbeeld klein noodzakelijk gebleken materiaal op te halen. Dat is in principe al in de wagen aanwezig. Van een aggregaat voor de opwekking van electriciteit tot het kleinste moertje of schroefje; bijna alles zit erin. En wat echt niet meekan, zoals zand en straattegels, wordt door anderen uitgevoerd. Voor spoedeisende repara ties, zoals een verstopte riolering en een daklekkage, is een aparte reparatiewagen beschikbaar. Deze 'vliegt' van hot naar her, afhankelijk van de binnenkomende meldingen. Het wagenpark wordt nog uit gerust met moderne communicatieappa ratuur (mobilofoons, portofoons). Als er problemen zijn of er is extra assistentie nodig dan kan dit hiermee vlot geregeld worden. Ook bij calamiteiten, zoals bij voorbeeld bij de stormschades die dit voorjaar ontstonden, komt deze appara tuur goed van pas. Nieuwe servicewagen van Gemeente werken van alle gemakken voorzien. In juni worden de volgende riolerings- en bestratingswerken uitgevoerd: Louise de Colignystraat: herbestratings- werkzaamheden. Rembrandtlaan: asfalteringswerkzaamhe- den. Slachthuisbuurt: op peil brengen van de bestrating. Willemskade: bestratings- en asfalte- ringswerk (reconstructie). Willem Brouwerstraat: herbestratings- werken. Nieuwe Waterwegstraat: grond-, riole rings-, bestratings- en asfaltwerkzaamhe- den ten behoeve van de herinrichting van het industriegebied. Westfrankelandsedijk/Admiraal de Ruy- terstraat: het aanleggen van een perslei ding. Stadhouderslaan: renoveren van het rioolgemaal Westfrankeland. Buitenhavenweg: aanleg riolering. Van Heuven Goedhartstraat en omge ving: dit gebied wordt op peil gebracht. Er vindt grondwerk plaats en werk aan kabels, leidingen, riolering en bestrating. Bijdorpplein en Schiedamseweg: grond en bestratingswerkzaamheden ten behoe ve van de nieuwbouw van het politiebu reau. Overschieseweg: aanbrengen van zand- aanvulling en oevervoorziening in de Schie. Kaarsenmakerhof en omgeving: herbe- stratingswerken na het op peil brengen. Spaland: afbouwwerkzaamheden aan bruggen en bestratingen in deelplan Har- reweg; grond- en drainagewerkzaamhe den in deelplan Midden-Delfland. Kerkweg: afbouw bestratingen bij de nieuwgebouwde woningen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 14