DOUCHEN SPALAND-BEWONERS DEZE ZOMER 'GRATIS'? HET NIEUWE COLLEGE VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS t COLLECTOR BESPARING De eerste huurwoningen in Spaland zijn in de afgelopen periode opgeleverd en inmiddels allemaal bewoond. Opvallend aan deze woningen zijn de grote zwarte 'ramen' op het dak. Het zijn de zonnecollectoren waarmee het tapwa ter kan worden verwarmd. Op 1 mei is het nieuwe college van Burgemeester en Wethouders gefor meerd. in vergelijking met voorgaande jaren is er nu één wethouder meer; dus vijf in plaats van vier. Het college bestaat uit burgemeester R. Scheeres (P.v.d.A.), A. G. Wiegman (P.v.d.A.), C. Zijdeveld (P.v.d.A.), J. G. van Kleef (P.v.d.A.), A. Reijnhout (D'66) en A. F. de Leede (Groen Links). PAGINA 6 'T STADSERF VRIJDAG 25 MEI 1990 Zonnecollectoren op het dak van huurwoningen in Spaland. De twintig huurwoningen zijn in opdracht van het Gemeentelijk Woningbeheer ge bouwd. En geheel in de lijn van de ener gie- en milieuvriendelijke opzet van de wijk is besloten om de woningen uit te rusten met zonneboilers. Vervolgens is de nodige moeite gedaan om een dergelijke voorziening vanuit financieel oogpunt in de woningwetsector toe te passen. Het Gemeentelijk Woningbeheer verhuurt de eerste Schiedamse zonneboilers in dit project en de Openbare Nutsbedrijven Schiedam verzorgen de exploitatie en het beheer. Een tweede project staat inmid dels al op stapel. Ook de firma Urbibouw wil in Spaland-west namelijk een aantal koopwoningen van zonneboilers voorzien. Een zonneboiler verwarmt het water, net als een gewone warm-waterboiler. Het verschil is dat het water geheel of voor een deel door de zon wordt verwarmd, af hankelijk van de beschikbare zonnewarm te. Een collector op het dak vangt de zon newarmte op. De woningen in Spaland zijn allemaal op het zuiden of zuidwesten georiënteerd, dus als de zon schijnt kan de collector hiervan optimaal profiteren. Een pompje brengt het door de zon ver warmde water van de collector naar de boiler. Bij veel zonnewarmte zal de tem peratuur van dit water hoog genoeg zijn om te douchen of de afwas te doen. Is er onvoldoende zonnewarmte dan is er altijd nog een ketel die het water op de gewen ste temperatuur kan brengen. Volgens berekeningen moet een bespa ring van tweehonderd kuub gas per jaar (per woning) mogelijk zijn. Gevoegd bij het toch al lage energieverbruik voor ruimteverwarming (circa 700 kuub aard gas per jaar) levert dit een belangrijke energie- en kostenbesparing op. De huur van de zonneboiler moet hier natuurlijk nog wel vanaf, maar de verwachting is dat bewoners die zeer bewust met hun boiler omgaan, er best wat aan kunnen over houden. In ieder geval dragen zij bij aan een leefbaarder milieu. Een lager energie verbruik betekent immers minder ver branding van fossiele brandstoffen en daarmee minder uitputting van deze stof fen en (lucht)vervuiling. Alleen al om die reden is het gebruik van zonneboilers zin vol. „<T' Burgemeester Scheeres. Wethouder Wiegman. A. G. Wiegman: Financiën, Bedrijven, Personeel en Organisatie - financiën; - personeel en organisatie waaronder structuren functioneren gemeentelijk apparaat; - openbare nutsbedrijven; - automatisering; - onroerendgoedaangelegenheden en grondbedrijf; - interne zaken w.o. outillage en huisvesting van het gemeentelijk apparaat; - financiële relaties met andere gemeenten. Burgemeester R. Scheeres: Algemene- en Economische Zaken - organisatie en werkwijze van de gemeenteraad alsmede het (informatieve) contact tussen gemeenteraad en college van burgemeester en wethouders); beleidscoördinatie tussen de taakvelden die meer dan één portefeuille betreffen, voorzover niet elders in voorzien; - beleid m.b.t. de relatie burger gemeentebestuur, waaronder algemene bestuurlijke aspecten van inspraak, democratisering, organisatie van algemene contacten met wijken en groepen; - zaken betreffende bestuurlijke relaties met andere gemeenten; - overige algemene en bestuurlijke aangelegenheden, niet behorend tot het werk van één van de overige portefeuillehouders; - civiele verdediging, brandweer en politie; - burgerzaken; - internationale contacten en ontwikkelingssamenwerking; - beleid inzake economische aangelegenheden w.o. industrie, middenstand, dienstensector en het werkgelegenheidsbeleid; - toeristische ontwikkeling inclusief het VVV; - handelsentrepöt. Wethouder Reijnhout. A. Reijnhout: Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlichting - stadsvernieuwing w.o. renovatie en nieuwbouw van woningen m.u.v. centrumfunkties en Spaland; - ontwikkeling wijk- en buurtbeheer (incl. beheer wijk- en buurtgroen); - bewonersondersteuning; - woonruimteverdeling; - woningbouwcoörperatie; - bouw- en woningtoezicht; - welstandstoezicht; - monumentenzorg; - voorlichting. Wethouder Zijdeveld. C. Zijdeveld: Cultuur, Gemeentewerken, Stadsontwikkeling en Verkeer - ruimtelijke ordening (structuurschets, bestemmingsplannen etc.); - ontwikkeling centrumfuncties; winkelapparaat grote omloop, gebied Passage/lmelda, voormalig Vrom- terrein, Spinhuispad, Stadserf/ Emmaplein, een en ander inclusief woningbouw; - stadsuitbreiding Spaland; - verkeer en vervoer; - groenvoorzieningen; - gemeentewerken; - cultuur w.o. museum, bibliotheek, theaters, archief, architectuur. Wethouder Van Kleef. J. G. van Kleef: Sociale vernieuwing, Onderwijs, Sociale Zaken en Emancipatie - coördinatie Sociale vernieuwing; - arbeidsmarktzaken; - gemeentelijke sociale dienst; - maatschappelijk werk; - instituut sociale raadslieden; - onderwijs, waaronder volwasseneneducatie; - beleid inzake (emancipatie van) vrouwen minderheden anti-discriminatiebeleid - kinderopvang- - straatnaamgeving. Wethouder De Leede. A. F. de Leede: Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu - welzijnsvoorzieningen incl. accommodaties: - sociaal cultureel werk; - jeugd- en jongerenaangelegenheden; - sport en recreatie; - volksgezondheid; Schieland Ziekenhuis GG en GD eerstelijnsvoorzieningen - ouderenbeleid - woonwagen-aangelegenheden (bestaande en nieuwe lokaties); - milieubeheer.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 18