BELANGRIJKSTE REGELS VOOR HUURSUBSIDIE EN HUURGEWENNING MET PINKSTEREN GEEN VUILNIS BUITEN ZETTEN! INKOMEN HUURPRIJS HOOGTE INKOMEN EN HUUR OVERSCHRIJDING HUURGRENS BESCHEIDEN HUURGEWENNING VRIJDAG 25 MEI 1990 'T STADSERF PAGINA 7 De regels voor huursubsidie en huurgewenning zijn op een paar punten ge wijzigd. In dit artikel vindt u de belangrijkste regels voor het aanvragen van de huursubsidie en -gewenning. Deze regels zullen gelden voor de periode 1 juli 1990 tot 1 juli 1991 voor nieuwe aanvragen. Enkele wijzigingen zijn ook belangrijk voor mensen die ai langer huursubsidie ontvangen. De Regeling huurgewenningsbijdrage heeft per 1 juli 1988 enkele belangrij ke veranderingen ondergaan. Wanneer kunt u huurgewenning aanvragen? - als u huurder bent van een woning die ingrijpend wordt verbeterd en hierdoor in huur wordt verhoogd; - ais u een huurwoning, waaraan ingrijpende verbeteringen worden aange bracht, direct vóór de verbetering verlaat en u een duurdere woning be trekt; - als u verhuist vanuit een krotwoning naar een duurdere huurwoning; - als u verhuist vanuit een huurwoning, die voor stadsvernieuwing wordt gesloopt, naar een woning met een hogere huur. In alle gevallen van woningverbetering en ook in het geval waarin de wo ning in het kader van stadsvernieuwing wordt afgebroken, geldt dat de be woner tenminste een jaar (voorafgaande aan de woningverbetering of de afbraak) huurder van de woning moet zijn geweest. De periode die door een huurder wordt aangebracht in een wisselwoning, wordt hierbij niet in aanmerking genomen. De looptijd van deze regeling is per 1 juli 1988 verkort van 5 of 3 jaar tot 1 jaar. Tevens kunt u sinds 1 juli 1988 tegelijkertijd huursubsidie aanvragen als u voldoet aan bovengenoemde voorwaarden. Uiteraard geldt deze wijzi ging alleen voor nieuwe aanvragen. Aanvragers aan wie een huurgewen ningsbijdrage op grond van de oude regeling is toegekend (vóór 1 juli 1988), blijven in aanmerking komen voor een bijdrage volgens die regeling. Maar ook wie ai huurgewenning heeft moet elk jaar opnieuw een aanvraag voor huursubsidie indienen. De maximum huur- en inkomensgrenzen zijn overeenkomstig de huur- en inkomensgrenzen die gelden voor het aanvra gen van een huursubsidiebijdrage. in verband met Pinksteren zullen de huisvuildiensten van maandag 4 juni (2e Pinksterdag) verschuiven naar donderdag 7 juni. De ONS dringt er op aan tijdens deze feestdag geen huisvuil buiten te zetten. Dit omdat het niet mag! Wordt het toch gedaan, dan werkt dat straatvervui ling in de hand. De ONS blijft tijdens de Pinksterdagen wel bereikbaar voor storingen in de levering van energie, drinkwater en radio- en tv-signalen. Heeft u reeds eerder een huursubsidiebij- drage ontvangen (aangevraagd voor 1 april 1990) dan wordt u door de desbe treffende instantie opgeroepen om samen met een van de medewerk(st)ers het for mulier in te vullen en in te leveren, dit be tekent voor gemeente-woningen bij het Gemeentelijk Woningbeheer en woningen van de Woningbouwvereniging Schiedam bij de woningbouwvereniging zelf. Vanaf 1 juli 1990 geldt dit ook voor huur ders van particuliere woningen. Inlevering vindt dan plaats bij de secretarie afdeling Algemene en Burgerzaken. Nieuwe aan vragen kunnen ingediend worden bij de aan het eind van dit artikel vermelde in stellingen. De aanvraag ter verkrijging van een bij drage krachtens de Wet individuele huur subsidie dient voor 31 december 1990 in geleverd te zijn. Wordt u na 1 juli 1990 huurder dan dient u de aanvraag binnen 6 maanden in te leveren, te rekenen vanaf de datum waarop de huur is ingegaan. Net als in het verleden kan wie belasting plichtig is in de zin van de vermogensbe lasting niet in aanmerking komen voor huursubsidie en/of huurgewenning (peil datum is 1 januari 1989). Voor de bepaling van de hoogte van de subsidie wordt uitgegaan van de som van de belastbare inkomens van de aanvra ger, van eventuele partner en van even tuele huisgenoten. Huisgenoten zijn o.a. inwonende (klein)kinderen, pleegkinderen, aangetrouwde kinderen, broers, zusters en (groot)ouders van de aanvrager en/of partner(s). - Een bedrag van maximaal 7000,- per persoon van het inkomen van huisgeno ten telt voor de berekening van de sub sidie niet mee. Huisgenoten met een belastbaar inkomen van meer dan 7000,- moeten dit op aparte formulieren invullen. Deze formu lieren zijn eveneens verkrijgbaar bij de in stanties die aan het eind van dit artikel worden vermeld. Huisgenoten met een belastbaar inkomen van minder dan 7000,- hoeven dit niet op te geven, wel zal het fiscaal-nummer van deze huisge- no(o)t(en) ingevuld moeten worden op het huursubsidie formulier. - Duurzame samenwoning Van duurzaam samenwonen zonder ge huwd te zijn, is sprake als de samenwo ning ten minste één jaar voorafgaan de aan de datum waarop de huur is in gegaan heeft geduurd. Het aantal maanden dat men gezamenlijk stond in geschreven voor een woning voordat de samenwoning inging mag worden mee geteld. - Verwacht u dat het gezamenlijk belast bare inkomen over het jaar 1990 15% hoger of lager uitkomt dan het inkomen over 1989, dan moet u een schatting van dat te verwachten inkomen over 1990 opgeven. Vanaf 1 juli 1985 geldt als huurprijs de huurprijs zoals deze omschreven is in arti kel 1 van de huurprijzenwet woonruimte. Samengevat komt het erop neer dat de subsidiabele huurprijs wordt gevormd door de "kale" huurprijs min de kosten voor garage/bedrijfsruimte, plus enkele specifieke servicekosten. Deze subsidiabele servicekosten zijn: - kosten van verlichting van gemeen schappelijke portalen, portieken, trap- pehuizen, galerijen, kelder-, ventilatie-, hydrofoor- en alarminstallaties tot een maximum van 25,- per maand; - schoonmaakkosten van liften en van de hierboven genoemde collectieve ruim ten tot maximaal 25,- per maand; - kosten van een huismeester tot maxi maal 25,- per maand; - onderhoudskosten voor collectieve groenvoorzieningen tot maximaal 5,- per maand; - als in de "kale" huurprijs geen bedrag is opgenomen voor recreatie- en dienst ruimten, maar de kosten van deze ruim ten aan bewoners worden doorbere kend in de servicekosten, zal als maxi maal te subsidiëren bedrag 25,- per maand worden aangehouden; het gaat hier om servicekosten die niet in de "kale" huurprijs ondergebracht kunnen worden, zoals bijvoorbeeld bij aanleun woningen het geval is; - administratiekosten en servicekosten en servicekostenderving over het bo venstaande tot maximaal 15,- of 10% over het geheel van bovenstaande kos ten. 1. bestaat uw huishouden uit twee of meer personen dan geldt dat: - het gezamenlijk belastbaar inkomen over 1989 niet hoger mag zijn dan 38.000,- - de subsidiabele huur niet lager mag zijn dan 277,08 en niet hoger dan 775,- per maand. 2. bent u alleenstaand dan geldt dat: - het belastbaar inkomen over 1989 niet meer mag zijn dan 34.000,- - de subsidiabele huur niet lager mag zijn dan 277,08 en niet hoger dan 775,- per maand 3. voor alleenstaande jongeren van 18 jaar tot 23 jaar die in het vorige subsi dietijdvak ook een huursubsidiebijdra- ge hebben ontvangen, geldt dat: - het belastbaar inkomen over 1989 niet hoger mag zijn dan ƒ31.000,-; en - de subsidiabele huur niet lager mag zijn dan 209,16 en niet hoger dan 620,- per maand. Als het gezamenlijk belastbaar inkomen en de subsidiabele huurprijs onder de hiervoor genoemde grenzen blijven hoeft dit nog niet te betekenen dat u subsidie krijgt. Betaalt u een huur die bij dat inko men "past" dan krijgt u geen huursubsi die. Hoe hoger het inkomen, hoe meer u zelf aan huur moet besteden. Bij wonin gen met een hogere huur, komt een gro ter deel voor uw rekening dan bij een wo ning met een lage huur. Voor een hogere huur heeft u immers meestal een beter of groter huis. Overschrijding van de huurgrens van 775,- is toegestaan als de aanvrager: 1. op 30 juni 1990 64 jaar of ouder is en huurder is van een zogenaamde be jaardenwoning; 2. op 1 juli 1990 65 jaar of ouder is, voor zover hij huurder is van een niet-be- jaardenwoning, die hij minstens een jaar vóór het bereiken van de leeftijd van 65 jaar heeft betrokken; 3. nadat hij 65 is geworden, is verhuisd, maar die ten minste gedurende één jaar voor dat hij 65 jaar werd, huurder van een niet-bejaardenwoning was, waarvan de huur boven de maximum huurgrens uitkwam; 4. huurder is van een woning die door de minister is aangewezen, zoals: - monumenten - woningen die geschikt en bestemd zijn voor de huisvesting van een groot gezin (8 of meer personen). Voor alleenstaanden jonger dan 23 jaar die worden gesubsidieerd volgens over gangstabel 3, is overschrijding van de huurgrens van 620,- tot ten hoogste 775,- per maand slechts toegestaan als er sprake is van onderverhuur of geza menlijke huur. Bij het inleveren van het aanvraagformu lier dient u de volgende gegevens en/of papieren mee te brengen: A. indien u reeds in het bezit bent van het aanvraagformulier, dit formulier; B. is er sprake van het geven van een voorschot door de gemeente dan dient de aanvrager eerst de verhuur dersverklaring door de verhuurder te laten invullen; er kan worden volstaan met een kopie van de brief van de ver huurder waarin de huursverhoging per Verhuizen? Hoe zit het dan met de huursubsidie? 1 juli 1990 wordt aangekondigd als er alleen sprake is van een "kale" huur prijs. Betaalt u ook servicekosten dan dient er een gespecificeerde opgave gedaan te worden van de huurprijs per 1 juli 1990 zoals staat aangegeven op het aanvraagformulier; C. gegevens over het jaarinkomen van 1989, zoals: - een jaaropgave van hetgeen men aan pensioen, lijfrente, loon, salaris, tantième enz. in 1989 heeft ontvan gen; - een kopie van het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting over het jaar 1989; - bent u niet meer in het bezit van een van de hier genoemde bescheiden, dan kunt u bij het belastingkantoor een IB-54 formulier ophalen. D. Uw fiscaal nummer. E. bij gehuwden of samenwonenden dient ook het bewijsmateriaal te wor den meegenomen van het eventuele inkomen van de echtgeno(o)t(e) of partner en/of eventuele huisgenoten. F. Voor jongeren tussen de 18 en 23 jaar geldt bovendien dat er wanneer zij 2 jaar of langer huursubsidie ontvan gen tevens een geschat inkomen over 1990 opgegeven moet worden. Zonder deze papieren kan uw aanvraag niet in behandeling worden genomen. Denkt u voor huursubsidie en/of huurge wenning in aanmerking te komen en vraagt u het in deze periode voor het eerst aan dan kunt u de aanvraagformu lieren ter verkrijging van een bijdrage aan de hand van de Beschikking Individuele Huursubsidie afhalen en inleveren bij de volgende adressen: A. bij het Gemeentelijk Woningbeheer, Noordvest 8, elke werkdag tussen 09.00 uur en 12.00 uur. Men kan hier alleen terecht voor gemeentewonin gen. Bij het uitreiken van het aan vraagformulier wordt dan gelijk een af spraak gemaakt voor het tijdstip van indiening van uw aanvraag. B. Algemene- en Burgerzaken, 's-Gra- venlandseweg 567 (2de verdieping), elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. Men kan hier terecht voor wonin gen van partikulieren en/of woningcor poraties. C. Woningbouwvereniging Schiedam, Kerklaan 33, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. Men kan hier alleen terecht voor woningen van de woning bouwverenigingen. Voor nadere inlichtingen kunt u contact opnemen met de secretarie-afdeling Alge mene- en Burgerzaken, 's-Gravenlandse- weg 567, 2de etage, telefoon: 010- 4732111 toestel 315 of 245.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 19