Beginfase oorlog in beeld gebracht Klaas Kornaat klaart haastklus Sauer-Bekkersschool viert eerste lustrum Samen op de 'schappen'-toer Douches voor lavetten Van Gelderen, plavuizen en meubelen Damtitel definitief voor Ron Heusdens Gebit stuk? VERINGMEIER TANDTECHNIEK Auto uit de bocht Curiosamarkt CJV kamp Weer ere-metaal voor Feike Waqué Met de bus naar EO-Familiedag Diplomazwemmen Watervrienden HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 6 JUNI 1990 PAGINA 9 SCHIEDAM - De Schiedamse gehandicapte atleet Feike Wa qué heeft tijdens de halve mara thon in het Zwitserse Schenkom een zilveren medaille behaald op de halve marathon, 21 kilo meter. Feike Waqué was zoals bijna gebruikelijk de jongste deelnemer, en toonde zich de één na sterkste in het 300 rol stoelers tellende deelnemers veld. De Schenkom marathon is een rolstoelmarathon die internatio naal gezien heel veel aanzien heeft, mede door zijn jaarlijkse sterke bezetting. Feike Waqué was met een tijd van 1 uur 16 minuten, slechts zeven secon den langzamer dan de winnaar. Komend weekend zal hij deel nemen aan het Nederlands kampioenschap in Assen, na deze titelstrijd gaat hij zich weer richten op het zwemmen, waar van op 17 en 18 juni de natio nale kampioenschappen gehou den worden. SCHIEDAM - Met hoge snel heid vloog afgelopen zaterdag avond een auto uit de bocht op de Mozartlaan. De auto kwam tot stilstand tegen een paal. De inzittenden, een 22-jarige be stuurder uit Schiedam en zijn passagiere uit Oud Beijerland, werden met onbekend letsel naar het Schieland ziekenhuis vervoerd. to's in het boek wilde plaatsen. Ik ben daar redelijk in geslaagd. Van de circa 160 foto's is ruim de helft uniek beeldmateriaal. Ik heb bij diverse instanties aan de deur geklopt. Bijvoorbeeld bij de sectie Militaire Geschie denis in Den Haag en het NIOD van Dr. de Jong. Het werk van die man fungeert voor bijna iedereen, die over de oor logsjaren publiceert, nog altijd als uitgangspunt. Maar ook heb ik kontakten gelegd met parti culieren. Via via kom je aan adressen en op die manier heb ik ook een aantal foto's bij el kaar weten te krijgen. Grappig is bijvoorbeeld, dat in het boek zelfs een paar foto's staan, die door mijn opa, die destijds foto graaf was, gemaakt zijn". Opmars 'Van inval tot capitulatie' - de ondertitel luidt 'De meidagen van 1940' - begint met een alge meen historisch overzicht, waarin alle personen, die tijdens het offensief een hoofdrol heb ben vertolkt, worden voorge steld. Na deze dertig pagina's tellende inleiding volgt een foto-overzicht van de gebeurte nissen, die in de vijf dagen, dat Nederland moest buigen voor de Duitsers, hebben plaatsge vonden. Kornaat heeft dit ge deelte van het boek ingedeeld in vijf hoofdstukken, die elk een dag beschrijven. Voorafgaand aan iedere dag vindt men een, kaart, die de belangrijkste con frontaties en de vorderingen van het Duitse leger in beeld brengt. „In vergelijking met andere boeken over de oorlog heb ik gekozen voor zeer gedetailleerde foto-onderschriften. In feite ver telt iedere foto een eigen ver haal. Dat heeft uiteraard een hoop tijd gekost, maar in mijn ogen is het boek daardoor zeer compleet geworden". „Toen ik de opdracht kreeg heb ik eerst een inventarisatie ge maakt. Wat zijn de belangrijk ste gebeurtenissen, die ten allen tijde belicht moeten worden? Je begint dan met de Duitse op mars in Brabant met tankdivi sies. De luchtlandingen, die in het Westen van Nederland heb ben plaatsgevonden, vormen een ander aspect, dat de volle aandacht verdient, maar ook het feit, dat de Duitsers in som mige delen van het land hun opmars maakten met cavalerie divisies en fietsen, mag niet uit het oog verloren worden. In het boek staan ook plaatjes van die divisies. Natuurlijk is er ook bij de Grebbenberg gevochten, maar die strijd heeft in mijn ogen geen belangrijke, strategi sche rol gespeeld." „De luchtlandingsoperatie springt het meest in het oog. Wist je, dat in Nederland voor het eerst in de wereldgeschiede nis een dergelijke operatie uitge voerd werd? Het was voor de Duitsers niet echt een succes, want meer dan de helft van de transportvliegtuigen is door de Nederlandse troepen neerge schoten. Eén van de toestellen stortte zelfs midden in het cen trum van Den Haag neer. Men heeft uit dat vliegtuig zeer be langrijke papieren gehaald, de zogenaamde Von Sponeck-pa- pieren. Von Sponeck was de Duitse officier, die de operatie in Den Haag leidde. De papie ren omvatten een volledig aan valsplan en zelfs de kortste rou te naar het paleis. Het was na melijk de bedoeling, dat rege ringsleden en leden van de Ko ninklijke familie gevangen ge nomen zouden worden, maar dat Duitse plan is volledig mis lukt. Zowel op de expositie als in mijn boek kan men die origi nele Von Sponeck-papieren be kijken". Praatstoel Als Klaas Kornaat over de oor- SCHIEDAM - De zwemvereni ging De Watervrienden organi seerde zaterdag 19 mei diplo mazwemmen. Er waren in to taal veertig kandidaten die allen slaagden. Hieronder de namen van de geslaagden: A diploma Jan Akerboom, Ted Banis, Ri chard v.d. Boor, Bob Dirks, Cristian Dolstra, Bob v. Haren, Sabine Klaasse, Marcel Kooy, Merinda Kreischer, Danielle Leliveld, Petra Lips, Helene v.d. Molen, Messalina Noevers, Laura Pavias, Chantal Pegels, Mariska Scheijbeler, Lindsey de Smit, Sabrina Timmers, Birgit den Uyl. B diploma Wendy Banis, Remco v.d. Boor, Kim v. Dijk, Ivo Halkes, Diana v. Haren, Nicky v. Loe- nen, Kim Osterholt, Marije N. Overbeeke, Emile Rodi, Kasper Suyker, Savana de Wit. Basis-diploma Frederieke v.d. Blom, Arjan Docter, Marja Doctor, Peter v. Dalen, Mirjam v. Harmeien, Jarno v. Kluyven, Hans Leli veld, Michel Leliveld, Edwin de Ridder, Janneke v. Seters. SCHIEDAM - Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orp heus houdt zaterdag 9 juni een curiosa/rommelmarkt op het Museumplein aan de Hoog straat. De markt begint om 10.00 uur. Op deze markt kan men terecht voor boeken, speelgoed, geluids apparatuur, klein meubilair en huishoudelijke artikelen. Voorts staat een stand opgesteld voor de verkoop van de Orpheus-ju- bileumwijn, Orpheus-lepeltjes en de langspeelplaat/CD. SCHIEDAM - De Sauer-Bek kersschool organiseert in de week van 11 tot en met IS juni een lustrumviering in en rond de school aan de Eduard van Bei- numlaan 64. De school bestaat namelijk vijf jaar. De activitei ten zijn bedoeld voor de kinde ren, hun ouders en andere geno digden. In 1984 werd besloten tot een samenwerkingsverband tussen het rooms-katholieke en protes tants onderwijs in Schiedam- Noord. Het betrof de Sauer- school van het C.V.O. Kethel en de Bekkersschool van de Willibrordusstichting. Ook de Vereniging voor Christelijk On derwijs Schiedam nam deel aan de nieuw te vormen stichting, die de naam Augustinusstich- ting kreeg. Onder deze stichting vallen sindsdien de Sauer-Bekkers- school voor basisonderwijs en basisschool De Regenboog. Het eerste lustrum wordt ge vierd met onder meer een voor stelling voor de kinderen, een sportdag, een sponsorloop voor een goed doel, een loop-in op school voor ouders, oud-leer krachten en bestuur, een spel- middag voor de wijk en een bal lonwedstrijd. De sponsorloop en de spelmid- dag vinden plaats op woensdag middag 13 juni.' De loop-in wordt gehouden op donderdag 14 juni om 20.00 uur. ADVERTORIAL SCHIEDAM - Eind vorig jaar stemde de gemeenteraad in met de plannen van het Gemeente lijk Woningbeheer om op grote schaal de lavetten in haar wo ningen te gaan vervangen. Een derde van de ongeveer 12.000 gemeentewoningen heeft nog een lavet in de doucher uimte. Deze voorziening is be paald niet meer van deze tijd. Hoewel er bewoners zijn die hun lavet voor geen goud zou den willen missen, hebben ve len in de loop van de tijd te kennen gegeven, het lavet graag te willen inruilen tegen een staande douche. Het Gemeente lijk Woningbeheer heeft nu een voorstel uitgewerkt, waarin de bewoners deze mogelijkheid wordt geboden. In plaats van het lavet wordt een staande douche met wasta fel aangebracht en wordt de doucheruimte ook verder afge werkt (betegeld). Hier tegenover staat een netto huurverhoging van 9,50 per maand. Het voorstel wordt aan zo'n 4.000 huurders voorgelegd. Iedereen is vrij om hier 'ja' of 'nee' tegen te zeggen. Er is een aparte planning opge steld zodat het lavetprojekt complexgewijs kan worden aan gepakt. Daarnaast zal lavetver wijdering worden meegenomen op het moment dat bijvoor beeld groot onderhoud i'n een complex aan de orde is. In 1990 is dit het geval bij de 351 wo ningen aan het Straussplein. Ook de bewoners van de Dam- SCHIEDAM - De Schiedamse CJV gaat van 11 tot en met 18 augustus kamperen in Leusden. Er zijn drie verschillende kam pen, die elk een eigen thema hebben. Voor de leeftijdsgroep van 7 tot en met 9 jaar is er een safari kamp, voor de kinderen van 10 tot en met 12 jaar een piraten- kamp en voor de tieners tot en met 15 jaar een back-to-the-six- ties kamp. De kampprijs bedraagt 137,50 voor zeven dagen. Voor meer informatie kan men bellen met B. van der Tuyn (telefoon 4264599) of P. Feelders (tele foon 4268697). laan, waar momenteel liften worden aangebouwd, krijgen de mogelijkheid tegelijkertijd de douche te laten opknappen. Start Het projekt is deze week gestart bij het complex Delflandseweg. Van de 231 huurders hebben er tot nu toe 44 'ja' gezegd tegen het voorstel. De meeste weige raars in dit complex hebben in het verleden zelf dl een dergelij ke voorziening laten aanbren gen. Verder staan voor 1990 nog op de rij: alle woningen aan de Van Heuven Goedhartstraat, alle bejaardenwoningen aan de Min. Donkerstraat, enkele wo ningen aan de Mgr. Nolenslaan (boven het postkantoor) en een paar woonblokken aan de Park weg (de nummers 4-208). SCHIEDAM - De Evangelische Omroep houdt zaterdag 16 juni voor de negentiende keer de EO-Familiedag. Deze vindt plaats in Utrecht. Belangstellen den uit Schiedam en omgeving kunnen voor het vervoer naar de Familiedag gebruik maken van de bus, die het Contactwerk van de Hervormde Evangelisa tie heeft geregeld. De bus ver trekt zaterdagochtend om 7.30 uur vanaf station Schiedam/ Rotterdam-West. De kosten bedragen 18,50 per persoon, voor kinderen tot 12 jaar 12,50. Voor opgave en in formatie kan men bellen, tele foon 4267191 of 4262227 (vöör 10 juni). SCHIEDAM - Sinds no vember vorig jaar heeft Chiel van Gelderen de za ken anders aangepakt. Na een reputatie in Schiedam te hebben opgebouwd in de plavuizenbusiness, heeft hij zich ook gericht op de meubelbranche. „Het ligt natuurlijk allemaal in eikaars verlengde", zegt Chiel van Gelderen. „Ik probeer het niet alleen bij stoelen en banken te laten. Ik bied complete arran gementen aan. Dus bijvoor beeld een bijpassend schilderij, lamp of spiegel." De artikelen, die bij Van Gelde ren aan de Nieuwe Haven 107 te koop zijn, komen uit allen delen van de wereld. „Spiegels haal ik uit Amerika. En plavui zen van marmer of leisteen uit Italië, Portugal en Spanje." De meubels zijn van het merk 'Noblesse'. Van Gelderen om schrijft: „Tussen modern en klassiek in". Zeer veel mensen zijn ervan gecharmeerd." WATERWEG NOORD - Klaas Kornaat geeft toe, dat het hem een 'kick' geeft als hij het door hem gemaakte boek 'Van inval tot capitulatie' in de win kels ziet liggen. De 32-ja- rige historicus, die geboren en getogen is in Vlaardin- gen, maar sinds vier jaar in Schiedam woont, heeft in een tijdsbestek van am per vier maanden een fraai overzicht gemaakt van de meidagen van 1940. Hij deed dat in opdracht van het Koninklijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum uit Delft, waar van mei tot en met november een ge lijknamige expositie te be zichtigen is. De direktie van het museum besloot op het allerlaatste moment om naast het organiseren van de tentoonstelling te vens een begeleidend boek uit te geven. Kornaat aan vaardde de 'haastklus' met beide handen, verdiepte zich in de beginfase van de Tweede Wereldoorlog en ging vervolgens op zoek naar uniek beeldmateriaal om de situatie in mei 1940 te kunnen illustreren. „Het is een enorme partij werk geweest", bekent Kornaat, die sinds twee jaar de kost verdient als publicist, omdat hij als ge schiedkundige nauwelijks aan de bak kon komen. „Niet alleen vanwege de korte periode, waar in het boek gereed moest zijn, maar ook vanwege het feit, dat ik persé een groot aantal unieke, nooit eerder gepubliceerde fo- log praat, zit hij op zijn praat stoel. En dat terwijl hij zich als student geschiedenis nauwelijks bezig hield met de oorlog. „Ik ben me in de meidagen gaan verdiepen en heb alle noodzake lijke literatuur doorgenomen. In dat opzicht is het werken aan dit boek voor mij ook een openbaring geweest. Je hebt na melijk bepaalde cliché-ideeën over die meidagen, die gedeelte lijk voortkomen uit een soort rechtvaardiging voor de snel heid, waarmee de capitulatie plaatsvond. De Nederlanders zijn op zoek gegaan naar een reden voor hun verlies. In die zin heb ik nieuwe invalshoeken ontdekt. Het bombardement op Rotterdam bijvoorbeeld, dat door velen be schouwd wordt als hét moment, waarop de strijd verloren werd, heeft niet zo'n belangrijke rol gespeeld als doorgaans wordt verondersteld. De militaire situ atie was op 12, 13 mei voor Ne derland reeds hopeloos. Het bombardement vond plaats op de veertiende. Ik vermoed, dat de Duitsers de strijd in Neder land zeer snel wilden beslissen. Vandaar dat bombardement, dat de doodsteek was voor het Nederlandse verzet. Men moet namelijk niet vergeten, dat de verovering van Nederland, Bel gië, Luxemburg en Frankrijk het doelwit waren. De Duitsers wilden dus niet te veel tijd aan ons land besteden". Rust „Ondanks het feit, dat de mobi lisatie reeds volop aan de gang was, werd Nederland aan de vooravond van de oorlog voor al gekenmerkt door een vredige rust. Ruim driehonderdduizend man waren al vanaf'39 in staat van paraatheid gebracht, maar naar de bevolking toe werd nau welijks melding gemaakt van een oorlogsdreiging. In mijn boek staan een paar voorbeel den van die 'kneuterigheid'. Zelfs op 9 mei verschenen in de kranten nog advertentiés, waar in men deed voorkomen of Ne- I J derland, net als in de Eerste i Wereldoorlog, buiten schot zou blijven". 4'.* f De geschiedenis toont echter aan, dat het geheel anders ver- ^Nf| liep. In de omvangrijke stroom boeken die na de Bevrijding op de markt gebracht is, heeft ook Klaas Kornaat een fraaie bijdra- ge geleverd om de aandacht te vestigen op een periode die niet j vergeten mag worden. i -4 B De bij Zwaluwen voetballende jL f historicus gaat zich vanaf nu RL A echter weer concentreren op ^B zijn volgende opdracht, een ju- bileumboek over een woningbe- drijf uit Zoetermeer, dat zestig latie' is^in een oplage van 3.000 SCHIEDAM - Wat al we ken in de lucht hing, is ook uitgekomen, Ron Heusdens is weer dam- kampioen van Schiedam geworden. Hij stelde zijn titel definitief veilig in de overwining tegen Piet Bas tiaanse. Dinant Spieker debuteerde sterk in de Schiedamse titelstrijd, maar moest uiteindelijk genoegen nemen met een tweede plaats. Onderaan de ranglijst was er nog zeer veel strijd. Leo Mous verloor van Paul Boerrigter, Thijs Huijs versloeg Peter Lans bergen in een laatste poging zijn hoofdklasserschap veilig te stel len. Het mocht hem echter niet baten: Tiny Mous wist zich nipt te redden door een overwinning op Ton Burgerhout, die door deze nederlaag toch nog onver wacht degradeerde. De partij tussen Van der Lin den en Van den Kerkhoff kon door onvoorziene omstandighe den» nog niet worden gespeeld. Leo Mous, Thijs Huijs en Ton Burgerhout degraderen naar de eerste klasse. In de eerste klasse vijf uitslagen. Breman verraste de Vlaardinger met een combinatie, stond op een gegeven moment 2 schijven voor, maar moest uiteindelijk knarsetandend in remise berus ten. Van Dijk behaalde een knappe overwinning op Hans Lansbergen. De Jager klopte Broek, die door deze nederlaag na een 1-jarig verblijf in de eer ste klasse degradeerde. De Jager stelde zijn derde plaats veilig, die misschien ook recht geeft op promotie naar de hoofdklasse. Kampioen van de eerste klasse werd Mathieu Smit, die het in de laatste ronde nog knap moei lijk werd gemaakt door Theo Vrijland, die er wel zin in had. Out won van Meloni, na een veelbewogen partij. Meloni zet te Out met sterk spel onder druk, dwong schijnwinst af en hield een gewonnen stand over. Out, die voor de tweede plaats in de eindrangschikking speel de, zette alles op alles en de nog niet zo ervaren Meloni moest toezien dat zijn gewonnen stand steeds slechter kwam te staan; door een blunder miste hij zelfs de remise en gaf ontgoocheld op. Jammer voor Meloni, die dan wel degradeerde uit de eer ste klasse, maar zich zeker waar heeft gemaakt. De eindstand (alle spelers heb ben 11 partijen gespeeld): 1M. Smit 17; 2. Out 16; 3. De Jager 15; 4. Van der Schalk 14; 5. Van Dijk 13; 6. H. Lansbergen 12; 7. T. Vrijland 11; 8. Wisse 10; 9. Quist 7; 10. Broek 7; 11. Meloni 5; 12. Breman 5. Mat hieu Smit en Jan Out promove ren naar de hoofdklasse; Bre man, Meloni en Broek degrade ren. Oog van de naald In de tweede klasse werd Til- man kampioen door een remise tegen Bisschop. Van Steenoven ging door het oog van de naald tegen Lucassen en kwam er met remise af. Hiermee stelde hij zijn tweede plaats en promotie veilig. De Buck, die door een misverstand niet in aktie kon komen tegen Luiten, kan nog wel gelijk met Van Steenoven komen, maar Van Steenoven heeft meer weerstandspunten. De eindstand: 1. Tilman 11-18; 2. Van Steenoven 11-16; 3. De Buck 10-14; 4. Bisschop 11-14; 5. Lucassen 11-14; 6. Luiten 10- 13; 7. Kouwenhoven 11-11; 8. Van Velzen 11-8; 9. Hommel 11-8; 10. Houtkamp 11-7; 11. Hueting 11-7; 12. Bockweg 11- 0. Tom Tilman en Leo van Steenoven promoveren naar de eerste klasse. Komende vrijdag wordt nog ge speeld om het sneldamkampi- oenschap van Schiedam. Met z'n vieren dochter Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak. Klaas Kornaat, schrijver van het boek 'Van inval tot capitulatie', poseert voor het herdenkingsmonument in Schiedam. 'Schappen doen' zegt Melanie en haar tweejarige snuit je glimt van oor tot oor, want 'schappen' is voor haar een wekelijks pretje. Dan ziet ze haar dikke vriend Ben, twee jaar en een paar maanden en onderweg in de auto maken ze samen al de nodige lolletjes. Als hun moeder, Suzan Burger-van Peelen en Kaja van der Pauw-Neelis bij Bas van der Heijden ieder haar winkelwagen nemen en de peuters er in zitten, spelen de kleintjes zoiets als kiekeboe met elkaar wanneer de boodschappenwegen van deze twee buurvrouwen elkaar in de supermarkt kruisen. Vaste prik sinds ze een jaar of twee naast el kaar wonen: samen naar Bas van der Heijden met -vrij heid blijheid- ieder voor zich de eigen inkopen. Suzan Burger kent Bas van der Heijden al sinds haar kinderja ren (vroeger ging ik er in een ander stadsdeel als meis je voor mijn moeder al naar toe), Kaja van der Pauw had geen moeite zich te laten overhalen ook een Bas- klant te worden „toen ik eenmaal die lage prijzen zag. Ik vind dat je als huisvrouw verplicht bent scherp in te kopen. En al scheelt het soms maar een dubbeltje bij bepaalde artikelen, tien dubbeltjes zijn altijd nog een gulden. Als het dan toevallig ook nog zo gezellig is als hier, ga je zeker niet met tegenzin", zo horen we. Hoe komt dat nou, een goeie sfeer in een super, willen we iets nader toegelicht zien. „Het personeel is daar voor een groot deel debetaan. Hier zit een prima stel mei Met z'n vieren bij 'de lange vingers' met links Susan Burger en dochter Melanie, daarnaast Kaja van de Pauw met zoon Ben. den, er is goed contact en schoon is het ook" zo zijn deze buurvrouwen het zonder meer met elkaar eens. Daar hebben Melanie en Ben nog niet zo'n oog voor. Als ze hun wekelijkse Bas-appel of krentebol maar krij gen, is voor hen de 'schappen'-morgen kompleet. Chiel van Gelderen in zijn plavuizen- en meubelenzaak aan de Nieuwe Haven 107. schouwd worden6 publicatie be~ Ron Heusdens stelde zijn Schiedamse damtitel door een overwinning op Piet Bastiaanse eindelijk veilig.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 9