BgisszE- «-1495: =««rfessssi Inbraak op schip ORANJE Dorp wordt afgebroken Terug in het IJzeren Tijdperk 'Kunstwereld is veel gemener dan politiek' Bruidspaar van de maand? Meubilair •"rsig"-- SSCÏÏÏÏÏ Bruidsreportage Vrijwillig werk nu gecoördineerd KEUKENS TEGELS SANITAIR SCHIEDAM - In de nacht van zaterdag op zondag is ingebro ken in een schip, dat ligt afge meerd in de Voorhaven. De 23- jarige schipper van De Volhar ding 6 uit Zaandam mist een kleurentelevisie, een stereotoren en een rekenmachine. Men is binnengekomen via de stuur hut. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL Jonge Smeets 35% per liter 16.95 Vieux Touron 35% per liter 16.95 SCHIEDAM - De leerlin gen, die de komende weken een dag doorbrengen in het Hargadorp, moeten zich volledig aanpassen aan het IJzeren tijdperk. Op school maken ze kleding van jute zakken en verder mag er niets uit de tegenwoordige tijd worden meegenomen. Horloges worden thuisgela- ten en wanneer een vlieg tuig overvliegt, moet men maar denken dat 't het rui sen van de zee is. De kinde ren gaan zo helemaal op in hun rol. Maar afgelopen vrijdag werden de leerlingen van De Harlekino toch weer even geconfronteerd met de moderne techniek van de twintigste eeuw. Terwijl zij zich als echte Kaninefaten gedroegen, trad ineens een bruidspaar het terrein op. In hun kielzog gevolgd door een fotograaf en een video- graaf. Of hier even de bruidsreportage mocht wor den gemaakt.... SCHIEDAM - '2000 stap pen terug', zoals het educa tief project is genaamd, duurt tot 5 juli. Daarna is het Hargadorp tot 25 juli ter bezichtiging open voor het publiek. „En dan moet het dorp worden afgebroken", zegt Pim Schenkelaars met de nodige spijt in zijn stem. „Het was eigenlijk de be doeling dat we de grote hut in het klein zouden nabou wen op het Museumplein. Maar de brandweer vindt het te vuurgevaarlijk. Dat is natuurlijk ook wel zo, maar het is toch enorm zonde dat het dorp moet verdwijnen." Wellicht ziet de verant woordelijke wethouder Chris Zijdeveld mogelijkhe den om dit unieke histori sche dorpje in het Beatrix- park of elders een definitie ve plek te geven? HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 20 JUNI 1990 PAGINA 9 SCHIEDAM - Wethouder Hans van Kleef (sociale vernieu wing, onderwijs, sociale zaken en emancipatie) heeft vandaag, woensdag, het startsein gegeven voor een nieuwe ontwikkeling op het gebied van vrijwilligerswerk. Met de oprichting van het Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam (SVS) is tevens een vrijwilligersvacaturebank van de grond gekomen. Bovendien is het project 'Hand en Span' van start gegaan, waarbij uitkerings gerechtigden hun diensten aan ouderen aanbieden. Er is een groot aanbod van on betaald werk op verschillende terreinen. Het Steunpunt Vrij willigerswerk Schiedam gaat vraag en aanbod coördineren en biedt een overzicht van de meest uiteenlopende soorten vrijwilligerswerk. Het SVS weet voor welke acti viteiten nog vrijwilligers wor den gevraagd. Iedereen - man nen en vrouwen, werkende en werkzoekenden, schoolverlaters kan een beroep doen op het Steunpunt. Ook organisaties, die op zoek zijn naar vrijwilli gers, kunnen bij het SVS te recht. Voor de werving kan men gebruik maken van de va caturebank. Het Steunpunt Vrijwilligers werk Schiedam is tot stand ge komen op initiatief van de Ge meentelijke Sociale Dienst, het Maatschappelijk Werk, het Ge coördineerd Ouderenwerk, de Commissie Ouderenbelangen, de indicatie-commissie oude renvoorzieningen, de gezinsver zorging en het Gilde. Voor meer informatie kan men zich wenden tot de medewer kers van het Steunpunt, tele foon 4732111, toestel 290. Het Steunpunt is iedere woensdag geopend aan de 's-Gravelandse- weg 567 (5e etage). SCHIEDAM - De tijd wordt de komende weken een aantal eeuwen terugge draaid voor leerlingen van de Schiedamse basisscho len. Groepsgewijs brengen zij een dagje (en soms ook een nachtje) door in het dorp van Harga, dat is in gericht in het Beatrixpark. Medewerkers van het Ste delijk Museum en het Bu reau Gemeentelijk onder- wijsconsulent hebben zich de afgelopen twee maan den in het zweet gewerkt om dit dorp uit het IJzeren Tijdperk na te bouwen. naar de zin. De houtploeg ver maakt zich prima en hakt er driftig op los. Ook de voedsel- ploeg kwijt zich uitstekend van haar taak en al snel is het brooddeeg gereed. Voor de vuurploeg gaat een droom in vervulling: eindelijk mogen ze eens 'fikkie steken'. De vee- ploeg echter vindt het schoon maken van de stal maar niks. Ook het melken van de koe wordt liever overgelaten aan een volwassene. De families wisselen enkele ma len van taak, zodat alle kinde ren uiteindelijk dezelfde werk zaamheden hebben verricht. Linzensoep Halverwege de dag bekijkt Har garix de verrichtingen van zijn nieuwe dorpbewoners. Tevre den stelt hij vast dat er hard en enthousiast is gewerkt. Opval lend is overigens dat de Turkse kinderen van het Harlekinovolk veel gemakkelijker de taken op pakken dan hun blonde stamge noten. Zij staan veel dichter bij de natuur en geven duidelijk het goede voorbeeld. Met een eigen compositie door een koeiehoorn geeft de begelei der van het Harlekinovolk, Lambiorix (Roel van Raaij van het Bureau onderwij sconsulent), het sein dat er kan worden gege ten. Het brood komt uit de oven en boven het vuur hangt al geruime tijd een grote pan linzensoep te pruttelen. De kinderen vallen aan. Of schoon het brood een tikje aan de zoute kant is, smaakt het goed. De homp kaas is een wel kome aanvulling. Althans voor hen, die er bijtijds bij zijn, want ook de kippen hebben het op de kaas gemunt. De linzensoep valt echter niet bij iedereen in de smaak. „Heb je geen toma tensoep?", vraagt iemand voor zichtig. Enkele kinderen hebben eet- kommen meegebracht, die ze de afgelopen weken zelf hebben ge maakt. Helaas zijn er al vele ge sneuveld voordat Harga werd bereikt. Maar ook de steviger aardewerken kommen begeven het. Hargarix ondervindt dat aan den lijve, wanneer hij de bodem van zo'n kom en de hete soep op zijn voeten ziet - en vooral voelt - belanden. Na het eten worden de laatste taken verricht. Hargarix heeft zelfs nog een verrassing in pet to. Er moet een vlot worden ge bouwd, wie helpt er mee? Dat is niet aan dovemensoren ge vraagd en massaal gaat men aan de slag. Helaas is de tijd echter te kort om het vlot af te bou wen. Die klus ligt voor het vol gende volk, dat Harga zal be zoeken. Videorecorder De dag wordt beëindigd met een maaltijd. Op het vuur wor den kippepoten geroosterd en aardappels gepoft. De mensen van het Harlekinovolk laten het zich goed smaken, hongerig en moe als ze zijn na een dag hard werken. Om negen uur 'sa- vonds is de pret ten einde. Het Harlekinovolk keert terug naar de twintigste eeuw en schaart zich weer achter de videorecor ders. Maar het was een dag om nooit te vergeten. „In het begin vond ik er weinig aan, maar dat ver anderd snel", verwoordt één van hen de mening van allen. „Wat ik het leukste vondt? Houthakken, vuur maken en vlot bouwen. Het minst leuk? Hooien!" Maar het resultaat mag er zijn. De Kanninefaten zijn tijdelijk in Schiedam te ruggekeerd. Vrijdagochtend half tien. Har garix (in het dagelijks leven Pim Schenkelaars, educatief mede werker van het Stedelijk Mu seum) loopt, gehuld in jute en een veulenvel, eenzaam rond in zijn dorp. Om zijn hals benge len twee koeienhoorns. Zijn volk is op jacht en zal minstens tien maanden wegblijven. Har garix is achtergebleven om voor de veestapel - een koe en wat geiten, schapen en kippen - te zorgen. Plotseling ziet hij iets bewegen in het struikgewas. Strijdlustig gaat hij voor de afrastering staan, de armen voor de borst gekruist. Links en rechts schie ten schimmen achter struiken en bomen weg. Dan treedt een jongeling, eveneens gehuld in jute, naar voren. Het blijkt een vertegenwoordigster van het volk van Harlekino. Haar dorp is onder water gelopen en haar volk is op zoek naar een nieuwe vestigingsplaats. Harga zou uit komst kunnen bieden. Hulp Hargarix strijkt de hand over het hart. Zijn dorp is voorlopig toch leeg en hij kan best wat hulp gebruiken. Schoorvoetend treedt het Harlekinovolk nader bij. Een groep van dertig perso nen: 5 volwassenen en 25 kin deren. Hargarix vertelt hen dat ze welkom zijn, als ze tenminste de handen uit de mouwen wil len steken. Dat willen ze. Het volk van Harlekino bestaat uit vier families. Tijdens het drinken van een gezonde kom bosthee verdeelt Hargarix de ta ken. De families worden inge deeld: een veeploeg, een hout- ploeg, een vuurploeg en een voedselploeg. SCHIEDAM - De kers verse fraktieleider van de socialisten, Hans Bakker, meldt in het PvdA-orgaan 'Voorwaarts' zeer ver heugd te zijn dat Schiedam weer een vijfde wethouder heeft. „We willen er nu niet meer van afwijken, omdat in het verleden verschillende zaken zijn blijven liggen bij gebrek aan een wet houder die tijd had om een pro- jekt te leiden. Zo'n wethouder (jaarvergoeding tegen de 110.000 gulden, red.) verdient zichzelf terug. De gemeentewet schrijft voor dat een gemeente ter grootte van Schiedam vijf wethouders heeft. Bakker stipt ook aan, maar dan als bijzaak, dat een vijfde post ook goed uitkwam in de ver houding tussen zijn club en D66/Groen Links. Verder denkt Bakker hardop dat de onenigheid in het verle den over Spaland tussen ener zijds Reijnhout en De Leede en anderzijds Zijdeveld een goede samenwerking in de toekomst niet in de weg staat. „Toen had den zij in de oppositie een an dere rol dan nu als coalitiepart ner." Cobra collectie Ook gebruikt Bakker Voor waarts, als het Stedelijk Mu seum zich als gespreksonder werp aandient, om iets recht te zetten wat al jaren door ieder een verkeerd begrepen wordt. Bakker: „In het verleden heb ik een aanvaring gehad met Paal man. Omdat er te weinig ge beurde met de Cobra-collectie vonden Hans de Koning en ik dat er meer met de collectie ge daan moest worden. Of dat an ders het museum gesloten kon worden en de collectie ver kocht. Het is immers geen ge meentelijke taak om beeldende kunst aan te kopen louter en al leen om die te bezitten. Hoewel ik slechts zei: „Of je doet wat met het gemeentelijk kunstbe zit, of je verkoopt het?, viel toen de hele kunstwereld over me heen. Het bleek dat men binnen de kunstwerteld nog veel harder en gemener op el kaar inhakt dan binnen de poli tiek." SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wethouders heeft een bedrag van 15.016,- beschikbaar gesteld voor de aanschaf van meubilair in het migrantencentrum 't Parkweg. A.s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en uX ontvangt dan ook 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de sspeciale bruidspagina, "J iedere laatste vrijdag van de maand. (WUIIBIUIIIKBIKUUSIEM heteluchioven met boven e kombmatie Zwaai massief eiken front leverboor in vier kleuren 160 liter koelkast, gas' elektro kombmatie en at tuigkap Blad met ronde Komplete badkamer met 1 onatomisch gevormd m- I bouwbad en verchroomde chroom «ngreeps en chroom eergree yosetI,rt.ng_ I J^n.«nd-hU?5D, gnp^nhattanl 895, mat wit 1095-, jasmin ?.0vu Moderne kunststof keuken met pvc omran ding. Leverbaar in drie kleuren. Wand kasten 100 cm. hoog, 240 liter dubbeld. koelkast en geïntegreerde afzuigkap. Elektrische oven met keramische kook plaat met één halogeenzone. Blad met vlakke inbouw spoelbak 7.400.-. (230 x 210 cm./maatwijziging mogelijk). Engelen importeert rechtstreeks de mooiste tegels. Vandaar dit forse voordeel. Ziet u de door u gekochte tegels elders voor een lagere prijs, dan betalen wij u het verschil zonder gezeur terug! ENGELEN Geopendalle dagen behalve maandag Vrijdag koopavond; Rotterdam en Vlaardingen Donderdag koopavond; Gorinchem en Spi|kenisse ROTTERDAM Bergweg283, tel. 010-4673044. GORINCHEM Schelluinsestraa» 36, tel. 01830-36422. SPIJKENISSE Oberonweg 28, (eindpunt metro) tel. 01880-38003. VLAARDINGEN Hoekerstraat 14 (naast Sanders Meubelstad), tel. 010-4350028. 'n Borrel van klasse voor een lage prijs 1*2 flessen 4 4% t% ft per liter.. 12 flessen 4 4% 4^ per liter.. IwiWW U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Harlekino volk werkt hard in het dorp van Hargarix Het Harlekinovolk verzamelt zich rond het kampvuur om te luisteren naar de taakverdeling. No 8A Houthakken was één van de favoriete bezigheden van het Harlekinovolk. BKQBIKWUSTHETWEBI: Het vuur in de kleien broodoven moest flink hoog worden opgestookt om de broden te kunnen bakken. Helaas was het eindprodukt iets te zout. Enigszins onwennig gaan de Vooral de Turkse meisjes van het Harlekinovolk kenden kinderen aan de slag, maar al weinig problemen bij het produceren van broden. gauw hebben ze het uitstekend Hargarix (rechts) legt uit waarom hard werken zo belangrijk is: „Anders hebben jullie straks niets te eten".

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 9