Hervormde evangelisatie op gereformeerde grondslag Schapen slachtoffer van loslopende hondtn Uit Contourennota Ouderenbeleid blijkt: GS financieren projekten in Vlaardingen en Schiedan GWB krijgt brug BELOOFD: s Vakantieproject verpleeghuis „Niveau Visserijmuseum kalft steeds meer af' Luifelbrand rnmrn 1 Sportdag Twee zwemtitels Feike Waqué Bruidspaar van de maand? Rijnmond naar Neeltje Jans HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 22 JUNI 1990 PAGINA 11 SCHIEDAM - Het was deze week 70 jaar geleden dat in Schiedam de Her vormde Evangelisatie op Gereformeerde grondslag werd opgericht. Dit heu glijke feit wordt woensdag 27 juni gevierd met een speciale herdenkingsdienst in de Opstandingskerk aan de Burg. H. Gretelaan. Omstreeks 1910 ontstond bij een aantal leden .van de Her vormde Gemeente onvrede over de prediking en de bele ving van het geloof. Men ging huisamenkomsten beleggen en probeerde tot een georganiseerd verband te komen. Het duurde echter tot 20 juli 1920 voordat in gebouw Het Hoekzakje aan de Broersvest de eerste officiële kerkdienst werd belegd. Voor ganger was de heer Vroeginde- weij uit Middelharnis. Tot in de vijftiger jaren werden de diensten in diverse gebou wen gehouden, zoals een schoolgebouw in de School straat, het Jeugdhuis aan de Lange Haven, gebouw Een dracht aan Plein Eendragt en zaal Tivoli aan de Nieuwe Ha ven. Contact met de Hervormde Ge meente leidde er uiteindelijk toe dat een deel van de diensten mocht worden gehouden in één van de Hervormde kerkgebou wen. De overige diensten kre gen een vaste plaats in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. In de beginjaren zeventig vonden alle middagdiensten plaats on der verantwoordelij kheid van de Centrale Kerkeraad, afwisse lend in de Grote Kerk en Op- standingskerk.Sinds 1983 wor den de ochtenddiensten gehou den in de aula van de Chr. Scholengemeenschap De Burcht aan de Nieuwe Damlaan. Predikanten In 1970 werden de eerste ambtsdragers bevestigd. In die jaren zijn er intensieve bespre kingen geweest om te proberen voor één van de Hervormde wijkgemeenten een Gerefor meerde Bondspredikant te be roepen, maar dat is nooit ge lukt. Wel heeft de Evangelisatie altijd bijstand in het pastoraat genoten van een Gereformeerde Bondspredikant of hulpprediker uit een omliggende gemeente. Sinds 1981 is dit ds. D.A. Snij der uit Abbenbroek. Het jubileum wordt woensdag 27 juni gevierd in de Opstan dingskerk. Voorgangis ds. C. van den Bergh ,uit lordwijk, voorzitter van de Gformeer- de Bond in de Nedends Her vormde Kerk. De dst begint om 19.30 uur. SCHIEDAM - Mevrouw M. Raamsdonk kan het niet langer aanzien. Al vier jaar lang wor den haar schapen in het Bea- trixpark aangevallen door loslo pende honden. Onlangs was het weer raak. Twee honden beten zich vast in een ooi en twee lammeren. „Dit is nu al vier jaar aan de gang", vertelt de eigenares. „Schapen zijn bang voor hon den. Als ze een hond zien, be ginnen ze meteen te rennen. Een hond volgt dan z'n instinct en valt de rennende schaap aan. Dat is verboden. Maar telkens gebeurt het weer. Ook al is het nog zo'n lieve hond, en loopt hij achter een stok aan, als hij een rennend schaap ziet, valt hij aan." De twee lammeren en de ooi zijn afgelopen zondag ernstig gewond geraakt. Een dierenarts heeft de grote biitwonden moeten hechtemaar de ver wondingen zijnin dien aard dat de dieren iret najaar weg moeten en nietieer als fok schaap kunnei worden ge bruikt. Met de zomer zicht, vreest mevrouw Raanonk het erg ste. Vandaar hadnngende op roep: „Houd uwnden aan de lijn» vooral als in de buurt van de zogermde ijsbaan komt!" WATERWEG NOORD - Het ouderenbeleid in Schiedam en Vlaardingen staat centraal in de contou rennota ouderenbeleid, die gedeputeerde staten van Zuid-Holland voorlopig hebben vastgesteld. Beide Waterwegsteden worden genoemd in de lijst van projekten voor 1990, die door de provincie worden gefinancierd om het nieu we beleid te realiseren. De statencommissie voor Ge zondheid en Welzijn be spreekt volgende week donderdag het voorstel. De provincie Zuid-Holland wil het ouderenbeleid niet langer toespitsen op de traditionele verzorgingstehuizen. Ouderen zouden zo lang mogelijk zelf standig thuis moeten kunnen wonen. Thuiswonende ouderen moeten gebruik kunnen maken van voorzieningen van een ver zorgingstehuis in samenhang met gezinszorg en kruiswerk. Het belangrijkste verschil met het vroegere beleid is dat GS in de nota uitgaan van meer flexi bele vormen van zorg, afge stemd op de vraag van de oude ren. Samenwerking tussen de instellingen moet leiden tot een afgestemd aanbod. De gemeen ten moeten een eigen visie op het ouderenbeleid ontwikkelen. Voor de tehuizen betekent het nieuwe beleid dat de provincie geen afzonderlijke toestemming geeft voor renovatie of nieuw bouw. De plannen hiervoor moeten onderdeel zijn van een gemeentelijk ouderenbeleid. Projekten In de nota staat tevens een lijst met projekten voor dit jaar, die door de provincie worden gefi nancierd om het nieuwe beleid te realiseren. Hierbij worden onder meer ge noemd de ontwikkeling van een totaalplan ouderenbeleid in Schiedam en het Projekt zware meerzorg in Vlaardingen. Bij de laatste gaat het om een samen werking van zes verzorgingshui zen en een verpleeghuis voor betere opvang van psycho-geria- tische bewoners van de verzor gingstehuizen. Bovendien irdt gesproken van een kojiing van verzor ging voor cendancevorming in Vlaardingen Schiedam. De nota gee:en globale indi catie voor da 1991 te honore ren projeku Daarnaast stelt de provincie komende jaren extra geld tehikbaar om dit soort projek van de grond te krijgen. ^<11 TTI Y A 1 Adri Reijnhout (D66) heeft zijn eerste paal geslagen in de func tie als wethouder. Afgelopen maandag verrichtte hij deze of ficiële handeling voor de uit breiding van de kantoorruimte van het Gemeentelijk Woning- beheer (GWB). Hij werd daarbij geassisteerd door twee 'oud-ge- dienden' van het GWB, de heren Malais en Van Rutten. Overigens werd tijdens de plechtigheid bekend gemaakt dat de toegankelijkheid van het GWB niet alleen wordt verbe terd door de werkzaamheden aan het kantoor. Ook wordt ein delijk een brug over de Schie aangelegd, waardoor de Noord- vest beter bereikbaar wordt voor voetgangers en fietsers. Die hebben altijd een flinke omweg moeten maken om bij het kantoor van de GWB te ko men. Het bruggetje stond al op de planning ti het GWB zo'n vijf jaar gden verhuisde van de 's-Gravndseweg naar de Noord vest/laar de gemeente is nooit fircieel over de brug gekomen c deze oversteek te realiseren. Wanneer 1 bruggetje zal wor den aanggd, is echter nog niet beke. „Begin volgend jaar", ho< directeur T. Ver- does. Over 5 minuten staat uw huurauto klaar WATERWEG-NOORD - Verpleeg- en reactiveringscentrum DneMaasStede wil jongeren in de gelegenheid stellen om zich te oriënteren op de gezondheidszorg en op een boeiende en ge varieerde wijze kennis te maken met de wereld van zieke ou deren. Daartoe is in de periode 13-25 augustus een tiendaagse vacantieproject voor jongeren vanaf 15 jaar opgezet. De jonge ren *Ün 2 tot 3 uur per dag actief en kunnen kiezen uit ver schillende activiteiten. E)oor een kijkje te nemen achter de schermen van een ver pleeghuis krijgen jongeren een beter zicht op het leven in een verpleeghuis. Sommigen zullen zo wellicht ontdekken naar welk beroep hun interesse uitgaat. Bovendien hebben jongeren aan ouderen best wat te bieden: enthousiasme, spontaniteit aandacht, belangstelling, speelsheid, een nieuwe frisse kijk op de dingen. Oudere patiënten, die vaak jarenlang in een ver pleeghuis verblijven, hebben behoefte aan een veelzijdig con tact met de buitenwereld. Er is plaats voor maximaal 12 jongeren, dus snel aanmelden is gewenst. Men kan kiezen uit verschillende activiteiten, zoals: - wandelen, een praatje maken of een spelltje doen met patiën ten in een huiskamer; - helpen in keuken of restaurant en poffertjes bakken of rond gaan met de ijscokar; - helpen in de rolstoelwerkplaats en patiënten vervoeren naar fysiotherapie; - presenteren huisradioprogramma vanuit de studio of dia's kijkenboeken en aangepast spelmateriaal maken voor de pa tiënten. Gedurende deze twee weken is men samen met andere jonge ren 2 a 3 uur per dag actief. Mensen uit het verpleeghuis geven uitleg en wijzen de weg. Tussen de middag eten jullie gratis en met elkaar in het personeelsrestaurant. Het project sluit op vrijdag 25 augustus met een gezellige activiteit, waarbij tevens een deelnamecerfiticaat wordt uitgereikt. Geïnteresseerden kunnen schrijven of bellen naar Verpleeg-en reactiveringscentrum DneMaasStede, Voorberghlaan 35 3123 AX Schiedam, tel. 010-4278199 en vragen naar Anneke de Jong, coördinator vrijwilligerswerk. Zij geeft graag meer infor matie. VLAARDINGEN - Het personeelsbeleid dat het gemeentebestuur van Vlaardingen de afgelopen jaren heeft gevoerd met betrekking tot het Visse rijmuseum, heeft het ni veau van het museum flink omlaag gehaald. Dat is de conclusie van het onlangs afgetreden bestuurslid prof. dr. J. R. Bruijn. „De gemeente heeft de laatste tijd herhaaldelijk ambte naren die op het stadhuis niet meer voldeden, over geplaatst naar het Visse rijmuseum". Volgens Bruijn is daartegen bin nen het bestuur van het mu seum te weinig bezwaar aange tekend. „En dat gold ook voor de raadsleden binnen dat be stuur". aldus Bruijn, die hoogle raar Zeegeschiedenis is aan de universiteit van Leiden. Door het gemeentelijk beleid was er volgens Bruijn binnen het ipuseumbestuur meer spra ke van "passen op de winkel", dan dat er goede nieuwe ten toonstellingen werden georgani seerd. Bruijn: „Met een dergelijk per soneelsbeleid krijg je mensen binnen die te weinig zijn gemo tiveerd, maar die ook niet zijn toegerust voor een dergelijke funktie. Daarmee is de hoge sta tus die het Visserijmuseum in de zeventigerjaren had flink af gezakt". Dit ondanks het verzet van de - inmiddels ex - direkteur Van Dorp, aldus Bruijn. Het is een publiek geheim dat de faktor personeel zwaar op de SCHIEDAM - Onbekenden hebben afgelopen zaterdagnacht de luifel van een Turkse bakke rij aan de Parkweg in brand ge stoken. Getuigen zagen twee mannen wegrennen, maar een buurtonderzoek leverde niets op. De brandweer wist de brand te blussen. Het is de tweede keer in een week dat luifels van winkeliers het doelwit zijn van vandalen. Vorige week gingen de luifels van winkelpanden aan de Hoogstraat, Vlaardingerstraat en de Dam in vlammen op. SCHIEDAM - Voor de ruim 300 leerlingen van de hoogste groepen van het openbaar basis- en speciaal onderwijs wordt donderdag 28 juni de inmiddels traditionele sportdag gehouden. Voor de deelnemers vormt dit het sportieve afscheid van de basisschool. De dag wordt georganiseerd door het bureau gemeentelijk onderwijsconsulent, in samen werking met de vakleerkrachten gymnastiek en de Dienst Sport en Recreatie. De sportdag vindt plaats in sporthal Margriet en het Sport- fondsenbad. De dag duurt van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. In beide lokaties is een circuit van twaalf spelen uitgezet. In het zwembad ondermeer een glijbaanrace, een hindernisesta fette en een vlottenrace; in de sporthal basketbal, minihand- bal, speedplay en badminton. De kinderen sporten onder lei ding van hun leerkracht: één dagdeel in de sporthal en één dagdeel in het zwembad. begroting van het museum drukt. Een museum dat met kwartjes en dubbeltjes van de grond is gekomen. Ex-direkteur Van Dorp is met ziekteverlof en de kans is uiterst gering dat hij nog zal terugke ren. Inmiddels is wel een nieu we interim-direkteur benoemd; de heer Loomeijer, die direk teur was van het scheepvaart museum in Groningen. Zo zit het museum opgescheept met twee direkteurssalarissen. Toch heeft het opgestapte be stuurslid Bruijn wel 'alle fedu- cie' in Loomeijer. Bruijn meent overigens ook dat de bestuurs- plaatsen binnen het Visserij mu seum aan een bepaalde tijdsli miet gebonden moeten zijn. „Een beetje doorstroming lijkt me een goede zaak", aldus Bruijn, die overigens zelf ruim tien jaar zitting had in het be stuur. Bruijn heeft samen met mede opstapper dr. S. J. de Groot meerdere malen bezwaar aange tekend tegen het gevoerde per soneelsbeleid. „Je zegt natuur lijk niet zo snel dat je er mee stopt", zegt Bruijn, „maar nu was de tijd toch daar". HERVORMDE GEMEENTE KETHEL SCHIEDAM - De gehan dicapte zwemmer en atleet Feike Waqué heeft tijdens het Nederlands kampioen schap zwemmen twee ti tels behaald, daarnaast leg de hij ook beslag op een zilveren en een bronzen medaille. De jonge Schiedamse atleet kwam uit in een nieuwe inter nationale klasse met een sterk deelnemersveld. Op de eerste dag van het NK, dat in Assen werd gehouden, werd Feike Wa qué tweede op de 100 meter vrije slag en derde op de 100 meter rugslag. Deze prestaties vielen de Schiedammer enigs zins tegen, maar zijn te verkla ren door de enorme lange wachttijden op de startblokken. Op de tweede dag van het NK was dat een stuk beter georgani seerd en direct waren de presta ties van Waqué een stuk beter. Hij werd eerste op de 50 meter vrijeslag in een tijd van 39.68, wat tevens een nieuw Neder lands record is. Ook op de 100 meter schoolslag vestigde hij een nieuw nationaal record, 1.49.26 en werd daarmee uiter aard kampioen. Voor beide tij den zijn ook wereldrecords aan gevraagd. Weinig publiek Ondanks zijn sterke prestaties, was de belangstelling bij deze wedstrijden erg gering. Slechts een handje vol mensen sloeg de verrichtingen van de gehandi capten gade. In ogen van Feike Waqué een teleurstellende zaak. Hij hoopt dan ook dat tijdens de wereldspelen, die ook in As sen worden gehouden, de be langstelling groter zal zijn. WATERWEG NOORD - Toer club Rijnmond organiseert zon dag 24 juni een fietstocht naar het werkeiland Neeltje Jans. De tocht met een afstand van 200 kilometer, vertrekt zondagmor gen om 07.00 uur vanaf de wie lerbaan in het Schiedamse sportpark Harga. Inschrijven kan op ditzelfde adres tussen 06.00 en 06.50 uur. Leden van de NRTU betalen 5,50 gulden, niet-leden moeten een gulden meer betalen. Dit bedrag is in clusief de kosten voor het over varen met de pont naar Rozen burg. De route voert over de Zuidhol landse- en Zeelandse eilanden richting de Oosterschelde-dam. De gemiddelde fietssnelheid is 25 kilometer per uur, zodat een trim- of racefiets verplicht is. In de route zijn twee rustpauzes opgenomen. Voor informatie kan gebeld worden naar TC Rijnmond: 01899-19230 of 010- 4740421. A s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) '*35"= kunnen hun trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en u\ ontvangt dan ook 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de maand. De schapen werden flink toegetakeld. Singel 41-45 3112 GJ Schiedam telefoon 010-4262428 Alle diensten en bijeenkom sten, voor zover niet anders dan vermeld, zondag 24 juni. Wij maken de inzenders er op attent dat deze rubriek alleen bestemd is voor de wekelijkse zondagse (of door-de-weekse) kerkdiensten. Alle andere ker kelijke aktiviteiten kunnen daar in verband met plaats ruimte niet meer worden op genomen. GEREFORMEERDE KERK SCHIEDAM De Ark, 10.00 uur: ds. Chr. Brakema. Magnalia Deikerk, 10.00 uur: ds. A. Prins; 17.00 uur Ds. Chr. Brakema, ontmoetingsdienst. Bethelkapel, 10.00 uur: ds. R. A. Bosch Samen op weg dienst. Christelijk Gereformeerde Kerk, „Hoekstecnkerk", Wa rande, hoek B.K.-laan, 09.30 uur en 16.30 uur: ds. J. P. Boi- ten. Ned. Geref. Kerk, kerkge bouw Westvest 30, 09.30 uur: ds. C. A. A. Struik en 16.30 uur ds. J. Horsman. Evangelische Lutherse Ge meente, Oranjestraat, 10.00 uur: Ds. A. C. J. van der Poel uit Den Haag. HERVORMDE GEMEENTE SCHIEDAM Grote Kerk, Lange Kerk straat, Schiedam, 10.00 uur: ds. J. Visser, Rotterdam; 17.00 uur: ds. W. H. van Kooten, Middelharnis. Opstandingskerk, Burg. Honnerlage Gretelaan, Schiedam, 10.00 uur: ds. H. Ommering, Alphen a/d Rijn. Bethel-Kapel, Nieuwe Maas straat 68d, Schiedam, 10.00 uur: Mevr. DS. J. v.d. Bosch, samen op weg dienst. Huize „Thomas", Griekse- straat 18, Rotterdam, 10.00 uur: de heer H. J. v.d. Steen, Rotterdam. Dorpskerk, 10.00 uur: Ds. E. C. Bouwen, Barendrecht. St. Martinuskerk, 09.30 uur: ds. J. Sosef. Ark, 10.00 uur: Ds. Chr. Bra kema. Nederlandse Protestanten Bond, kerkgebouw Westvest 92, 10.30 uur: Ds. J. Euwema. Tiel. Leger des Heils, Lange Ha ven 27, 10.00 uur: heiligingssa menkomst, o.l.v. kapiteine M. Kruithof; 17.00 uur: gezins- dienst o.l.v. Zr. J. Boon en Zr. W, Klepke. Jehovah's Getuigen, Nieuwe Haven 155a. Jehovah's getui gen. Openbare lezingen. Nieu we Haven 155a. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur: Thema: Wie komen er voor in aanmerking gods dienaren te zijn? Gemeente Oud Mathe- nesse, 17.00 uur: Thema: Wat de naibj toekmst brengt. Pinkstergemeente „Morgen stond", 10.00 uur: samenkomst Kerkgebouw De Ark, Harg- plein. Herv. Gem. op Ger. Grond slag, in de Rank, Schiedam, dhr. Bakker, Sliedrecht. Herv. Evang. op Ger. Grond slag, aula Scholengem. De Burcht, 10.00 uur: ds. D. A. Snijder, Abbenbroek. R.K. Parochie St. Jan de Do- perkerk, Mgr. Nolenslaan 99, Nieuwland, zaterdag 17.00 uur: Eucharistieviering met muzikale begeleiding; zondag 11.00 uur: Eucharistie-viering m.m.v. groot gemengd koor „Laus Deo" o.Ev. Ted Rem merswaal. Gezongen wordt de Latijnse Missa Brevis in Hono- rem St. Joannes de Deo. Tij dens deze viering is er voor cfe allerkleinsten crèche in de pa rochiezaal. Voorganger dit weekend: pater L. Klinken berg op. R.K. Parochie van de H. Li- duina en O.L. Vrouw Rozen krans, Singel 106. Celebrant: pastoor P. M. Vismans. Zater dag, 18.30 uur: Eucharistievie ring; zondag, 9.15 uur: hoogmis (muzikaal verzorgd door het herenkoor I.H.D. met meer stemmige Latijnse zang); 11.00 uur Eucharistieviering. Kapel Huize Frankeland, St. Liduinastraat 10. Celebrant: pastor P. M. Vismans. Zater dag, 17.15 uur: Eucaristievie- ring (muzikaal vezorgd door het Valeriuskoor) R.K. Visitatiekerk, Dr. Schaepmansingel 3, Schie- dam-West, Zaterdag 18.30 uur: Viering met orgelspel en sa menzang. Zondag 09.30 uur: Gezongen viering m.m.v. het gemengd koor Polyhymnia. De vieringen worden dit weekend geleid door pater L. Klinkenberg o.p. Vieringen in de komende week; dinsdag en donderdag om 09.15 uur. Parochie van het H. Hart, Rijnstraat 1, Zaterdag 19.00 uur: Eucharistieviering met orgel en samenzang. Zondag 10.00 uur: Hoogmis. St. Jacobus Kethel, Zaterdag 17.00 uur: Eucharistie met Sa menzang en orgel, pastor T. Kool leidt de viering. Zondag 09.45 uur: Dienst van Woord en Gebed met zang van het Jacobuskoor. Voorganger mevr. M. Regensburg. St. Martinuskerk, Wm. An- driessenlaan, Zaterdag 18.30 uur: Deinst van Woord en Gebed, met samenzang, voor ganger mevr. M. Regensburg; zondag 8.30 uur: Eucharistie zonder zang; 11.00 uur Eucha ristie met zang van St. Jan Baptist, Pastor Th. Kool leidt de vieringen. Oud-Katholieke Kerkdienst, Dam 30, Schiedam, 10.00 uur: Eucharistieviering 3e zondag na Pinksteren. Joh. Maasbach Wereldzen ding, Hevenkerk, Lange Ha ven 70, vrijdag 19.30 uur: Bij belstudie o.l.v. br. Holder. Za terdag 17.30 uur: Kaderclub: 13 tot 17 jaar, 20.00 uur: Jeugd dienst: 17 tot 30 jaar. Zondag 10.00 uur: Heilig avondmaal- dienst, vanaf 09.30 uur orgel spel door br. Horsmeijer. Te vens kinderopvang tot 14 jaar. Gemeente van Christus, Swammerdamsingel 27a. Zondag 11.30 uur: samen komst; 11.30 uur: Bijbelstudie, ook kinderbijbelklassen, voor alle leeftijden. Schieland Ziekenhuis, Aula/ kapel, Juliana van Stolberg straat, Eucharistieviering op zaterdag 23 juni 1990 te 18.30 uur. Voorganger: pater J. F. de Rooij. Oecumenische zondag viering op zondag 24 juni te 10.30 uur. Voorganger pater J. F. de Rooij. Muzikale mede werking koor Cantate Domino o.l.v. Zr. Brigittine uit Maas sluis. Nog ietwat onwennig nam wethouder Adri Reijnhout plaats in de mnine om de heipaal de grond in te slaan.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 11