Brand Eetcafé Het Schielicht Werklozenbestand loopt licht terug Steunpunt Vrijwilligers moet vraag en aanbod samenbrengen l \l l I Ll i Burgerlijke Stand Kethelse kruidenier Van Leeuwen stopt na bijna 45 jaar Hondje aan paal gebonden Zomerconcert Met behulp van vacaturebank Bl Opvattingen veranderen Paul Berg verkoopt weieens helemaal niks... Dr. P. J. A. van der Hoek Dr. W. A. Bloot NOG TOEGANGSKAARTEN VERKRIJGBAAR VOOR: HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 27 JUNI 1990~ PAGINA 3 SCHIEDAM r In de week van 15 tot en met 21 juni. Geboren: Nick C. z.v. Winkel- man-den Boogert; Willem A. z.v. Reinders-Zwanenburg; Joey G.A. z.v. Brand-Ollefers; Esther d.v. Krommenhoek-Voorham; Naomi d.v. Mulder-Veldhoven; Hennie z.v. Van Genderen-Sa- lazar Castillo; Johannes J. z.v. Bouman-Biever; Michelle d.v. Huis in 't Veld-Rottiné; Ibra him H. z.v. Cimtay-Cimtay; Leendert-Henk z.v. gravendeel- Quartel; Danielle T. d.v. Klip- pel-Broos; Kimberley d.v. Buur- man-Jansson; Adrianus A. z.v. Franke-Schriek; Robin B. z.v. Knuist-Hoppe; Christian z.v. Van Bracht-Glerum; Laila d.v. Fkiri-El Hanine; Fleur d.v. Kar- reman-Rooijmans; Shanouro T. z.v. van de Burg; Alime d.v. Demirgan-Demirgan; Sanne d.v. Van Breemen-Drop; Chris- toffel z.v. Zuiddam-Rijkers; Ha- cer d.v. Aydin-Aydin. Aangetekend: W. Janssen 27 jr. en M. T. Koekebakker 26 jr.; J. Donkervoort 31 jr. en K. No tenboom 29 jr.; L. Klepke 25 jr. en D. Mieloo 22 jr.; R. F. Krui- kemeijer 25 jr. en L. J. Kloos 21 jr.; S. Ossewaarde 23 jr. en M. Pegels 21 jr.; E. C. H. van Schaik 31 jr. en M. G. A. Wol- terink 37 jr.; T. L. Sterkeboer 36 jr. en M. P. C. Niessen 33 jr.; J. T. E. Smulders 22 jr. en A. van Sliedregt 22 jr. Gehuwd: G. Pruim 27 jr. en J. S. Jurgens 26 jr.; R. van Oos tende 27 jr. en R. W. van den Hoek 24 jr.; A. Erfmann 26 jr. en E. D. Bihardie 24 jr.; M. Dijkshoorn 31 jr. en A. van der Weg 29 jr.; D. Verhoeckx 21 jr. en S. A. Bockkom 23 jr.; E. Zwaan 21 jr. en C. Marbus 20 jr.; A. W. J. Jansen 25 jr. en I. J. Stienen 25 jr.; R. A. Mertens 31 jr. en E. Jansen 33 jr.; A. Günaydi 37 jr. en Y. Cagdas 29 jr.; T. C. van der Hoff 27 jr. en G. B. Drenkelford 25 jr.; W C. Verbeek 29 jr. en C. A. M. Tjin- Asjoe 32 jr.; F. Visser 26 jr. en J. M. E. Kramer 24 jr.; M. F. J. Krens 37 jr. en C. J. Smelik 25 jr. Overleden: P. Bakx, man 59 jr.; B. Schenkel, man, 84 jr.; V. Mc Millen, vr., 70 jr., geh. gew. met J. van der Haar; W. M. Rijkers, vr., 95 jr., geh. gew. met W. Giesselbach; J. M. Lakerveld, vr., 78 jr., geh. gew. met H. Tenwolde; M. E. Duetz, vr., 90 jr., geh. gew. met P. A. Snijders; M. Kiela, vr., 93 jr., geh. gew. met C. Aaldijk; J. C. van der Welle, man, 78 jr.; J. W. van Eijk, vr., 80 jr., geh. gew. met L. P. Franken; H. F. van Eijk, man, 87 jr.; J. van Walsum, vr., 80 jr., geh. gew. met T. J. Kem per; J. J. Voogdt, man, 69 jr.; M. T. Vermaas, vr., 52 jr.; A. Vermeulen, man 81 jr.; J. J. de Regt, man, 80 jr.; C. E. M. Gar- dien, vr., 86 jr., geh. gew. met G. P. Zuijderwijk. SCHIEDAM - Aan de Scheep vaartweg vloog afgelopen zater dag een bouwloods in brand. In de loods bevonden zich gasfles sen en een tank met 6.000 liter dieselolie de Brandweer wist het vuur te bedwingen, maar kon niet voorkomen dat er grote materiele schade ontstond. huisarts geen praktijk van 28/6 t/m 20/7 Waarneming: Rembrandtlaan 46 Tel. 4267355. Het kruideniersechtpaar Van Leeuwen houdt het na bijna 45 jaar voor gezien. Kethel verliest weer een echte dorpswinkel. P. H. NIJKAMP AFWEZIG 29 juni t/m 6 juli. D. Ch. Zuiderweg A. C. Nijs SCHIEDAM - Op zijn vijfenzestigste nam C. van Leeuwen (Cees voor inti mi) zich voor het rustiger aan te doen. De grijzende winkelier uit Kethel stopte met het rondbezorgen van boodschappen, maar hield uit respect voor mensen op leeftijd zijn oudste tien klanten („niet de groot sten") aan. Nu met zijn ze ventigste verjaardag in aantocht, sluit hij defeni- tief zijn zaak. Na bijna 45 jaar achter de toonbank vindt hij het welletjes. Za terdag geeft de kleine con current van grootgrutters als Albert Heijn en Korti een receptie voor vrienden en relaties. Zes weken va kantie bij familie in Cana da in het vooruitzicht doen hem glimmen van plezier. Maar de gedachte dat het door de sluiting stiller wordt in het pittoreske dorpje stemmen hem som ber. „Het dorp lijdt hier onder". Van Leeuwen nam bijna een halve eeuw geleden de winkel over van een zekere Siem van Oosten. Die verkocht, net als alle andere winkeliers, van alles wat. Van levensmiddelen tot petroleum. Van Leeuwen ging zich vooral specialiseren in zui- velprodukten en vleeswaren. Niet tot ieders vreugde. „Maar we moesten wel", benadrukt de bij na-gepensioneerde. Zowel bij de jeugd als bij de ou deren is Van Leeuwen altijd een begrip geweest. De eerste cate gorie kocht zich klem aan snoep. Muntdrop voor één cent en voor een stuiver twee Bel ga's. „Ze lagen voor de deur. We hebben altijd goed gemerkt dat de Julianaschool om de hoek lag". De volwassenen kochten vooral vleeswaren en kaas. Kaas is al tijd het stokpaardje geweest van de krasse eind-zestiger. Zijn ge degen kennis is wijd en zijd be kend. „Ik heb al die jaren dezelfde grossier gehad. Altijd de beste kwaliteit. Ik verkocht 140 kilo per week. Grote zaken draaiden de helft. Laatst kwam hier een man binnen uit Delft. Was ge stuurd door zijn vrouw. Omdat de kaas zo lekker was. Ik heb al tijd gezegd: we moeten kwaliteit leveren voor niet de hoogste prijs en aan goedkope rommel beginnen we niet. Aan stunt werk hebben we nooit gedaan. Grote zaken doen dat wel. Maar vaak is het produkt van minde re kwaliteit. Het geld moet er gens vandaan komen". Veel uren Van Leeuwen zegt altijd genoeg verdiend te hebben, „maar je moest er wel veel uren voor maken". Zijn klanten woonden vooral in de Vogelbuurt, Woud- hoek en Groenoord. De winkel, die met het uur leger wordt, be trekt hij ter zijner tijd bij zijn woonhuis dat op de hoek van de Schiedamseweg en Vlaar- dingseweg ligt. Hij raadt het iedereen met klem af een kruidenierswinkel in Ke thel te beginnen. „Dat zal niet lonend zijn. Kijk, ze kennen mij al jaren. Maar voor iemand die het helemaal vanaf de bo dem moet gaan opbouwen, zie ik geen toekomstperspectief. De banken staan niet te springen om geld te lenen. Het dorp is natuurlijk ook ingekrompen, hè. Vroeger woonden hier hele ge zinnen, nu éénwoners". Van Leeuwen heeft de grote concurrenten zien komen en soms ook zien gaan. De Cash Carry, de Vegé, het winkelcen trum 'Hof van Spaland'. „Na tuurlijk trokken de klanten even weg. Nieuwsgierig als ze waren. We hadden ook onze 'ups' en 'downs'. Maar na een tijdje kwamen ze altijd terug. De éige naar van de Cash Carry zei niet voor niets: Van Leeuwen heeft het minste last van ons. Op m'n kaas ben ik altijd blij ven hangen". Lastige tijden Van Leeuwen voorspelt lastige tijden voor de middenstand in het eens zelfstandige Kethel. De slager en de fietsenmaker blij ven over. De bloemist is een kleine anderhalve maand gele den met de noorderzon vertrok ken. Niemand weet waarheen. „Je zou kunnen zeggen dat toendertijd het vertrek van groenteboer Leeflang de eerste aanzet is geweest. De één houdt de ander open, zo is het nu een maal. Het zijn ontwikkelingen, die je niet meer tegenhoudt. Je ziet het in ieder dorp. Eén ding moeten ze niet doen. En dat is de dorpskern autovrij maken en toegangswegen afsluiten. Dat zou de nekslag betekenen". SCHIEDAM - Een inwoner van Vlaardingen trof afgelopen zondagavond op station Nieuw- land een jong hondje aan, dat aan een paal was vastgebonden. De eigenaar was in geen velden of wegen te bekennen. De Vlaardinger bracht het hondje naar het politiebureau, van waaruit het onfortuinlijke dier tje naar het asiel werd vervoerd. SCHIEDAM - Harmonie Wil ton Fijenoord geeft zaterdag 30 juni éen zomerconcert in ver enigingsgebouw Het Trefpunt, aan de Nieuwe Waterwegstraat 5. Aan het concert wordt mede werking verleend door het Leer lingenorkest onder leiding van de heer P. van Vliet en het Har monieorkest onder leiding van de heer J. Gruter. Voorts wordt een rock 'n roll demonstratie gegeven, terwijl ook Lambada- dansers acte de présence geven. Het concert is gratis toeganke lijk en begint om 20.00 uur. SCHIEDAM - Wethouder Hans van Kleef (PvdA - sociale vernieuwing, onder wijs, sociale zaken en emancipatie) heeft vorige week het startsein gegeven voor een aantal nieuwe ontwikkelingen op het ge bied van vrijwilligerswerk. In de eerste plaats is het Steunpunt Vrijwilligers werk geïnstalleerd, terwijl daarnaast een vacature bank voor dit werk is geo pend. Bovendien werd het initiatief Hand en Span' nader toegelicht. Het Steunpunt Vrijwilligers werk Schiedam gaat vraag en aanbod in deze sector coördine ren. Het bureau, dat is gevestigd op de vijfde etage van het kan toorgebouw aan de 's Grave- landseweg 567, beschikt over een overzicht van de meest uit eenlopende soorten vrijwilli gerswerk. De heer G. A. A. Smits, direk- teur van de GSD, legt uit hoe het S.V.S. tot stand is gekomen: „Door de Indicatiecommissie Ouderenwerk werd jaren gele den aangegeven dat veel oude ren tussen wal en schip dreig den te geraken wanneer zij in afwachting waren van een plaats in een verzorgingstehuis. Gezinshulp kon hen niet hel pen, dus moesten er andere op lossingen worden gezocht". „Hierbij kwam het vrijwilligers werk in beeld, maar daarvoor moesten mensen worden ge zocht. Bij de GSD merkten we dat veel uitkeringsgerechtigden graag iets wilden doen. Boven dien bleken meer organisaties op zoek naar vrijwilligers. We zijn toen tot elkaar gekomen en dat leidde uiteindelijk tot de op richting van het Steunpunt". Vacaturebank Het Steunpunt Vrijwilligers werk Schiedam heeft de be schikking over een vacature bank. Deze staat opgesteld in de Infotheek, van de Sociale Dienst, waar ook de vacature bank voor betaald werk is in te zien. Joke Blom is coördinator van het Steunpunt. „We hebben de afgelopen weken allerlei organi saties aangeschreven met het verzoek hun vacatures voor vrijwilligers kenbaar te maken. Die staan nu allemaal in de va caturebank. Bovendien beschik ken wij, via de GSD, over de namen van mensen, die graag vrijwilligerswerk willen verrich ten. Zo kunnen we vraag en aanbod bij elkaar brengen". Hand en Span Een vrijwilligersaktiviteit, die in januari stilletjes al in gang is ge zet, is het projekt 'Hand en Span'. Hierbij bieden uitke ringsgerechtigden hun diensten aan aan ouderen, die hulp be hoeven. Het gaat voornamelijk om sociale diensten, zoals sa men wandelen, samen bood schappen doen of spelletjes spe len. Het is niet direkt de bedoe ling dat de vrijwilliger huishou delijk werk opknapt of klusjes doet, al kan dat wel voorko men. „Het projekt is bedoeld voor mensen, die door welke oorzaak dan ook moeilijk buiten kunnen komen", legt Joke Blom uit. „De resultaten sinds januari zijn positief, zeker gezien het feit dat het projekt nog niet in de publiciteit is geweest. Mo menteel zijn vijf vrijwilligers werkzaam, maar dat zal nu wel flink uitbreiden". Het Steunpunt Vrijwilligers werk Schiedam is voorlopig al leen op woensdag geopend. Af hankelijk van de behoefte zal de openingstijd in de toekomst worden uitgebreid. Het telefoon nummer (4732111 toestel 290) is wel dagelijks bereikbaar. De vacaturebank op de begane grond van hetzelfde gebouw is eveneens dagelijks geopend. SCHIEDAM - Aan de Kande- laarsweg 123 in Kethel-Noord is sinds 1 juni Eetcafé Het Schie licht gevestigd. Een gezellige bar, compleet met open haard, waar men behalve voor een drankje ook uitstekend terecht kan voor een sparerib, tongfilet, salade of uitsmijter. Jannie Jansen is de eigenares van het nieuwe eetcafé. „Het was eigenlijk helemaal niet de bedoeling om hier een zaak te beginnen, maar nadat we het pand vorig jaar hadden gekocht, merkten we dat hier veel fiet sers en wandelaars passeren. Toen leek het ons aardig om een restaurantje te beginnen en dat is gelukt". De naam „Het Schielicht" is verzonnen door architect Ma ring, die ook de aparte place- mats van het eetcafé heeft ont worpen. Eetcafé Het Schielicht is iedere dag, behalve maandag, geopend van 11.00 tot 23.00 uur. Het restaurantje biedt plaats aan cir ca zeventig personen, terwijl het terras aan het water van de Pol dervaart nog eens 45 zitplaatsen telt. „Het loopt storm. Complete fietsverenigingen komen hier binnen om even iets te eten en te drinken. Op 8 juli krijg ik zelfs een motorclub met oude motorfietsen op bezoek". Het gezellige terras van Eetcafé Het Schielicht ligt aan het water van de Poldervaart WATERWEG NOORD - Het aantal werklozen, dat is inge schreven bij het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam is in de maand mei licht gedaald. Naast Schiedam is dit GAB ook werk zaam in Vlaardingen, Maassluis en Maasland. In april waren 4506 mannen in geschreven en 2723 vrouwen, terwijl die aantallen in mei jongstleden respectievelijk 4428 en 2764 bedroegen. Men kan hieruit afleiden dat de geringe daling in het bemiddelingsbe stand (per saldo, -37) voorna melijk is toe te schrijven aan de toename in het bemiddelingsbe stand bij de vrouwen. Bij de mannen zet de gestage terug loop van het bemiddelingsbe stand zich voort. In percentage uitgedrukt is het totale bemid delingsbestand de afgelopen maand met 0,6% gedaald. De positieve trend in de me taalsector lijkt zich te continue ren. Het ingeschreven bestand nam maar liefst af van 791 in geschrevenen in april tot 735 in mei. Hiermee is tevens een groot deel van de teruggang in het mannelijk bemiddelingsbe stand verklaard. Met deze getal len is af te leiden dat in voorge noemde sector het bemidde lingsbestand met meer dan 7% daalde in een maand tijd. Zor gelijk blijft in deze sector echter het aantal lang ingeschrevenen. Toch is er, als we het bemidde lingsbestand van mei 1988 in beschouwing nemen, reden tot enig optimisme, daar sindsdien het aantal ingeschrevenen in de metaalsector met bijna de helft verminderd is (1406 toen, 735 nu). De stijging in het bemiddelings bestand bij de vrouwen is voor al te zoeken in de sector kan toor- en handelspersoneel en dan betreft het hier vooral vrouwen met een LBO-oplei- ding. Het percentage schoolverlaters in het bemiddelingsbestand zonder baan bedraagt op dit moment 9,1%. Van deze school verlaters heeft 66% een LBO- opleiding of lager. Het aantal niet-Nederlanders in het bemid delingsbestand bedraagt op dit moment 21,6%. Het aantal ingediende vacatures lag in de voorbije maand op 175. Dit komt overeen met het jaargemiddelde van 1990 tot nu toe dat op 177 vacatures per maand ligt. Opvallend is de in stroom van 11 vacatures in de aardoliesector, en 14 vacatures in de transportindustrie. Voor de rest deden zich geen opval lende verschuivingen voor in de maand mei. Het aantal uitge schreven vakatures was met een aantal van 136 hoger dan in april (toen 111). Vooral in de bouwnijverheid kon een redelij ke uitschrijving worden gecon stateerd. Het gemiddelde uit- schrijfniveau van 1990 ligt nu ongeveer op 146 vacatures per maand. Joke Blom, coördinator van het Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam (links) en wethouder Hans van Kleef nemen nog even de stukken door. SCHIEDAM - Wethouder Hans van Kleef ging tijdens de presentatie van het Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam in op het lang- verbreide standpunt van de PvdA over onbetaald werk: „Op zich is het opmerkelijk dat een PvdA-wethouder als ik een steunpunt voor vrijwilligerswerk opent. De PvdA is door de jaren heen nooit zo'n voorstander van dit werk geweest, omdat men vond dat dit betaalde banen in de weg stond en dus werkloosheid veroor zaakte. Maar de tijden en opvattingen zijn veranderd. Ook de PvdA ziet nu het nut van vrijwilligerswerk in, omdat veel dingen dom weg niet gebeuren als ze niet door vrijwilligers wor den gedaan". Van Kleef noemde het vrij willigerswerk een typische exponent van de sociale vernieuwing, „hoewel dit voorlopig nog slechts een etiket is zonder al te veel la ding. Maar het wordt tijd dat we collectief de sociale achterstand in Schiedam eens te lijf gaan en dit steunpunt is een stap in de goede richting". 'Is een opticien/contactlensspecialist nou een winkelier of een adviseur?' Paul Berg op de Nolenslaan houdt 't op het laatste: 'Ik heb een jarenlange studie gevolgd om klanten optimaal te kun nen adviseren, om oogmetingen te kunnen uitvoeren en uitgebreid te adviseren over contactlenzen., dan kan ik 't toch alleen voor mezelf al niet maken om iemand zo maar lenzen of een bril aan te praten. Niet dat dat moeilijk is hoor!' Behalve uiterst kundig is Paul Berg dus ook nog heel aardig. r i v. N ANVC-contactlensspecialist - OV-optometrist Nolenslaan 418 - Schiedam - tel: 010-4735384 Whitesnake Galgenwaard Utrecht Tina Turner Ahoy Rotterdam Madonna Ahoy Rotterdam Fleetwood Mac Galgenwaard Utrecht VVV SCHIEDAM z „Op m,n kaas ben ik altijd blijven hangen" huisarts Waarneming: Tuinlaan 92 Swammerdamsingel 43 Aanvragen huisbezoek voor 9 uur 's morgens, via boodschappendienst telefoon 4201100. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010- 4184599 van 09.00 - 17.00 uur 01-06-90 Sisunyitav SjrijtfSit V - w Buiten havenweg 9, tel. 4733000 Open: ma. t/m vr. 09.00-17.30 za. 10.00-16.00.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 3