'Leesbril voor je oor' als luisterhulp IJ UPR1D BladZij test mei: Autostoeltje tegen de rijrichting in I Bijna geen kans meer op nekwervelbreuken Urk 1905 komt tot leven £f m Beter horen voor veertigplussers TOEIMS-MEE BladZij gaat 't testen s"2 <£m mas x Je bent veertig geweest en dan gaat het gebeuren. Het begint meestal met het tele foonboek. Dat moet je steeds verder van je afhouden om de namen en cijfers nog te kun nen zien. Of je het leuk vindt of niet: je bent rijp voor de leesbril. Daar is op een be paald moment geen uitstellen meer aan. Je bent nog steeds veertig plusser en dan gebeurt er (meestal) weer wat. Je gaat minder horen en moet je steeds vaker inspannen om op je werk, een vergadering, voor mijn part een gezellige bijeenkomst of gewoon thuis, precies te horen wat er ge zegd wordt. Storend is het nog niet, beetje lastig wel. Je funtioneert soms wat minder goed. Wat je dan doet? Weinig of niks tot nu toe, want er was nog geen 'leesbril voor je oren'. Daar is sinds kort verandering in gekomen. Vooral voor veerti gers en vijftigers, die kwa ge hoor niet meer op scherp staan, is er nu de Compact luis terhulp, een klein, elektronisch apparaatje, dat (bijna) onzicht baar in de gehoorgang ver dwijnt. Via dit mini ontvangert- je/versterkertje kun je op een vergadering weer vernemen wat je buurman naast je zegt of de spreekster aan de andere kant van de tafel precies be doelt. Zonder dat je je daar voor, soms bijna zichtbaar, hoeft in te spannen. De Zwitserse fabrikant noemt het nadrukkelijk geen gehoor apparaat en de Nederlandse importeur zegt simpelwegluis terhulp. Over een week of zes vertel ik u in deze rubriek of die luister hulp inderdaad een steun in de rug is bij het horen. En ook hoe de reakties zijn van de 'buiten wacht'. Wij testen namelijk het apparaatje een tijdje uit. Waar bij we er ook op letten of ie mand zegt: „he, heb jij een ap- paraatje" öf: „wat heeft me neer Jansen nu in z'n oor". Grens Even terzijde: wil of moet je een 'echt' gehoorapparaat, dan zijn daar overigens normen voor, zo wil ik meteen maar volledig zijn. Wil je voor een vergoeding (zie kenfonds/verzekering) in aan merking komen, dan moet je onder een bepaalde gehoor grens zitten wil je zo'n apparaat via de KNO-specialist voorge schreven krijgen. De Compact luisterhulp is er voor mensen, die nog royaal boven die grens zitten, maar toch zo'n 'leesbril voor 't oor' best kunnen gebruiken. Je doet 'm in, wanneer je 'm nodig hebt. En weer uit, als die verga dering of andere bijeenkomst is afgelopen. Daar word je -zegt de importeur- zo handig in, dat je dat in gezelschap kunt doen, zonder iemand het merkt. Test Je koopt die Compact luister hulp bij audiciens, dus speci aalzaken, die hoortoestellen le veren. Daarvoor wordt er eerst een gehoortestje afgenomen, zodat de audicien kan nagaan hoe het met je gehoor zit. Mocht blijken, dat je in feite aan een 'echt' gehoorapparaat toe bent en de aanschaf dus ei genlijk voor je uit hebt zitten schuiven, dan merken ze dat daar vanzelf wel. Zo niet, dan kan de Compact luisterhulp wellicht een oplos sing of goede tussenfase zijn. Het apparaatje is amper twee centimeter lang, werkt op een batterijtje, isnaar ik al zei, van Zwitserse makelij en wordt in Holland gevoerd door IAS Dat staat voor International Au- diological Services. Een bedrijf, dat thuis is op audiologisch - dus 'hoor'-gebied. De prijs van de luisterhulp is 595.- letsie duurder dan een leesbril, dat wel... Volgens goede BladZij-traditie gaan we deze noviteit weer eens uitproberen, waarna u de resultaten van dat testje zo eind juli tegemoet kunt zien. Nu heeft de ervaring me ge leerd, dat menigeen daar niet op wil wachten. Daarom even het telefoonnummer van IAS, te weten 020-245376), want die weet waar in uw omgeving de audiciens zitten. De Compact Luisterhulp, op z'n minst drie keer vergroot. Ze hebben er in Zweden zelfs een testbaan voor gebouwd, die uiteindelijk zo'n zes en een half miljoen ging kosten! Een niet misselijke investe ring voor wat in dat land niet alleen een van de meest veili ge, maar ook het meest ver kochte auto-kinderzitje is ge worden. een rubriek voor vrouwen en andere mensen... BladZij deed het wat simpeler. Nu dat autostoeitje, de AKTA- DUO er ook in Nederland is, hebben de ouders van Merel vijf en een half jaar) en Roos tien maanden) het voor deze rubriek getest. Daarmee had ik zogezegd de doelgroep te pakken, want dat stoeltje is namelijk geschikt voor kinde ren vanaf het moment dat ze als jonggeborene mee in de auto kunnen tot ze zes jaar zijn. Het meest opvallend aan deze Akta Duo is, dat het voor kleintjes tot een jaar of drie, vier tegen de rijrichting in- Het stoeltje staat naast je op de voorbank en je baby rijdt dus terug. Waarom? Dat is het veiligste, zo hebben grondige onderzoekingen uitgewezen. Gordels in 'gewone' autozitjes houden het lijfje van het kind wel vast, maar bij een frontale klap gaat het hoofdje onge remd heen en weer. Nekwervel breuken zijn dan -helaas- geen uitzondering. Daarom is het Zweedse bedrijf Akta 15 jaar lang bezig ge weest een stoeltje te ontwikke len en te testen om die levens bedreigende kwetsuur tegen te gaan. In stoeltjes, die tegen de rijrichting ingaan, komen die breuken of beschadigingen am per of niet voor, zo is gebleken. Terwijl ook de gevolgen van zij waartse klappen met de helft werdén gereduceerd, zo kwam op die (dure) testbaan naar vo ren. Nu bestaan er al van die stoel tjes in Nederland, maar daar kun je doorsnee genomen maar een maand of negen mee voor uit. Dan past het kind er niet meer in. Een Akta Duo is te ge bruiken vanaf de geboorte tot het kind een jaar of zes is. Dat hangt er een beetje vanaf hoe groot het kind is. Mijn test-persoontje Merel is wat je noemt 'vaders grote meid', want ze is flink uit de kluiten gewassen. Die paste er nog wel in, dus dat klopt. Al leen staat voor kinderen boven de drie het stoeltje op de ach terbank en rijdt het, vastgehou den door een normale autogor del, gewoon met de rijrichting mee. Dat is stukken veiliger dan los op de achterbank met een heupgordeltje. Omdat je hoger zit, zie je ook meer, al 26/90 moest Merel wel even wennen om (weer) een autostoeltje in te moeten. Kwestie van „jong ge leerd, ouder gedaan". Niet zwaar Hoe 't bevalt, daar ging het dus even om, want tegen de vang rail klappen om te zien hoe het met de nekwerveltjes is afgelo- pen...zoiets lugubers zal wel niemand van me verlangen, noch verwachten. Pluspunt van het stoeltje: het weegt niet veel en is dus goed hanteerbaar als je het in de auto wilt zetten. Vraag van de ouderswaarom zit er geen handle aan, zodat je het in de slaapstand kunt zetten, wat je bij andere stoeltjes wel ziet. De Nederlandse importeur: „je moet die kleintjes in drie groe pen verdelen: van O tot 9 kilo, van 9 tot 18 kilo en van 15 - 25 kilo. Afhankelijk van het ge wicht neemt zo'n stoeltje een bepaalde stand aan." Bij een vraag over de bekle ding: er is een sterk, niet uit- neembaar velours, dat vuilafs- totend en vlamwerend is. Ande re stoffen zijn uitneembaar en kunnen de wasmachine in. Trainen De moeder van Roos maakt nog een kanttekening. „Als je je kindje naast je hebt, ben je vooral in het begin geneigd er nog al eens naar te kijken. Dat geeft wel een rustig gevoel. Je kunt permanent zien of ze slaapt, wakker is en noem maar op. Je ogen op de weg houden is natuurlijk beter. Daar moet je je dus even in trainen". Tot zover wat ervaringen met deze noviteit, die met het toe nemende autoverkeer Hanja ten spijt) voor een extra stukje veiligheid zorgt als het om de jongsten gaat. Daar moet je wel voor betalen. Namelijk 399.-, maar daar zit- Veilig met je jongste de weg op in een tegen de rijrichting geplaatst autostoeltje. ten dan ook een paar tientjes Zweedse testbaan bij... J. P. Vos Import (tel. 073-147674) brengt de Akta Duo op de Ne derlandse markt. Vanaf 1 juli zal men zich in het Openluchtmuseum van het Zui derzeemuseum in Enkhuizen weer in 1905 wanen. Er is een kompleet Llrks buurtje inge richt, dat zal worden bevolkt door een aantal Urkers die er uit zien alsof ze zo uit de ge schiedenisboekjes zijn gestapt. De mannen met hun klompen en karpoes, de vrouwen met hun kraplap en oorijzers. De bewoners van dit buurtje zullen ook de werkzaamheden van toen weer oppakken: netten boeten voor het huis, koken op het vuurduveltje, wassen in de tobbe... En de bezoeker zal merken dat ze zelfs nog nooit van wasmachines, televisies e.d. gehoord hebben. Wie een gesprekje aanknoopt met een Urker visser zal ook af en toe z'n wenkbrauwen fronsen, want van de Afsluitdijk heeft de man nog nooit gehoord. Hij moet er ook niet aan denken dat ze zo iets zouden doen, want dan kan hij z'n botter wel voorgoed in de haven leggen. Zo zal de bezoeker die in dit Urker buurtje rondloopt en de geur opsnuift van teer, turf en pijlrog-olie, zich helemaal op het eiland Urk anno 1905 wa nen. Een fantastische ervaring, waarbij men zich een prima voorstelling kan maken over het leven in die tijd. Het projekt heeft deze zomer een experimenteel karakter. Als het experiment slaagt zullen in de komende jaren meer au thentieke buurtjes volgen. Het museum is gevestigd in Enkhuizen en is dagelijks geo pend van 10.00 tot 17.00 uur. 5Sm C O rn §1 m m m co m o 8 deze rubriek stur^ k'jdragen aan •l'WTHUISKRiNr EXTRA 5825. 2280 HV R*™^ Telefoon 070-190292 N 03 -n (f) (Tl N> CC p 33 Z 33 m CJ1 N) 33

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 14