I Schiedam niet blij met provinciale prijsvraag ORANJE Boerderij uitgebrand Klant met een gouden rand Mankementen maken draaien onverantwoord N DR. WUISTER Diefstal Liduinakerk is basiliek Wil Boonstra Uit de bocht over de kop Bouwstelling Op heterdaad Gestolen speedboot Burgelijke Stand Jongen bedreigt leeftijdgenoot HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 4 JULI 1990 PAGINA SCHIEDAM - Molen De Drie Koornbloemen, in de volksmond beter bekend als De Korenbloem, zal voorlopig niet meer draai en. Een mankement aan het bovenwiel maakt het rondgaan van de wieken onverantwoord. Molenaar Frans Kroon heeft daarom tot zijn grote spijt de mo len aan de ketting moeten leggen. Herstel van het mechanisme is vooral een kwestie van geld, maar de Stichting De Schiedamse Molens hoopt de repara ties nog voor het Molen- feest 1991 te kannen vol tooien. De Drie Koornbloemen is met zijn 220 jaar de oudste overge bleven molen in Schiedam. Van oorsprong was het een moutmo- len, in het bezit van branderij en. Later werd het een bakmo- len ten behoeve van broodbak kers en een korte periode is de molen zelfs een pelmolen ge weest. De laatste jaren maalt De Drie Koornbloemen veevoeder voor het bedrijf van de heer A. van Voorden. „Maar helaas kan dat alleen nog machinaal en niet meer met de wind", verzuchtFrans Kroon. „De molen heeft al geruime tijd te kampen met allerlei manke menten. Daarom is malen sinds juli vorig jaar al onmogelijk. Ik kon alleen maar draaien. De or kaan van afgelopen januari ver oorzaakte nog meer schade, maar die kon nog redelijk wor den hersteld. Toen ik echter op de dag van het Molenfeest, 12 mei, ontdekte dat de voering van de vang aan het bovenwiel flink versleten was, heb ik he laas moeten besluiten de wieken definitief stil te zetten". Ongeluk De molenaar kwam tot dit be- Jos Gunneweg, directeur van de Stichting De Schiedamse Molens (links) en molenaar Frans Koorn bestuderen het bovenwiel van molen De Drie Koornbloemen. sluit met in zijn achterhoofd het ongeluk dat molen De Vrijheid vorig jaar overkwam. Ook daar bleek de vangvoering (de vang is de rem, waarmee de wieken tot stilstand kunnen worden ge bracht) versleten met als gevolg dat de kruisarm afbrak. De Drie Koornbloemen dreigt dus het zorgenkindje van de Stichting De Schiedamse Mo lens te worden. Direkteur Jos Gunneweg beaamt dat. „Herstel van deze molen heeft nu onze prioriteit gekregen. Het boven wiel is overigens niet het enige probleem. Ook de balklaag, de vloer van de maalzolder, de leu ningen van de balie, het hek werk van de wieken en de balk boven de toegang zijn zodanig aangetast dat er snel iets moet gebeuren". „In totaal een investering van bijna anderhalve ton. We willen proberen om dit pakket van werkzaamheden in één keer ge financierd te krijgen, anders blijven we aan de gang. De rijkssubsidie is bij lange na niet toereikend, dus moeten we een beroep doen op de gemeente, het bedrijfsleven en de burge rij". Begin mei is de aktie 'Vrienden gezocht' van start gegaan, waar mee nieuwe donateurs en vrij willigers worden gezocht. De opbrengst van deze aktie is nu in eerste instantie bestemd voor het herstel van De Drie Koorn bloemen. „Hoeveel het precies gaat kos ten, is moeilijk te zeggen. We weten niet of het bovenwiel moet worden vervangen of dat het nog kan worden gerepa reerd. Het is namelijk nog het enige authentieke bovenwiel, dus als het kan willen we het graag behouden", aldus Jos Gunneweg. Voor meer informatie over de aktie 'Vrienden gezocht' en het herstel van De Drie Koornbloe men kan men zich wenden tot de Stichting De Schiedamse Molens, telefoon 4261291. Wegens vakantie is de praktijk van gesloten van 9/7 t/m 27/7 SLIJTERIJ/WIJNHANDEL Jonge Smeets 35% per liter 16.95 Vieux Touron 35% per liter 16.95 SCHIEDAM - De ge meente Schiedam heeft, net als negen andere ge meenten in Zuid-Holland, een soort 'aanmoedigings prijs' van tienduizend gul den gekregen. Het bedrag is bedoeld om een nieuw stadsvernieuwingsplan uit te werken. Eén en ander is het gevolg van een prijs vraag, die Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben uitgeschreven. De uitgewerkte plannen van de tien gemeenten dingen mee naar de uiteindelijke hoofdprijs van een half miljoen gulden. Jan Goed, projektleider stads vernieuwing in Schiedam, klinkt niet echt blij met deze prijs. „Nee, want er zit een pro bleem aan vast. We moesten snel met een voorstel komen en dienden toen onze plannen voor verbetering van Nieuw- land in. Die plannen bevinden zich echter nog in een beginsta dium en beogen de wijk Nieuw- land, met name het gebied rond de Van Hogendorpstraat, aan te pakken. Niet alleen wat de wo ningen betreft, maar ook de hele woonomgeving". Het projekt omvat een totale aanpak van het gebied, waarbij onder meer het sociaal beheer en de sociale vernieuwing veel aandacht krijgen. „De beeldvor ming van Nieuwland moet ver beteren, willen we de verhuur baarheid van de woningen ver hogen. Dat kost geld, veel geld". „Het probleem is echter dat de gemeente dit plan niet kan be kostigen. Maar ook de huidige subsidieregeling is niet toerei kend. Onze plannen liggen twintigduizend gulden per wo ning hoger dan het hiervoor gel dende subsidiebedrag. Het is dus eigenlijk alleen uitvoerbaar als we dat half miljoen winnen, anders niet". Roeien Jan Goed vreest dat hij met de plannen wellicht hoopvolle ver wachtingen schept bij de Nieuwland-bewoners, terwijl uitvoering ervan helemaal niet zeker is. „Daarom ben ik eigen lijk niet zo blij met deze prijs vraag. Het enige voordeel zou kunnen zijn, dat nu misschien de huidige subsidieregeling op de helling wordt gezet. Want wellicht wordt het ook landelijk duidelijk dat de na-oorlogse wij ken op deze manier nooit aan bod kunnen komen voor verbe tering. Zo blijft het roeien tegen de stroom in", aldus de projekt leider stadsvernieuwing. De uitslag van de provinciale prijsvraag wordt eind september verwacht. Pas dan wordt ook bekend of het Nieuwland-pro- jekt kan worden uitgevoerd. Het Nieuwe Stadsblad UW THUISKRANT De brandweer kon niet voorkomen dat de boerderij in vlam men opging (foto Roel Dijkstra). SCHIEDAM - In de nacht van vrijdag op zaterdag is een oude boerderij (1849) aan de Polder weg uitgebrand. Schuren en stallen bleven nog wel overeind, maar het woongedeelte viel ge heel ten prooi aan de vlammen. De boerderij, waarin vroeger de familie Poot woonde, werd de laatste maanden gebruikt door autosloper J. Montfoort. Zijn sloopbedrijf is onlangs verhuisd naar een terrein aan de Nieuwe Waterwegstraat. Onderzoek van de brandweer en de technische recherche heeft uitgewezen dat er vrijwel zeker sprake is van brandstichting. Er zijn namelijk meerdere vuur haarden aangetroffen. De boerderij is sinds kort eigen dom van de Schiedamse zaken man George Toth, die het van de gemeente heeft gekocht. SCHIEDAM - In het onder schrift bij de foto van het arti kel 'criminele ideeën', dat afge lopen vrijdag werd gepubli ceerd, is een storende fout ge slopen. Rechts op de foto staat namelijk niet de Officier van Justitie, maar coördinator Wil Boonstra. SCHIEDAM - Een 25-jarige au tomobilist uit Voorburg verloor afgelopen zondagochtend de macht over het stuur, toen hij met hoge snelheid via het Ke- thelplein de A20 wilde oprijden. Hij vloog uit de bocht en over de kop, waarbij flinke schade werd aangericht aan zijn auto en aan de vangrail. De bestuur der bleef ongedeerd. SCHIEDAM - Door hevige ruk winden werd afgelopen zondag een bouwstelling in de Loeff- straat omver geblazen. De bouwstelling werd gebruikt bij de renovatie van het Rijnmond hotel. Omdat de stelling de hele breedte van de rijbaan bedekte, was verkeer enige tijd onmoge lijk. Personeel van het aanne mingsbedrijf ruimde de boel op. SCHIEDAM - De eigenaar van een gereedschapwinkel aan de Dam heeft afgelopen vrijdag een winkeldief in de kraag ge grepen. De dader, een 30-jarige Vlaardinger, was de winkel bin nengekomen met de vraag of er een sleutel kon worden gedupli ceerd. Toen de winkeleigenaar zich daarmee belastte, hoorde hij het belletje van zijn kassa klinken. Hij zag de man nog net circa driehonderd gulden in zijn zak steken. De winkelier wist de man vast te pakken en waar schuwde de politie. Deze hield de Vlaardinger even later aan. 'JS? Nog enigszins beduusd laat Bas van Bochove zich de Koninklijke Onderscheiding opspelden door burgemeester Reinier Scheeres. In het midden kijkt mevrouw Van Bochove trots toe. SCHIEDAM - Toen het ME-busj'e afgelopen vrij dagmiddag met loeiende sirene het Hermuspad op reed, keken veel straatbe woners verschrikt op. Vooral toen het busje stopte voor huisnummer 33. Maar al snel werd dui delijk dat het hier om een grap ging. Gemeentevoor- lichter Bas van Bochove ging met de VUT en werd met het ME-busje naar zijn afscheidsreceptie in het Stadskantoor gereden. Bas nam afgelopen vrijdag af scheid van de vele, vele mensen met wie hij in zijn lange loop baan als journalist en gemeente- voorlichter te maken heeft ge had. Er vormde zich een lange rij van mensen, die hem het allerbeste wilden wensen. Vooraf was er een min of meer besloten bijeenkomst, waarbij burgemeester Scheeres namens de gemeente het woord voerde. Bij die gelegenheid maakte hij ook bekend dat Bas van Bocho ve een Koninklijke Onderschei ding was toegekend, op voor spraak van collegae en journa listen. Bas was duidelijk verrast, toen de burgemeester hem de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud, opspeldde. In zijn dankwoord leek het Bas van Bochove niet verstandig om uit te wijden over zaken, die volgens hem fout waren binnen het gemeentelijk appa raat. „Ik ga het dus niet hebben over de kamertjescultus", sprak hij veelzeggend. Tot slot wenste hij alle aanwezigen veel goed toe. „Over mij en de mijnen - hoeft u zich geen zorgen te ma ken". Het sfeervolle, heringerichte restaurant van Novotel. SCHIEDAM - Novotel Schie dam gaat een nieuwe koers va ren. Onlangs is het restaurant geheel gemoderniseerd en zelfs twee keer zo groot geworden. „De komende jaren ondergaan alle Novotel-vestigingen een drastische verjongingskuur", vertelt de heer J. Mijnke, direk teur van Novotel Schiedam. „Vooral in deze regio is de con currentie de laatste jaren ver viervoudigd. Het was dus nood zakelijk aktie te ondernemen om onze leidende positie 'te kunnen behouden". Als eerste facet van die verjon gingskuur is het restaurant on der handen genomen. De don kerrode kleuren van de jaren tachtig hebben plaats gemaakt voor roze, grijs en groen; de kleuren van de negentiger jaren. Bovendien is de ruimte verdub beld, waardoor het restaurant nu 160 zitplaatsen biedt. „Vroeger waren' we pure hote liers, vanaf nu gaan we ook zorgvuldige aandacht besteden aan het restaurantwezen", aldus de heer Mijnke. „Niet alleen qua presentatie, maar ook qua menukaart. Er komt meer af wisseling en we gaan nog meer inspringen op seizoengebonden produkten als asperges, haring, maar ook Italiaanse en Spaanse gerechten". Het Novotel restaurant is zeven dagen per week geopend van 06.00 tot 24.00 uur. De verjongingskuur zal drie jaar in beslag nemen. Volgend jaar wordt gestart met de aanpassing van hotelkamers en de moge lijkheid tot zaalhuur. SCHIEDAM - Een 11-jarige jongen uit Schiedam kreeg afge lopen vrijdag op het schoolplein van Het Startblok ruzie met een evenoud plaatsgenootje. In de middagpauze ging één van hen naar huis en kwam terug met een luchtdrukpistool. Hiermee bedreigde hij de andere jongen. De politie nam hem mee naar het bureau, waar hij later werd opgehaald door zijn vader. Deze deed overigens afstand van het wapen. SCHIEDAM - Twee 21-jarige Schiedammers zijn afgelopen vrijdagavond in Delft aange houden en aan de Schiedamse politie overgeleverd. De twee worden ervan verdacht een speedboot te hebben gestolen, waarmee ze vrijdag in de Schie voeren. Eerder was langs de Schie een kap van een buiten boordmotor gevonden, die aan de speedboot toebehoorde. La ter is ook een derde man, een 22-jarige inwoner van Schie dam, van zijn bed gelicht. SCHIEDAM - Uit een snackbar aan de Parkweg zijn afgelopen week treetjes cola en bier en en kele sloffen sigaretten ont vreemd. Men was binnengeko men door een straattegel door de ruit te gooien. SCHIEDAM - In de week van 22 tot en met 28 juni. Geboren: Daan z.v. Duifhuizen- Overdijk; Priscilla d.v. Paas-de Ruijter; Selma d.v. Dündar- Dündar; Kiri d.v. Frederiks- Ammerdorffer; Raffaella L. d.v. Huizinga-Toma; Britt d.v. Schoenmakers-Mauer; Yassine d.v. Bennamar-Aissati; Furkan z.v. Ertugrul-Ertugrul; Pembe d.v. Yalici-Yalici; Mandy d.v. de Vos Burchart-Lulofs; Aman da d.v. Paap-Spanjersberg; Mi- hai z.v. Negrescu-Matser; Robin z.v. Van Zijl-Rengur; Nicky z.v. Van Spronsen-Vrijland; Donny z.v. Van Bruggen-Harte; Len- nard z.v. Huiskes-Van Duuren; Sandra d.v. Vermeulen-Hame- link; Jan-Jaap z.v. Blok-Ver- daas; Amber R. d.v. Waanders- de Jong; Jaila M. d.v. Schriek- Meerburg. Aangetekend: J. Voogt 32 jr. en J. van Vliet 28 jr.; R. H. Braaksma 31 jr. en C. H. Lefe- rink 23 jr.; E. B. van Buijtenen 25 jr. en A. E. I. Mathot 22 jr.; M. A. de Haan 29 jr. en E. de Goede 30 jr.; J. Harkema 28 jr. en D. Ras 23 jr.; R. M. van Pelt 25 jr. en A. Bobeldijk 20 jr.; H. J. Post 25 jr. en J. Elshof 27 jr.; G. T. Rabeling 28 jr. en K. den Hollander 21 jr.; R. C. Visser 24 jr. en D. M. Bras 21 jr. Gehuwd: E. Bunte 25 jr. en M. T. Janssen 20 jr.; J. Janssen 24 jr. en W. G. A. van der Spek 21 jr.; A. A. Lakerveld 26 jr. en E. de Ruiter 24 jr.; J. H. Hartman 23 jr. en A. M. Hindriks 23 jr.; F. P. Slingerland 26 jr. en J. Weber 24 jr.; G. W. Jansen 21 jr. en J. C. Toorop 23 jr.; T. H. van der Linden 29 jr. en J. Wernke 29 jr.; S. C. Barnes 48 jr. en H. R. Niemantsverdriet 39 jr.; R. J. G. Weerwag 40 jr en L. N. L. van Heerwaarden 25 jr.; J. H. Heeze 27 jr. en E. Stoop 28 jr.; R. M. Roosburg 30 jr. en J. van Son 26 jr.; H. J. Winter 28 jr. en P. Hoogen- boom 28 jr.; S. Ekici 27 jr. en E. C. van den Brink 45 jr.; A. Ka- vadas 45 jr. en A. M. van den Berg 46 jr.; A. de Buck 24 jr. en A. M. Graat 25 jr.; H. P. Schef- fers 30 jr. en K. van der Gaag 29 jr.; F. M. van Dijk 26 jr. en H. van der Laan 21 jr.; W. Brouwer 34 jr. en E. M. Resoort 30 jr. Overleden: B. Martin, vr„ 75 jr., echtgen. van A. Selvi; A. J. M. Bosman, vr„ 62 jr., echtgen. van C. J. Heesbeen; J. de Heer vr., 84 jr., geh. gew. met D. Bar- zilay; T. Hordijk, vr„ 92 jr., geh. gew. met J. P. Brouwer; J. Valk, man, 80 jr.; P. W. A. Seij- kens, vr., 82 jr., geh. gew. met T. M. Waltman; P. A. van der Rde, vr., 86 jr., geh.g ew. met M. J. van der Schalk; M. A. van Wonderen, vr., 92 jr.; M. van Meurs, man, 71 jr.; H. A. Moer man, man, 81 jr.; M. T. Emans, vr., 77 jr., echtgen. van P. J. de Heij; J. G. B. de Vries, man, 74 jr.; J. H. Roose, vr., 95 jr., geh. gew. met F. Reijerse; J. Huizer, vr., 76 jr., geh. gew. met A. Ver dijk; G. J. van Waardenburg, vr., 84 jr.; R. Borgman, man, 84 jr.; F. H. Swam, man, 66 jr.; I. de Goede, man, 80 jr.; C. de Bruijn, man, 96 jr.; E. G. J. Meijer, vr., 81 jr.; P. Bijlsma, man, 46 jr.; P. Kegel, man, 82 jr.; T. C. L. Diederiks, vr., 78 jr., echtgen. van P. I. Roodbol; D. Lammers, man 70 jr. SCHIEDAM - De St. Li duinakerk heeft het predi kaat basiliek gekregen. Bis schop Bar van Rotterdam ontving uit Rome de be schikking, die door kardi naal Eduardus Martinez en aartsbisschop Ludovicus Kada van een handtekening was voorzien. Deze afkondiging vormt de kroon op het honderdjarig bestaan van de St. Liduina kerk. Sint Liduina is de be schermheilige der zieken en leefde in de veertiende eeuw in Schiedam. ADVERTORIAL De Drie Koornbloemen zet haar wieken voorlopig stil Waarnemende huisartsen: Dr. Klomp, tel. 4269952 Dr. Kortekaas, tel. 4268516 Dr. v. Rooij, tel. 4733234 Aanvragen visites etc. via de boodschappendienst voor 9.30 uur telefoon 4206611. 'n Borrel van klasse voor een lage prijs 12j flessen 4 ft RA per liter. IVaWW 12 flessen 4 RR per liter I W U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDRED AKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010- 4184599 van 09.00 - 17.00 uur 01-06-90 Gemeente moet het nu zonder Bas doen Nieuw restaurant Novotel Schiedam Nog even en dan zou de heer J. P. F. de Reuver zijn gouden jubileum kunnen vieren als bood schappendoener'Want bijna vijftig jaar haalt hij elke week bepaalde boodschappen. En denk nu niet, dat wij dergelijke leuke, 'aparte gevallen' speciaal voor deze artikeltjes selecteren, want niets is minder waar. Zoiets komt gewoon op je journalistieke pad. De heer De Reuver gaat namelijk naar Bas van der Heijden voor 'het zware werk', zoals hij dat zelf zegt. „Limonade, bier, liters melk, dat kan mijn vrouw niet zo goed sjouwen. Dus daarom haal ik die", is voor hem de vanzelfsprekendste zaak van de wereld. Net zoals hij er niet over hoeft te twijfelen Bas van der Heijdens merk Best Bier mee te nemen: „want dat scheelt financieel een grote slok op een bor rel", zo kent hij de prijzen. Zich overigens trouw houdend aan zijn boodschappenbriefje, zo blijkt. Door koopjes of lekkere dingen laat hij zich niet verleiden. Op een forse tablet chocola na. Elke week. Voor het kleinkind. Ook elke keer controleert hij bij het inpakken de kassabon, „want ik vind gewoon, dat je dat moet doen. Voor je zelf en tegenover de cassières. Het Best Bier van Bas van der Heijden kun je je visite met een gerust hart voorzetten, vindt de heer J. P. F. de Reuver. Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt, zeg ik altijd. Dan mag ik ook best zeggen, dat er in deze zaak flink wordt gewerkt, maar dat ik op die kassabon zelden of nooit een fout ben tegengekomen", aldus deze klant met bijna een gouden rand.. L

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 5