Dinosauriërs tot 28 oktober te bezichtigen mm Onze Lieve Heer hanteerde zo'n 200 miljoen jaar geleden gans andere maten dan we vandaag-de- dag gewend zijn. Wij, mensen van de twintigste eeuw, vinden een Indische olifant al enorm, maar deze dikhuid zinkt in het niet vergeleken met de 'Tyrannossaurus', het grootste roofdier dat ooit op het land geleefd heeft. Hij kon wel twaalf meter lang worden - heel imposant als hij op zijn achterpoten stond - en een gewicht van zeven ton berei ken. Waarbij we overigens niet mogen vergeten dat de Bronto saurus, die tegenwoodig Apato- saurus wordt genoemd, tot zo'n 20 meter lang kon worden en een gewicht van ruim 30.000 kg bereiken. Maar zijn 'broertjes', de Diplodocus en de Seismosau- rus (de hagedis die de aarde deed beven), haalde respectieve lijk een lengte van 30 en 40 me ter. Zulke giganten zal men vergeefs in het daarvoor bepaald niet ge bouwde Pesthuis zoeken. Maar de vijftien dinosauriërs die er wel - en niet onbeweeglijk - staan, zijn zeker de moeite van het aanschouwen waard. Men behoeft geen vrees te hebben voor deze 'schrikaanjagende ha gedissen', die 65 miljoen jaar geleden plotseling het loodje legden. 'n Nieuwe kijk Dinosauriërs waren een zeer succesvolle groep reptielen. On- betwisbaar waren het de meest 'geavanceerde' dieren van hun tijd, die het landleven op aarde volledig domineerden geduren de ca. 140 miljoen jaar. In vele opzichten waren ze veel moderner dan de reptielen van tegenwoordig en hadden ze ei genschappen die we tot voor kort exclusief toebedachten aan de huidige zoogdieren en vo gels. Het waren dus zeker geen logge beesten, die niet veel kon den en voortdurend op het punt stonden uit te sterven. Dinosau riërs moeten in gedrag, geluiden en kleuren veel eerder vergele ken worden met onze huidige zoogdieren en vogels, dan met de huidige reptielen. Onze kijk op dinosauriërs is de laatste jaren vrij drastisch ver anderd. De sleutel daarin is het het feit dat we tegenwoordig denken (bijna zeker weten) dat dinosauriërs warmbloedig wa ren. Die warmbloedigheid, waarschijnlijk in kombinatie met onderstandige poten, is de doorslaggevende eigenschap ge weest in het bereiken van de he gemonie van de dinosauriërs. Die andere kijk op dinosauriërs heeft grote gevolgen voor de re constructies. Het is nu vanzelf sprekend dinosauriërs een soci aal leven toe te dichten. Geluiden, opvallende kleuren, paar- en vechtgedrag: het kan nu allemaal. Ook de skeletbouw wordt soms geherinterpreteerd. Dat is ook in Dino's in Leiden terug te vinden. Kleuren, gelui den en suggesties van gedrag zijn veelvuldig toegepast. Van zelfsprekend weten we het meeste daarvan niet of niet ze ker, maar is er sprake van een 'educated guess'. Dinosauriërs en dinosauriërs zijn niet altijd dezelfde dieren. De ontwikkeling van dinosau riërs stond zeker niet stil. Gedu rende de tientallen miljoenen jaren ontwikkelde de groep zich sterk met waarschijnlijk vele 'verbeteringen' en nieuwe soor ten. De latere dinosaurërs wa ren dan ook van een geheel an der kaliber dan de eerste. Het plotselinge uitsterven, ca. 65 miljoen jaar geleden, van deze 'super-diergroep' behoort dan ook tot een van de grootste raadsels van de wetenschap. Oorzaak uitsterven 150 Jaar geleden werd het woord dinosauria (van het Griekse deinos verschrikke lijk en sauros hagedis) voor het eerst gebruikt. De Britse professor Richard Owen had daarmee een verzamelnaam be dacht voor een groep dieren, die tussen ca. 210 miljoen en ca. 65 miljoen jaar geleden (volgens de geologische tijdschaal van het eind van de Trias tot het eind van het Krijt) overal op het land in honderden soorten voorkwam. Reptielen Dinosauriërs worden tot de rep tielen gerekend, maar waren to taal verschillend van de tegen- woordiger; slangen, krokodillen, hagedissen en schildpadden. Stegosaursus. Parasaurolophus. Eigenlijk hebben de dinosau riërs maar weinig met elkaar ge meen, maar dat weinige is bij zonder belangrijk: hun poten staan onder het lichaam - niet zijdelings, zoals bij de tegen woordige reptielen - en kunnen daardoor zonder problemen een groot lichaamsgewicht dragen. Dat was wel nodig, want veel dinosauriërs waren zoals gezegd heel groot. De dieren hadden vermoedelijk een konstante lichaamstempera tuur, omdat zo'n grote massa maar heel langzaam afkoelt of opwarmt. Ze worden wel eens warmbloedig genoemd in tegen stelling met de recente reptie len, die ongeveer de tempera tuur van hun omgeving hebben en koudbloedig genoemd wor den. Die theorie roept problemen op, want er waren ook jonge en kleine dinosauriërs, bijvoor beeld de Compsognathus die niet groter werd dan een flinke kip. Misschien hebben die die ren veren of haren gehad om de temperatuur op peil te houden. Archgaeopteryx, de oervogel die veren had, wordt als een recht streeks afstammeling van de di nosauriërs beschouwd. Dinosauriërs zijn uitgestorven. Sommige soorten ontstonden ca. 200 miljoen jaar geleden, be leefden een bloeiperiode en stierven ca. 140 miljoen jaar ge leden uit. Andere kwamen later tot ontwikkeling. De laatste gen ongeveer 65 miljoen geleden dood. Over dit uitsterven bestaan al lerlei theorieën. Het nieuwste idee is ook het meeest simpele: door de inslag van een buiten aards lichaam werd het aardse milieu zó verstoord, dat de di nosauriërs en veel andere dier soorten uitstierven. Maar ook een wereldwijde af koeling en klimaatsverandering, wijziging in de zonnestraling en in de hoeveelheid ultraviolette straling, opbloei van de bloem planten vanaf ongeveer 100 miljoen jaar geleden, vermin derde levensvatbaarheid en te dunne eierschalen worden - al leen of gekombineerd - als oor zaken voor het uitsterven van de laatste nog levende soorten dinosauriërs genoemd. Fossielen Hun vormen, kleuren, huidpla ten, eigenschappen en zelfs de geluiden die zij maakten zijn af te leiden uit het weinige, dat er van deze dieren is overgeble ven: botten, voetsporen (soms van een hele kudde) en een en kele keer de afdruk van een dier of van een stukje huid. Deze fossielen leveren heel wat gege vens op, maar sommige eigen schappen - zoals de huidskleur en het geluid - kunnen alleen worden aangenomen door ver gelijkingen te maken met dieren van tegenwoordig. Dankzij deze verzamelde gege vens is het mogelijk deze en ko mende maanden een aantal van die uitgestorven dieren min of meer levensecht, maar in elk ge val bewegend en brullend, in het Pesthuis te bewonderen en er kennis te nemen van hun ge schiedenis, hun levenswijze. Daartoe een korte beschrijving •NÊlri'- IWBÊM De Tyrannosaurus Rex. Overigens een bescheiden exem plaar. van een achttal van de tentoon gestelde dinosauriërs. Dimetrodon Dimetroden was geen dinosau riër, maar een koudbloedig rep tiel dat minstens 40 miljoen jaar eerder leefde dan de dino sauriërs. Dit roofdier kon 3 me ter lang worden. Door met het 'zeil' op zijn rug in de zon te gaan staan kon hij snel opwar men. Bij grote warmte kon de wind zijn 'zeil' snel afkoelen. Stegosaurus Stegosaurus leefde ong. 150 mil joen jaar geleden. Hij was een planteneter, die alleen in de zij kanten van zijn bek kleine tan den had. Waarschijnlijk slikte hij stenen in om daarmee het zouden deze twee elkaar ooit eerder 'ontmoet' hebben?... Links een Pachycephalosaurus rechts de Corythosaurus. nek uit te steken. Zijn staart was een goede zweep om ach tervolgers af te schrikken. Hij kon ook makkelijk door diep water lopen en de kop boven water houden. Allosaurus Allosaurus (maximale lengte 10 meter) was een van de grootste roofdieren onder de dinosau riërs. Met drie flinke klauwen aan hun voorpoten konden groepen van deze vleeseters zelfs grote planteneters als Apa- tosaurus aanvallen. In Apato- saurusbotten zijn afdrukken van tanden van de Allosaurus gevonden. Corythosaurus Corythosaurus ('helm-hagedis') leefde ong. 70 miljoen jaar gele den in grote kuddes in de bos sen van Noord-Amerika. De vorm van zijn bek maakt de naam 'eendensnavel-dinosau riër' voor deze groep plantene ters begrijpelijk. De 'helm' was hol en diende waarschijnlijk als klankkast voor het geluid dat ze maakten. «iisi voedsel in zijn maag te verma len. De platen op zijn rug - die niet aan het geraamte vast zaten - hielpen vermoedelijk bij het re gelen van de lichaamstempera tuur. De stekels aan het eind van zijn staart werden als wa pen gebruikt bij een aanval op de kudde. Stegosaurus kon 9 meter lang worden en een ge wicht van 2 ton bereiken. Apatosaurus Apatosaurus (vroeger Bronto saurus genoemd) was een land dier dat in kuddes rond trok op zoek naar plantenvoedsel. Bla deren, takken, struiken en jonge bomen kon Apatosaurus ook bereiken door op zijn achterpo ten te gaan staan en zijn lange Pachycephalosaurus Pachycephalosaursus ('dikkop hagedis') had een maximale schedeldikte van ong. 25 cm. De dieren leefden waarschijnlijk in kleine groepen, waarin door gevechten werd bepaald, wie de baas was. Met zijn lengte plm. 4,5 meter is Pachycephalosaur sus de grootste van deze groep dinosuariërs. Triceratops Triceratops was met zijn lengte van 9 meter en zijn gewicht van 101900 kg de zwaarste en groot ste van de gehoornde dinosau riërs. Zijn drie hoorns werden niet alleen gebruikt in onderlin ge - waarschijnlijk vreedzame - gevechten, maar ook bij de ver dediging tegen het grootste roof dier, Tyrannosaurus. Met zijn gehoornde papegaaienbek kon hij taaie planten verwerken. Na de 'verschrikkelijke hagedissen' smaakt een kopje koffe of een glaasje prik prima in 'Café Dino', gevestigd op de bin nenplaats van het toekomstige nationale natuurhistorische museum. Tyrannosaurus Tyrannosaurus ('verschrikkelij ke hagedis') was het grootste roofier dat ooit op het land ge leefd heeft. Zijn lengte kon 12 meter worden en het gewicht 7 ton. Met zijn zware kop en gro te bek - met tanden van 10 tot 15 cm lengte - kon hij plantene ters gemakkelijk te lijf. Zijn kleine voorpootjes met twee klauwen werden waarschijnlijk Achterpoot van een Tyran nosaurus. i riceraxops met jong. Allosaurus alleen gebruikt om zich op te duwen, als hij op de grond had gelegen. Openingstijden De tentoonstelling 'Dinosuariërs in Leiden' duurt tot en met 28 oktober en is elke dag (uitgezon derd op het feest van Leidens ontzet - 3 oktober) dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur te be zichtigen. Pas-65 en kinderen t/m 12 jaar krijgen 4,- korting op de toe gangsprijs. Kortingskaart In een samenwerkingsverband tussen het Nationaal Natuurhis torisch Museum, de gemeente Leiden, de VVV Leiden en het toeristisch bedrijfsleven wordt iedere bezoeker van de tentoon stelling 'Dinosauriërs in Leiden' gratis de Leidse kortingskaart aangeboden. Met de bonnen op deze kaart kunnen de bezoekers korting krijgen bij o.a. restaurants en café's, de rondvaartboot en mu sea. De gemeente Leiden zorgt voor een duidelijke bewegwijzering van de wandelroute van het Pesthuis naar de Leidse binnen stad. Bovendien zal in de periode van de tentoonstelling iedere zondag een waterbus varen van af het Waterstation Galgewater, terwijl, deze bus op weekdagen vaart bij voldoende belangstel ling. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 11 JULI 1990 PAGINA 13 Leids Pesthuis staat vol met 'schrikaanjagende hagedissen'

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 13