TTn Het weer Op verzoek van politie Een triest einde van geslaagd projekt ,,Ditpikikniet" ff OPBLAAS-BOOT pflLflni) enellon 30-50% KORTING Wiegman: „alles volgens afspraak" Auto-inbraak Illegaal zand Stadsblad Zuid-Holland WOENSDAG 11 JULI 1990 42e JAARGANG, NUMMER 53 OPLAGE 40.676 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 I li Via buro HALT kunnen jongeren, die een minder ernstig strafbaar feit hebben gepleegd, een alternatieve straf krijgen SCHIEDAM - Jongeren tussen de 12 en 18 jaar, die zich schuldig hebben gemaakt aan winkeldief stal of andere kleine dief stallen, kunnen in het ver volg ook worden 'gestraft' via het HALT-projekt. Hierdoor is deze alterna tieve strafoplegging niet meer alleen voorbehouden aan jongeren, die in ver band met vandalisme met de politie in aanraking zijn gekomen. Buro HALT (Het ALTernatief) is in januari 1988 van start ge gaan als onderdeel van het ge meentelijk buro criminaliteit spreventie. Jongeren, die zich aan vandalisme hebben schul dig gemaakt, mogen kiezen tus sen een alternatieve straf of de traditionele strafrechterlijke vervolging via politie en Open baar Ministerie. Via HALT ont- lopen de daders een strafblad. De jeugdigen krijgen van HALT werkzaamheden opgelegd, waar mee ze 'boeten' voor hun akti- viteiten. Meestal zijn het klusjes als bushokjes schoonmaken, plantsoentjes schoffelen of an dere openbare karweitjes. Buro Halt blijkt aan te slaan. Werden er in het eerste halfjaar van 1988 nog slechts 9 jongeren doorverwezen, in dezelfde pe riode van dit jaar zijn dat er al 31. Vooral bij de politie werd het echter betreurd dat alleen jonge re vandalen konden worden doorverwezen naar Buro HALT. In overleg met de Offi cier van Justitie en het gemeen tebestuur is daarom besloten dat ook andere strafbare feiten hiervoor in aanmerking kunnen komen. Winkeldiefstallen Het gaat hierbij om jeugdigen, die winkeldiefstallen of andere kleinere diefstallen hebben ge pleegd, waarbij de buit mini maal 25,- en maximaal f 99,99 bedraagt. Vorige maand is hiermee stilzwijgend een be gin gemaakt. Het leverde tot nu toe acht gevallen op, waarin jongeren wegens kleine diefstal len werden doorverwezen naar HALT. „De opzet is om de jongeren klusjes te laten doen in de win kel, waaruit ze iets hebben ge stolen", legt Gerda Snelders van buro HALT uit. „De eerste er varingen zijn positief, al zijn he laas niet alle winkeliers bereid om hun medewerking te verle nen. De verwachting is dat zo'n 40 jongeren per jaar hiervoor in aanmerking komen, maar ik denk dat het er veel meer zullen zijn". Om het extra werk van deze uitbreiding het hoofd te kunnen bieden, wordt het aantal perso nele uren van HALT uitgebreid tot dertig uur. Voorlichting Naast het HALT-projekt gaan de politie en het buro criminali teitspreventie ook op andere manieren proberen het aantal kleinere diefstallen terug te dringen. Er is momenteel een voorlichtings- en preventiepro- jekt in voorbereiding, dat in het najaar op de scholen van start moet gaan. Bovendien worden de winkeliers benaderd over preventieve maatregelen om winkeldiefstal zoveel mogelijk tegen te gaan. Overigens is het HALT-projekt inmiddels inzet van plannen om deze methode regionaal te coördineren. Er zijn onderhan delingen gaande tussen Schie dam, Vlaardingen en Maassluis over beleidsafstemming, werko verleg en wellicht uitwisseling van personeel. Eerdere plannen om er één ge zamenlijk projekt van te ma ken, kunnen geen doorgang vin den, omdat het Schiedamse HALT-projekt in het kader van de criminaliteitsbestrijding veel ruimer van opzet is dan in de twee andere gemeenten. Volgen de week wordt uitsluitsel ver wacht over de samenwerkings vorm. De basisconstructie van de grote hut stond er na de brand gebladerd bij. Een triest einde van een geslaagd projekt SCHIEDAM - Beatrixpark, maandagochtend. Het eens zo trotse Hargadorp staat er mis troostig bij. Van enige afstand bekijkt Pim Schenkelaars, die wekenlang als Hargarix in het dorp heeft gewoond, met een trieste blik in de ogen naar de overblijfselen van de grote hut. Het dak is verdwenen en alleen de geblakerde staketsels staan nog overeind. Het dorp is het afgelopen weekeinde door brand verwoest. „Een enorme anti-climax van een aantal fantastische weken", zegt Pim. „Ik schrok me rot toen ik hier vanochtend aan kwam en dit tafereel zag. Het schijnt in het weekeinde te zijn gebeurd, maar ik had het nog niet gehoord. Ja, ik moest wel even slikken". Wekenlang heeft Pim, samen met Roel van Raay en zo'n 300 schoolkinderen in het dorp ver toefd. Het educatieve projekt over het IJzeren Tijdperk was vrijdag net afgelopen. „Nog een geluk dat het nu is gebeurd", meent Pim. „Stel je voor als de veestapel hier nog had rondge lopen". Pim wilde maandag beginnen met het afbreken van het Har gadorp. Hij wilde dat netjes doen, om de grote hut indien mogelijk nog te kunnen op slaan. „Dat kan dus niet meer. Het wordt nu een smerig kar wei. Wat me wel goed doet, is dat de basisconstructie van de hut het vuur heeft overleefd. Dat staat nog overeind. Dus het was wel stevig en veilig ge bouwd". Definitie einde Volgens de politie is de oorzaak van de brand nog niet bekend. Maar Pim Schenkelaars weet zeker dat hier sprake is van vandalisme. „Met al die regen van de laatste dagen vliegt zo iets niet vanzelf in de fik. Het was ook het eerste weekeinde dat het dorp onbemand was. Nou ja, het betekent nu defini tief het einde van het IJzeren Tijdperk in Schiedam". SCHIEDAM - Er is weer mot tussen George Toth en de gemeente Schiedam. De voormalige eigenaar van het Bolscomplex heeft een kort geding aange spannen tegen de gemeen te, die naar zijn mening zijn huurders loopt te inti mideren. Ook nam de Schiedamse zakenman van Hongaarse komaf een ad vocaat in de arm om bij de gemeente enige druk te zetten achter het doorstu ren van een bouwvergun ning naar de provincie. Door het nieuwe conflict dreigt er roet te worden gegooid in de plannen om de verpauperde silo zo snel mogelijk tegen de vlakte te gooien en vlak daarnaast een nieuw zakencentrum uit de grond te stampen. Toth verkocht vorig jaar het Bolscomplex aan de gemeente. Daarmee begroeven beide par tijen de strijdbijl, die vele ma len daarvoor naar elkaar was opgeheven. Iedereen leek uitein delijk zijn zin te krijgen. De ge meente kreeg de horizonvervui- lende steenklomp in handen die nota bene nog wind uit de wie ken van de molens hield. En Toth kon zich richten op het fonkelnieuwe Jumbo Trade Center (JTC) op eigen grond in de Lanvaskarkassen aan de Bur gemeester Honnerlage Grete- laan. Maar Toth heeft zijn plannen tijdelijk in de ijskast moeten zetten en de aannemer afgebeld. De gemeente wil ook een ge deelte van Toths terrein, omdat de woningbouwplannen wat rui mer uitvallen dan verwacht. Toth voelt weinig voor een ak koord. Vooral omdat de ge meente hem een loer probeert te draaien met de aangeboden vervangende bedrijfsruimte in de Nieuwe Mathenesserstraat. De zakenman kan de bedrijfs hal aldaar prima gebruiken voor één van zijn huurders die een garagebedrijf runt, maar zo gauw hij het koopcontract on dertekent, moet hij de vervuilde grond zelf saneren. T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten Het Jumbo Trade Center aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. De bouwaanvraag is pas door aan de provincie. Zowel de nieuwbouw van het JTC (in de karkassen aan de Burg. H. Gretelaan) als de sloop van dè silo staan op losse schroeven Toth: „Er heeft vroeger een pe- troleumversnijderij gezeten en daarna wat garages. De kans dat de grond smerig is, is zeer groot. In het koopcontract van de gemeente staat letterlijk dat "de grond in niet verontreinig de staat is opgeleverd", maar indien bodemverontreiniging wardt geconstateerd de erf pachtster, dat ben ik dus, ver plicht is het terrein onverwijld te reinigen. Wat de gemeente mij voorlegt noem ik hoogst il legaal en ter kwader trouw. Als je hier je handtekening onder zet, is dat zakelijk zelfmoord. Veertienhonderd vierkante me ter grond schoonmaken kost je zo tweeeneenhalf miljoen gul den. Om over de verdubbeling van de erpachtsom nog maar te zwijgen". Rentekosten Het gehakketak over de be drijfshal heeft volgens Toth al les te maken met de vertra gingspogingen van de bouwver gunning op het stadskantoor. Maar zolang de ondernemer geen fiat heeft gekregen, kan de gemeente met de Bolssilo ook geen kant op. Toth heeft con tractueel laten vastleggen dat de gemeente pas zes maanden na de bouw van het JTC met de Bols aan de slag kan. „Die ver traging kost de gemeente han denvol met geld. Zeker 1500 gulden per dag, alleen al aan rentekosten. Dan kan de sloop wel zes ton kosten, maar als dit zo doorgaat loopt 't aardig naar het miljoen. Ik snap er niets van". Biezen pakken Een groot probleem voor Toth zijn z'n huurders. Die hebben al getekend dat ze het Bols-terrein voor oktober verlaten. „Die kunnen niet weg, want ik heb ze niets aan te bieden. Geen JTC en geen bedrijfshal. Tijdens mijn afwezigheid kwamen amb tenaren op de Bols een kijkje nemen en verzochten mijn huurders dringend hun biezen te pakken. Vandaar een kort ge ding. Want dit pik ik niet". Toth denkt dat over een paar maanden de affaire weer achter de rug is. Zoals zo vaak gebeurd is. „We hebben elkaar nodig. De Noordvestsingel is privé-ter- rein. Doen ze lullig, dan sluit ik de boel af en kan er bij de bouw van woningen geen vrachtwa gen doorheen. Ik denk weieens: soms kan alles en soms kan niets in deze gemeente. De ves tiging van Radio Modern in de polder. Het gebeurt. Kantoren huis achter het station met al lerlei bruggetjes erbij over het 2-persoons opblaasboot. D.I.N.-kwaliteit, extra sterk en zeewater bestendis. Veiliger door sescheiden luchtkamers. 186 x 110 cm. van 59,'| de vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen Dames- en kinderkleding op de gehele zomerkollektie HOOGSTRAAT 6 - SCHIEDAM SCHIEDAM - Wethouder Aad Wiegman (o.a. finan ciën en grondzaken) is van mening dat George Toth de zaken niet met elkaar moet verweven. Wat de bedrijfs hal in de Nieuwe Mathe nesserstraat betreft moet de zakenman van Hongaarse afkomst van de huidige ei genaar van de opstellen een garantie eisen dat de grond schoon wordt opgeleverd. „Is de verkoper daar niet toe in staat dan moet Toth niet tot koop overgaan, an ders is hij verantwoordelijk voor de sanering van het terrein". Verder zegt Wieg man dat de gemeente haar best heeft gedaan om de bouwvergunning van het JTC zo snel mogelijk naar de provincie door te sturen. „In december hebben we een contract opgesteld. Daar staat in dat we z'n spulletjes overnemen en een bouwvergunning afgeven. Dat kost uiteraard wat tijd, want je moet allerlei proce dures doorlopen. Alles zal nu op korte termijn worden afgerond. „Wat het kort ge ding van Toth ons zal bren gen moeten we gewoon af wachten. Toth moet zelf de zaken met z'n huurders goed regelen. Dat hebben we ook afgesproken." water enzo. Het kan. Een silo in de binnenstad. Geen probleem. Doe maar. Met mij is er altijd wat aan de hand". SCHIEDAM - De politie heeft zondagmiddag een 26-jarige Schiedammer aangehouden, die even tevoren uit een auto aan het Wibautplein een radiocas setterecorder had ontvreemd. Hij droeg de apparatuur in een plastic zak bij zich. SCHIEDAM - De politie heeft vrijdagavond een 19-jarige Schiedammer aangehouden, die met een laadschop door Schie- dam-Noord reed. Hij bleek zijn voertuig te hebben volgeladen met zand, bestemd voor zijn tuin aan de Kerkweg. Het zand behoorde echter toe aan de ge meente. •Fraude met uitkeringen •Onderzoek naar asbest •Griezelige hagedissen jwSsaS&SXsraM HALT nu ook voor jonge winkeldieven Bron: KNMI VRIJDAG 13/7 ZATERDAG 14/7 zonnig zonnig droog droog min. 13°/midd.tomp. 24° min. 13°/midd.tomp. 27' wind: NO-3 wind: 0-4 ZONDAG 15/7 zonnig droog min. 15°/midd.tamp. 29° wind: ZO-3 Bolsterrein wederom inzet van conflict Toth contra gemeente Wij helpen dlrektll! Tel. 4260778-4733961 Groenelaan 95 Yttkoop Infwl - RêptntM - Vtthuur. Oot mruw w$mtcüm m kotlkttttn. Dordrecht P.A. de Kokplein 149 (v/h Sterrenburg) Hoogvliet Binnenban 17 Rotterdam IJsselmonde Keizerswaard 78 Schiedam Hoogstraat 93 Spijkenisse Nieuwstraat 97-99 Vlaardingen Korte Hoogstraat 33 Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging- en bejaardentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 :Q:b

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 1