Het weer SVV wint van Anderlecht BEZQQtp Familie Mettes knapt oud pand zelf op Vijfjaar Dierenambulance 'Tachtig procent is sociaal werk' BEL ONZE SERVICELIJN 010-4184599 Iers envefwar 4* 'Het Nieuwe Stadsblad' niet ontvangen? Hans de Jong Borrelhapjes ERWAIJEN— Stadsblad 7 Zuid-Holland r«* n m A 2 kilo 7 .50 li WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 42e JAARGANG, NUMMER 59 OPLAGE 40.676 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 WATERWEG NOORD - Bijna onopgemerkt viert de Dierenambulance Vlaardingen deze zomer haar eerste lustrum. Vijf jaar geleden besloten John Stout en Ria Bakker om binnen de Dierenbescher ming Nieuwe Waterweg een aparte afdeling van de grond te laten komen, die zich louter zou gaan bezig houden met het vervoer van gewonde en zieke die ren. Vóór 1985 werd deze taak door de beheerder van het dierenasiel waar genomen, maar omdat de werkzaamheden op dit ge bied een explosieve groei te zien gaven, werd een aparte divisie gecreëerd, die inmiddels de beschik king heeft over tien mede werkers. Dat de Dierenambulance suc cesvol opereert, staat volgens mede-oprichter John Stout on omstotelijk vast, maar deson danks betreurt de dierenliefheb ber het, dat de bekendheid van de Dierenambulance in Vlaar dingen en omstreken nog gering is. „Ik heb het idee, dat een gro te groep niet van ons bestaan afweet", denkt Stout, die even als zijn negen medewerkers op pro-deo basis in de weer is om te trachten het dierenleed te verzachten. „We komen in de meeste gevallen pas in aktie na een melding van de politieka mer terwijl het een stuk effi ciënter werkt als wij direkt ge waarschuwd worden. Gelukkig is de samenwerking tussen ons en de politie perfekt. Ook met de brandweer en de GGD heb ben we veelvuldig kontakt. Als bij een ongeval of een brand ook dieren betrokken zijn, wor den wij automatisch ingeseind". Ongevallen De Dierenambulance heeft in het afgelopen jaar zo'n 2500 meldingen te verwerken gehad. Vaak moest men in aktie ko men bij een ongeval, maar ook kwam het voor, dat mensen met vervoersproblemen een beroep deden op de medewer kers van de Dierenambulance. „De hulp bij verkeersongevallen is in feite maar een klein onder deel van onze werkzaamheden. We worden ook vaak ingescha keld als een hond naar de die renarts moet worden gebracht om in te slapen. Mensen, die een hond zo'n vijftien, zestien jaar hebben, kunnen in zo'n ge val moeilijk afstand doen van hun huisdier. Ze hebben dan wat steun nodig, die ze bij ons hopen te vinden. Ik schat, dat tachtig procent van ons werk te beschouwen is als sociaal werk. Natuurlijk heeft het redden van een dierenleven de hoogste prioriteit, maar over het alge meen ligt het zwaartepunt van onze werkzaamheden in de be geleiding van hun eigenaren. Het valt niet mee als je plotse ling een grote vent ziet huilen, omdat zijn hond is overleden. Met dat soort dingen heb je als medewerker van de Dierenam bulance te maken. Je moet mensen troosten, begeleiden. Onze medewerkers krijgen dan ook een zware opleiding. Het verloop bij ons is zeer groot. Het komt vaak voor, dat mede werkers, die enthousiast van start gegaan zijn, na enkele maanden weer afhaken, omdat gebleken is dat ze toch niet in staat zijn om telkens weer de resten van een hond bij elkaar te vegen of een huilende vent te troosten". Botulisme De Dierenambulance Vlaardin gen staat met diverse instanties in kontakt. De politie, brand weer en GGD zijn reeds ge noemd, maar ook met bijvoor beeld de plantsoenendienst, de gemeentereiniging en het RI AGG wisselt de Dierenambu lance regelmatig van gedachten. „Over het algemeen hebben mensen in geestelijke nood vaak een huisdier. Vraag niet waarom, maar het is zo. Als deze mensen om bepaalde rede nen uit huis geplaatst moeten worden, worden wij ingescha keld om tijdelijk voor het huis dier te zorgen. Met de plantsoe nendienst maken we bijvoor beeld afspraken als er sprake is van botulisme. Levende zwanen en eenden proberen we uiter aard te redden, maar het heeft voor ons geen zin om met een schepnet een aantal dode zwa nen uit de vijver te gaan vissen. Dat neemt de plantsoenen dienst dan over". Mobilofoon De Dierenambulance verricht overigens alleen levensreddende handelingen. „In principe zijn wij alleen verantwoordelijk voor het vervoer naar de die renarts. Natuurlijk stoppen we een slagaderlijke bloeding en ook geven we reanimatie als dat nodig is, maar voor het overige voeren we geen medische han delingen uit. We zijn tenslotte geen dierenarts". Om nog efficiënter te kunnen werken - de Dierenambulance heeft de beschikking over een beperkt budget - heeft men nog behoefte aan een goed werkend mobilofoonsysteem. „We-hopen die in ons hart, dat er een be drijf is, dat ons werk door mid del van een gift wil steunen. Wij zouden in ieder geval enorm uit de brand geholpen zijn. Ook hebben we een bootje nodig, dat we kunnen gebruiken om bij voorbeeld gewonde eenden uit de sloot te halen. Nu moeten we altijd een beroep doen op de brandweer. Die samenwerking verloopt goed, maar we staan liever op eigen benen", besluit Stout. De Dierenambulance Vlaardingen is bereikbaar via telefoonnummer 010-4345335. SCHIEDAM-SW heeft dinsdagavond met 2-0 ge wonnen van de Belgische topclub Anderlecht. De doelpunten werden ge maakt door de invallers Jimmy Simons en Maar ten Admodikoro. De score had beduidend hoger kun nen en moeten uitvallen. De nieuwkomer in de ere divisie kende tenminste tien doelrijpe kansen. John van Loen, de kers verse spits van de Brusse laars, ontbrak vanwege een lichte hersenschud ding. De Schiedammers toonden tegen de club van Aad de Mos op Harga aan het niveau van Neerlands hoogste devisie gemakke lijk aan te kunnen. Krimpen a -dy^ei 0181 John Stout (links) en Johan Kreps, twee van de tien vrijwilligers van de Dierenambulance, die deze zomer haar eerste lustrum viert SCHIEDAM - De hele za terdag is het bloedheet buiten. De meeste Schie dammers lijken op vakan tie te zijn, of zijn al 's och tends vroeg naar het strand gevlucht. Op de hoek van de Lange Haven, net over het bruggetje bij de Korenbeurs, wordt ech ter hard gewerkt in de panden 137 en 139. Bin nen is het er aangenaam koel. Met z'n vijven zijn ze aan het werk: vader en moeder Mettes, dochter Esther en haar vriend Hans Nieman („binnenkort gaan we trouwen") en dochter Anne-Louise, die er over twee jaar ook gaat wonen („kan ik elke dag bij m'n zus op de kof fie"). Artikel Het begon allemaal vorig jaar om deze tijd. Esther en Hans waren op zoek naar een mooi pand aan de Lange Haven. Es ther: „Eerst hadden we een pand aan de vismarkt op het oog, maar de prijs was volgens ons onredelijk hoog. Later, ik geloof dat het in december was, lazen we in een artikel in Het Nieuwe Stadsblad, dat drukkerij Roelants deze panden zou gaan verkopen. We zijn toen wezen kijken en waren meteen hele maal weg van de woningen. Na tuurlijk waren er nog meer ge gadigden, dus hebben we gezegd dat we welk van de drie panden ook vrij kwam, zouden nemen. Het werd uiteindelijk nummer 13), maar een paar dagen later kwam ook 139 vrij. Dat konden we toen ook kopen". Dat de andere potentiële kopers afzagen van zulke mooi gelegen panden, lijkt in de ogen van een buitenstaander misschien wat vreemd, maar aan de woningen moest zo veel worden verbe terd, dat ze in feite alleen ge schikt waren voor mensen die verbouwen als hobby nummer één hebben. Hobby En als een hobby beschouwen ze het alle vijf. Vader Mettes werkt bij aannemer Bresser uit Krimpen aan de Lek, het bedrijf dat door de familie voor de ver- bouwingsklus in de armen is ge nomen. In zijn vrije uurtjes werkt hij echter gewoon door aan de klus, want hoewel ze pas op 3 april zijn begonnen, moet het pand al eind augustus woonklaar zijn. De heer Mettes: „Ik werk er dus zeven dagen in de week. Dat kan natuurlijk al leen maar als dit soort werk pok je hobby is. En daarbij komt dat ik het natuurlijk graag doe voor mijn dochter en mijn aan staande schoonzoon". T.V. DEFEKT? Radio ABA I VIDEOSPECIALISTEN i Als verbouwen je hobby is Toch werken ook de andere ge zinsleden even hard mee. De term 'gezinshobby' valt regel matig. Omdat ze er alle vijf hun tijd in steken, is het bijvoorbeeld ook mogelijk om de sierlijke orna menten aan de buitenkant van het pand weer in hun originele SLAGERU-POEUER Mgr. Nolenslaan 606 1 kilo 3.95 Alle dagen geopend ook in de vakantieperiode staat terug te brengen. Als ware archeologen staan ze met fijn gereedschap op de steigers de ornamenten uit te slijpen. Maar ook de meest essentiële zaken moeten in de woning worden aangebracht. Hans Nieman: „Toen we kochten zat er werke lijk geen enkele voorziening in. We hadden geen gas en licht en zelfs een riool was er. niet te vinden. Je moet dan echt een stelletje doorzetters hebben, wil je een dergelijke klus kunnen klaren". Particulieren Toen vorig jaar duidelijk werd dat drukkerij Roelants de pan den aan de Lange Haven wilde gaan verkopen, heeft het Schie- damse gemeentebestuur er bij de firma op aangedrongen om niet aan een projektontwikke- laar te verkopen, maar aan par ticulieren. De panden aan de Haven vormen immers het his torisch aanzicht dat zo typerend is voor de Lange Haven. De firma Roelants was direkt bereid om aan dat verzoek te voldoen. De direkteuren Riet veld en Van der Vijgh voelden zich verbonden met het lot van de panden waarin hun bedrijf zo vele jaren gehuisvest is ge weest. Nu de drukkerij is verhuisd, ko men beide direktieleden nog re gelmatig even een kijkje nemen, om te zien hoe het er voor staat met de verbouwing. Esther Mettes: „Ze hadden de panden ongetwijfeld voor meer geld kunnen verkopen aan de een of andere projektontwikke laar, die het dan waarschijnlijk op de voorgevel na geheel ge sloopt zou hebben. We zijn de direktie van Roelants dan ook bijzonder dankbaar dat ze voor deze particuliere oplossing heeft gekozen". Omdat de gemeente Schiedam er ook belang bij heeft dat het historisch aanzicht van de Lan ge Haven behouden blijft, kwam zij met een subsidie voor de ingrijpende verbouwing over de brug. Een aan een bepaald maximum gebonden percentage van de verbouwingskosten wordt vergoed. Kluis Esther en Hans gaan straks op nummer 139 wonen. Bewoning van nummer 137 zal nog enige tijd op zich moeten laten wach ten, omdat de bovenverdieping er in gebruik is bij de gemeente bibliotheek. Die heeft nog een huurkontrakt tot 1992. Maar dan zullen de verbouwers ook dit tweede pand onder handen gaan nemen. Hans Nieman heeft ondertussen in het gemeentearchief al enig zoekwerk verricht naar de his torie van de panden op het hoekje van de haven. Hans: „Het is moeilijk om echt vroege gegevens te vinden, maar duide lijk is in ieder geval dat ze op zijn laatst in 1886 zijn ge bouwd. Waarschijnlijk zijn ze echter nog een stuk ouder". Tijdens de verbouwingswerk zaamheden is in de achterka mer op de bovenverdieping bo ven het verlaagde plafond ook het originele plafond ontdekt; stijlvol versierd met houtsnij werk, natuurlijk voorzien van de verplichte engeltjes. Esther Mettes en Hans Nieman kun nen - wanneer de verbouwing achter de rug is - met een gerust hart enkele dure jassen gaan aanschaffen. Hun garderobe wordt namelijk gevormd door een enorme kluis uit de Roe- lantstijd, met een deur van ze ker twintig centimeter gepant serd staal. Voor Esther en Hans gaat straks een droom in vervulling. Esther woonde al heel haar leven in het oude centrum van de stad. Ze ging naar de Cahtarina- school aan de voormalige West molenstraat en liep als klein kind al elke dag langs het pand dat nu haar eigen huis gaat wor den. Esther: „Het toeval wil zelfs dat mijn juf van de kleuterschool op dit zelfde adres heeft ge woond". de vakman in huis Jeugdland sluit al met groot feest. Een zaak van vertrouwen *SW:„Handhavlng Is ons doel." W,n Bron: KNMI DONDERDAG 2/8 zonnig droog min. 18°/midd.temp.29° wind: 0-4 VRIJDAG 3/8 zonnig droog ZATERDAG 4/8 zonnig droog min. 17°/ midd.temp. 30° min. 17/midd.tomp. 30° wind: 0-3 wind: ZO-3 w 0 it '^4^ Roelantspanden aan Lange Haven nu in particuliere handen Wij helpen dlrektül Telefoon 4260778-4733961, Groenelaan 95. Vérkoop inruil reparatie verhuur. Ook voor uw wasmachine en koeikeaten Van 3 t/m 21 auguatui gesloten SÜW8F" Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging- en bejaardentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 SELEKTMEUBEL BEDDERIE BEDDERIE W O O N I D E E E N SLAAPCOMFpRT WATERBEDDEN MEUBELEN - TAPIJTEN - GORDIJNEN SLAAPKAMERS - SYSTEMEN -LINNENSHOP KINDER- EN TIENERKAMERS Hoogstraat 184-186, Schiedam, tel. 010-4267581 Hoogstraat 125, Schiedam, tel. 010-4268732 Hoogstraat 134, Schiedam, tel. 010 -4261558

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 1