MM VLIETLANDEN MAKELAARDIJ BV TE KOOP na ERKENDE VERHUIZERS onen Tariefsverlaging NYM in de ijskast Burengerucht: soms moet rechter eraan te pas komen Te koop: S3 ben hartendorp :x TE KOOP immJ Spaarhypotheek met rentebedenktijd... MARKTHAL MARKTHAL Campingsport Schiedam «swhwE? makelaardij IE VLAARDINGSE HYPOTHEEK CENTRUM Bel UW THÜ IS^ANT, als ii méér Wm-bereiljen E. L. v.d. GRAAF 3Onrechtmatige daad' meestal laatste juridische mogelijkheid voor aanpak problemen HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 PAGINA 8 VLIETLANDEN MAKELAARDIJ 1 Ittofan Waalstraat 63 (to. V&D), CS Vlaardingen, D°"B 0 Telefoon010 - 4601900. Korfbalvereniging VLAARDINGEN IN SCHIEDAM: DeWitte F77771 makelaardij smsi VINKE BODE WES NVM Rentebedïnktijd is niet nieuw, maar wel nieuw is dat deze rentebedenktijd nü ingaat bij iet begin van de hypotheek. Gedurende 2 jaar kunt u op elk moment de rente astzetten voor bijvoorbeeld 15 jaar. In deze tijd met hoge rente (en mogelijke daling) een zeer aantrekkelijke aanbieding. Neem daarom snel kontakt op met onze adviseurs voor meer informatie en aantrekkelijke tarieven. Spaarhypotheek voor bestaande bouw al vanaf: j7 2 /C Postbus 188, 3130 AD Vlaardingen Telefoon 010- 435 86 62 5 PAAR SOKKEN 7.50 INT. MEUBELTRANSPORT D. van Geyl Zonen B.V. VERHUISCONTAINERS dat pakt altijd goed uit KUNSTGEBITTEN EN -REPARATIES SLIJPERIJ Gé Kleijheeg PARAPLU'S 7.- Voor info: 010 - 473 00 74 Uit onderzoeken is gebleken dat in 2 op elke 3 woningen sprake is van incidentele of regelmatige geluidsoverlast vanuit huurwoningen of uit de buurt. Hoe vaak die overlast leidt tot verhuizing is niet be kend, maar zelfs als een ge ring percentage verhuist, lo pen de aantallen over heel Ne derland genomen in de tien duizenden. Verhuizen kost in ieder geval 'bedstro', maar voor bewoners van een eigen huis kunnen de kosten nog heel wat verder oplopen. Ge luidsoverlast is dan de oor zaak van een echte miskoop. Dankzij de jarenlange campag nes van o.a. de NSG (Neder landse Stichting Geluidhinder) is geluidsoverlast tussen buren een stuk bespreekbaarder ge worden dan 10 tot 20 jaar gele den. Het effect is ook steeds vaker dat de overlast daarna afneemt. Maar toch blijven er talloze voorbeelden over van mensen die na korte of langere tijd uit hun woning werden 'weggepest'. Janken Tot de veel voorkomende over- lastbronnen behoren de gelui den van huisdieren, met name honden. Zo ondervond de fami lie B. buitengewoon veel hinder van de hond bij de buren, die overdag alleen thuis was en vrijwel voortdurend jankte, piepte en blafte. Vooral dat janken ging door merg en been en kon zelfs een aantal huizen verder nog worden gehoord. Mevrouw B. had de zaak een aantal keren aangekaart bij de buren, maar die zagen geen andere oplossing dan dat me vrouw B. de hond overdag zelf in huis zou nemen. Het was een eenzaamheidsprobleem, en in gezelschap zou de hond de hele dag koest blijven. Maar mevrouw B. voelde daar abso luut niets voor: ze vond een hond vies en was er ook bang van. De overlast hield aan. De fami lie B. haalde er daarom de poli tie. Die constateerde dat er in derdaad sprake was van een duidelijke situatie van overlast en ging 's avonds praten met de buren. Maar de politie had in dit geval geen machtsmidde len. En het gesprek leidde inte gendeel tot een verharding. Ook 's avonds hielden de buren zich niet meer rustig en draai den o.a. de volumeknop van hun geluidsinstallatie en de tv ver open. Verder kwam het tot vele kleine pesterijen. Zo werd de hond ertoe aangezet om naar mevrouw of meneer B. te dreigen als die langs het huis liepen en zeker als ze elkaar buiten tegenkwamen. Verhuizen De familie B. besloot uiteinde lijk maar om te verhuizen. Ze woonden echter nog maar 2 jaar in hun (koop)huis. De waar de was in die tijd nauwelijks ge stegen. En omdat het een spoedverkoop was, moest de familie B. zelfs een verlies van bijna 10.000 accepteren. Sa men met de kosten koper bete kende het totale verlies ten op zichte van hun aankoopbedrag ;hl!li 'iNl* i t'-li (inclusief kosten) ca. 25.000. Ook het verlies op hun nog lang niet afgeschreven stoffe ring (vloerbedekking, wandbe- kleding, gordijnen e.d.) beliep ruim 15.000. Dat namen ze echter voor lief om maar van de ellende met de buren af te zijn... Escalatie Waar burenruzies niet in over leg kunnen worden opgelost, leiden die vaak tot escalatie. Misschien dat de volgende be woners van het huis van de fa milie B. vergiftigd vlees bij de buren naar binnen gooien. Mis schien komt het tot een regel rechte vecht- of steekpartij. Evenzeer in de sfeer van esca latie, maar in elk geval meer hanteerbaar, is het inschakelen van de rechter, zoals in het voorbeeld van bijgaand artikel is gebeurd. Ook de familie B. had wellicht deze weg kunnen kiezen. Het is immers de vraag of er echt geen oplossing had kunnen worden gevonden voor het pro bleem met de jankende hond. Hier is duidelijk sprake van on zorgvuldig en vermoedelijk zelfs onrechtmatig handelen. Nachtelijk In het algemeen is geluidsover last hinderlijker als die plaats vindt in de late avond of nacht. Zodra de overlast leidt tot slaapproblemen neemt niet al leen de psychische belasting sterk toe, maar kunnen er zelfs lichamelijke reacties ontstaan. Nachtelijke overlast wordt dan ook vrijwel altijd geregeld in gemeentelijke of politieverorde ningen. Dan kan de politie dus wel optreden. Ook de overlast van verkeersla waai, vliegtuigen, industrie e.d. wordt vaak afgemeten aan de hinder die 's avonds en 's nachts bestaat. Daarvoor be staan zelfs wettelijke regelingen (met volgens critici echter veel te ruime normen). Aan geluidsoverlast tussen wo ningen is vaak maar in beperk te mate iets te doen door tech nische voorzieningen aan te brengen. Je kunt bijvoorbeeld de houten vloeren tussen de woonlagen in oudere panden moeilijk vervangen door beton nen vloeren, noch een te dunne betonnen vloer c.q. scheidings wand zomaar dikker maken. "Of er technische maatregelen mo gelijk zijn, kan o.a. worden na gevraagd bij: Vereniging Eigen Huis (voor leden), alg. tel. nr. 033- 600750; Bouwcentrum te Rotterdam, alg. infonummer: 010- 46119955. Verder is er de Nederlandse Stichting Geluidhinder (tel. 015-562723) die particulieren kan adviseren over alle van belang zijnde aspecten van lawaaibestrijding. Zowel bij NSG als Bouwcen trum zijn over dit onderwerp folders/brochures verkrijgbaar. De vorige maand in deze krant aangekondigde tariefsverla ging van de NVM-makelaars voor kopers van een huis is voorlopig van de baan. De NVM had die korting al in een persbericht aangekondigd, onder voorbehoud van goedkeu? ring door de jaarvergadering van de NVM. Het bestuur van de NVM verwachtte dat dit een hamerstuk zou worden, omdat het voorstel al geruime tijd (enkele jaren) was voorbereid en besproken. Tóch rees er onder de NVM leden zoveel verzet, dat het bestuur het voorstel introk. Op de jaarvergadering is wel afgesproken dat onderzoek zal worden gedaan naar een ander tariefstelsel. Intussen blijft de LVM (Landelijke Makelaars Vereniging)'de enige organisatie die haar tarieven voor kopers heeft verlaagd. De kortingen voor kopers die tegelijk bij dezelfde makelaar een verkoopop dracht hebben lopen, bestaan echter wel degelijk. Officieel staat de NVM dit (nog) niet toe, maar in de praktijk gebeurt dit regelmatig. Weggepest worden door de buren (of de buurt) kan een kostbare zaak worden, zoals blijkt uit bijgaand artikel. Als minnelijk overleg niet tot re sultaten leidt en technische voorzieningen evenmin uit komst brengen, is er mis schien een andere mogelijk heid om aan de overlast een einde te maken, namelijk het inschakelen van de rechter. Bijgaand praktijkvoorbeeld is een beroemd geval uit de rechtspraak, waarin gedemon streerd wordt dat dit succes kan opleveren. Een leegstaand herenhuis aan een statige singel in een grote stad werd op een gegeven mo ment gehuurd door een psy chotherapeutisch centrum. Naast meer traditionele thera pieën werd daar ook een zg. li chaamstherapie bedreven. Dit betekent dat tijdens groeps bijeenkomsten hevige lichame lijke activiteiten plaatsvinden, zoals springen, schreeuwen, stampen, trappen op en af ren nen e.d. Het huis van de buren werd be woond door twee mensen met een drukke baan. Voor de acti- viteitem in het centrum werd nogal wat hinder ondervonden, mede omdat de meeste groepsbijeenkomsten in het centrum tot diep in de avond 32/90 en in de weekend plaatsvon den. De leiders van het psycho therapeutisch centrum zagen geen kans daarin verandering te brengen: de bezoekers van de groepsbijeenkomsten had den vaak een normale werk kring en waren voor hun thera pie daarom aangewezen op de avonden en weekends. Kort geding De omwonenden spanden toen een kort geding aan. Hun advo caat beriep zich op artikel 1401 van het Burgerlijk Wetboek, waarin de zg. onrechtmatige daad beschreven staat. Met dit begrip wordt bedoeld dat han delingen van natuurlijke en rechtspersonen in strijd kunnen zijn met gebruikelijke normen van zorgvuldigheid jegens el kaar. Met andere woorden: je mag een ander geen onnodige schade of overlast bezorgen. Dat is in de praktijk een nogal rekbaar begrip. De mate van onzorgvuldigheid moet wel erg groot zijn, wil er sprake zijn van een onrechtmatige daad. In ge vallen van overlast wil een rechter zich dan ook nogal eens persoonlijk en ter plaatse opvertuigen van de mate van hinder. Zo ook nu. Er werden ook metingen verricht door een deskundige. Op grond van ei gen ondervinding kwam de rechter tot de slotsom dat hier inderdaad sprake was van een zodanige geluidsoverlast, dat die geacht moest worden "in strijd te zijn met de maatschap pelijk betamelijke zorgvuldig heid". Belangenafweging Daarmee was echter de kous nog niet af. In gevallen als deze vindt namelijk een belangenaf weging plaats. Enerzijds de overlast, anderzijds de belan gen van de veroorzaker van de overlast. Anders gezegd: is de overlast zodanig hinderlijk, dat het terecht is een algeheel ver bod op de lichaamstherapie in avonduren en weekend af te kondigen (met een dwangsom op overtreding daarvan)? in dit geval kwam daarbij, dat het psychotherapeutisch cen trum al grote bedragen had ge ïnvesteerd in geluidswerende voorzieningen. Omdat partijen het onderling nog steeds niet eens werden, moest de rechter toch uitspraak doen. Hij kwam toen tot een compromis: de li chaamstherapie zou nog slechts beperkt worden toege staan: alleen in de vroege avonduren en enkele uren op zaterdagmiddag. Politieverordening Deze zaak was mede bijzonder, omdat er geen andere moge lijkheden bleken te zijn om de geluidsoverlast aan te pakken. Vaak staan er in de Politie-ver- ordening bepalingen in verband met burengerucht. Ook kunhen met name in flatgebouwen e.d. regels bestaan die kwesties als geluidsoverlast regelen. In der gelijke gevallen is er een duide lijk 'handvat' om geluidsover last aan te pakken. En bij blij vende overlast kan een rechter eenvoudig toetsen of de regels al dan niet zijn overtreden. Er vindt dan ook geen belangenaf weging plaats: wie de regels overtreedt, moet daarmee stoppen. Een beroep op 'onrechtmatige daad' is dus een soort laatste mogelijkheid, namelijk als er geen andere juridische wegen zijn. Omdat dit begrip zo rek baar is en er altijd een belan genafweging plaatsvindt, is het zaak dat bij het aanspan nen van zo'n procedure goed gekeken wordt naar de haal baarheid. Toch kan het de moeite van het proberen waard zijn als bewoners al te zeer door burengerucht wor den getergd. VÉRKOOP SCHIEDAM Heelmeesterstraat Half vrijstaande grote eengezinswoning met c.v. en uniek gelegen aan singel. Erfpacht 2.640,- per jaar. Indeling: begane grond: entree, meter kast, toilet, werkkast, inpandige berging. Keuken met functioneel keukenblok, voorzien van vloer verwarming. Woonkamer met schuifpui naar achtertuin en plavuizen met vloerverwarming. 1e verdieping: overloop, ruime bergkast, 3 slaapka mers, badkamer met ligbad, douche, 2e toilet en vaste wastafel. 2e verdieping: grote vierkante zolderkamer met glas aan 2 zijden. Ruim dakter ras. Woning is totaal geïsoleerd, tuin ca. 15m. aan singel op het zuiden en met vijver. f. 195.000,- K.K. SCHIEDAM Hoeker Ruime tussen-eengezinswoning in de groene wijk Woudhoek-N. De woning is voorzien van c.v. en goed geïsoleerd. Erfpacht 2.920,- per jaar. Indeling: begane grond: hal, woonkamer in L- vorm voorzien van plavuizen, keuken met enige inbouwapparatuur. Extra hal met toilet. Aange bouwde stenen berging. 1e verdieping: over loop, badkamer met ligbad, 2e toilet, vaste was tafel en aansl. w.a., 3 slaapkamers, balkon aan de voorzijde. 2e verdieping: vaste trap naar zolder, bergruimte en extra kamer. Isolatieglas. Zonnige achtertuin zuid/west 16m. f. 169.000,-K.K. VLAARDINGEN Eendrachtstraat Goed verzorgde en onderhouden eengezinswo ning gelegen in de Oostwijk van Vlaardingen op eigen grond en voorzien van c.v. Indeling: begane grond: entree, tochtportaal, gang, meter kast. Woonkamer 8.65x3.40/4.45m. met parket, open haard en balken plafond. Keuken -uit bouw- met plavuizen. Eiken keukenblok met in bouwapparatuur. Luxe betegelde badkamer met douche, toilet en vaste wastafel. 1e verdieping: overloop met parket. 3-Slaapkamers. Zolderver dieping: vaste trap naar bergruimte. Grotendeels nieuwe hardhouten kozijnen met isolatieglas. Nieuwe dakkapel. Achterplaats met achterom. C.v. combi-ketel 1984. f. 109.000,-K.K. 4 ^.3 L- VLAARDINGEN Rontgenstraat Nabij het centrum gesitueerde 2-kamer-begane grond woning met achtertuin. Indeling: gang, keuken met keukenblok, douche/toilet combina tie. Woonkamer 7.35x3.20/3.60m„ slaapkamer 3.60x3.20m. Erfpacht ƒ42,88 p.jr. Hardhouten tuindeur. f. 33.500,-K.K. VLAARDINGEN Van de Werffstraat In Vlaardingen West gelegen 4-kamer apparte ment gesitueerd op de 3e verdieping. Berging in de onderbouw. Erfpacht ƒ112,- per jaar. Inde ling: entree, tochtportaal, gang, keuken voorzien van 4-pits gascomfor, afzuigkap en plavuizen. Badkamer (wit betegeld) met zitbad, vaste was tafel en aansluiting wasautomaat. 3 Slaapka mers waarvan één met balkon. Woonkamer met hardhouten kozijn (5.50x2.80/4.50m.). Bijdrage V.v.E. 100,- per maand. f. 55.000,-K.K. VLAARDINGEN Cederdreef In Vlaardingen-Holy gelegen -grote- tussen een gezinswoning met c.v. Bouwjaar 1976. Erfpacht 1.240,- per jaar vast tot 1-1-1991 (daarna ca. 30% verlaging). Indeling: begane grond: entree, tochtportaal, toilet, keuken, ruime woonkamer (ca, 30m2), open haard, parket en open trap. 1e verdieping: 2 slaapkamers (v/h 3), badkamer met ligbad, bidet, 2e toilet en vaste wastafel; 2e verd.: overloop met c.v.-opstelling en 2 kamers. Gedeeltelijk voorzien van isolatieglas, hardhou ten kozijnen. Zonnige achtertuin met berging en achterom. f. 179.500,- K.K. VLAARDINGEN Coornhertstraat Goede onderhouden 4-kamer maisonnette op de 1e en 2e verdieping aan de buitenrand van Vlaardingen-West voorzien van c.v. Bouwjaar 1963. Indeling: 1e verdieping: entree, tochtpor taal, hal met open trap naar verdieping. Toilet met fonteintje, meterkast met aardlekschakelaar. Open keuken met keukenblok. Woonkamer L- vorm ca.24m2met schuifpui naar balkon. 2e ver dieping: badkamer met douche en vaste wasta fel. 3 Slaapkamers, kastenwand in ouderslaap kamer en 2 gangkasten. Berging in de onder bouw. De gehele woning is voorzien van nieuwe kunststof kozijnen met isolatie glas. Wit en strak afgewerkte woning. f. 95.000,-K.K. VLAARDINGEN Plan De Loper, type K bouw- nummer 123 Grote vrijstaande luxe vrije sectorwoning gele gen in woonpark de Loper. Indeling: ruime woon kamer 55m2, keuken, bijkeuken, garage. 1e ver dieping: 2 slaapkamers, badkamer. 2e verdie ping: 2 slaapkamers, extra bergruimte en moge lijkheid voor 2e badkamer. Woning is voorzien van binnen en buiten open haard. Moderne ar chitectuur met o.a. glazen trappehuis. Opleve ring auril 1991 f. 349.950,- v.o.n. VLAARDINGEN Kruidenpad 32 Luxe herenhuizen met garage in Holy-Noord van het type 2 onder 1 kap. Ruime herenhuizen gelegen nabij de Vlaardingse Vaart. Indeling: royale woonkamer ca. 45m2, semi open keuken. 1e verdieping: 3 grote slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet. 2e verdieping: royale hobby/slaapkamer met groot zonneterras. Afge kochte erfpacht. Grote percelen. f. 257.500 tot f. 312.250,- v.o.n. MAKELAAR financieel advies- en bemiddelingsburo pijnboomdreef 16, 3137 BZ vlaardingen tel. 010-4740333 fax. 4749874 gffi BART VERHALLENPLEIN, GROENOORD- SCHIEDAM nabij winkelcentrum: leuk gesti- tueerde royale 4-kamerflat met berging. Inde ling: woonkamer met dubbel glas draaikantelko- zijn, parket, vitrage; ouderslaapkamer met bal kon, grote en kleinere slaapkamer (gestoffeerd), hal (kurkvloer), badkamer en toilet, luxe keuken met inbouwapparatuur. V.V.E. fungeert prima 105,- p. m. C.V.-gas. Levering direkt. Deze wo ning is geheel te financieren bij voldoende inko men. Vraagprijs 70.000,- k.k. Bel voor bezichtiging/inlichtingen: 010-4740333. Verzekeringen, hypotheken, financieringen, belastingadviezen, administraties, beleggingen en onroerend goed. Lange Haven In historisch centrum van Schiedam gelegen grachtenpand, in 1898 (kroningsjaar Kon. Wil- helmina) gebouwd, gevel versierd met engeltjes en kopje Wilhelmina, antieke tegels, ged hard stenen voorgevel; gelegen op eigen grond. Inde ling: ruime hal; garderobe hoek; luik naar wijnkel der; keuken ca. 2.00x3.40m.; bijkeuken; woon kamer, origineel stucplafond, open haard met schouw, keulse tegels; woonkamer achter; suite wand met antieke klederdrachttegels; 1e verd.: badkamer; apart 2e toilet; 4 slaapkamers; 2e verd.: hardhouten dakkapel; 2 slaapkamers met wastafel; kantoor/slaapkamer met bedstede; bergzolder. f. 320.000,-K.K. Schiedamseweg 26 3134 BL Vlaardingen 010 - 434 38 44 NVM SCHIEDAM-WEST Nassaulaan 57 Voormalig woonhuis, thans geheel bedrijfs matig in gebruik. Bevat: entree, gang, voor- tussen en achterkamer met balie, toilet, kel der (geen sta-hoogte), computerruimte en wachtkamer, betegelde achtertuin op het zuid-westen. Op de 1e etage: voor- en achter kamer, 2 zijkamers, toilet. Op de 2e etage: 2 grote kamers, zijkamer met CV ketel (1972), geiser, klein laboratorium. In verschillende kamers zijn wastafels c.q. gootstenen, recen telijk nieuwe dakbedekking, gedeeltelijk hardhouten kozijnen. f. 295.000,-K.K. SCHIEDAM Smetanalaan 50 Goed onderhouden eengezinswoning met leuke tuin op het zuiden met berging en ach terom, royale woonkamer met apart eet/zit gedeelte met open haard, keuken met dubbe le spoelbak en elek. 10L. boiler. 1e Verdie ping: overloop met kastenwand, badkamer met toilet, vaste wastafel, ligbad/douche, een aansluiting voor wasmachine, 2 ruime slaap kamers waarvan één met vaste wastafel en een kleinere slaapkamer, vaste trap naar bewoonbare zolder met grote dakkapel en veel bergruimte, c.v.-ketel plus badgeiser. Door goede isolatie laag energiegebruik. Lage erfpacht van f. 564,— per jaar. f. 171.000,-K.K. Rubensplein 8 3117 BK Schiedam (010) 426 52 00 Nieuw! Schiedamseweg 26, Nieuw in Schiedam Veel voor weinig geld. ook voor u vrij toegang In- en verkoop nieuwe partijgoederen. Oude Sluis 3, Centrum Zijstraat Dam. WIJ VERHUIZEN ELKE DAG Om dat goed te doen rijden wij louter met prima uitgeruste wagens, bemand met gedegen opgeleide vakmensen, die echt zorg hebben voor al uw spullen en toch nog goed verzekerd zijn voor het geval dat... ALLES IEDEREEN Jan van Riebeeckweg 11 3125 AL Schiedam Telefoon 4268071-4263045 4265816 Voor prijsopgave komen wij vrijblijvend bij u langs. Meer dan 60 jaar ervaring. Voor de doe-het-zelvers hebben wij event, met verhuislift. Of u privé verhuist of met de zaak. Inboedel- ot komplete kantoren van binnenstad naar buitenwijk. Alles kan, voor iedereen. Logisch dat wij elke dag verhuizen. Tandprotheticua Binnensingel 15 Vlaardingen. Dinsdag t/m vrijdag en voor reparaties, 's Avonds en in het weekend uitsluitend na telefonische afspraak. Telefoon 010-4354414. Gereedschapmakerij Schie 178 telefoon 4261719 Voor hard metaal (Widia) cirkel-zagen Van 150 mm a tot 500 mm a Slijp en reparatie service binnen 8 uur Nieuw in Schiedam Veel voor weinig geld. ook voor u vrij toegang In- en verkoop nieuwe partijgoederen. Oude Sluis 3, Centrum Zijstraat Dam. Voor vakantiegangers 1001 kampeeraccessoires, tuin- en campingmeubelen. Boterstraat 10 - Schiedam (achter de Hema) IlIIi Xv:

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 8