Toekomstauto al leverbaar s-'PSft Vergelijking ï,ÏL*a2a,/42-685--'deM»- Road-Test Rapport.... f prijzen Auto-wegwijzer Schiedam vrijdag 14 september 1990 - pagina 3 Maar al te vaak verschijnen er op de tekentafels van de autofabrikanten modellen die als prototypen of toe komstmodellen worden aangeduid. Afgezien van hun toekomsttechniek zijn het meest zeer modern gestroom lijnde tamelijk revolutionair uitziende auto's. Soms doet het uiterlijk aan science-fiction denken, ruimtevaart- of maanauto's. En toch is die toe komst voor de auto al nabij. General Motors heeft dit jaar zo'n maanauto op de weg gezet, een zeer revolutionair model, een ruimteauto in optima for ma, een APV. Dat APV staat voor All Purpose Vehicle, een voertuig dat voor vele doeleinden geschikt is. Wij zeggen dan in fraai Ne derlands Multifunctionele Auto, weer vertaald een auto met vele functies. Wil uitneembare fa een auto daar aan voldoen dan moet hij toch wat groter zijn dan de bestaande personenauto, hij moet de huidige per sonenauto-types in zich verenigen, dus de sedan, de hatchback en de station car, het wordt dus een echte ruimteau to. Nieuw is dat idee niet. In bijvoor beeld de jaren 60 bracht Fiat een 600 Multipla uit, het midden tussen een per sonenauto en een personen busje, maar ook begin jaren 80 kwamen er van die multifunctie auto's vooral uit Japan zo als de Nissan Prairie, de Honda Civic Shuttle en de Mitsubishi Space-Wagon. De Nissan Praire is vorig jaar vernieuwd en wat volwassener geworden, tevens kwam in dat jaar Mazda met een multi- auto de MPV (bij ons nog niet lever baar), maar toch zijn al die Japanse MPV's nog te veel personenauto's, dus vooral met de ruimte is het schipperen. Europa heeft nog maar weinig laten zien. Alleen Renault heeft de Espace, en dat is dan eigenlijk de eerste echte APV en ook de enige concurrent voor de Amerikaanse APV's. Amerika heeft di verse van die ruimteauto's in het auto programma. Ford heeft de Aerostar, Chrysler de Voyager en General Motors eerst de Astro en de Chevy Van, van de laatste met name de Starcraft (overi gens nog zeer populair en normaal le verbaar), maar nu dan de moderne APV's zoals de Chevrolet Lumina APV, de Pontiac Trans-Sport en echter bij wmtmi/r Autowegwijzer Het Nieuwe Stads blad ons niet leverbaar de Oldsmobile Sil houette. General Motors heeft nu een maal de oude merknamen zoals Che vrolet, Cadillac, Buick, Oldsmobile en Pontiac behouden, en er komt zelfs een zesde Saturn bij. De Chevrolet Lumina APV en de Pontiac Trans-Sport zijn op dezelfde leest geschoeid, hebben een zelfde uiterlijk en eenzelfde techniek. De Chevrolet is zoals gebruikelijk het voor delige merk, ook ietsje soberder. Ponti ac is het wat duurdere merk, de Trans- Sport is wat luxer dan de Chevrolet APV, heeft meer extra, toont ook van buiten via spoilers en side-skirts wat sportiever. De Lumina APV is er dan ook al vanaf ƒ62.600,-, de Pontiac Trans-Sport begint bij ƒ67.400,-. Van de Lumina APV is er zelfs een Cargo, een zgn. Van op Grijs Kenteken en die kost slechts 43.900,-. Wij reden de Chevrolet Lumina APV, een uiterst moderne en markante auto, die alom veel bekijks en bewondering oogst. Het is een 3-deurs auto met te vens een grote achterklep. Hij is lever baar met 6 en 7 stoelen resp. zitplaat sen. Er is ruimte (o.a. door zijn hoogte en breedte) in overvloed, de multifunc- PIUS& Markante Vorm Comfort en Luxe Ruim en Nuttig Matige Markering Starre Achteras tie wordt onderstreept middels het naar behoefte weghalen of neerzetten van stoelen, tevens kunnen de stoelen in di verse opstellingen neergezet worden en neergeklapt doen ze dienst als tafels met bekerhouders e.d. Ook op of in het dashboard uitklaptafeltjes, bekerhou ders e.d. evenals op de wielkasten ach ter. Amerikaans-eigen is alles zeer luxe en comfortabel uitgevoerd. Zo is een dure stereo radio-cassetterecorder in clusief digitaal klokje standaard, even als zonwerend glas, een wis-was achter, twee buitenspiegels, centrale deurver grendeling, verstelbaar stuur, een uitge breid dashboard met diverse meters, aanstekers voor en achter enz. enz. Elektrisch bediende ramen en spiegels, een airco, cruise-control e.d. zijn voor behouden aan de duurdere versies zo als de APV CL en Trans-Sport L en SE, die over de 70 mille komen. Roadtest De Chevrolet APV is een zeer moderne en gestroomlijnde auto, de voorzijde is zeer schuin, motorkap en voorruit lopen in een glooiende lijn over. Verder zijn er geen scherpe of uitstekende kanten meer, alles is mooi afgerond. Een en ander scheelt uiteraard in de windvang en dus in het brandstofverbruik. Alle G.M. APV's worden uitgerust met een soepele en comfortabele 6 cilinder, 3.1 liter, uiteraard milieuvriendelijk, US'83 norm met geregelde 3-weg katalysator en lambdasonde. Ook standaard is de 3-trapsautomaat. Maar mede door de stroomlijn is het benzineverbruik gemid deld toch slechts 1:9 en dat is fraai voor een 1.66 meter hoge en 1600 kg zware wagerr. In vorm, comfort, gebruiksmo gelijkheden (losse verplaatsbare fau teuils), prestaties en verbruik gekoppeld aan de 3.1 liter V6 ligt GM met zijn APV's voor op de andere Amerikaanse broeders Ford en Chrysler. De ook bij ons Amerikaanse Chrysler Voyager heeft vooral een prijsvoordeel, bij is er al voor 44.995,- maar heeft dan een 2.5 liter 4-cilinder motor 5-versnellings- bak, minder prestaties, een hoger ver bruik, minder comfort, minder gebruiks mogelijkheden (o.a. door niet verplaats bare banken), mindere rij-eigenschap- pen e.d. Er is overigens ook een Voya ger 3.0 V6 aut. in standaard kost deze 53.5 mille in luxe uitvoering 63.5 mille. 1 x De Chevrolet Lumina APV is een mo derne en zeker begerenswaardige auto, toch zijn er enkele minpuntjes. Jammer namelijk dat het onderstel niet een ge heel onafhankelijke wielophanging heeft, voor wel, maar achter is er een starre as en dat gaat in snel genomen bochten, met name in de slalom niet zo lekker. Gelukkig is er wel schroefvering rondom. Ook de 3-automaat is wat ge- dateerder, momenteel zijn er betere en toch soepele 4-automaten, ook bij G.M. De bediening van de automaat is aan het stuur, qua ruimte handig, qua ge bruik wat hakerig. Tot slot zagen wij op een dergelijke auto ook graag ABS. Het remsysteem in diagonaal gescheiden circuit met geventileerde schijven voor en trommels achter voldoet, maar ABS en schijven rondom is toch moderner en beter voor een dergelijk grote en zware auto. Het scheelt, denken wij, zo maar 6 meter in remweg bij de 100 km/ u. stop, nu 55 meter. Overigens ook de andere Amerikanen hebben gelijkende minpuntjes. De besturing van de APV is zeer direct maar niet zo nauwkeurig, het karakter is onderstuurd, men moet dus een beetje de bocht insturen, overigens een voor spelbaar gedrag. Verder blijft de APV prima in koers, geen problemen met zij wind, wegoneffenheden e.d. Uiteraard moet men wennen aan de omvang, de zeer schuine voorzijde is inherent slecht gemarkeerd vanuit bestuurderspositie. En dan besluiten we weer met het com fort. De Chevrolet Lumina APV (lees ook Pontiac Trans-Sport) is zeer com fortabel. Het is al gemeld Amerikaans eigen is de auto zeer luxe, zeer com pleet uitgerust, veel zaken standaard Als meest belangrijke con- apuen,eS 1?nf de Lumina APV en Pontiac Trans-Sport: QQ<rySlfT V.?yager in 2-5i ƒ44.995,- (4 dl. en 5-hand- Mk), in 3.0i (V6 aut) SP ƒ53.495,- en LE 65.495,- De Ford Aerostar XLT, 3.0i V6 aut., vanaf 78.490,- ?®"6.n.au" EsPace 2.0i (4 cil, 5-handbak) vanaf /Sa maar bijv. de 2000 TXE met' comfortpakket en diverse luxe zoals metallic, stereo- ff"ett®-r®corder. 7 stoelen, airco, licht metalen velgen dakreling e.d. kost al 78 mil le, met ABS is dat al 84 mille, verder in mindere mate de Nissan Prairie 2.0i (4 cil. 5- b !h' Space-Wagon 2.0i (4 Sï' u Xana' /39-495,- en de "°"da Civic Shuttle 1.5e (4cil- 5-bak) vanaf ƒ31.590,-. die bij Europeanen meerprijs vergen. De G.M. APV heeft het voordeel van de 6 of 7 fraaie fauteuils met vele mogelijk heden, zitten met volop ruimte is geen probleem, de stoelen geven ook prima steun. Verder is de vering soepel en comfortabel. Op comfort is niets aan te merken, ook het geluid geeft door de stille 6 cilinder geen problemen. Wie di verse elektrische bedieningen wil als mede een airco, cruise-control, kortom nog meer luxe en gemak kan bij de APV CL terecht die 72,5 mille kost, maar voor 10 mille minder, of zelfs 30 mille bij de APV Cargo, heeft u al alle gemakken van de wereld. Rij-impressie en Rapport door autoredakteur Leo de Ruiter Technische gegevens Bij Amerikaanse auto's is het altijd een probleem aan alle juiste gegevens te komen. Bepaalde afmetingen, gewichten, prestaties en verbruiken worden kennelijk minder interessant gevonden. In voorkomende gevallen geven wij u onze metingen c.q. schattingen. Carrosserie ixbrxh wielbasis gewicht laadvermogen aanhangergewicht daklast bagageruimte wielophanging stuurinrichting draaicirkel remmen remweg bij 100 km/u geluid bij 100 km/u aandrijving transmissie katalysator brandstof tankinhoud carterinhoud koelsysteem 3-deurs met grote achterklep 494x189x166 cm 279 cm 1598 kg 600 kg 1640 kg ongeveer 50-75 kg van 600 tot 3000 titer v: onafh., a.starre as, schroefveren tandheugel 12,5 meter schijven voor, trommels achter 55 meter 69 dB A voorwielen 3-automaat gereg. 3-weg Euro 95 76 liter 3,8 titer 12,3 titer Motor en metingen De 3.1i 76:3135 cc, 89 kW/121 PK, 236 Nm, top 176 km/u, acceleratie van 0- 100 km/u in 12,9 sec. van 60 naar 120 km/u in 14,9 sec., verbruik bij 90 km/u (gemeten, dus geen ECE bekend) 1:11, gemiddeld verbruik 1:9. Service en garantie De Servicebeurten zijn klein om de 10.000 km en groot om de 20.000 km, de garantie is 1 jaar. Voor Europese (en Japanse) begrippen is het onbegrijpelijk dat GM-USA niet naar 3 jaar all-in en 6 jaar carrosserie garantie wil, laatste zou voor de kunststof Lumina APV wel 12 jaar kunnen zijn!! Lumina APV adv 3 li CL, w®' 0Xu8 I L k«rt 70.000,- een 'Special Interest' uitgave van UW THUISKRANT KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Telefoon privé 015-622213 REDAKTIE: L.J.F. de Ruiter Telefoon 070-3190298 Privé 01866-1289 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070-3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-06-90 V;Autotest ...v a

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 13