In de theaters ,,Ik ben een nieuw leven begonnen KAN HET MOOIER? Man valt in woning Operatie 3028 Burgelijke Stand In memoriam H.A.J. van der Drift HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 Op de terugweg van een va kantie-trektocht is vorige week donderdag, geheel on verwacht, op 73-jarige leef tijd de heer H.A.J. van der Drift, in Frankrijk, overle den. Henk van der Drift zal be kend blijven als een voor uitstrevend, grafisch onder nemer die zich specialiseer de op het gebied van de huis-aan-huisbladen en daarmee de grondlegger was van UW THUISKRANT. Zijn vader (A.J.M. van der Drift) was reeds in 1923, vanuit zijn drukkerij aan de Koornmarkt in Delft, uitge ver van het Delftsch Adver tentieblad. Dit blad ver scheen voor het eerst in 1888. Reeds op 15-jarige leeftijd proefde Henk van der Drift van het grafisch ambacht, in opleiding ter zetterij voor 6 cent per uur. De start voor een gedegen gra fische opleiding met stages in het buitenland. Een car rière in het grafische vak, evenwel buiten het familie bedrijf, leek zich af te teke nen door de aanstelling als bedrijfsleider bij een druk kerij te Wageningen. Na de oorlog riep vader Van der Drift Henk naar Delft terug om t.z.t. de lei ding van het bedrijf over te nemen. Een van zijn eerste daden was het in de oor logsjaren verdwenen Delftsch Advertentieblad weer nieuw leven in te bla zen onder de naam Delftse Post. In de 50-er jaren bun delden uitgevers van huis- aan-huisbladen in Vlaardin- gen en Schiedam hun krachten met die van Druk kerij Van der Drift en trad A.J.M. van der Drift uit de leiding terug. Na de toevoeging en start van huis-aan-huisbladen in Rijswijk, het Westland en Maassluis ontstonden de Randstad-Edities, thans be kend onder de merknaam UW THUISKRANT. De aanschaf, in 1968, van de eerste offset-rotatiepers in Nederland tekende het vooruitstrevende grafisch ondernemen van Henk van der Drift. Begin jaren '70 achtte Van der Drift een nauwere bin ding met Sijthoff Pers in Den Haag noodzakelijk om in de turbulente jaren vol nieuwe technische ontwik kelingen ook in de toe komst het bedrijf een solide basis te geven. Via techni sche samenwerking werd Drukkerij Van der Drift een volle dochteronderne ming van de grote Haagse Uitgever. Toen de heer Van der Drift in september 1980 gebruik maakte van de VUT-rege- ling en de leiding geheel overdroeg aan zijn collega Th.S. Bakker, telde 'zijn' bedrijf ruim 30 huis-aan- huisblad titels, wekelijks verschijnend in bijna geheel Zuid-Holland. Na zijn VUT gaf hij nog enige jaren zijn specifieke kennis en ondersteuning aan Sijthoff Handelsdruk kerijen als gedelegeerd com missaris. H.A.J. van der Drift stond bij alle personeelsleden in bijzonder hoog aanzien. Behalve zijn werk als on dernemer gaf hij zijn krach ten aan diverse maatschap pelijke en kerkelijke organi saties. Op zaterdag 22 september om 10.15 uur zal een Eu charistieviering worden ge houden in 'Het Steiger', Hang 17 te Rotterdam. De teraardebestelling zal om 12.00 uur geschieden op de begraafplaats te West maas. Hierna is er gelegen heid tot condoleren in 'De Vijf Schelpen', Laan van Westmolen te Mijnsheeren- land. SCHIEDAM - De ge meente Schiedam krijgt dit jaar de primeur van het nieuwe bokbier. Is de na tionale presentatie van dit steeds populairder worden de herfstbiertje gepland voor 4 oktober, de Schie dammers kunnen zich al een dag eerder te goed doen aan dit smakelijk nat. Woensdag 3 oktober kunnen alle Schiedammers die over een toegangskaartje beschikken, het bokbier komen proeven in De Korenbeurs. Het gebouw is geo pend vanaf 19.30 uur. Voor het Bokbierfestival zijn kaartjes te verkrijgen bij de vol gende horecagelegenheden: Café Het Paard, 't Stappertje, De Pa cha, 't Proosje en Het Wees huis. De muziek wordt die avond verzorgd door de Rotter damse band BIFI. Traditie Vorig jaar haalde Scidema de nationale presentatie binnen zijn stadsgrenzen; dit tweede jaar moet volgens de horeca-ex- ploitanten een traditie in gaan luiden. „Er moet meer gefeest worden in Schiedam", vinden de kroegeigenaren en een Bok- bierfeest elk jaar zou daaraan goed kunnen meehelpen. Herfst en bokbier horen bij el kaar als zomer en zon. Zoals de wijnliefhebber ieder jaar op nieuw halsreikend uitkijkt naar de komst van de Beaujolais Pri meur, zo staat de bierliefhebber zodra de eerste bladeren weer van de bomen vallen, te pope len, om zijn eerste slok bokbier van het seizoen te proeven. Het bokbier kent een lange tra ditie. Wie denkt dat het bier daadwerkelijk iets met geitebok- ken te maken heeft, slaat de plank mis. Er zijn tal van va rianten over de herkomst van de naam van het robijnrode bier met de romige schuim kraag, maar de meest aanneme lijke is dat bokbier oorspronke lijk uit het Nedersaksische stad- Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - Het nieuwe seizoen van de Stichting Schiedamse Theaters start vrijdag 21 september met een selectie-avond voor het 25-ste Cameretten caba retfestival in Theater de Teerstoof. Zaterdag 22 september treedt de Rot terdamse Dansgroep op in de Grote Zaal van het Passage Theater, terwijl in De Teerstoof een expositie is te zien van air-brush- technieken van Henk van Setten. De selectie voor het 25-ste Ca meretten cabaretfestival is op 1 september van start gegaan. In diverse Nederlandse theaters, waaronder Theater de Teerstoof vinden selectie-avonden plaats. Per avond spelen drie i vier groepen of solisten een voorstel ling van 30 minuten. Uiteinde lijk worden negen groepen gese lecteerd, die te zien zullen zijn SCHIEDAM - Bewonersorgani satie Oud-Mathenesse Het Witte Dorp is deze week een nieuwe buurtcampagne gestart, onder de titel "Operatie 3028". In de komende maanden staan Oud-Mathenesse en Het Witte Dorp bol van de kleine en grote evenementen, buurtbijeenkom sten en voorlichtingsaktivitei- ten. Eén en ander staat in het teken van de toekomstplannen voor stadsvernieuwing en buurtbeheer. Alle aktiviteiten zijn samenge vat in een informatieboekje 'Operatie 3028', dat huis-aan- huis wordt verspreid. je Einbeck komt. In eerste in stantie zou het bier dan ook Einbeck hebben geheten, maar ja, "Zwei Einbeck" is ook weer zo lastig bestellen. Het verhaal wil dat de naam langzaam verbasterd werd tot Aonbock, waarna in de volks mond uiteindelijk alleen nog maar Bock overbleef. Volgens de overlevering was het bier uit Einbeck al in 1942 in Neder land te verkrijgen, maar de gro te populariteit van dit moment verwierf het najaarsbier pas in 1983 en 1984, toen respectieve lijk Amstel en Heineken het bokbier op fust gingen verko pen. Met de stijgende belang stelling voor bijzondere bieren van de laatste jaren, steeg ook de afzet van bokbier met grote sprongen. In 1985 werd er in Nederland in totaal zo'n 17.000 hectoliter bokbier afgezet, waar van om en nabij de 3.000 hecto liter op fust. Vorig jaar bedroeg de. totale bokbierafzet maar liefst 26.607 hectoliter, waarvan 4.609 hectoliter op fust ver kocht werd. Dat bokbier uitgegroeid is tot een typisch najaarsprodukt, is geen toeval. Eind augustus, be gin september kregen de brou werijen de eerste gerst van de nieuwe oogst binnen. Uiteraard wilden de brouwers meteen we ten hoe de brouwkwaliteit van de nieuwe gerst was. Om de kwaliteit van de gerst te meten in het brouwproces van pils, was natuurlijk een tikkeltje te riskant. In de smaak van pils mag tenslotte geen enkele afwij king zitten. Bij een bijzonder bier zou een eventuele smaakaf- wijking niet zo snel opgemerkt worden, vandaar dat met de nieuwe gerst eerst bokbier ge brouwen werd. Charmante bijkomstigheid was dat bokbier zich prima laat nut tigen bij typisch winterse ge rechten als hutspotten, raasdon ders en bruine bonen met spek, dus ook wat dat betreft paste de oktoberintroduktie van bokbier precies in het seizoenschema. Daar komt nog eens bij dat 8 9 graden de ideale temperatuur voor bokbier is, wat heel wat mensen in het naseizoen wat prettiger vinden drinken dan een pilsje met een ideale tempe- ratuur van 6 h 7 graden. Tegenwoordig hoeft men de kwaliteit van de brouwgerst niet meer aan de hand van bijzonde re brouwsels te meten. Dat ge beurt nu vóór het eerste brouw sel in de laboratoria van de kwaliteitsdienst. Maar tradities zijn er om in ere te houden, dus blijft bokbier een jaarlijks terug kerend seizoenprodukt met een introduktie in oktober. op het 25e Cameretten Festival in het Luxor Theater in Rotter dam. Op 20, 21 en 22 november wor den de voorronden gehouden. Uit de negen groepen worden drie finalisten geselecteerd. Op de finale-avond op 24 novem ber dingen zij naar een eerste prijs en een Publieksprijs. Daar naast kan een van de negen deelnemers in aanmerking ko men voor de Persoonlijkheid sprijs. In Theater de Teerstoof vindt op vrijdag 21 september een se lectie-avond plaats. Aanvang 20.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 5,-. Dans Kathy Gosschalk, artistiek lei der van de Rotterdamse Dans groep, presenteert zaterdag 22 september haar nieuwste chore ografie 'Beroemde Kinderen' in de Grote Zaal van het Passage Theater. In samenwerking met beeldend kunstenaar Peter de Kimpe en componist Michel Waisvis, cre ëerde zij een theaterdansstuk. De vrouw staat centraal in vele gedaanten en rollen. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt 15,-/CJP en Pas 65 10,-. Expositie Henk van Setten exposeert zijn air-brushtechnieken tot zondag 4 november in Theater de Teer stoof. De sjablonen die hij hier voor heeft gebruikt, zijn afkom stig van afvalrubber. De werken van Henk van Set ten hangen in de foyer en de ex positie is te bezichtigen vanaf een uur voor elke voorstelling tot circa 24.00 uur. SCHIEDAM - Het naam bordje op de deur ont breekt. Het betekent ech ter niet dat ze haar achter naam aan het veranderen is. Toch zou daar alle re den voor zijn. Anneke Vet woog januari jongstleden namelijk 115 kilo; vlak voor de zomervakantie wa ren daar nog maar 68 ki lo's van over. Haar ge heim? Een kursus van een paar maanden bij de Weight Watchers. In feite is ze een nieuw leven begonnen, daar komt het wel op neer. Want er zijn in al die ja ren dat ze te dik was heel wat grappen over gemaakt, niet in het laatst door haarzelf. Achternaam „Ik noemde vaak alleen m'n voornaam," vertelt Anneke Vet over haar 'vorige leven'. „Bij de kapper gebruikte ik mijn meis jesnaam, zo sterk was die schaamte. Of als ik ergens bin nenkwam en me voor moest stellen, dan maakte ik zelf maar vast een grap of een kwinkslag over m'n naam." Zwemmen met de kinderen was er in die tijd maar zelden bij; „sporten," zegt ze, was een hel, want de hele zooi klotste en beefde mee." Maar die ellendige tijd is nu de finitief voorbij. Vijf maanden lang bezocht ze één keer in de week op de woensdagavond de bijeenkomst van de Weight - Een zaak voor dingen die je nodig hebt. - Een winkel voor de lekkere trek. - Een aanlooppunt voor je dagelijkse vers. - En toevallig ook nog de goedkoopste uit de hele buurt. - Kan het mooier? We praten met Ria Groen-de Klerk, spontaan bij Bas van der Heijden voor de toonbank van de bakker geplukt met in haar handen twee zakken broodjes. „Warme bolletjes. Elke dag vers. Zijn we thuis dol op. En voor 't geld hoef je het niet te laten. Al jaren weet ik dat je hier koopt op het scherp van de snede. Dat ontdekte ik als beginnend huisvrouw een hele tijd geleden al. Wat ik overhield door naar Bas van der Heijden te gaan, kon ik dan aan andere dingen besteden. Kleren voor de jongens bijvoorbeeld. Dat ondervond ik net zo goed als bejaardenverzorgster, wat ik vroeger ben geweest. Toen deed ik voor die senioren boodschappen. Ria Groen: Warme bolletjes. Elke dag vers En reken maar, dat die prijsbewust zijn. Dus als ik dan suiker haalde, die net iets goedkoper was -bij Bas dus- viel dat altijd in prima aarde", aldus slanke Ria Groen, die thans les geeft in aerobic dansen. „Inderdaad, wel even wat anders, maar hoe druk ik het ook heb, elke dag wip ik toch even bij Bas van der Heijden langs. Dat betekent voor mij, amicaal als ik ben, ook een stukje hartelijkheid", en weg is ze weer. Met de warme broodjes tegen onderkoelde prijzen... Watchers in wijkcentrum Nieuwland aan het Wibaut- plein. Aan de hand van een spe ciaal voedingsprogramma gin gen de eerste kilo's er al snel af. In juni had Anneke Vet haar streefgewicht van 71 kilo al be reikt. Ze zit er nu zelfs nog een aantal kilo onder, zegt ze vol trots. Wijs maken Zoals gezegd, haar leven is met het nog maar beperkte aantal kilo's kompleet veranderd. An neke Vet: „De hele wereld om je heen wordt gewoon anders. Ik durf nu weer in de spiegel te kijken. Nou, daar liep ik vroe ger in een grote boog omheen. Ik heb er nu zoveel zelfvertrou wen bijgekregen, ongelooflijk gewoon." Het dik worden begon bij An neke na de komst van haar der de en laatste kind, zo'n tien jaar geleden. „Je komt meer thuis te zitten, je gaat meer eten en vooral ook de verkeerde dingen, veel te veel zoetigheid zoals ge bak. Je probeert dan op een ge geven moment wel om op eigen houtje weer af te vallen, maar dat is echt verschrikkelijk moei lijk. Je loopt elke keer weer vast. En natuurlijk ben je ook konstant bezig om jezelf in de maling te nemen. In het begin maak je jezelf wijs dat het wel met je schildklier te maken zal hebben. Dat is natuurlijk een makkelijke oplossing, want dan hoef je de schuld niet meer bij jezelf te zoeken. Of je gaat het dik zijn minder als een pro bleem zien. Je vertelt jezelf dan dat het helemaal niet zo lelijk is en dat dat slankheidsideaal ook niet alles is. Als ik die reklame zag van 'Net zo slank als je dochter' dacht ik bij mezelf: Joh, die eet gewoon niet. Maar dat is natuurlijk onzin, diep in je hart wil je niets liever dan weer slank zijn." Way of life Anneke Vet heeft moeten wach ten tot het moment kwam waarop ze echt van haar dik heid ging walgen. Dat was dus afgelopen januari en ze sloot zich aan bij de Weight Wat chers. „Wat je daar leert is om op een gezonde manier te gaan eten. Dus in plaats van veel zoetig heid, meer rauwkost en fruit. Toch hoef je lang niet alles te laten staan, hoor. Ik kan ook nu nog steeds met een gerust hart een gebakje eten. Als je het maar met mate doet. Je voelt je met je dieet helemaal niet be perkt. Je realiseert je eigenlijk juist wat je allemaal wél mag hebben. Het volgen van het programma is een 'way of life' geworden, zo kan je het wel stellen." Sinds ik nog maar 68 kilo weeg, voel ik me ook veel gezonder. Vóór januari kwakkelde ik bij voorbeeld regelmatig met m'n gezondheid. Griepjes, hooi koorts, noem het maar op en ik had er last van. Dat is nu hele maal voorbij.," vertelt Anneke. SCHIEDAM - De politie trol afgelopen zondag een 84-jarige man in zijn woning aan de Van Smaleveldstraat aan, die na een val niet meer overeind kon ko men. De politie was gewaar schuwd door buren, die een harde klap, gevolgd doof kreu nend geluid hadden gehoord. Een te hulp geroepen arts en fa milieleden hebben zich verder over de man ontfermd. Anneke Vet is dan ook danig onder de indruk geraakt van de Weight Watchers. Nu ze haar streefgewicht heeft bereikt, gaat ze nog steeds één keer per maand langs als een soort kon- tróle, hoewel ze absoluut niet bang is dat ze ooit weer in de zelfde fout van verkeerd en te veel eten zal vervallen. „Je moet natuurlijk nooit 'nooit' zeggen, maar voor mezelf ben ik ervan overtuigd dat ik de rest van mijn leven net zo slank blijf als ik nu ben. En dat moet me van het hart, dat heb ik voor het grootste deel te danken aan Cisca Schaap, de leidster van de Weight Watchers. Haar begeleiding was zo geweldig, dat het gewoon wel móest lukken, hoewel je natuurlijk alleen maar kans van slagen maakt, als je zelf ook écht wilt afslanken. Wat dat betreft is het net als met een rookverslaving. Als je niet echt wilt, kom je er nooit vanaf." Sommige mensen die op het punt staan om zich bij de Weight Watchers aan te mel den, willen nog wel eens een probleem maken van de kosten die eraan verbonden zijn. Voor elke bijeenkomst betaalt een deelnemer f 18,-. Volgens Anne ke Vet is dat echter absoluut niet teveel. „Kijk eens naar de bedragen die veel mensen uitge ven aan allemaal van die waar deloze pilletjes, waar je dan wel een paar kilo's door afvalt, maar die na een paar weken weer net zo hard terugkomen. Én juist omdat het hier om een 'way of life' gaat ben je ook ge makkelijk in staat om het de rest van je leven vol te houden. Ik zou daarom ook al die men sen die twijfelen over zo'n kur sus toch vooral op het hart wil len drukken om het gewoon te gaan doen. Ik kan me nu weer met een gerust hart voorstellen als mevrouw Vet." Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie terecht bij Cis ca Schaap, tel. 010-416.18.48 SCHIEDAM - In de week van 7 tot en met 13 september: Geboren: Talitha T. d.v. Odijk- Hendriks; Juijen J. z.v. Poot- Groenenboom; Eva W. d.v. Slotboom-Veen; Ali z.v. Yetgin- Yetgin; Johannes M. z.v. Noordzij-van Lieshout; Anne N. d.v. Van Bohemen-van Loon; John J. N. z.v. Riezebos- van der Vlies; Marvin K. z.v. Achmed-Smit; Roderick M. z.v. Jacobs-Varney; Barend I. z.v. De Jong-Keijser; Jessica M. d.v. Yrij-Vermeulen; Gülsüm d.v. Özdemir-Özdemir'; Saskia d.v. Van Kampen-de Koning; Sebas- tiaan z.v. Meder-Kooij; Sven z.v. Segers-Kleinhoonte van Os; Rik z.v. Siegerist-Drent; Otto z.v. Meinen-Cino; Yvonne C. d.v. Blikman-van Zijll Lang- hout; Daney z.v. Timmers-Dre- vers. Ondertrouwd: H. A. den Herder 26 jr. en I. J. C. van Egmond 21 jr.; W. Satter 34 jr. en W. F. Post 26 jr.; J. Blom 37 jr. en D. J. Brust 36 jr.; A. Bakelaar 56 jr. en L. van Beek 44 jr. Gehuwd: A. M. van Es 27 jr. en M. M. de Reuver 24 jr.; M. den Ottolander 30 jr. en C. J. van Dijk 28 jr.; M. van Putten 25 jr. en S. de Crom 23 jr.; A. de Groot 28 jr. en M. A. M. Wol- ters 23 jr.; W. Janssen 27 jr. en M. T. Koekebakker 26 jr.; M. Yllmaz 30 jr. en T. van den Hoek 31 jr.; W. van Ravens 33 jr. en C. H. Timmers 27 jr.; W. A. van Engelen 56 jr. en E. D. van Limborgh 35 jr.; O. A. Nauman 29 jr. en H. C. M. Hel- lemons 25 jr.; M. Poot 30 jr. en J. van der Windt 29 jr.; M- J- Liefting 26 jr. en M. Jonkers 23 jr.; R. van der Horst 25 jr. en J. P. Smit 24 jr. Overleden: J. van der Meer, man, 58 jr.; M. Roggeveen, vr., 70 jr., echtgen. van A. Looije; E. Mostert, man, 62 jaar; A. A. van der Hul, vr., 79 jr., geh. gew. met P. Sanstra; L. C. We ber, man, 30 jr.; F. L. Klein, vr., 81 jr., geh. gew. met P. J. van der Raaf; J. J. Bijl, man, 87 jr.; J. Bostelaar, man 70 jr.; W. M. Verburgh, vr., 76 jr., echtgen. van T. J. B. Melchers; W. Sprong, man, 73 jr.; T. Look horst, man, 78 jr.; E. de Groot, man, 76 jr.; M. E. van der Raaf, vr., 88 jr., geh. gew. met J. Ster renburg. CfrS L A A P K A 'n Dormaël slaapkamer, Daar genietje dubbel van. Schiedam krijgt primeur bokbier Cabaret, dans en air-brushtechniek Een kunstwerk van Henk van Setten UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: I. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIIN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010- 4184599 van 09.00 - 17.00 uur 01-06-90 De vijf Schiedamse horeca-exploitanten, die op 3 oktober met een standje aanwezig zijn in De Korenbeurs om hun merk bokbier aan de Schiedammers te presenteren: (v.l.n.r.) Henk Post (Weeshuis), Peter Jacobs (Stappertje), Rob van Vliet (Pacha), Pim Zaal (Paard) en Jan Leermakers (Proosje). Anneke Vet verliest 46 kilo in 5 maanden ...en zoals ze er nu uitziet. Anneke Vet zoals ze in januari nog rond liep met haar 115 kilo's... Kijk kijk, het zonnetje is al op en in de verte kraait een haan. Maar je hebt geen haast, je hebt een vrije dag. Je wipt uit bed en haalt je cassette-radio. Om dan lekker lui te genieten'van je favoriete muziek. Op zo'n moment ervaar ie dat een Dormaël slaapkamer veel meer is dan een "welterusten-plaats" Amersfoort - Kamp 61 - 033-723770 Beverwijk - Meubelboulevard - 02510- 12750 Leiderdorp - Winkelhof 60/61 - 071414502 (150 meter van 't Meubelplein) Rotterdam - Coolsingel 53 - 010-4114767 Utrecht - Zeelantlaan 1/hoek Vrieslant- laan (Meubelboulevard-Utrecht) 030-883004 Veenendaal - Markt 9 - 08385- 10263 Zeist - Voorheuvel 41 - 03404-16055 0

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 3