„Het zuiden heeft z'n carnaval, Schiedam z'n Brandersfeesten" Willy Voigt onmisbare spil volksfestijn ONS zijn onmisbaar voor een goed verloop Burgemeester Rei nier Scheeres: Feest in Hoogstraat Branders- feesten '90 •CHIf'DAM .jffi j )£RSST,l BRANDERSKRANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 Taptoe SCHIEDAM - De Rijnmondband presenteert ook dit jaar weer de Taptoe Schiedam. Woensdag 26 september nemen de muziekkorpsen bezit van de parkeerplaats achter de Hema. Tussen 19.30 en 22.00 uur treden op: de Jeugd- Rijnmond- band en tamboer- en trompetterkorps Rijnmond (beide uit Schiedam), tamboer- en trompetterkorps Ahoy uit Rotterdam en drum- en buglekorps Jubal uit Dordrecht. Schiedam „Wat de openingshandeling wordt? Ik heb geen idee, maar ze zullen vast wel weer iets origineels voor me ver zinnen. Hoewel, vorig jaar heb ik de ope ningsstunt zelf verzonnen: het opduiken van de 'antieke' kruik jenever. Maar de or ganisatie heeft zich altijd zeer creatief ge toond in het verzinnen van dergelijke stunts, dus ik hoor het wel". Burgemeester Reinier Scheeres maakt zich geen zorgen over het slagen van de Brandersfeesten. Hij is ervan overtuigd dat alles weer net zo goed is georganiseerd als voorgaande ja ren, zoniet beter. SCHIEDAM Winkeliersvereniging Hoog straat organiseert tal van activiteiten. Een overzicht: zaterdag 22 september op de Brandersbra derie, samen met Broersveld, Broersvest en Dam, met onder meer een PlWI-baan op de Grote Markt (minimotoren voor kinderen van 4 tot 16 jaar) en tamboerkorpsen in de Hoog straat; dinsdag 25 september de Dwaze Branders dinsdag met onder meer een Walt Disney or kest tussen 11.00 en 16.00 uur in de Hoog straat; woensdag 26 september de kindermiddag met onder meer een spektakelshow vanaf 13.00 uur op het Museumplein en Clown Jop- pie met zijn pretmobiel in de Hoogstraat; donderdag 27 september een feestelijke koopavond met onder meer Big Band Schie dam op de Grote Markt en Jazzband 'Jazzy Rabbits' van 19.00 tot 21.00 uur in de Hoog straat; vrijdag 28 september het Standwerkerscon cours met een westernspektakel en country- muziek in de Hoogstraat; zaterdag 29 september de paardentram naar het drinkwater pompstation, een water- en lichtorgel op het museumplein, computerport ret van 9.30 tot 16.30 uur op de Grote Markt en Zuid-Amerikaanse muziek in de Hoog straat; zondag 30 september de Zondagsmarkt met onder meer een luchtkussen op de Grote Markt, Dakota's Muziekband op het Hema- plein, Atlanta Jazzband (lopend), water- en lichtorgel op het Museumplein en muziek op de Appelmarkt. SCHIEDAM Brieven, brieven en nog eens brieven. Willy Voigt van de WV heeft ze met honderden tegelijk de deur uitgewerkt. Samen met ONS-voorlichter Mari Dinge- nouts is Voigt de stuwende kracht achter de Brandersfeesten. Ze coödineert zo'n beetje het hele festijn en zoekt sponsors voor Schiedams grootste evenement dat volgens haar beslist niet groter moet wor den. „Anders gebeuren er ongelukken". Maar ja, aan de andere kant beseft ze dat het bordje 'vol' bij de gemeentegrens niet het gewenste effekt zal hebben. Voigt, in het dagelijks leven informatrice, be schouwt haar voornaamste taak ervoor te zorgen dat programma-onderdelen elkaar niet overlappen. „Daar is niemand mee ge diend". Haar tweede tijdrovende functie is het 'opsporen' van geldschieters. Daarmee begint ze vroeg in het jaar. Behalve een rond schrijven worden er ontelbare telefoontjes gepleegd om de zaak rond te breien. „Er is altijd naar gestreefd om de Brandersfeesten door plusminus honderd bedrijven te laten sponsoren, een breed draagvlak dus. En niet door een hele grote. Maar die filosofie houdt wel in dat je bergen werk moet verzetten". Plastic bekertjes De Schiedamse ondernemers hebben de af gelopen weken voor ditjes en datjes regelma tig bij de WV aan de bel getrokken. Voigt geeft een voorbeeld van het vele regelwerk achter de schermen: „De politie wilde niet dat er bier in glazen werd geschonken tijdens de Heineken Jazz- Night. Bang dat ermee in een drnken bui ge gooid en gesmeten wordt. Maar de reini gingsdienst was juist fel tegen het gebruik van plastic bekertjes. Een oplossing werd snel gevonden. De café's zetten nu extra mensen in, die de glazen snel ophalen". Pijlers De Jazz-Night, de gondelvaart en de Zondag- markt blijven voor Voigt de pijlers waar de Brandersfeesten zich stevig aan moet vast houden. Dat wil niet zeggen dat Voigt tegen een eventuele verandering van het program ma zou zijn. „Ik vind dat je altijd moet kijken of de vaste elementen in je programma hun kracht blijven behouden. De sterke relatie met de midden stand is essentieel. Kijk, tijden veranderen. Niet zo bijster lang geleden was het oude am bachten dat de klok sloeg. De belangstelling daarvoor is aanzienlijk gedaald. Waarschijn lijk omdat iedereen het meenam in zijn pro gramma. De Zondagsmarkt is ook zoiets. Wij begonnen ermee voordat het wettelijk was toegestaan. Rotterdam heeft weliswaar in een andere opzet elke week een Zondags markt. Er wordt ons vaak gevraagd: Waarom doen we het niet viermaal per jaar. Maar daar zijn we op tegen. Het is meer dan een markt alleen. Er treden bands op en er komen han delaren uit alle windstreken". Willy Voigt, informatrice van de WV: „Met de Zondagsmarkt begonnen we voordat het wettelijk was toegestaan". „Het belang van de Brandersfeesten hoef ik natuurlijk niet uit te leggen. De nadruk moet liggen op de eigen bevolking, de Schiedam mer zelf. Die moet er in de eerste instantie plezier aan beleven. Als van buiten de ge meente publiek komt, is dat mooi meegeno men. Kijk, de Schiedammer heeft zich heel lang een beetje geschaamd voor onze bran dershistorie en alle ellende die dat met zich meebracht. Maar gelukkig is die schaamte de laatste jaren omgeslagen in trots en de wil om met deze erfenis feest te vieren. We heb ben aan die tijd tenslotte ook een hoop cultu rele welvaart overgehouden". De heer Scheeres, zelf een groot zeilsportlief- hebber, is verheugd over het feit dat er dit jaar nog meer boten en watersport bij de ma nifestatie zijn betrokken. „Dat hoort bij deze stad. Het nieuwe elan van onze havens leent zich daar uitstekend voor. Het spreekt mij dan ook enorm aan". „Wederom alle lof voor de organisatoren. Ze zijn er weer in geslaagd om een fantastisch programma samen te stellen. En als je dan ziet dat de Stichting Brandersfeesten en hun medewerkers eigenlijk maar een klein clubje vormen, dan is de prestatie des te groter. Je hebt er als buitenstaander geen idee van hoeveel werk die mensen verrichten. De ge meente ondersteunt dan ook graag waar het kan", aldus de burgervader, die moeilijk een antwoord kan vinden op de vraag welke acti viteit zijn favoriet is. „Niet één, dat wordt een opsomming." „Trouwens, Schiedam heeft toch al niet te klagen over het aantal festiviteiten, dat in zijn stad wordt georganiseerd. Neem nu de Alei- dafeesten, de Molendag, volgend jaar de ha vendagen en als hoogtepunt natuurlijk deze Brandersfeesten. Ik zeg vaak: het zuiden heeft z'n carnaval, Schiedam z'n Branders feesten". Burgemeester Reinier Scheere: „Ik hoor wel wat de openingsstunt wordt." SCHIEDAM Het toegenomen aantal eve nementen binnen de stadsgrenzen maakt van Schiedam een attraktieve stad. Maar die evenementen vragen vaak een intensie ve begeleiding van gemeentelijke diensten. Daarom nemen sommige diensten deel aan het vooroverleg. Zo is het ook gegaan met de brandersfees ten, die vanaf morgen van Schiedam een week lang een bruisende stad maken. Eén van de gemeentelijke organisaties, die naast een begeleidende rol al jarenlang een programmatische bijdrage levert aan de Brandersfeesten, zijn de Openbare Nutsbe drijven. Direct of indirect zijn zij terug te vin den in de organisatie van het watersport weekend, het (Schiedamse Standwerkerscon- cours, de speciale viering van het-jubileum van de warenmarkt, het CAI Café en de open dag van het drinkwater-pompstation. Minder opvallend, maar desalniettemin na drukkelijk aanwezig, zorgt de ONS bovendien voor de verlichting van de historische gebou wen, de regeling van het scheepvaartverkeer en het openen van de bruggen en sluizen. Het schoonhouden van het kermisterrein, extra veegdiensten en het coördineren van schoon- maakwerkzaamheden na afloop van de Zon dagsmarkt zijn voor het programma minder aantrekkelijke activiteiten, maar voor een goed verloop van de Brandersfeesten onmis baar. Daarom even een fotografische hulde aan Jan Broeders, Theo van der Meer, Jan van Meel, Piet Zuiddam, Frank van der Krug en Mari Dingenouts, die een belangrijke schakel in de 1 keten van :dfe Brandersfeesfen vormen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 19