Scouting viert jubileum tijdens Brandersfeesten Ankerhieuwen, het verzinsel van Guus nieuwste Klepke Langste surfplank in de Lange Haven De meesterwerken van Mas Haverbroek Kermis Branders feesten '90 BRANDERSKRANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 9 SCHIEDAM Scouting Schiedam neemt ook dit jaar een groot deei van het water sportprogramma voor haar rekening. De deelname is nu zelfs intensiever dan ooit, maar daarvoor is dan ook alle reden. Scou ting Nederland bestaat namelijk tachtig jaar. „En we hebben de Brandersfeesten aangegrepen om dit heuglijke feit te vie ren", zegt Sjaak Meijer, voorzitter van de Burg. Van Haarengroep. Hij is namens de vier Schiedamse scoutinggroepen betrok ken bij de organisatie van het watersport programma. Zaterdag 22 september start het scoutingpro- gramma op het Museumplein. „Om 12.00 uur verzamelen zich hier alle Schiedamse leden, die een levensgrote puzzel in elkaar gaan zet- de 'Erik Willem', één van de scoutingschepen die tijdens de Brandersfeesten te bezichtigen zijn. Mas Haverbroek toont één van zijn creaties. ten. Wanneer deze is voltooid, gaat iedere leeftijdsgroep naar de lokatie waar de eigen activiteiten van start gaan. De RAVO-Scou- tingband zorgt op alle lokaties voor de muzi kale omlijsting", aldus Meijer. De Bevers (5-7 jaar) vertrekken naar het par keerterrein bij de Koemarktbrug, waar een grote tent - Huize Hotsjitonia - staat opge steld. Hier wordt een verhaal rond de figuur Lappezak nagespeeld. Verder is er voor deze groep een postenspel met popcorn bakken, collges en wolpopspoken maken en een mo deshow met oude kranten, leder kind mag hieraan meedoen. De Welpen en Kabouters (7-10 jaar) gaan op het Museumplein allerlei sport- en spelactivi teiten uitvoeren. Ook hieraan mogen niet- scoutingleden meedoen. De Padvindsters, Gidsen en Verkenners (10- 15 jaar) gaan in de Korte Haven zelf vlotten bouwen, waarmee later zo'n honderd Scoutin- gleden uit Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis een snelheids- en behendigheidsrace gaan houden. SCHIEDAM Naast zijn inmiddels traditio nele activiteiten, introduceert Guus Klepke, de initiator van de Socialistische Jeugdver eniging Rode Valken, dit jaar weer een ge heel nieuw spektakel. Het 'ankerhieuwen', een sportieve krachtmeting voor de echte mannetjesputters. Guus Klepke heeft zich weer eens het hoofd gebroken om een aantrekkelijk programma samen te stellen. „Het moet immers steeds leuker worden", vindt hij. Nadat hij in het eer ste jaar dat de watersport een nadrukkelijk onderdeel van het feest ging vormen, nog twijfelde over deelname, is hij er inmiddels niet meer weg te denken. „Het begon met boegsprietlopen. Heen en te rug over een 14 meter lange mast, die voorop een boot is bevestigd. Een succes, dus dit jaar doen we dat weer. Vervolgens kwamen we met het steekspel op het water, een vari ant op het Middeleeuwse ridderspel. Vanaf een boot moeten de tegenstanders elkaar het water proberen in te stoten. Ook een succes. Tenslotte kwamen we met het branderszaks- laan, waarbij men elkaar in een soort kussen gevecht van een balk boven het water moet afslaan. Ook deze activiteiten organiseren we dit jaar weer." Maar Guus zou Guus niet zijn als hij niet iets nieuws had verzonnen: het ankerhieuwen. „Vorig jaar organiseerde Peter Lagerwaard de strijd om de titel 'Sterkste man van Schie dam'. Als variatie daarop heb ik ditmaal voor hem een andere krachtmeting bedacht. Met behulp van een spil moeten de deelnemers een ruim 200 kilo wegend anker boven water krijgen. Het vergt dus wel wat spierkracht." Zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur en zondag van 12.00 tot 13.00 uur kan men de kracht patsers ter hoogte van de Keetsteeg aan het werk zien. Maar de 'Klepke-koek' is daarmee nog lang niet op. Samen met jeugdvereniging Eldos heeft hij een grote tent op de Vismarkt staan, waarin allerlei activiteiten voor de jeugd wor den georganiseerd. Men kan zich onder meer vermaken met 1500 stripboeken, zowel zater dag als zondag. Expositie Een heel andere activiteit van Rode Valken is de expositie in het CSB-gebouw aan de Lan ge Haven 73. Hierin worden modelbootjes uit particulier bezit, schilderijen van havens, scheepjes in flesje en navigatiemateriaal ge toond. „Van beroep ben ik meteropnemer en zo kom ik nogal eens hier en daar. Regelma tig zie ik bij mensen thuis de mooiste zelfge- maakte modelboten. Die pronkstukken wor den nu eens tentoongesteld." Inmiddels is Guus alweer druk aan het ver zinnen voor volgend jaar. „Het wordt een wedstrijd door de havens op 'iets"', zegt hij geheimzinnig. De Rowans en Sherpa's (15-18 jaar) geven bij de Korenbeurs een demonstratie klimmen en afdalen. Hiervoor wordt een metershoge stel ling opgebouwd. Ook zondag is Scouting actief, onder meer met een wedstrijd 'wrikken'. „Met een soort roomkloppende beweging moeten de vletjes langs allerlei obstakels worden gevaren", legt Sjaak Meijer uit. Open Schip Ter gelegenheid van het jubileum houdt Scou ting zowel zaterdag als zondag Open Schip op haar drie fraaie vaartuigen. In de Lange Haven bij de Koemarktbrug liggen de Alewijn de Groot (een eeuwenoude klipper), de Asy lum (een zelfgebouwde zeilboot) en de Erik Willem (een zelfgebouwd zeezeilschip) gereed voor bezichtiging. Zeeverkenners en Loodsen geven tekst en uitleg. „Vooral de Erik Willem is bijzonder", weet Sjaak Meijer. „Hiermee is een oversteek naar Engeland gemaakt en daarvan wordt een film vertoond". De schepen nemen zaterdagavond ook deel aan de Verlichte Gondelvaart. De Alewijn de Groot voert de Armada van schepen aan, daartoe feestelijk versierd door carnavalsver eniging De Rietzeilers. De Erik Willem en de Asylum zijn door de soutingleden zelf opge tuigd. Publiek Scouting presenteert vooral de eigen activitei ten, maar ook het publiek wordt uitgenodigd aktief deel te nemen. Zo kan men zaterdag meedoen aan het roei/touwtrekken. In twee roeiboten, via een touw langs een katrol aan elkaar verbonden, moet men proberen al roeiende de tegenstander tegen de kademuur te trekken. „Inschrijving een half uur voor aanvang", aldus Sjaak Meijer. SCHIEDAM - Tijdens de Brandersfeesten worden tal van exposities gehouden, die de moeite van een bezoek meer dan waard zijn. Eén daarvan is de tentoonstelling, die is gewijd aan scheepsmodellen uit particu lier bezit. Daar is ook ene Mas Haverbroek uit Hoogvliet present. Wat deze 'kunstenaar' laat zien grenst aan het ongelooflijke. Mas Haverbroek is een meester in het model bouwen. Hij zet scheepsmodellen in elkaar in alle soorten en maten, waarbij hij ook nog eens ieder onderdeeltje zelf vervaardigt. Maar dat is nog niet alles. Veel van zijn mo dellen verdwijnen zelfs in flessen, niet groter dan de gemiddelde vieuxfles. En dan niet al leen scheepjes maar bijvoorbeeld ook een compleet booreiland of een bergingsbedrijf. „Het is een wat uit de hand gelopen hobby", zegt de inwoner van Hoogvliet, die met zijn creaties zelfs prijzen in de wacht heeft ge sleept in Landen als Canada en Japan. „Helaas heb ik teveel gereedschap en materi aal nodig om te laten zien hoe ik dit doe. Maar aan de hand van een fotoserie kan men zich toch een beetje een beeld vormen hoop ik. Wel demonstreer ik het zelf vervaardigen van onderdeeltjes als scheepsschroeven, re lingen en ankerkettingen. Vanzelfsprekend al lemaal in miniatuur". Het werk van Mas Haverbroek is zondag 23 september tussen 12.00 en 17.00 uur te be wonderen in het C.S.B.-gebouw aan de Lanqe Haven 73. SCHIEDAM Eén van de hoogtepunten van het watersportweekeinde wordt onge twijfeld de presentatie van de grootste surf plank ter wereld. Een ruim zestien meter lange plank, waarop niet minder dan negen masten zijn gemonteerd. Het ervaren surf- team van Coca Cola demonstreert het ge vaarte zondag 23 september in de Lange Haven. De 'negenmaster' is ontworpen door de Rijs- wijkse surfpionier Joop Nederpelt. Hij heeft er twee jaar over gedaan om 's werelds langste surfplank uit één stuk te maken. De produktie van deze plank is pas dit jaar afgerond. De plank heeft een lengte van 16.30 meter en weegt 177 kilogram. Het materiaal, dat voor de fabricage is ge bruikt, is koolstof/kevlar, een uiterst lichte en sterke stof. De kern is opgebouwd uit drie schuimlagen, terwijl de 27 cm dikke plank ex tra is verstijfd door het gebruik van een twee cm. dikke stringer, die dwars door het mid den van de plank loopt. Aan de achterkant bevindt zich het roer en is er plaats voor drie vinnen met een diepgang van zeventig cm. In het midden zit een zwaard dat 1.10 m diep steekt. Het ontwerp hiervan is van de Amerikaanse topsurfer Rob- by Naish. De plank is gemaakt om met negen zeilen te varen, maar door plaatsing van een dubbele mastpot is er plaats voor zelfs achttien zeilen. Afhankelijk van de wind wordt gevaren met een zeil van vier of zes vierkante meter. Demonstratie De surfplank wordt zondag 23 september in de ochtenduren opgebouwd, hetgeen al een schouwspel op zichzelf is. Om 12.00 uur wordt het gevaarte te water gelaten in de Korte Haven en vanaf 14.00 uur doorklieft de plank het water van de Lange Haven. De le den van het surfteam tonen dan dat met deze 16-meter lange plank dezelfde manoeuvres kunnen worden uitgevoerd als met een één- mansplank. SCHIEDAM - Een vast onderdeel ieder jaar is de kermis, die ook deze keer dagelijks staat opgesteld op het Emmaplein. Op vrijdag en zaterdag tot 24.00 uur, op andere dagen tot 23.00 uur. De negenmaster is surfplank ter wereld.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 25